Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.04.2024., 09:10   #1
surfač
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2023
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 46
Nema interneta, kompjuteri usporeni - trebam objašnjenje

Trebam razjašnjenje u vezi ovog problema. Radim u IT odjelu jedne firme u kojem sam relativno novi i jučer sam imao slučaj koji ne mogu objasniti. Firma ima ugovor sa A1 i jučer je prvo počeo štekati internet na svim kompjuterima i na poslovnim mobitelima a ubrzo nakon toga kompjuteri su se totalno usporili, skoro svi su imali iste simptome. Ekran se na sekund zacrni, nestanu ikone na start meniju, Exel i Word se jako sporo otvaraju, sve se totalno uspori. Nakon toga kontaktiram A1 i oni kažu da postoji "globalni problem sa internet linkovima na cijelom HR podrucju". Istakam ruter iz struje i kompjuteri se počnu normalno ponašati. Utikam ruter i ponovno počne blokiranje i usporavanje. A1 problem je popravljen za sat vremena i od tada sve normalno. Može li mi netko objasniti kako je moguće da problem sa internetom uzrokuje ove probleme? Ja san mislia da ako nema interneta da će jedini simptom biti što internet pretraživač ne može ništa učitati. Kompjuteri su spojeni wirelessom na ruter.
surfač je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2024., 09:15   #2
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
To su ti ovi moderni Windowsi, ako se nisu pet minuta javili Microsoftu odmah se uspaniče i raspadnu
Nakon instalacije Windowsa im prvo ubijem svu moguću telemetriju.
Night je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.04.2024., 09:22   #3
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,005
imate ukljucen backup na onedrive? Desktop, documents i pictures folder ide gore ako imate. Posto onedrive stalno synca gore dole, moguce da je zbog loseg neta stvarao probleme
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2024., 10:29   #4
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,464
jučer je A1 imao problema s netom, meni optika umrla, i još hrpa ljudi, tako da nemoj jučerašnji dan uzimat za ''ozbiljno''
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 19.04.2024., 10:31   #5
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,078
neka ti prvi posao bude za zadaviš onoga koji je odlučio da će se kompjuteri spajat na mrežu preko wifija.

nakon toga povuci mrežu, kupi nas...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2024., 10:40   #6
surfač
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2023
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 46
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
To su ti ovi moderni Windowsi, ako se nisu pet minuta javili Microsoftu odmah se uspaniče i raspadnu
Nakon instalacije Windowsa im prvo ubijem svu moguću telemetriju.
Misliš da je do telemetrije? Na svim kompjuterima su uključena windows ažuriranja. Mali dio je na Windowsima 11, ostali su na desetki.

Citiraj:
Autor kiki86 Pregled postova
imate ukljucen backup na onedrive? Desktop, documents i pictures folder ide gore ako imate. Posto onedrive stalno synca gore dole, moguce da je zbog loseg neta stvarao probleme
One drive je uključen na ostalim ali na mom kompjuteru je odavno onemogućen u startupu.

Antivirus je Trend micro.

Do sada sam se susreo sa svakavim problemima i uvijek je bilo neko logično objašnjenje ali za ovo nemam nikakvu ideju što bi moglo biti. U početku je djelovalo kao hakerski napad.

Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
jučer je A1 imao problema s netom, meni optika umrla, i još hrpa ljudi, tako da nemoj jučerašnji dan uzimat za ''ozbiljno''

Ali u najgoru ruku to bi trebalo izazvati "No internet connection problem" a ne gušenje na 5 kompjutera.



Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
neka ti prvi posao bude za zadaviš onoga koji je odlučio da će se kompjuteri spajat na mrežu preko wifija.

nakon toga povuci mrežu, kupi nas...

U firmi u sjedištu je sve spojeno žično i imamo NAS, samo ovdje gdje sam ja to je dio na drugoj fizičkoj lokaciji tako da je za sada tu samo wireless.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 19.04.2024. u 11:06. Razlog: spojeni postovi
surfač je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2024., 11:04   #7
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,464
Citiraj:
Autor surfač Pregled postova
Ali u najgoru ruku to bi trebalo izazvati "No internet connection problem" a ne gušenje na 5 kompjutera.
meni je jitter bio ogroman, a ping 0
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 19.04.2024., 12:51   #8
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,977
Citiraj:
Autor surfač Pregled postova
Trebam razjašnjenje u vezi ovog problema. Radim u IT odjelu jedne firme u kojem sam relativno novi i jučer sam imao slučaj koji ne mogu objasniti. Firma ima ugovor sa A1 i jučer je prvo počeo štekati internet na svim kompjuterima i na poslovnim mobitelima a ubrzo nakon toga kompjuteri su se totalno usporili, skoro svi su imali iste simptome. Ekran se na sekund zacrni, nestanu ikone na start meniju, Exel i Word se jako sporo otvaraju, sve se totalno uspori. Nakon toga kontaktiram A1 i oni kažu da postoji "globalni problem sa internet linkovima na cijelom HR podrucju". Istakam ruter iz struje i kompjuteri se počnu normalno ponašati. Utikam ruter i ponovno počne blokiranje i usporavanje. A1 problem je popravljen za sat vremena i od tada sve normalno. Može li mi netko objasniti kako je moguće da problem sa internetom uzrokuje ove probleme? Ja san mislia da ako nema interneta da će jedini simptom biti što internet pretraživač ne može ništa učitati. Kompjuteri su spojeni wirelessom na ruter.
Čudno.
Funkcionalnosti Winsa ni u kom slučaju ne bi trebale ovisiti o kvaliteti veze sa netom.
Imate li instalirane neke 3rd party aplikacije ili vam rade neki netipični procesi u pozadini koji ovise o vezi s netom?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2024., 12:53   #9
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
A kaki su kompovi u igri?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2024., 13:05   #10
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 122
Navodno su nešto s DNSovima imali problema u A1. Mi smo u firmi isto svi imali problem.

Nedavno na wirelessu mi je kolega imao slične simtpome kao što si ti naveo, osim što mu je loš internet bila je upaljena i sync od onedrive. Doslovno folder mu se otvarao po 20-30 sec tako da moguće da bi to mogao biti uzrok kao što je netko gore naveo.. možda sam u krivu ali mi je to sada palo prvo na pamet
ruki31 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.04.2024., 13:06   #11
surfač
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2023
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 46
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Čudno.
Funkcionalnosti Winsa ni u kom slučaju ne bi trebale ovisiti o kvaliteti veze sa netom.
Imate li instalirane neke 3rd party aplikacije ili vam rade neki netipični procesi u pozadini koji ovise o vezi s netom?
Svaki kompjuter ima 2 poslovna programa koji trebaju imati vezu sa netom da bi normalno funkcionirali. Ali nakon restarta kompjutera dok oni nisu bili otvoreni i dalje bi bilo problema. Sad ih imam oba otvorena i njihovo zajedničko zauzeće rama ne prelazi 200mb ram memorije. Ostali zajednički programi su Trend micro antivirus i Office.

Citiraj:
Autor nino Pregled postova
A kaki su kompovi u igri?
Moj je 5600G Ryzen, ostali su i3 desete generacije.

Zadnje izmijenjeno od: surfač. 19.04.2024. u 13:35.
surfač je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2024., 15:07   #12
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,955
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na