Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.10.2016., 21:51   #1
Sniper
Community Manager
Moj komp
 
Sniper's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 313
Windows Server 2008 R2 Standard - CAL license?

Pozdrav!

Nedavno sam poceo raditi u jednoj firmi (hotel) i trenutno sam u fazi upoznavanja sustava.
Osoba prije mene je otisla ubrzanim postupkom tako da nije me imao tko uvesti, niti ima dokumentacija.


Imam jedan Windows Server 2008 R2 Standard, zanima me gdje i kako mogu provjeriti CAL license koje imam na raspolaganju?
tj. nisam ni siguran dali uopce i trebam CAL licensu?

Jedini servis izmedju client PC-a i servera je Active Directory, file server.
Ukoliko moram imati, gdje mi je najbolje nabaviti licence?
Trebam 18 komada.
Sniper je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2016., 07:46   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Remote desktop licensing manager, u admin tool panelu jel...
I što ti znači ovo nisam siguran dali trebam CAL licence? Pa jel imaš klijente koji se spajaju na taj server s udaljenih lokacija, preko remote desktopa?
CAL licence kupuješ kod Microsoft dilera, praktički bilo koji shop koji dila i softver.
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.10.2016., 08:43   #3
DraŽ
Premium
 
DraŽ's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Miami, 1984, Ferrari F40
Postovi: 902
Imaš CAL licence, imaš RDS (Remote Desktop Services) licence i još neke. Možeš kupiti i još neke kerefeke tipa Software Assurrance.

Imaš dva tipa CAL licenci User i Device CALs. User CAL se veže za korisnika koji pristupa Windows Serveru, omogućuje spajanje korisnika sa bilokojeg mjesta na Windows Server. Device CAL se veže za uređaj s kojim se pristupa Windows Serveru, a omogućuje npr. da s jednog licenciranog uređaja više korisnika može pristupiti mogućnostima Windows Servera legalno.

Moraš licencirati i svaki procesor unutar servera, bar je tako kod starijih verzija Windows Servera. Kod Windows Servera 2016 se prešlo na licenciranje po broju jezgri. Po defaultu kada uzmeš Windows Server dobiješ i licencu za mislim 2 fizička procesora. (Za Windows Server 2016 - 16 jezgri, odnosno 8 jezgri puta 2 procesora. Hyper Threading se ne računa. Za sve dodatne jezgre/procesore treba nadoplatiti.)

Standard edicija ti mislim omogućuje i pokretanje/kreiranje 2 virtualna računala koristeći ugrađeni Hyper-V.


Malo sam istraživao za diplomski pa samo prenosim. Detalje i kako to funkcionira u praksi će ti najbolje reći netko sa iskustvom.

https://www.microsoft.com/en-us/lice...s-license.aspx
https://ut5ff3npbyx1sqnpx41jwye1-wpe...de-Undated.pdf
DraŽ je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na