Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.01.2018., 19:16   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,054
ubiquiti nanostation m2 na drogama

malo za promjenu od mikrotika (i jer je cijena bila ista za isti tip uređaja pa reko, jebeš) uzeo sam ubiquiti nanostation loco m2.
svrha mu je (bit će) da zamijeni prastari edimax 7206 kao outdoor client, jadan edimax je od 2007. vani na kiši suncu i ostalim atmosferalijama, unutra je sav zahrđao ali neda se. s obzirom da je on odradio svoje kao uređaj, šta dokazuje činjenica da u uvjetima sasvim solidnog signala ima max propusnost od samo 3mbit, odlučio sam da malo obnovim mrežu na toj lokaciji.

i montirao sam nanostation na terasu, podesio ga da se spaja na mrežu koju želim i - osim šta radi odlično po pitanju brzine (od 3mbit sa edimaxa, naraslo je na full 20mbita koliko je brz pristup netu, a sync javlja 130/130mbita i cca -65dBm signala).

sad se javlja problem softvera. kao prvo ja za tu stvar ne mogu nać firmware.
a po meni iznimno je potreban update jer radi sranja u mreži koja ja ne mogu pripisati ničemu osim lošem firmware-u, pa ako netko ima iskustva sa ubiquiti opremom nek mi pomogne.

znači - nanostation je u router modu, wlan mu je wan, lan mu je lan, logično.
wan je na dhcp client. dok god je na dhcp client sve je kako treba. onog trena kad mu na wan-u ja ručno zadam ip adresu , odjednom to postaje njegova management adresa. neznam da li je u pitanju neki interni routing kojeg radi, ali postaje mi moguć pristup web interface-u na njegovoj wan ip adresi.

drugo - dhcp server mu NE radi ako nije na defaultnom subnetu.
default je 192.168.1.1/24. i tada komp zakačen kabelom na njega dobije ip adresu iz tog subneta i sve radi.
s obzirom da mu to neće biti subnet, dao sam mu ip adresu iz drugog subneta i dignuo dhcp server - i stvar ne radi. uopće ne daje adrese. za sad sam ugasio dhcp server, bocnuo ga na postojeću mrežu, i glumi fikus dok ostatak mreže ne presložim sa nekim routerom na kojega ću dignut dhcp server.

s obzirom da je ubnt poprilično popularna i jeftina mrežna oprema molim nekoga da mi pomogne riješiti ova 2 problema.

cilj:
wan ip manual na 192.168.1.240, gateway 192.168.1.1.
lan ip dhcp server ON, 10.0.0.1/24.

također, šta mu znači opcija "discovery" na network tabu? ima samo kvačicu.
tnx
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2018., 19:33   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Taj nanostation loco m2 im spada pod stare (Legacy) Products > https://www.ubnt.com/download/airmax...anostationloco
Zadnji fw bi trebao biti: XS5.ar2313.v4.0.4.5074.150724.1344.bin - 2015-07-27, vidi koji je u tvom uređaju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.01.2018., 19:48   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,054
kako stare kad se normalno prodaju u dućanima?
edit (pardon uzeo sam nanostation loco m2). našao sam novi firmware, od pred par dana. ja sam imao verziju 5.5, sad je vani 6.1.4.

i da update je popravio problem ip adrese na wan strani (i dalje kad upišem ručno ip i lupim apply, pokušava tu adresu otvorit u browseru, ali joj ne može pristupiti, a management na staroj ip adresi ostane dostupan).

nisam pokušavao dizat dhcp server, jer mi je spojen sa ostatkom mreže trenutno.
upogonio se i spectrum analyzer, iako mi nerealno izgleda, pokazuje peak signale samo na 2 kanala, od čega ni jedan nije moj iako je ubiquiti na 3 metra od mog ap-a.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 29.01.2018. u 20:19.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2018., 20:54   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
To šta ga ima po dućanima ne znaći da je za proizvođača bivši ...
Za ovo ostalo moraš se igrati pogađanja koja kombinacija ti radi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2018., 20:11   #5
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,054
danas montirao sve lijepo, stavio ga u mrežu i - ne radi internet!

skroz se gubim, ovakav problem nisam imao još.
nanostation se spoji na AP, dobije ip adresu od dhcp servera (nanostation je u router modu, wlan mu wan).

wan gateway: 192.168.1.1
lan: 10.0.0.1 (privremeno ima drugu, da vas ss ne zbune)

mogu pingat 192.168.1.1, i mogu mu i pristupiti (otvori se login stranica routera). ali ne mogu na net. i ne mogu pingat niti jedan dns server.

upalio sam NAT na nanostationu, sve ostale postavke na default.
ss ispod. please help.



jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2018., 20:46   #6
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,054
OK zanemarite, otkriven uzrok - kopaju cestu, bager precvikao telefonski kabel.
izgubio sam 2 sata na ovo, čak i resetirao nanostation i išao ispočetka.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2018., 20:47   #7
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Nekužim zašto bi palio NAT ako je to client koji se spaja na AP. Isto tako, jel nebi trebao dobivat adrese od glavnog rutera, možda bi mogao ugasit dhcp.

