Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.12.2013., 18:21   #8791
Juan
Premium
 
Juan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 286
Citiraj:
Autor Speedbreaker Pregled postova
OK, u redu, vjerujem da ih ima koji gaze po 500 tisuća.
Ja sam više iznosio mišljenje o redizajnu, W211 jer sam ih nekoliko vidio i čuo po gradu u zadnjih dva tjedna i svakome je motor zvučao kao mlinac za kavu. Vjerojatno sam slučajno naletio na neodržavane primjerke.

Goli motor je danas najmanji problem kod većine auta, prošla su davno vremena kad su motori počeli gutat ulje na 200 000.
Sad ide ona činjenica koja je jako interesantna za naše podneblje: velik broj mercova, audija, fauvea, bemvea i sličnih je uveženo izvana sa 200-300 000 km i kilometraža na gotovo svakom spuštena i onda imaš npr. mercedes star 10 godina sa 210 000 km koji je počeo trošit ulje, ne jedan, puno njih. I onda mercedes ne valja, a nitko ne uzima u račun da taj auto ima 400-500 000 km.
A što je s peugeotom, svakom drugom kupljenom je brtva glave propišala na 100-150 000, bio benzin ili dizel 1.4. A auti su kupljeni ovdje i svi odreda kod prvog vlasnika? Gdje je tu kvaliteta na autu starom nekoliko godina?

Citiraj:
Autor drz_nedaj Pregled postova
jedno pitanjce..
uskoro kupujem auto, rabljeni.. pa se dvoumim izmedju mercedesa i ostalih marki auta.. recimo da su oba auta odrzavana i u dobrom stanju
jedan je megane, focus itd 2009-2011 godina, oko 120k km, a drugi mercedes e klasa 220cdi iz 2001-2003 sa oko 250k km.. dali bi izabrali "noviji" auto star 3-4 godine ili dobru staru e klasu staru 10-ak godina?
nemojte mi samo govorit to nije za usporedbu, bla, bla bla..
vase misljenje..

P.S. gledam aute do cca 9k eura..
Mene ne dira ni godina ni cijena koliko samo stanje auta i od koga kupujem, ali iz skromnog iskustva sa 5-6 kompakta i samo jednim autom iznad (passat variant) ti mogu reći da je održavanje puno skuplje prelaskom u tu malo višu klasu.
Motor kao motor, otišao od mene sa 300 000 km, palio na zub i nije trošio ulje, s turbinom nikad problema niti ijednim vitalnim dijelom motora, ali u godinu dana promjenio:
Set kvačila: 1500 kuna s izmjenom, set prednjih ramena: 3000 kuna s izmjenom, prednje diskove/pločice: 1500 kuna, reparacija zadnjih čeljusti + diskovi + pločice 1000 kuna, nosač getribe + dva zadnja nosača motora: 600 kuna, prednji hidronosač motora 700 kuna, hladnjak klime: 400 kuna, set remenja: 3000 kuna,akumulator, set ljetnih i set zimskih guma još poneki senzor, relej i sl, cca 15-18000 kuna ulaganja u prvih godinu dana i sve s maksimalnim popustima i rabatima, a ruke u pravilu dosta jeftinije jer mi frend održava "moderni" auto. Za 500 kuna će ti malotko mijenjati kvačilo.
Auto sam vozio dvije godine, kupio ga starog 10 godina sa >200 000 km i urednom evidencijom kilometara od prvog dana, limarijski u izvrsnom stanju i bio prezadovoljan, prodao za 20% manju cijenu nego što sam platio ne brojeći uloženo.
Ništa od gorenavedenog nisu bili izvanredni kvarovi i stvari koje nisam očekivao odnosno bio sam upoznat pri kupovini sa svim što me čeka i sve u nekom normalnom terminu kad takve stvari odlaze i ako želiš da sve na autu bude pristojno. 10-12 godina star auto te klase da ćeš samo sjest i vozit zaboravi, takve aute kupuju prijatelji i susjedi i ne vrte se po oglasnicima.
Možeš dat istokarit diskove i na njih stavljati nove pločice ako imaju zuba, možeš se vozit i s razvaljenim nosačima motora, imati stare gume i krpat auto samo da ide, ali ako želiš da je pouzdan onda je u pravilu i osjetno skuplji od kompakta. Za mercedesa može biti samo skuplje.
I 9000€ je previše za tako star auto koji za 2-3 godine neće vrijediti više od 3000€.
Takvi auti se kupuju da se puno voze, pa nakon 5 godina prvi veliki servis i pred drugi veliki servis nakon 10-12 godina kad se nakupi još 2-3 skupe stavke onda idu u oglasnik.

