Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.08.2013., 23:53   #421
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Može se kod raida 5 ili 6 naknadno dodavat diskove bez previše kompliciranja? Znači kapacitet mi se popuni i zelim ga proširit dodatnim diskom.
Samo ukoliko kontroler podržava. Čitaj, mora biti malo skuplji.

Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Gledam razlike između mrežnog diska i nas-a iako me nas manje zanima ako bi ovo mogao izvesti s mrežnim diskom jer mi nas izgleda kompliciranije za pripremu i rad.
NAS je "network attached storage", iliti - mrežni disk. Sad je pitanje što tebi treba.

Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Cijena je bitna tj. što manje to bolje, a od hardvera koji bi mogao iskoristiti je jedan laptop i malo starija desktop konfiguracija.
Na prvu mi izgleda da bi to mogao rješiti s mrežnim diskom ali gotove konfiguracije od par Tb su preskupe pa pokušavam smisliti nešto jeftinije pošto već imam diskove.
Da bi imao RAID 5/6, moraš imati kontroler koji "obične" mašine nemaju, a ako ideš kupovati takav kontroler jednostavnije ti je uzeti takav NAS.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2013., 00:02   #422
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
sto od ovoga tu uzeti,

koji od ovih se moze spojiti na router, pa da se mogu na njega spajati i preko laptopa i preko desktop kompa i preko media playera koji su svi na istoj wifi mrezi?

odnosno da li ja mogu recimo podesiti da mi utorrent skida na taj mrezni disk? i onda sa nekog drugog komp apristupit tim podacima
Gabre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2013., 01:28   #423
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Od kojega tu fali ti nešto u postu.

Inače ako se referenciraš na bilo koji NAS (od jeftinih d-linkova, zyxela do skupljeg Synology.a) svi oni imaju u svom softweru već klijent sa dohvat podataka iz torrenta i mnoge druge stvari (tu se sad razlikuju ovi jeftini od synology.a).

NAS ti je kučište u koje se stavlja obični 3.5 HDD. Sad u tom "kučištu" je procesor, memorija itd. Da ne idemo u detalje to je laički pojednostavljeno.

E sad to kučište ti ima na sebi već softwer odnosno sučelje, ajmo reć nešto slično tvom ruteru - spojiš se sa browserom na njega i upravljaš svime.

Naravno NAS ti je mrežni uređaj koji sam ide na internet, kompovi ga vide kao sherani disk itd.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2013., 07:58   #424
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
jednostavno NAS je malo racunalo koje trosi gotovo nikakvu struju a jednostavnije zadatke moze obavit. Tipa skidanja torrenta ili preko nekog drugog servisa i sve ostalo. Sve se da fino podesit sto ti treba. Ovisno za sto ti sve treba NAS ako je samo za skidanje sa torrenata onda mozes kupit i jeftiniji uredaj tipa dlink i zyxel ako ti treba veca kontrola i vise opcija onda synology koji po mom misljenju opravdava visu cijenu. Takoder bitna je i buka i potrosnja elektricne energije jer ovo ce ti stalno radit kao i vecini nas.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2013., 10:07   #425
tintin
Premium
Moj komp
 
tintin's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: negdje
Postovi: 1,693
Jel se ventilator na Zyxel NSA310 jako čuje i može li se i koliko je zdravo skroz isključiti?

Ima li kakav jeftiniji i koliko toliko ok nas bez ventilatora?
tintin je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2013., 10:39   #426
jurbAs
Premium
Moj komp
 
jurbAs's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,573
Cuj diskovi ti konsttno rade u NAS uredaju i treba imat kakvo takvo hladenje da sto duze potraju diskovi. A posto imas i neki procesor sigurno i on treba neki protok zraka. Provjeri recenzije na netu za sve takve info. mozda da ti se netko javi sa foruma tko ga ima... Makar vecina nas na forumu ima synologya.
jurbAs je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2013., 11:11   #427
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Da bi imao RAID 5/6, moraš imati kontroler koji "obične" mašine nemaju, a ako ideš kupovati takav kontroler jednostavnije ti je uzeti takav NAS.
Jeste vi starci nefleksibilni.

md(4) u ruke i Bog da mu grijehe prosti. Definitivno ce raditi brze, bolje i jednostavnije nego vecina kontrolera koji kostaju manje nego SOHO NAS i 10TB consumers diskova.

Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Može se kod raida 5 ili 6 naknadno dodavat diskove bez previše kompliciranja? Znači kapacitet mi se popuni i zelim ga proširit dodatnim diskom.
...
Cijena je bitna tj. što manje to bolje, a od hardvera koji bi mogao iskoristiti je jedan laptop i malo starija desktop konfiguracija.
Definiraj "stariju" konfiguraciju, jer RAID 5 a pogotovo 6 vole procesor vise nego Zdravko Mamic Junu Kurcica, no s bilo kojim dual core procesorom i par GB RAM-a si dobar u nekoj varijanti Linuxa i md(4).
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2013., 11:18   #428
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Jeste vi starci nefleksibilni.
Naravno, volimo da stvari rade.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 10:42   #429
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Od raida 5-6 sam odustao zbog cijene, izdvojit ću sadržaj za koji vrijedi radit backup i stavit podatke u raid 1 što podržavaju jeftinija rješenja, ili kompliciranije ali sigurnije jedan vanjski disk za ručni backup.
Zapravo muče me osnove tj. razlika izmeđju jeftinijih nas uređaja tipa d-link i mrežnog diska tipa wd My Book Live s aplikacijom wd2go?
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 11:00   #430
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Od raida 5-6 sam odustao zbog cijene, izdvojit ću sadržaj za koji vrijedi radit backup i stavit podatke u raid 1 što podržavaju jeftinija rješenja, ili kompliciranije ali sigurnije jedan vanjski disk za ručni backup.
Zapravo muče me osnove tj. razlika izmeđju jeftinijih nas uređaja tipa d-link i mrežnog diska tipa wd My Book Live s aplikacijom wd2go?
Trebaš razgraničiti primarne i sekundarne potrebe.
Ako je osnova nekakav CIFS / NFS pristup, vidi što ti je potrebno na low-level nivou (RAID podrška, broj diskova, realna brzina, jamstva i ostalo). Nakon toga se koncentriraj na "dodatne" elemente - torrenti i slično.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.08.2013., 18:33   #431
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Glavni problem je bio što nisam znao razliku izmeđju nas uređaja koji imaju više mogućnosti i wd live vanjskih mrežnih diskova koji su (ako sam dobro skužio) ista stvar samo siromašnija verzija. Mislim da za neke osnovne potrebe pristupa i dijeljenja vezano za više lokacija zadovoljavaju svi modeli!?
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 18:47   #432
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Glavni problem je bio što nisam znao razliku izmeđju nas uređaja koji imaju više mogućnosti i wd live vanjskih mrežnih diskova koji su (ako sam dobro skužio) ista stvar samo siromašnija verzija. Mislim da za neke osnovne potrebe pristupa i dijeljenja vezano za više lokacija zadovoljavaju svi modeli!?
NISU ista stvar. NAS ima operativni sistem (Linux u vecini slucajeva) a externi disk je cisti storage. NAS je u biti kompjuter.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 19:08   #433
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Možda se nisam dobro izrazio. NAS zbog os-a ima više mogućnosti a eksterni mrežni disk je plug n play bez mogućnosti upgrade-a.
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 19:20   #434
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Možda se nisam dobro izrazio. NAS zbog os-a ima više mogućnosti a eksterni mrežni disk je plug n play bez mogućnosti upgrade-a.
Da, s time da NAS ima puno vise mogucnosti i cinjenica da NAS imas upaljen non stop (u vecini slucajeva ili je non stop ili imash sheduled power on/off kad zelis) i pristupa smu neovisno o kompu tako da se spajas sa media playera, TVa (gledas slike, vidoe, mjuzu), pojacala, mobitela, tableta, torrenti, radi sbackup kompa na njeka automatski,... Sam HDD nije ni blizu toj funkcionalnosti ali je jeftiniji tako da sam misljenja ako neznas sta je NAS da ti onda niti netreba .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 19:41   #435
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Post

Treba mi samo to nisam znao!
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2013., 19:48   #436
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945