Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.10.2005., 21:06   #1
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
PQI Latencije 4 n00bs

Dakle kako subject kaze frisko sam meso sto se latencija tice..tek sam si sad dao truda nabaviti RAM od istog proizvodaca pa da vidim sta se moze.. pa predimo na poantu..
dakle imam 2x512MB PQI PC-3200 DDR400.. ako je vjerovati everestu, usporedujuci podatke iz SPDa keksici su isti.. za ovaj topic je jedino bitno da su default SPD postavke latencija 8-4-4-2.5. Pa, proucio sam sticky od Kove..i moram priznat da je to jako puno informacija na jednom mjestu ali katastrofalno lose organizirano..sa stajalista nekog tko nema pojma, taj tekst treba malo "promjesat" jer se tamo nemoguce snaci.. NHF Kova, svaka cast na trudu i znanju-skidam kapu, al ovo sam moro spomenut. Enivej, dakle procitao i shvatio (nadam se) sve iz tog stickya i poceo od najmanjih latencija prema visim..i dobio zaqrac rezultate...pravilno sam izracunao t(RAS), pratio "zlatnu formulu" i sve no nesto radim krivo...
evo ukratko u tablici malog pregleda..pa cu malo objasnit...


Dakle poceo sam sa 2,2,2 i izracunao 6.. kao sto vidite nisam mogao ni bootati..cisto eksperimentiranja radi, probao sam i 2.5,2,2,6 no ista stvar. Dok nisam ova dva podigo na 3 nista od windowsa.. uglavnom, daljnji pokusaji su ociti u tablici i sve bi bilo OK da nema prokletog SuperPia ... sve super i onda on izbaci "NOT CONVERGENT.." ili tako nesto.. to bi znacilo ono "unstable" u tablici..no onda sam ignorirao malo SuperPi i probao memtestom, no i on je naravno nasao brdo gresaka za sve kombinacije...
u tom trenutku sam podigo latencije na tvornicke (2.5,4,4,8) da vidim dal je stvar u tome i naravno opet isto.. SuperPi nestabilan, memtest nalazi greske..pa prepostavljam da je u FSBu stvar.. jednostavno prevelik za moju memu. I tu je sad moje pitanje: zasto je FSB prevelik, kad je on 200, efektivno je to 400 a RAM je napravljen da radi na 400..nije mi jasno. Mogu jedino probatt u asinhronom modu da rade al sta mi to vrijedi kad sve ovo radim radi performansa..
i na kraju sam sve vratio na tvornicke postavke, CPU, FSB, napon, latencije... cisto da vidim dal sve sljaka..i tu je sve proso OK.. doduse memtest se vrti samo sat vremena al prije je nalazio greske puno prije pa...
uglavnom, sta kazete? sta savjetujete? i molim vas postedite me savjeta tipa "kak si glup kupi OCZ i miran si".. da probam promjenit omjer? da uopce diram latencije s obzirom da je to PQI? a i cito sma na ovom forumu jednom prilikom da je PQI sasvim OK...
sta mislite?
__________________
"I can resist everything except temptation"
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2005., 13:03   #2
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
Sta je ovo? nitko nista nema za reci? cini se da ljudi ovdje znaju puno manje o tome nego sto sam mislio :clap:
nego, evo mojih testova latencija..

dakle prvo sam isprobavao sa FSBom od 200 i zakljucio da nema smisla jer ne znam konkretno kakve mi latencije memorija podrzava.. pa sam spustio FSB na default i malo se poigro.. poceo od SPD definiranih 2.5-4-4-8 i poceo spustat.. naravno na 2-2-2-7 nisam mogo ni bootat i prema tablici zakljucio da je 2.5-3-3-8 optimalni izbor
__________________
"I can resist everything except temptation"
Denzil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.10.2005., 14:37   #3
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Jesi li probao dizat voltažu memorije?
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2005., 16:44   #4
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
jesam ali ne peko 2.7 ... nekak se bojim ploca mi max podrzava do 2.8.
__________________
"I can resist everything except temptation"
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2005., 16:49   #5
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Pa daj joj 2.8V,neče memi biti ništa,ne brini
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2005., 18:24   #6
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
jesi siguran?
i to mislis da dignem ond akad dignem i FSB tolko visoko da mi je SuperPi nestabilan? evo sad sam isprobo bas memtestom FSB 190 i 2.5-3-3-8.. e da, s obzirom na rezultate u tablicama, jesam dobro zakljucio da ostanem na 2.5-3-3-8? i ako dignem napon, oce ic latencije nize ili to utjece samo na stabilnost pri velikim frekvama?

tenks

EDIT: Pardon, ja ovdje govorim o 2-3-3-8 a ne 2.5.. lapsus
__________________
"I can resist everything except temptation"

Zadnje izmijenjeno od: Denzil. 29.10.2005. u 10:05.
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2005., 18:36   #7
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Joj,mene zamaraju tablice,ne mogu ja to analizirati Napon dižeš ako je komp nestabilan a može i pomoči da spustiš latencije.
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2005., 18:49   #8
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
Red face

Citiraj:
Originally posted by Veki-os
Joj,mene zamaraju tablice,ne mogu ja to analizirati Napon dižeš ako je komp nestabilan a može i pomoči da spustiš latencije.
pa nisu bas "komplicirane".. os da ti nacrtam graf ? :clap: ... smao uoci vrijedosti koje se mijenjaju po stupcima i skuzit ces sve.. konkretno latencije se mijenjaju po redu, a u nastavku vidis kak padaju performanse...
budem probo prek vikenda sa 2.8..i nadam se da ce meduvremenu jos netko doc i reci mi da se nista nece desiti sa mojim dragocijenim RAMom
__________________
"I can resist everything except temptation"
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2005., 19:31   #9
Veki-os
Premium
Moj komp
 
Veki-os's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,968
Na faksu(od kojeg sam odustao) sam zamrzio matematiku,statistiku i sve vrste tablica,grafova tako da jednostavno ne mogu gledati te tablice,zaboli me glava ozbiljno
Veki-os je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2005., 23:49   #10
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
Citiraj:
Originally posted by Veki-os
Na faksu(od kojeg sam odustao) sam zamrzio matematiku,statistiku i sve vrste tablica,grafova tako da jednostavno ne mogu gledati te tablice,zaboli me glava ozbiljno
onda si ocito bio na krivom faksu.. dobro da si odustao sta, ekonomija ? :clap:
__________________
"I can resist everything except temptation"
Denzil je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.10.2005., 00:15   #11
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
@denzil
pošto nemaš memu tip BH5 BH6 UTT slobodno zaboravi na 2 2 2 X na 200...
inače pošto imaš semprona omjer fsb:ram neka bude 1:1 i ne mjenjaj ga.
daj memi 2.8V bez brige neće joj niš bit i probaj sa 2 3 3 X ak neće digni na 2,5 3 3 X i moralo bi raditi.
nije to neka mema iz koje bi mogao izvuči brda i doline, kao recimo sa uttom (obožavam taj ram- dođe fish kod mene stavimo taj ram latencije su bile 3 3 3 8 i neće se bootat bile su joj prelabave latencije... ukratko 2 2 2 6 na 2,97V
)
kaj tvoj sempron neće preko 200FSB? moj 2200+ ide na 214. latencije nisam isprobavao trenutno su mi na 3 3 3 8 na 2.77V, morat ću vidjet max na toliko. iam infineon memu sa D5 čipovima (slično ko D43).
probaj dakle dignut još malo FSB ak neće latncije isprobavaj i naravno dosta testiraj da ne bi nakon nekog vremena komp se resetirao.
buljo je offline   Reply With Quote