Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.10.2017., 13:32   #1
newyxX
Mlatimudan
Moj komp
 
newyxX's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zadar(ST)
Postovi: 417
Asus Z170-A, novi SSD sa starim HDDom ne radi na novom win7 64x

Ne znam je li problem s hardverom, niti vise di je problem i sto ne radi, ali da nisam celav kosu bi si iscupao.

Sve pod "moj komp" je ostalo isto, samo sto sam uzeo Samsung 850 Evo Basic od 1TB. I sdd i zeleni su puni ko cep, tako da sam uzeo i eksterni HDD.

Problem je poceo nakon onih poplava kad su gromovi tukli, a ja zaboravio izvaditi ethernet kabel iz PCa nakon sto sam ga iskopcao iz struje, a router je ostao ukljucen u struju. Sutradan tj. prvo paljenje nakon gromova(koji su strasno blizu zgrade udarali) mi se zblesirao networking adapter te vise nisam imao konekciju na net, konkretno u windowsima mi je dolazio error da problem u networking adapteru na sto sam pomislio da je maticna otisla, ali posto sve ostalo funkcionira kako treba te sam pokusao reinstalirati sve drivere koje sam dobio na cd-u sa maticnom. E onda je sve otislo u k... te vise ni usb portovi nisu radili, tj. proradio bi 1 svakih 10ak paljenja te bi dobio funkcionirajuci mis. Tu sam odlucio stati jer sam vec u planu imao uzeti novi SSD, te pricekati da se ne zaje... sa friskim windowsima te da ih samo stavim na novi SSD.

Jucer dosao SSD uz kojeg sam i uzeo prijenosni HDD od 2TB za svaki slucaj ako bude problema da mogu sve podatke prebaciti na njega. Na neku foru USB 3.0 i 2.0 i 2x2.0 na front panelu(na koje sam spojio wlan stick preko kojeg uredno dobivam pristup netu) rade, dok onaj jedan 3.1 ne. Super prebacim si sve sa SSD na kojem je bio win instaliran, a WD zelenog ne diram uopce jer ocekujem da nece imati problema s njim. Ubacim novi SSD, dignem nove windowse(Windows 7 Ultimate x64, novi SSD je davao Disk 0:Unallocated space pa sam u instalaciji zadao particiju sa opcijom "New"), te pokrenem konacno kad ne prepoznaje nista, ni LG-ovog citaca kojeg imam niti zelenog WD-a. Stisnem reset u nadi da ce pokazat nakon, ali mi sam ude u BIOS(jako cudno, nikad nisam vidio to prije) gdje mi vidno prepoznaje sve spojeno(LG i WD), te sam pokrenuo windowse. Na neku foru sad prepoznaje citaca, ali zelenog ne, preko kojeg sam instalirao drivere koje sam dobio s maticnom, ali ne pomaze nista, a AO Help pokazuje kako "sve funkcionira kako treba". Konkretno zasto vise nemam ideje sto da napravim je zato sto mi u device manageru u winsima prikazuje zelenoga, a ne prikazuje ga u My Computeru pod Hard Disk Drives...

Citao sam po netu da se problem rijesi ako se reformatira HDD kojeg ne prepoznaje, ali trebat ce mi sigurno dan-dva zaje.. s time jer je punih 1.3 TB na njemu koje bi trebao prebaciti na vanjski HDD, te je onda na kraju i moguce da nece raditi jer mi se cini na kraju krajeva da je maticna ipak izvor svih problema.

Sad sam spojio stari SSD koji mi se nije htio bootati iz prvog pokusaja nego tek nakon sto sam promijenio boot settings na one koje sam imao dok je on bio u pc-u. Error koji je dolazio je Error: Windows failed to start. A recent hardware or software change... Sve radi kako je radilo i prije(120 ssd + zeleni) nakon promjene u BIOS-u, ali to nije ono sto mi treba... Ne znam vise sto bih pokusao te sam stavio da mi se kopira zeleni na eksterni, ali sumnjam da cu uz faks i preseljenje imati vremena za ista osim kupovine nove maticne, za koju bas i nemam novca.
Molim vas ako itko ima ista pametnog za reci ili pomoci, placam pivu.
newyxX je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2017., 14:23   #2
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Čudni su putevi gospodnji .
Evo malo prije me prijatelj zove kaže da je uzeo novi ssd, ušteko ga hoće stavit winse 10 i uopće mu pri instalaciji ne prikazuje unallocated space, diska nema. A kad spoji taj disk kao sekundarni na postojeći sustav, disk se uredno prikazuje u device manageru i biosu, ali ne i disk managementu.

