Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.12.2017., 11:25   #61
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
tu se stvarno necemo slozit, ali smatram da je kupovina takvog manjeg ssd-a onda cisto pogodovanje trgovcima koji ce ti uvalit upola manji ssd za minimalnu ustedu u cijeni. takvo sto meni nikako nema smisla.
jednako tako mozes doslovce stavit uvjet: daj mi kaby lake racunalo, najjeftinije sto mozes slozit... i dobit ces celeron, najjadniju maticnu plocu s analognim vga, 2GB rama, hdd-om od 160GB (ako ga izvuku iz naftalina odnekud), i sve to upakirano u jad od kucista, jad od napajanja i s jadom od tipkovnice i misa. monitor ce bit neki 18.5" 1366x768 sto para oci i kosta 583kn. i eto, uspara si jer ti bolje ne triba. upalit ce, radit ce... sad kako i dokad, to je vec druga stvar...

ako vec kupujes racunala s namjerom da se koriste godinama, onda neka budu takva da su ok i u godinama koje dolaze, a ne samo danas.
ali eto, nema smisla dalje posto svako od nas ima svoje misljenje, a netko treci ce opet po svome...
Ne, to nije jednako tako. Ideš u krajnost.

Pretpostavljam da ne radiš u OŠ. Možda kakav fakultet? To bi objasnilo zašto potreba za štednjom na nekim komponentama ne dopire do tebe.

Citiraj:
Autor syss Pregled postova
di ste vi bili dok sam ja kod stare u školi dignuo kompletnu it učionicu sa rabljenim kompovima iz morh-a, a oni su pak iz dobro nam poznate firme.

hajlajt kompa je int. grafa + s3 savage 3d, dalje neću ni spominjat

upoznat sam sa radom i slabijeg m58 (bez p), sa slabijim cpu-om i vrlo vjerovatno manjim i sporijim diskom i tehnološki je to odavno za otpis, ali to radi sasvim solidno i za klince je to sigurno dosta za day-to-day rad, neće se nešto nafotošopirat i narendat na njemu, ali ako takvih specijalnih potreba ne postoji, onda nema smisla bacat kantu novaca.

ovo gore za 2500kn je svemirski brod za bilo koju oš učionicu.

Cijelo vrijeme govorim o minimalnim potrebama kakve su u OŠ, no to ne dopire do njega.
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2017., 11:47   #62
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Kao netko tko radi u OŠ - ne mislim da nam je trenutno (8 godina od nabave) c2d dovoljan. Najviše zbog 2GB RAM-a. Ok je dok radiš klasične škola alate, ali čim moraju nešto više kul napravit u Chromeu stvar se raspada.
Iz istog razloga mislim da bi 8GB RAM-a + SSD bilo minimum za nove kompove. Za procesore ćemo lako.

I van ove priče - sve skupa je jako jako sumnjivo.
Bacite oko na listu prvih 200 škola koje dobivaju novac. Svakom tko je u školstvu je odmah jasno koliko cijela stvar smrdi.
Nadam se da ćemo dobiti sve novo, ali s obzirom na način provođenja, na ništa nemojte sa sigurnošću računati.
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2017., 13:35   #63
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
2gb rama ti je dosta da bootaš w7 i to je to, 4gb za neki light multitasking, a 8gb imam ja doma i nikad nisam zapeo u swapu.

da recimo imam navedene m58 nadogradio bi ih na min 4gb ram ako već nema + ssd, ti kompovi će nadživjeti bilo koju "popularno" ponuđenu gotovu konfu.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2017., 17:44   #64
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor redscro Pregled postova
Ne, to nije jednako tako. Ideš u krajnost.

