Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Optički uređaji
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.08.2007., 23:33   #1
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
25 godina dobrog "starog" CD-a

Evo, s obzirom da na glavnoj stranici nema ništa o tome, da barem ovdje spomenemo kako je na današnji dan iz Philipsove tvornice u Švabiji izišao prvi CD. Zapravo, izumljen je nešto ranije, ali je trebalo vremena da se napravi prvi komercijalni "CD stamper", te da ovaj odštanca prve primjerke, što se dogodilo na današnji dan prije četvrt stoljeća.
Naravno, u početku je CD služio isključivo za audio snimke, te je donosio superioran zvuk u usporedbi s postojećim tehniologijama. Kasnije su se razvili drugi formati CD-a (CD-ROM, CD-R, CD-RW...). Inače, CD-R format pojavio se šest godina kasnije, a za njega su kao i za CD zaslužni Philips i Sony, te japanska tvrtka Taiyo Yuden koja je razvila tehnologiju i materijale (Philips i Sony su zaslužni za definiciju formata tj. specifikaciju).

Evo, malo prisjećanje na povijest CD-a, koji je stariji od mnogih članova i posjetitelja ovoga foruma. Ja sam tada imao manje od 4 godine, ali kako su trebale godine da se tehnologija masovnije probije na tržište, dobro se sjećam vražjih audio-kazeta. Eto, ako tko ima želju, ostavite komentar ili iznesite kakvu anegdotu/sjećanje/što god vezano uz CD... ili nemojte
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2007., 00:00   #2
Juan
Premium
 
Juan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 286
Citiraj:
Autor igorba Pregled postova
, te je donosio superioran zvuk u usporedbi s postojećim tehniologijama. Kasnije su se razvili drugi formati CD-a (CD-ROM, CD-R, CD-RW...).

U odnosu na tadašnje analogne nosače zvuka, audio kazetu i ploču, je možda i bio superioran svojom jednostavnošću i i predstavlja ulazak u digitalno doba glazbe...ali, digitalno nikad neće biti jednako što i analogno, jer CD ipak predstavlja samo uzorak vremena, a ploča ipak ima kontinuirani snimak.

Ima jedna stvar koja mi nikad nije bila jasna...kad sam počeo sa većom pažnjom slušati glazbu bilo je još ploča u prodaji. Tako bi se jedan album našao u trgovini čak na tri medija: kazeti, ploči i CD-u.
Kazete su standardno koštale 50-60Kn, ploče 60-80Kn i CD 110-140Kn.
Zašto je ta nova tehnologija bila tako skupa, i ostala tako skupa, jer ipak je jedan prazan CD nekoliko puta jeftiniji od prazne kazete koja je kudikamo kompliciranije izvedbe i koja zahtjeva snimanje u realnom vremenu.
Da izdavači nisu bili tako pohlepni možda ne bi niti bilo toliko problema sa piratskim medijima, pogotovo ne glazbenim, jer gledam iz svog stajališta, da je originalan album na CD-u 40-50Kn, koliko realno i vrijedi, svoju kolekciju bih vjerojatno povećavao svaki tjedan, a ne samo kad mi se neki album uistinu svidi.
Juan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2007., 00:18   #3
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Svaka nova tehnologija obično sa sobom nosi "price premium". Da, poznato mi je da mnogi audiofili preferiraju ploče u odnosu na CD-e, ali uzevši u obzir i druge stvari kao npr. praktičnost, CD je tehnološki bio superioran tadašnjim tehnologijama. Sličan slučaj je, po meni, i danas - CD vs. MP3 - CD daje bolju kvalitetu zvuka nego MP3 (osim u slučajevima jako visokog bitrate-a kad su podjednaki), ali MP3 prevladava zbog praktičnosti. Danas možemo na malo go**o od nekoliko desetaka grama strpati stotine i tisuće pjesama, nositi svuda sa sobom itd., iako to malo go**o daje nešto lošiji zvuk od CD-a i ploče. Većini ljudi su praktičnost i neke druge stvari važnije od za nijansu boljeg zvuka.
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2007., 00:20   #4
Scorpius
Premium
Moj komp
 
