Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.03.2013., 23:12   #1
drMarin
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Mostar
Postovi: 22
Smile POSTAVKE WIRELES MREŽE I ŠIRENJE WI -FI SIGNALA - POSTAVKE

Pozdrav , imam problem gleda namještanja postavki .. svasta sam "čeprko",pa ću probat ukratko da objasnim..
Naime cilj je bio da proširim signal po cijeloj kući , od 3 kata...
Internet je kablovski, i potrebno je iz prizemlja rasirit signal po kuci. Ja sam to odradio u pocetku ovako..
Uredjaji su :
TP Link WR340G http://www.tp-link.us/products/details/?model=TL-WR340G
kao ruter koji je skopčan na modem, i na još jedan komp koji mi nema wireles karticu.
I na drugom katu je:
WR743ND http://www.tp-link.com/en/products/d...del=tl-wr743nd
koji bi trebao sluziti kao prosirivac signala. E sad posto nisam imao blage veze o mrezenju malo sam čeprko , i postavio sam opcije ovako.


Postavke prvog rutera su ovakve: adresa defaultna mu je:
192.168.1.1
Kod drugog tog rutera sam stavio 192.168.2.1 i postavio ga na wireles repeater mode. (wireles ap/wireles repeater).
DHCP sa disable isao na oba sada.

I onda sam kucao manualno ip postavke tj. npr.
IP kompa 192.168.1.120
maska 255.255.255.0
gateway 192.168.1.1
taj gateway sam morao kucati i za kompijutere koji su hvatali signal i od drugog rutera tj . onog sto sluzi kao AP. Malo mi cudno ali ne razumjem se bas.
i dnsove standardno ukucam one koje nadjem u WAN postavkama, tj. od ISP-a.

Problem je bio da su ljudi povremeno ostajali bez interneta.,??? Uglavnom nije islo kako treba .

Evo sad zadnju promjenu koju sam napravio jeste da sam IP od rutera koji je na na katu, promijenio u 192.168.1.2,. kontajuci da ga nesto ne zbrkava ona adresa sa dvicom na 3coj poziciji u adresi.

Jeli ovo sad OK, ili trebam nesto drukcije da radim?
Da napomen da sad imam internet u prizemlju na ovom kompu koji je spojen direkt kablom na ruter "glavni"., i imam takodjer internet na drugom kompu koji je usb wireles stickom spojen na signal koji vjerovatno takodjer od "glavnog" rutera iz prizemlja.

__________________
SVATKO IMA PRAVO NA MOJE MIŠLJENJE!!!
drMarin je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2013., 00:30   #2
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Trebaš navesti koji je modem u pitanju, obično on ima adresu192.168.1.1.
__________________
duty demagogue
begi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.03.2013., 09:33   #3
drMarin
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Mostar
Postovi: 22
modem

Modem je motorola 585101e

nesto citam kao kablovski modemi nemaju svoje ip adrese itd..
ja ovom pristupam na http://192.168.100.1 , tj. vidim mu status itd...
__________________
SVATKO IMA PRAVO NA MOJE MIŠLJENJE!!!

Zadnje izmijenjeno od: drMarin. 02.03.2013. u 09:39.
drMarin je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2013., 12:16   #4
Sniper
Community Manager
Moj komp
 
Sniper's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 313
Zasto si stavio drugi router na 192.168.2.1?

Edit:
Sorry nisam vidio da si napravio postavku kako treba.

Glavni router: DHCP - ON
IP: 192.168.1.1
Subnet: 255.255.255.0
Getaway: 192.168.1.1

Drugi router: DHCP - OFF, i ovo stavi u rucne postavke, i AP mod. S tim da enkrpcija i ime mora biti isto ko i glavni ruter.
192.168.1.2
255.255.255.0
192.168.1.1 - ako ima u ponudi

Komp:
192.168.1.10
255.255.255.0
192.168.1.1

DNS: (najsigurnije)
8.8.8.8
8.8.4.4
Sniper je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2013., 20:10   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Zaboravio si definirati operatera i time njegove support stranice, kako bi saznao adresu DNS Servera, mada možeš koristiti i Google DNS (8.8.8.8).
Mostar + kabelska onda je vjerojatno Mocable.ba > http://mocable.ba.whoisbucket.com/
Tu piše da mu je DNS=77.221.16.169.

1 - Glavni router TL-WR340G
Lan - IP=192.168.1.1, Subnet=255.255.255.0

WAN - Dynamic IP
Kada nije čekirano "Use This DNS Servers" router bi ih trebao dobiti od operatera.
Ako bude problema pristupu nekim stranicama onda opciju upali i u polja ispod manualno unesi gore spomenute adrese operatera i/ili Google DNS.

DHCP Settings - Enable, pool 192.168.1.100 - 192.168.1.199, opcionalno i tu se može ako bude trebalo definirati DNS - ove.

Time - GMT+1, Use daylight saving time, pritisni Get GMT, ako bude zezalo za NTP server unesi 83.169.18.51 (europe.pool.Ntp.org).