EDIT:

cewl
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2018., 21:59   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
@jp_rv
Ko ti je kriv šta ne slušaš jel ima koji bager / bagerista u blizini

@Pupo
Zato jer u 90% takvih slaganja se dodatni klijenti kriju (ko zmija noge) iza jedne dodjeljene ip adrese
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2018., 22:26   #9
great9
Premium
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 187
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
našao sam novi firmware, od pred par dana. ja sam imao verziju 5.5, sad je vani 6.1.4.
super!
daj mi reci što je s druge strane na što se spaja?
ako je txpower na auto probaj ga spustiti ispod 12 dBm. ako te ap čuje dobro i na nižoj snazi...

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
i dalje kad upišem ručno ip i lupim apply, pokušava tu adresu otvorit u browseru, ali joj ne može pristupiti, a management na staroj ip adresi ostane dostupan).
Moguce da je fw rule stavljen po defaultu, na taj port i wan ip za sve sa LAN-a. iskljuci "Block management access", takve stvari se u shellu provjeravaju... ali trebalo bi raditi kad isključiš.

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
upogonio se i spectrum analyzer, iako mi nerealno izgleda, pokazuje peak signale samo na 2 kanala, od čega ni jedan nije moj iako je ubiquiti na 3 metra od mog ap-a.
peak signale? mozes poslati screenshot i malo opisati "konfiguraciju" wireless mreža u okolici? udaljenost od onih koje se budu vidjele na screenshotu?

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Pupo
Zato jer u 90% takvih slaganja se dodatni klijenti kriju (ko zmija noge) iza jedne dodjeljene ip adrese
NAT na NAT? pa plaču kad im neka igra nemože izbušiti port do multiplayer servera

Zadnje izmijenjeno od: great9. 01.02.2018. u 22:39. Razlog: smiley zagrada bode u oči
great9 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2018., 22:35   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Sve zavisi jeli taj x smije / može koristiti više ip adresa ili ne, kolega će reći koji je slućaj.
Jasna stvar da NAT na NAT nije dobra stvar.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.02.2018., 09:13   #11
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,054
Citiraj:
Autor great9 Pregled postova
super!
daj mi reci što je s druge strane na što se spaja?
ako je txpower na auto probaj ga spustiti ispod 12 dBm. ako te ap čuje dobro i na nižoj snazi...



Moguce da je fw rule stavljen po defaultu, na taj port i wan ip za sve sa LAN-a. iskljuci "Block management access", takve stvari se u shellu provjeravaju... ali trebalo bi raditi kad isključiš.



peak signale? mozes poslati screenshot i malo opisati "konfiguraciju" wireless mreža u okolici? udaljenost od onih koje se budu vidjele na screenshotu?



NAT na NAT? pa plaču kad im neka igra nemože izbušiti port do multiplayer servera
mogu smanjit output power da, nisam pokušavao. mogu ga stavit i na 1.

block management access mi mora bit aktivan. ne želim da nitko pristupa nanostationu s wan strane.

budem postao sliku.. pokazuje "špiceve" na kanalima 2 i 9, sve ostalo mirno. veze nema sa stvarnim stanjem.

zapravo je nat na nat na nat. prvi nat na dsl routeru, drugi nat na nanostationu, treći nat na još jednom routeru. bitno je samo da radi surfanje, sve drugo je poželjno da ne radi.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2018., 15:54   #12
great9
Premium
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 187
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
mogu smanjit output power da, nisam pokušavao. mogu ga stavit i na 1.
postepeno smanjuj, svaki put radi upload test i ping test (prema istoj ip adresi nemoj raditi ping na neku domenu)

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
block management access mi mora bit aktivan. ne želim da nitko pristupa nanostationu s wan strane.
e tu ti nanostation dize firewall. dal je to bug ili ne... zavisi kak shvaćaš taj checkbox u svakom slucaju sad znas uzrok.

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
budem postao sliku.. pokazuje "špiceve" na kanalima 2 i 9, sve ostalo mirno. veze nema sa stvarnim stanjem.
super, bas me interesira.
ako ti ne vidis mreze na mobu/laptopu na tim kanalima, i dalje moze biti odašiljanja. primjerice ja koristim dio jednog kanala (10 MHz širina) oko kojeg su lokalci preko 2 mjeseca razvijali teorije zavjere. SSID ili neki wireless frame-ovi se nemogu vidjeti jer radio govori apsolutno drugačijim "jezikom".

uzrok tih špiceva ti mogu biti i DECT telefoni, mikrovalne, daljinsko zvono, neki od susjeda kad vari itd.
great9 je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2018., 16:22   #13
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,054


eto. a veze nema, mikrotik daje potpuno drugačije rezultate i sken zauzetosti etera.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na