Zadnje izmijenjeno od: Juan. 08.12.2013. u 18:40.
Juan je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2013., 18:24   #8792
Juan
Premium
 
Juan's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 286
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
Najjeftinija cijena zavisi jedino o tome koliko si spretan pregovarač, i to u 4 oka, nikakvi pozivi ni ludosti. I biraj osiguranja iz vrha u hr, da ne bi poslije bilo nismo znali, obzirom na svakojake p----ije koje se događaju svakodnevno u zadnjih pol godine (naplaćivanje uslužnih procjena koje su inače besplatne, otezanje sa pravno rješenim odštetnim zahtjevom, tj isplatom istog, itd.). Preko telefona ti nitko ne može reći najnižu cijenu jer se razgovori snimaju, a to može donijeti samo probleme. Put pod noge i obiđi 4-5 osiguranja i provjeri osobno što tko nudi.
Što se tiče toga da na polici piše 2200kn, a ti si platio 2000kn, to ti je tako, na polici mora pisati iznos police koliko ona košta sa porezom i svime, a to što sad većina pribavljača ima mogućnost spuštanja cijene dijeljenjem internih popusta odobrenih od uprava o.d.-a, to je nešto sasvim drugo i ne bi te trebalo zabrinjavati.
Ne znam kad ti istječe rega, ali ako je pred kraj mjeseca, sačekaj par dana, od 1.1. kreću zanimljive stvari po pitanju cijena osiguranja ao.

Hvala na info.
Dakle smijem ja slobodno u 4 oka pitati da li u mom novčaniku mogu ostati jedan Radić i Mažuranić pa čekat reakciju?
Juan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.12.2013., 21:29   #8793
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
...
Ako lijepo zamoliš (plus je ako se poznaš s njima) vrlo vjerojatno će ti ga pregledati i tokom cijele godine. Samo malo pričekaš da dođeš na red. Takva je praksa na stanicama oko mene. Naravno, tehnički za registraciju se mora platiti, nema džabe.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2013., 22:54   #8794
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Citiraj:
Autor Juan Pregled postova
Hvala na info.
Dakle smijem ja slobodno u 4 oka pitati da li u mom novčaniku mogu ostati jedan Radić i Mažuranić pa čekat reakciju?
Ne da smijes, nego moras. Meni je bilo 2100 dok nisam doso tamo a onda je nakon 5 min bilo 1700. Pred mjesec i pol. Sad mozda moze i bolje. Reci da u drugom osiguranju dobis jeftinije i to prolazi. Prevelka je konkurencija da bi tjerali stranke a svi pokusavaju izvuc sto vise love od ljudi pa jednostvano treba pregovarat. Vjerojatno se mozes i telefonski dogovorit tak da ne trebas bas u 4 oke.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 00:49   #8795
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor papčić Pregled postova
Jopis, ti si u toj "igri", dajli ima svijetle buducnosti sto se tice LPG u autima? Ukidanje onog nameta od 550kn, eventualno neke olaksice na koristenje prihvatljivijeg goriva?
Ništa se o tome priča. Problem je što su se ljudi navikli na taj porez za b....e i plaćaju i ne bune se previše, a gospoda koja su ga izmislila nemaju namjeru maknut taj čisti bezrazložni harač. Trebalo bi pokrenut nekakvu veću pobunu protiv toga, pismeno potkrijepit činjenicama da se po vani još nagrađuju ekološki osviješteniji automobili, a ne da ih se još lupa po džepu dodatno....

Citiraj:
Autor Juan Pregled postova
Hvala na info.
Dakle smijem ja slobodno u 4 oka pitati da li u mom novčaniku mogu ostati jedan Radić i Mažuranić pa čekat reakciju?
Naravno, takva su vremena da je svaka stranka vrlo bitna i ništa se ne smatra bezobraznim, pravo stranke je da pita što se može spustit i koliko i pokuša proći što bolje. Smiješno za čuti obzirom na prirodu posla, ali tak je sad....
Pogotovo takvi sa više vozila, to je samo argument više. Ovako inače ide kak ti je magarac rekao - 'drugi mi nude manje, toliko i toliko, može li kod vas bar još malo niže' i tak te spike.
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 01:05   #8796
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Ja kupujem od susjeda kod Allianza pa mi je neugodno pregovarat.