Ja sumnjam na smeće kablovinje kod tebe i njega.
Ako itko zna rješenje i na problem mog pajdaša nek kaže..
domina je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.10.2017., 16:01   #3
newyxX
Mlatimudan
Moj komp
 
newyxX's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zadar(ST)
Postovi: 417
Pokušat ću promijenit kabele, ali sumnjam ako radi sa jednim ssd-om, a sa drugim ne...
newyxX je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2017., 16:34   #4
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Slična priča kod mene s laptopom (Lenovo Z50/70)

Laptop je došao s HDD-om i optičkim pogonom...

1. Izvadio HDD i stavio SSD = SSD nije prepoznat (ni u BIOS-u)
2. Vratio HDD nazad = sve radi normalno
3. Izvadio optiku i spojio SSD = SSD je prepoznat
4. Stavio HDD na mjesto optike = HDD je prepoznat
5. Na mjesto optike stavio 2.5" caddy i u njega stavio SSD, HDD vratio na mjesto = sve radi savršeno
6. Postavio SSD kao primarni i instalirao Windowse na njega i sve radi savršeno već skoro 2 godine

Kasnije je izašlo još nekoliko BIOS verzija koje su to možda popravile, ali ne otvara mi se laptop da bih to provjerio. Jedino mi ima smisla da je to tako namjerno izvedeno, a zašto...tko će znati.

Provjeri imaš li novijih verzija BIOS-a za početak, pa probaj onda. Mijenjaj SATA kabele i SATA konektore na matičnoj, možda je neki odapeo.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2017., 19:12   #5
killuminati
Premium
Moj komp
 
killuminati's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 351
jel vidiš zelenog u disk managementu pod disk1 ili disk2, pa da mu dodijeliš drive letter ili rescan disks ako ga ne vidiš?

inače za frišku instalaciju win s novim ssd, najbezbolnije je otkopčati sve diskove osim ssd, dovoljno samo sata kabel, ssd mora bit unallocated, u biosu sata as ahci ako već nije, boot order i to, bootat win instalaciju, formatirat ssd i instalirat win.. kasnije prištekat ostalo diskovlje, može i hot swap tko želi, eventualno rescan ako ih odmah ne vidi i dodijelit im slova u disk managementu, radi svaki put..

@domina, nek frend na tom drugom sistemu isto tako u disk manag. rescan disks, pa ako ga vidi neka obriše tu particiju (delete volume) da dobije unallocated..
killuminati je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2017., 15:40   #6
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Probali smo sve od navedenog, jedino još nismo probali update biosa. Ima ploču ko ja.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2017., 23:37   #7
newyxX
Mlatimudan
Moj komp
 
newyxX's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zadar(ST)
Postovi: 417
Pokusao sam sve, gubio zivce satima. Na kraju krajeva stavim novi bios te nakon 10ak crasheva i freezeanja u instalaciji windowsa instalirano sve. Zelenog prikazuje, izgleda sve u redu i freeza mi odma cim sam krenuo instalat drivere. Zivaca vise nemam, probat cu kad se preselim sve kabele zamjenit za nove, a ako tada bude freezalo ili crashalo uzimam naj low end maticnu i boli me ona stvar...
Hvala na prijedlozima
newyxX je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2017., 18:02   #8
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Frend odnio ssd drugom frendu koji ima win 7. Windosi su očitali ssd na kojem je bila složena particija ali ne i drive letter. Formatirali su disk, a kad je došo doma njegova instalacija win 10 je očitala particiju i sad sve radi..
Očito postoje razlike u disk managementu win 7 i win 10....
domina je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2017., 23:21   #9
killuminati
Premium
Moj komp
 
killuminati's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 351
hm, formatiranje u win 7 kreira drugačiji partition id od desetke što zna stvarat određene probleme, ali nije mi baš jasna vaša situacija..

drive letter nema dok ga ne dodijeliš, ali kako je bio particioniran ako je nov?

sve ssd-ove koje sam nove izvukao iz kutije su bili unallocated i nikad problema, formatirani pri instalaciji..
killuminati je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2017., 01:46   #10
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Da, to se i ja pitam, nov novcat disk. Al svejedno bi i winsi 10 to trebali rješavat..ovo je prva žešća zamjerka desetki.
domina je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na