Wireless - SSID=drMarin1, Region=EU ili neka EU zemlja (zavisi šta nudi),
kanal=1 ili 6 ili 11 (ovsno jel smetaju susjedi), Mode=802.11g, enable Radio i SSID Broadcast,
Enkripcija=WPA-PSK/WPA2-PSK, šifru možeš generirati ovdje: http://www.kurtm.net/wpa-pskgen/
negdje zapiši / kopiraj šifru, otvori Router Status i negdje zapiši wireless MAC adresu.
Applay / Save na pojedinoj stranici se podrazumjeva, ovim si postavio osnovno.

2 - Glavni router TL-WR740N
Lan - IP=192.168.1.2, Subnet=255.255.255.0

DHCP Settings - Disable, Gateway=192.168.1.1, Primary DNS=192.168.1.1, opcionalno Secondary DNS= od operatera ili Google DNS.

Time - GMT+1, Use daylight saving time, pritisni Get GMT, ako bude zezalo za NTP server unesi 83.169.18.51 (europe.pool.Ntp.org).

opcionalno može biti potrebno Static Routing - Destination=0.0.0.0, Subnet=255.255.255.0, Gateway=192.168.1.1 (ip glavnog Routera

Wireless - SSID=drMarin2, Region=EU ili neka EU zemlja (zavisi šta nudi),
kanal=1 ili 6 ili 11 (ovsno jel smetaju susjedi), neka je isti kao od glavnog routera,
Mode=11bgn mixed, enable Radio i SSID Broadcast,
Enkripcija=WPA-PSK/WPA2-PSK, šifru možeš upotrebiti istu kao poviše,
otvori Router Status i negdje zapiši wireless MAC adresu.
Applay / Save na pojedinoj stranici se podrazumjeva.

E sad bežično povezivanje ova dva uređaja, nezgodan detalj je šta TL-WR740N podržava "samo" WDS Bridging a to znači da wireless zaštitu moraš "spustiti" na WEP tip koji se nažalost lako probije.
U toj varijanti ide:
TL-WR340G - Wireless - Enable Bridges, MAC of AP1= unesi MAC adresu drugog uređaja (gore si je zapisao)
TL-WR740N - Wireless - Enable WDS Bridging, Enable WDS, BSSID to be bridged=MAC adresa drugog uređaja, niže upišeš WEP pass.

Druga i možda bolja opcija bi bila da TL-WR740N postaviš kao glavni router zbog bgn wireless - a, TL-WR340G prodaš a nabaviš EW-7228APn.
Kvaka je u tome šta spomenuti ap ima Universal Repeter mod rada, također ima bgn wireless a wireless zaštita među uređajima može biti WPA/WPA2 tipa.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2013., 00:58   #6
drMarin
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Mostar
Postovi: 22
:D

Prije svega Snipe i Nikky hvala na opsežnim odgovorima...

Za "glavni" ruter
Glavni router: DHCP - ON?
Sniper., ako stavim glavnom ruteru DHCP on , a koliko sam skuzio DHCP je neka džiba koja omogucuje ruteru automatsko dodjeljivanje IP adresa, hocu li moci onda svojim kompijuterima dati na adapteru manualno IP adresu , tj. da mi ima stalnu IP adresu jer bi htjeo s vremena na vrijeme da prebacujem neke stvari mrezom??? (cito sam da za to trebaju stalne IP adrese )

IP: 192.168.1.1
Subnet: 255.255.255.0

Ovo se odnosi pretpostavljam na postavke koje nadjem pod NETWORK / LAN opcijama modema, i one su mi po defaultu takve...
Getaway: 192.168.1.1 - e ovo mi malo niej jasno na sta mislispod ovim gateayom rutera? jer jedino gdje vidim gateway rutera je pod WAN opcijom , a WAN connection type mi je dynamic IP, i onda on pokupi meni se cini sam sa modema ip i masku i gateway koji je u mom slucaju (bar tako pise ) 93.180.100.1 ??? Jos am dole chekiro "use these DNS server" i zadao sam mu servere za koje mislim da su orginalno od moga operatera , jer sam eto opet čitao da su ti kao najbolji ako se imaju???


Drugi router: DHCP - OFF, i ovo stavi u rucne postavke, i AP mod. S tim da enkrpcija i ime mora biti isto ko i glavni ruter.
Mislim da mi miej ovaj repeater taj ap mod koji mi treba da siri signal.., tj ovako stoji Wireless AP / Wireless Repeater, e sad ovo enkripcija se misli vjerovatno na pass Key Type ili? koji je u mom slucaju WPA-PSK/WPA2-PSK,
192.168.1.2
255.255.255.0
192.168.1.1 - ako ima u ponudi

Ovo je sve ovako sada postavljeno , gateway je bio prije ali stajalo 0.0.0.0, sad sam stavio 192.168.1.1
Pod ime mislis na WIRELESS opciji SSID? i to sam stavio sada isto...tj., Local SSID: i SSID of Root-AP su isti...

....................................................................................................
Nikky
"Zaboravio si definirati operatera i time njegove... "
Operater je telemach , nekadasnji mocable, i koliko sam vidio meni ruter pokupi automatski dnsove od njih, i onda sam te ostavio...