Pretpostavljam da ne radiš u OŠ. Možda kakav fakultet? To bi objasnilo zašto potreba za štednjom na nekim komponentama ne dopire do tebe.
ako kazes, idemo jeftinije, makar je duplo bolje 5kn skuplje onda dospijes do toga da danas sto god najjeftinije kupis, a da je desktop opet brze od onog sto si ima nekoc i opet je dovoljno za rad jer alternative nema.
nekoc davno smo svi radili i na 15" crt monitorima, pa na prvim 15" LCD-ima, a danas je normalno koristiti bar 22", a kod mene su u labovima dual monitor sustavi i projektor, di imas 27" 1440p, 24" 1080p i 1080p projektor, a u starijima je kombinacija 24"+24"+projektor. tako da viruj, za OS sam definitivno smanjia i slozia primjereniju konfiguraciju koja ce 10 godina od danas bit aktualna i to na svim OS-ovima, a ne XP, W7 i sto vec ne.

Radim u SS, imamo racunala i projektor u svakoj ucionici i to su uglavnom predotpisna, cisto za office paket, nekakav player i tome slicno. Neda Bog da se u pozadini skida ili instalira koji update, nemos na njima nista normalno radit. Otvoris Chrome, stvar krokaje, a da pritom nema niti jedno s ispod 2GB rama, a vecina su 4GB.

Osim toga, suradjujem i s jednom OS, tako da mi ni taj aspekt nije stran i bas zato znam sto se OS uvaljuje. a sad, ko misli i zna bolje, slobodno.

Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
Kao netko tko radi u OŠ - ne mislim da nam je trenutno (8 godina od nabave) c2d dovoljan. Najviše zbog 2GB RAM-a. Ok je dok radiš klasične škola alate, ali čim moraju nešto više kul napravit u Chromeu stvar se raspada.
Iz istog razloga mislim da bi 8GB RAM-a + SSD bilo minimum za nove kompove. Za procesore ćemo lako.
i to cilo vrime govorim... triba racunat da ce ta racunala u skoli bit barem sljedecih 5, moguce i 10 godina... ono sto je danas "dovoljno", sutra ce bit otpad... a sad da je razlika u cijeni dupla, razumia bi... ali nije!


evo najveci jad od konfe sto danas mozes slozit:
260kn wd green 500gb
310kn asrock h110m-dgs maticna
250kn celeron g3930 2core (ako se maticna updatea)
250kn 4gb ddr4 (1 stick)
100kn kuciste naviatec 601
100kn napajanje Akyga 400w.
1270kn - racunalo

70kn mis i tipkovnica

500kn 22" monitor

ukupno 1840kn
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 09:18   #65
Oranje
apsolventus
Moj komp
 
Oranje's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Marija Bistrica
Postovi: 143
Ovo je ponovno, aktualna tema jer je trenutno drugi krug opremanja skola.
Sigurno ovdje na forumu ima još nas učitelja.
Moja škola je dobila 42000kn, a inf. učionica bi trebala imati 24 računala. I još, trenutno, 13 računala za područne škole, idealno. Jer smo eksperimentalna škola pa imamo informatiku i u prvom razredu.
Što izabrati?
Preporuka su laptopi, a to nema šanse ugurati u budžet.
Računam da je SSD uvjet, samo ne znam hoće li 120gb biti dovoljno na duge staze (trenutna su stara 10god) ili uzeti 240, mala je razlika u cijeni, a opet ispada da je svaka kuna važna.
Gledam gotove konfiguracije, kreću se oko 2000kn, ispod 1700 ne vjerujem da bi ispalo s dobrim rabatom.
Porazno, ali plan je koristiti i dalje, postojeće, monitore 17" s rezolucijom 1280x1024 jer ići na 19 s 1366x768 mi izgleda kao downgrade.
Najprivlačnije izgleda nabava rabljenih brand računala, nešto sa socketom 1150 (G3220 ili i3), cijene su 1000-1200kn, plus SSD.
Ram je u svim opcijama 4gb, ali u ovoj bi se možda uspjelo dići na 6 ili 8.
24x1500=36000
Plus 13x3500=4550 za ssd za postojeće kompove, ako ih selimo u područne (dual pentium na 2.2)
Ostaje 1500/24=60kn po kompletu tipkovnica/miš :-)

Savjeti?
__________________
Oranje je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 10:11   #66
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,360
Kod rabljenih brand računala jedino pazi da nisu čiste uredske konfiguracije bez grafičke, mi smo u donaciji prije koju godinu dobili 30 uredskih HP-ova bez grafičke i nikakve kombinacije vezane uz 3D modeliranje (Sketchup, recimo) ne prolaze.