Scorpius's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 393
Istina, ali računaj i vrijeme!
Za jednu kazetu, ona se snima koliko dugo traje album (30,40 i više min)
A CD bude gotov za 2-3 min. I kada ti radiš 10 i 100 tisuća primjeraka...
Ekonomski, sada bi CDi trebali biti jeftiniji od kazeta, a nisu.
Scorpius je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2007., 00:31   #5
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Govorim za ono vrijeme, a danas je CD definitivno preskup. No, kad pogledamo tko sve uzima lovu od jednog CD-a, ne može ni biti puno jeftiniji. Nije mi samo jasno zašto su kazete danas jeftinije... u računalnoj industriji starije i sporije tehnologije (npr. SDRAM) koštaju više nego novije (npr. DDR2) jer su manje tražene. Zašto nije tako s kazetama...?
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2007., 00:32   #6
Juan
Premium
 
Juan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 286
Citiraj:
Autor igorba Pregled postova
Svaka nova tehnologija obično sa sobom nosi "price premium". Da, poznato mi je da mnogi audiofili preferiraju ploče u odnosu na CD-e, ali uzevši u obzir i druge stvari kao npr. praktičnost, CD je tehnološki bio superioran tadašnjim tehnologijama. Sličan slučaj je, po meni, i danas - CD vs. MP3 - CD daje bolju kvalitetu zvuka nego MP3 (osim u slučajevima jako visokog bitrate-a kad su podjednaki), ali MP3 prevladava zbog praktičnosti. Danas možemo na malo go**o od nekoliko desetaka grama strpati stotine i tisuće pjesama, nositi svuda sa sobom itd., iako to malo go**o daje nešto lošiji zvuk od CD-a i ploče. Većini ljudi su praktičnost i neke druge stvari važnije od za nijansu boljeg zvuka.
Oprosti, ali originalan CD i mp3 ne možeš uopće uspoređivati, pogotovo ne mp3 sa pločom.
mp3 je okljaštren format, ovisno o codecu, uklanjaju se zvukovi koji su izvan granica čujnosti, ili pozadinski zvukovi nad kojima dominira neki drugi zvuk.
Elektro glazba još nekako, no poslušaj bilo što od klasične glazbe, pogotovo u izvedbi orkestra i promjenit ćeš mišljenje.
Juan je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2007., 00:43   #7
igorba
Moderator
Moj komp
 
igorba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Đakovo
Postovi: 1,816
Koje mišljenje? Da ploča ima bolji zvuk nego CD, a CD bolji nego MP3? Pa već sam tog mišljenja, samo uz napomenu da na prosječnoj opremi koju ima prosječan korisnik, razlike su dosta malene, a jednostavnost MP3 playera u usporedbi s npr. discmanom ili CD playerom je većini ljudi važnija nego ta "mala" razlika u kvaliteti. Skuplja, (polu)profi oprema je nešto sasvim drugo, naravno...
Ja osobno nisam čuo razliku između CD-a i MP3-ice na 320 kbps na svom kompu (dakle, govorim o današnjoj jeftinoj, consumer, PC-based, opremi, ne o profi). Na nižem bitrate-u (npr. 160) se osjeti mala razlika. Ovo je moj subjektivni dojam. Netko će možda osjetiti razliku i na 320, a netko neće ni na 128...
__________________



KANTA: Fractal Design Core 3000 - AMD Ryzen 5 5600 (w. ID Cooling SE-224-W) - Asus TUF Gaming B550 Plus - Sapphire RX570 ITX 4GB - 2×16GB Corsair Vengeance LPX DDR4@3733 CL16 - Corsair TX550M - Samsung 980 Pro M2 1 TB - Samsung 970 EVO Plus M2 2 TB - 2*WD Red Plus 4TB (WD40EFZX) - Monitor Dell S2721DGFA - Logitech G602 miš + Logitech Media 600 tipkovnica - Altec Lansing 221 zvučnici

igorba je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2007., 00:50   #8
Ubleha
Premium
Moj komp
 
Ubleha's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: BiH
Postovi: 1,485
Tacno je to da se na jeftinijoj opremi tesko primjeti razlika, i ja ako slusam na racunaru sve to svira isto medutim kada pustim na kucnoj liniji koja je dosta kvalitetna onda se osjeti razlika itekako.
Mada je odlicna stvar sto mogu na mob nagurati sate i sate muzike i slusati muziku umjesto raznih gluposti iz okoline.
__________________
Nisam pijan sve dok mogu da ležim na podu i da se nizašta nedržim.
Ubleha je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na