Al vidim da ću morat... Sa 2100 na 1700 je popriličan iznos. Pogotovo ako prebacim 4 auta kod osiguravatelja koji nudi najmanju cijenu...
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 01:24   #8797
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Zato jer je TDI i u leru jako malo realno grije.
Potpisujem... Imam 2.5 TDI (2001 godina) i neces ga zagrijat pa da ga sto godina drzis na leru... Treba vremena da se TDI zagrije, meni se zna desit da napravim cijelu turu po gradu (brat bratu barem 6-7km) i da se ne zagrije... A voli popit kad je hladan, mamumunjegovu...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 01:36   #8798
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Juan Pregled postova
Interesantna stvar za TDI motore - nikad neće upalit ventilator hladnjaka u leru ili nakon što ugasiš ugrijan auto, čak i nakon sat-dva vožnje po autocesti i visokih putnih brzina dok je vani 40 stupnjeva kad staneš na odmorište ventilator se ne pali.
Ne znam koji TDI tako radi, ali ovaj moj (dakle, Audi Allroad 2.5 TDI, 2001 godina) pali ventilator cim upalim motor... Radio mi je probleme po ljeti jer mi nije mogao ohladiti motor, a vani +35, ja na autoputu i trebam prec 400km... Temperatura motora je bila na 100 stupnjeva, a ulje na oko 130 stupnjeva... Ventilator motora je vrtio, a ventilator klime je vrtio ko lud...

I sto je bilo? Visco na glavnom ventilatoru na hladnjaku je crko... Naime, taj vent ima dvije brzine - laganu dok je motor hladan i superturbo kad se motor zagrije tako da puse fakin bura preko motora... Kad visco crkne, onda puse samo lagani povjetarac i sve je OK dok ne dodje ljeto i visoke temperature, a onda se cudom cudis koji mu je vrag i zasto se pregrijava...

Cinjenica je da kada ugasim auto, ventilator staje... Recimo na prijasnjim Citroenima je uredno puhao i nakon sto auto ugasim...

Sto se tice zagrijavanja motora na leru, to mozes zaboravit... TDI se ne grije dok ga ne opteretis, tako da cak ni turiranje u leru nece polucit nikakve rezultate...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 19:43   #8799
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor jopis Pregled postova
Najjeftinija cijena zavisi jedino o tome koliko si spretan pregovarač, i to u 4 oka, nikakvi pozivi ni ludosti. I biraj osiguranja iz vrha u hr, da ne bi poslije bilo nismo znali, obzirom na svakojake p----ije koje se događaju svakodnevno u zadnjih pol godine (naplaćivanje uslužnih procjena koje su inače besplatne, otezanje sa pravno rješenim odštetnim zahtjevom, tj isplatom istog, itd.). Preko telefona ti nitko ne može reći najnižu cijenu jer se razgovori snimaju, a to može donijeti samo probleme. Put pod noge i obiđi 4-5 osiguranja i provjeri osobno što tko nudi.
Što se tiče toga da na polici piše 2200kn, a ti si platio 2000kn, to ti je tako, na polici mora pisati iznos police koliko ona košta sa porezom i svime, a to što sad većina pribavljača ima mogućnost spuštanja cijene dijeljenjem internih popusta odobrenih od uprava o.d.-a, to je nešto sasvim drugo i ne bi te trebalo zabrinjavati.
Ne znam kad ti istječe rega, ali ako je pred kraj mjeseca, sačekaj par dana, od 1.1. kreću zanimljive stvari po pitanju cijena osiguranja ao.
Znaš da tebi s obzirom na tvoje iskustvo nerado prigovaram no, nije mi jasno što bi klijent koji treba ugovoriti obavezno osiguranje trebao misliti o kvaliteti ponude, kad se sve pi3darije koje mogu nastati dešavaju oštećenom tj. onome koji potražuje naplatu štete.
Obavezno bi trebalo platiti onoj kući koja ponudi najnižu cijenu.
Ili sam nešto propustio...?
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 21:13   #8800
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Ja kupujem od susjeda kod Allianza pa mi je neugodno pregovarat.

Al vidim da ću morat... Sa 2100 na 1700 je popriličan iznos. Pogotovo ako prebacim 4 auta kod osiguravatelja koji nudi najmanju cijenu...
Ne bih išao na te što daju najnižu cijenu. U slučaju aktivacije police ta cijena lako ispadne najskuplja. U svakom slučaju, preporuka je potražiti na netu informacije o iskustvima i sporovima s osiguranjima, i onda eliminirati iz izbora one koji su na lošem glasu.
listerstorm je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.12.2013., 03:05   #8801
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Znaš da tebi s obzirom na tvoje iskustvo nerado prigovaram no, nije mi jasno što bi klijent koji treba ugovoriti obavezno osiguranje trebao misliti o kvaliteti ponude, kad se sve pi3darije koje mogu nastati dešavaju oštećenom tj. onome koji potražuje naplatu štete.
Ma samo ti reci, znaš da ja volim debate i konstruktivne rasprave.

Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Obavezno bi trebalo platiti onoj kući koja ponudi najnižu cijenu.
Ili sam nešto propustio...?