Što se tiče 120 GB SSD-a, dovoljno je za instalaciju Windowsa i tekuće potrebe, a pitanje je bi li veće mogao uklopiti u budžet. Nije da će se na tim računalima čuvati podaci. Mi svake školske godine brišemo korisničke profile tako da je uvijek dovoljno.

Mi smo isto dobili četdesetak tisuća, ali trebamo iz toga izmisliti 18 računala. Laptopi ne dolaze u obzir jer monitore i periferiju već imamo, a i održavanje i servisiranje je lakše.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 13:01   #67
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
A s kim bi poslovali? Sve škole, u kojima sam ja bio osobno, su nabavile računala od lokalnih "preprodavača", po znatno skupljim cjenama od najjeftinije na nabava.net, ali drugačije nije moglo zbog servisiranja.
U mom rodnom mjestu je ravno jedan čovjek, odnosno jedna firma, koja može održavati toliko računala. I on neće da čuje za ikakvo servisiranje nečega što nije kod njeg kupljeno. Posla ima previše i sa i bez škola.
  Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 13:29   #68
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,360
Ni sa kim. Dovoljno smo blesavi da sami radimo "redovno održavanje" (čitaj eventualnu reinstalaciju/dizanje imagea) i servisiranje, tako da moja škola računala nabavlja od lokalnih preprodavača samo ako nude dobre cijene. Zadnjih par godina smo uredno naručivali najpovoljnije s nabave. Sve ovisi o ravnatelju i ljudima.

Nikad nismo imali ugovor o održavanju računala s nekom firmom i dok god trenutna ekipa radi u toj školi, neće biti potrebe.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 15:42   #69
Oranje
apsolventus
Moj komp
 
Oranje's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Marija Bistrica
Postovi: 143
Točno tako, nabavljamo iz donacija ili najpovoljnije na tržištu, a održavam ja, za opuštanje nakon rada s djecom.
Odvojenu grafiku mislim da je nemoguće očekivati u ovom budžetu, mislim si da bi i3-4130 bio dovoljno za učeničke potrebe po tom pitanju.
__________________
Oranje je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 16:34   #70
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
A što je u tim doniranim racunalima? Ima li mjesta za grafiku?
  Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 17:08   #71
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,360
Citiraj:
Autor Nybelung Pregled postova
A što je u tim doniranim racunalima? Ima li mjesta za grafiku?
U ovim našim HP-ovcima ima PCI-X slot, ali je kućište low-profile, dio računala koji su završili po učionicama smo morali nadograditi s najjeftinijim low profile GF 210 s pasivnim hlađenjem, čisto zbog potrebe spajanja projektora. Dakle i to je opcija, posebno što ta refurbished brendirana desktop računala prodaju za ispod 1000 kn.
Dodali smo im po 2 GB DDR2, grafiku i sada sasvim solidno odrađuju prezentacije, multimediju i eDnevnik. Grafičke nismo uzimali za kabinet informatike jer smo očekivali nadogradnju - zadnja računala od ministarstva smo dobili prije više od 10 godina.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 19:55   #72
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor Oranje Pregled postova
Točno tako, nabavljamo iz donacija ili najpovoljnije na tržištu, a održavam ja, za opuštanje nakon rada s djecom.
Odvojenu grafiku mislim da je nemoguće očekivati u ovom budžetu, mislim si da bi i3-4130 bio dovoljno za učeničke potrebe po tom pitanju.
stavi prosječnom detetu c2d i ssd vs. i7 i wd blue pa ćeš vidjet na čemu bi rađe željeli raditi.

ne zamaraj se sa cpu-om ni najmanje, po meni:

