Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.10.2013., 14:23   #1
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
(riješeno) Laptop napajanje

Naime imam adapter od laptopa koji je očito crko, a nemam multimetar za ispitat, no imam mogućnost nabavit još jedan isti tj. slični takvom s istim konektorom samo mu jačina nije ista, ovom šta je crko je jačina 18.5V i 4.9A, a ovom drugom je 19V i 3.42A imaju isti pol znači vanjski minus unutarnji plus i dal bi to funkcioniralo da probam spojit ?

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 02.10.2013. u 18:56.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2013., 14:27   #2
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
pa, osim sto je jedan 90W (stari), novi nekih 70W....... .

ali tih 0,5V mislim da ne igra nikakvu ulogu. vise je stvar jacine, tj struja mora biti jednaka ili zanemarivo manja, ili naravno - veca. a to bi mogao biti problem, jer na ovom drugom koji radi toga nedostaje..........
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.10.2013., 15:12   #3
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Ovaj "novi" je 65W, ovaj stari je 90W, znači da ne uključujem pošto je amperaža manja na ovom "novom".
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2013., 15:45   #4
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
neće ništa bit neg će se lap sporije puniti, a ja baš mislim obrnuto nego kolega gore... treba gađati istu voltažu, a snaga je više-manje svejedna.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2013., 17:25   #5
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Ma baterija je ionako dead, radi bez baterije, znači mogu ga probat neće mu ništa bit ono tipa da nešto lošije radi il da premalo snage ima.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2013., 17:25   #6
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
nope.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2013., 17:35   #7
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Okay, nisam nikad spajao tako adaptere s istim konektorom, a drukčijom snagom i voltažom pa reko bolje da pitam nego da bude neki bijeli dim i onaj fini miris elektronike a i naučio sam nešto heh. Hvala svima na dogovorima.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2013., 18:15   #8
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
neće ništa bit neg će se lap sporije puniti, a ja baš mislim obrnuto nego kolega gore... treba gađati istu voltažu, a snaga je više-manje svejedna.
znaci, samo ba(k)terija je upitna? mislim, pitam jer me bas zanima.......

iako bi Alvin tu bio pravi kojeg treba pitati . ali ne znam, ja sam se vodio nekako razmisljanjem - procesor treba snagu (koliko god da treba - treba). ekran treba snagu (pojma nemam, cak i vise od CPU-a). hard i ploca i điđemiđe druge, ma nek je 5W, jos treba snage.........

tako da ne znam, 25W je poveca razlika u potrosnji. jasno mi je kod punjenja same baterije da punjac koji daje vise struje ce brze napuniti celije nego neki drugi punjac koji daje manje struje, ali kod lapa nisam siguran da je svejedno za snagu adaptera.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2013., 18:53   #9
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Probao sam i na početku se samo zavrti vent na najjače i onda stane, lampica od powera svijetli i ništa dalje se ne događa ekran je crn, na starom adapteru mi ni to nije htio napravit, sad ne znam jel to do slabog napajanja ili je laptop u banani...
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2013., 19:26   #10
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
@burko... gle na moj t400 ide i mala i velika cigla od adaptera, mala je 65w ako se ne varam, velika je 90w i kao što rekoh jedan ga brže napuni, drugi sporije.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.10.2013., 20:16   #11
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
@burko... gle na moj t400 ide i mala i velika cigla od adaptera, mala je 65w ako se ne varam, velika je 90w i kao što rekoh jedan ga brže napuni, drugi sporije.
pa ok, ali sta pise na samom lapu? koliko volta i koliko ampera?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2013., 21:44   #12
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
do sada sam se uvijek orijentirao na voltažu i nikada problema.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2013., 22:48   #13
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Da ne bude nesporazuma...
Adapter mora biti iste ili veće snage.
Iznimka je kod smartpin punjača i sličnih imenom s istom funkcijom, dakle oni s tri kontakta. U tom slučaju sistem "zna" koji je punjač spojen i prilagođava potrošnju tom punjaču. Puni s manjom strujom i eventualno degradira performanse.
Laptopi/punjači s dva kontakta nemaju pojma koji je punjač prikopčan a potrošnja sistema je fiksa odnosno deklarirana kako je obično napisanio s doljnje strane laptopa.
Tada spajanje punjača manje snage preopterećuje punjač.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2013., 22:49   #14
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
eto i to je korisno znati

jel znaš ovako iz glave kako je to riješeno u lenovo poslovnjacima?
syss je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2013., 23:04   #15
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Moram priznati iz glave ne, dobro su to napravili, nisam imao niti jedan s tim problemom.
Bacio sam oko na shemu od z61 prema kojoj imaju pin s signalom za prepoznavanje adaptera, malo drugačije riješeno nego na HP-u i Dellu ali svrha je ista.
Ostali modeli (G i Y) imaju klasične punjače.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2013., 23:07   #16
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa od x60 imaju svi isto napajanje, tj. kompatibilni su naovamo totalno... o poslovnjacima pričam.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2013., 23:22   #17
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Da, poslovnjaci od lenova očito svi imaju taj pin.
Samim time možeš kombinirati punjače, a ponašanje laptopa s različitom snagom punjača je definirano biosom(pretpostavljam) s obzirom da signal ide direktno na KBC čip.
Isto vrijedi i za HP i Dell s smart pinom.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2013., 09:52   #18
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Ovaj šta ja imam laptop je neki littlebit na prednjoj strani piše i unutra u njemu piše Skate ispod piše model el80 i ovaj stari punjač mu je bio je od dell compaq-a znači nije original njegov, a drugi šta sam spojio jučer je neki HIPRO. U svakom slučaju Alvin je podijelio znanje pa sad znam zašto se nije upalio, premala snaga, hvala na pomoći.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 03.10.2013. u 09:58.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2013., 10:23   #19
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
El80 je Compal sa nvidijom 7600, jel tako? za njega trebaš 90W i 4,74. sve slabije mu neće dat dovoljno struje da radi na punjaču. trebaš paziti na konektor, mora bit 5,5x2,5mm
MMI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na