DHCP Settings - Enable, pool 192.168.1.100 - 192.168.1.199
Taj dio mi je malo nejasan , tj. htjeo bih da mogu prebacivat podatke izmedju kompova za sto trebaju stalne ip adrese, hoce li onda taj DHCP skontat koje su uzete adrese za stalne i izbaciti ih iz "poola"., i mogu li ja ovaj pool prosirit od recimo 5 do 199 na ovoj 4toj numeraciji ip-a.??
A takodjer bi htjeo da se mogu i mobitelom spajat preko wirelesa , bez da moram u mobitelu ukucavat manualno IP gateway i dnsove...


Wireless - SSID=drMarin1, Region=EU ili neka EU zemlja (zavisi šta nudi), za "glavni" ruter
Wireless - SSID=drMarin2, Region=EU ili neka EU zemlja (zavisi šta nudi),
za repeater/ap
E sad me ovo malo buni posto ako sam dobro razumio snipera ovi SSID-ovi bi trebali biti isti???

E sad ovo sto se tice universal moda, meni je ta opcija checkirana pod REPEATER MODE unutar wireless settingsa gdje pored imam takodjer ovu WDS opciju... Takodjer kada sam podesavao mod na taj ap/repeater, imam opciju da kliknem i nadjem signal sa glavnog modema i pokupim automatski. I koliko sam vidio poslje to radi.. Tj. prosiri mi signal....
__________________
SVATKO IMA PRAVO NA MOJE MIŠLJENJE!!!
drMarin je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2013., 13:16   #7
Sniper
Community Manager
Moj komp
 
Sniper's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 313
DHCP - naravno, ti uvijek mozes postaviti i rucno adresu, ali u vecini slucajeva valja imati DHCP aktivan.
I to OBAVEZNO je da je samo 1 DHCP u cijeloj mrezi, na jednom uređaju aktivan!


Local SSID: i SSID of Root-AP su isti...
Ime mreze (SSID) mora ti biti isti na prvom i drugom ruteru ako je to moguce. Također enkripcija ti mora biti na oba dva ista, jel kako podesis na drugom on ce s s istim time pokusavat spajati na prvi.


Ako zelis da ti to sve riješim nije problem, mozemo to preko teamviewera riješiti, samo mi se javi na Skype ili Mail pa se dogovorimo:
sniperkiki@hotmail.com
sniperkiki - Skype
Sniper je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2013., 19:00   #8
drMarin
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Mostar
Postovi: 22
Hvala ti majstore , mislim da je sada sve na mjestu...
__________________
SVATKO IMA PRAVO NA MOJE MIŠLJENJE!!!
drMarin je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2013., 21:32   #9
drMarin
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Mostar
Postovi: 22
svasta

izgleda da ipak nije to to

Znaci , drugi korisnici neta na mojoj lokaciji , svako malo imaju velike padove u prijenosu do razine da se nemogu nikako konektirat ?
Do cega to moze biti?

Recimo trenutna brzina neta koji imam i koji mjerim na svom kompu koji je kablom spojen na glavni ruter , je 15 Mbita po sekundi, a upload 1.10 mbita po sekundi... E sad ovi kompijuteri gore, tj na katu koji su spojeni na AP, ne biljeze vise od 3-4 Megabita po sekundi , iako su svi drugi ugaseni,,tj 1 komp moze maximum da toliko povuce,,, ali zato radi upload 1.10 koliko i je maximala.
Moja neka logika je jedino da neki signal iz okolice ometa taj download ili sta ja znam...????

Usput , u blizini se nalazi lokalna TV kuća...
__________________
SVATKO IMA PRAVO NA MOJE MIŠLJENJE!!!
drMarin je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2013., 22:41   #10
back2quick
Banned
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: righthere
Postovi: 441
ako je AP na katu spojen bežično na glavni ruter onda zaboravi na full brzinu na tim kompovima jer AP mora istovremeno slat i primat signal i do glavnog rutera i do kompova tako da je već u startu sam sebi smetnja - famozni klasični repeater mode sa 1 radiom... spoji AP na katu kabelom na glavni ruter ili nabavi AP s 2 fizički odvojena radia tipa airlive g.duo
back2quick je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.03.2013., 09:07   #11
drMarin
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Mostar
Postovi: 22
hmm

Jeste spojen je bežićno, ali da se smanji sa 15 na 3 mbita po sekundi, ili nekad čak da nikako nema konekcije, to mi je čudno...

U savkom slučaju izgleda da ću morat probat neko od tih rješenja što si naveo

Evo sad zadnja opcija , da spojim treci ruter na ovaj AP,..a AP uredjaj podesim u bridge mode?? Valjda bi to trebalo raditi?=?
Tj. da ap prima signa , a taj ruter sto je na njega spojen da salje.. pa da brzina bude full???
__________________
SVATKO IMA PRAVO NA MOJE MIŠLJENJE!!!

Zadnje izmijenjeno od: drMarin. 09.03.2013. u 21:28.
drMarin je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na