1. konektivnost
2. ssd (nebitnog kapaciteta, nemaju šta oni taložiti tamo više od 120gb + ako je takva tlaka nek si kupe usb stickove)
3. ram
syss je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2018., 11:44   #73
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
stavi prosječnom detetu c2d i ssd vs. i7 i wd blue pa ćeš vidjet na čemu bi rađe željeli raditi.

ne zamaraj se sa cpu-om ni najmanje, po meni:

1. konektivnost
2. ssd (nebitnog kapaciteta, nemaju šta oni taložiti tamo više od 120gb + ako je takva tlaka nek si kupe usb stickove)
3. ram
Je se isplati uložiti u ovoga ssd (to je samo SATA 1????) i memoriju? Imam nekoliko komada u školi. Podržava dd3.
Čitam da se napajanje ne može mijenjati, al mislim da mi ne treba više struje.
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2018., 11:56   #74
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Interface Type Serial ATA-300 (sata2)

Ne brini oko napajanja, dovoljno je za dodatni ssd i malo rama.
tskarda je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2018., 13:19   #75
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
Interface Type Serial ATA-300 (sata2)
Gdje si to izvukao. Ja ne vidim.
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2018., 13:43   #76
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
https://support.lenovo.com/us/en/solutions/migr-70820
Piše da je ICH10DO > https://www.intel.com/content/www/us...datasheet.html > 3 Gb/s Transfer Rate > SATA2.
Samo ti stavi SSD i bar 2 GB rama, W7 x32 > to će letiti.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 27.09.2018., 10:03   #77
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Ma samo zaguglaš taj type 7360 model računala i na drugim stranicam nađeš detaljnije specifikacije. a i logika nalaže da kad imaš DDR3 (release date 2007) u kompu iz 2008. da sata nije baš 1.0 (release date 2000). Lenovo prati trendove
tskarda je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2018., 21:45   #78
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
opet cu se malo ubacit u temu, iako je posljednji upit vec skoro 2 tjedna tu... uglavnom, mislim da je 42tkn za 24 racunala jednostavno premalo. tako da imate dvi opcije - dio financirat svojim sredstvima ili smanjit broj racunala.
doista ne vidim razloga zbog kojeg dva ucenika nebi mogla radit za jednim racunalom, pa u dogledno vrime povecat broj racunala. isto tako, 24 racunala zahtjevaju poprilicno veliku ucionicu, i isto tako su iznimno teska za nadzirati u isto vrijeme. ne znam jeli itko o tom aspektu razmislja. mi u vecini labova imamo 16+1 racunalo i svjedno nam je najbolje u ovom 12+1 labu. doduse, nama nije problem raditi u grupama.

moj savjet bi kao i dosad bio - nova racunala, sami sastavljate po dijelovima, coffee lake (pentium ili i3), 8GB ddr4, 250GB m.2 SSD, solidan IPS monitor (cca 1000kn), logitech periferije (120kn). sa 42tkn bi se mozda moglo nategnit 12+1 konfiguracija odnosno 2 ucenika po racunalu i profesorsko...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2018., 22:02   #79
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,360
Redovna nastava nema mogućnosti podjele u grupe, svi petaši moraju imati informatiku zajedno, a većina kabineta po školama je baždarena za 15 računala.

Mi smo uspjeli složiti 19 komada (AM4 ploča/AMD A8 9600, 8GB DDR, 240 GB SSD, kućišta i napajanja) bez periferije i monitora u 42k kn. To nam pokriva većinu razreda, onih preostalih par većih će djelomično raditi na laptopima.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2018., 23:31   #80
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ma čuj to ips i m.2 ssd... kupit najlošije moguće i reč ako nećete učiti onda ćete imat vaki kramp
syss je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2018., 09:16   #81
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
A da uzmete second hand računala, djeca neće zamjeriti ako je 5 ili 6 ili 8 generacija i5 proca.
tskarda je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2018., 10:20   #82
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,360
Imao sam jednu ponudu za 18 HP Elite i3 refurbished računala s licencom za Win7 (dakle cca 2011. godina) s dodanih 8 GB RAM-a i 240 GB SSD-om za 30k. Da sam dodao gore grafičke jer Intel HD graphics od prije sedam godina neće vrtjet SketchUp, došao bih na 35k za prastara računala, a nova su 36k.
Rabljena se mogu naći oko 1000 kn za komad bez SSD-a, s manje memorije i bez grafičke, ali tako nešto već imamo. Da su samo za surfanje, eDnevnik, powerpoint i multimediju u učionicama, nema problema, ali za nastavu baš i nisu.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2018., 16:03   #83
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor franzD Pregled postova
Redovna nastava nema mogućnosti podjele u grupe, svi petaši moraju imati informatiku zajedno, a većina kabineta po školama je baždarena za 15 računala.

Mi smo uspjeli složiti 19 komada (AM4 ploča/AMD A8 9600, 8GB DDR, 240 GB SSD, kućišta i napajanja) bez periferije i monitora u 42k kn. To nam pokriva većinu razreda, onih preostalih par većih će djelomično raditi na laptopima.
ako je vec tako, onda neka po dvoje radi na jednom racunalu... za nekakve normalne namjene, uz dobro racunalo, to dvoje bi cak moglo imati zasebne monitore, misa i tipkovnicu... (VMware ESXi, Proxox i gpu/pci passthrough)...

stari AMD procesor, DDR3 memorija, ok kolicina... jedino je valjda SSD ok...
to je oko 2200kn/kom

evo intel, uptodate i prosirivo u buducnosti... (nabava.net)
g5400 643
ddr4 8gb 515
msi h370 449
apacer 240gb ssd 307
kuciste s napajanjem 218
ukupno 2132kn

https://www.cpubenchmark.net/compare...400/2860vs3248

Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ma čuj to ips i m.2 ssd... kupit najlošije moguće i reč ako nećete učiti onda ćete imat vaki kramp
pa zasto ne... nebi da je to neka ogromna razlika u cijeni...

Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
A da uzmete second hand računala, djeca neće zamjeriti ako je 5 ili 6 ili 8 generacija i5 proca.
jedino ako zelis u skole utopit neciji otpad na koji za godinu dvi dobivas poruku "this hardware is not supported by this version of windows"...

Citiraj:
Autor franzD Pregled postova
Imao sam jednu ponudu za 18 HP Elite i3 refurbished računala s licencom za Win7 (dakle cca 2011. godina) s dodanih 8 GB RAM-a i 240 GB SSD-om za 30k. Da sam dodao gore grafičke jer Intel HD graphics od prije sedam godina neće vrtjet SketchUp, došao bih na 35k za prastara računala, a nova su 36k.
Rabljena se mogu naći oko 1000 kn za komad bez SSD-a, s manje memorije i bez grafičke, ali tako nešto već imamo. Da su samo za surfanje, eDnevnik, powerpoint i multimediju u učionicama, nema problema, ali za nastavu baš i nisu.
bolje je kupit novija racunala, snaznija od trenutnih potreba, nego kupovat neciji otpad koji ce tako rado utopit... jedan dio tih racunala dolazi bez supporta za w10, nema drivera, i samim time nebi ih ni uzea u obzir za kupovinu. onaj drugi koji ima, imat ce ga dokad? sto onda? dica doma rade na zadnjoj piratskoj verziji w10, a u skoli ste na w7? zato radje manje komada nego brdo zastarjelog hardvera koje nitko normalan ne zeli...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2018., 16:16   #84
Smartic
Premium
Moj komp
 
Smartic's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,704
A8 9600 je AM4 socket, DDR4, samo bazirano na starijoj arhitekturi. Nije to tolko loše za cca. 2200kn, ali može i dosta bolje.

Pentium se ne isplati za 650kn IMO... kad je do prošlog tjedna bio 450kn.

Radije 2200G onda. Ili Athlon 200GE kad dođe(cca. 400kn), s A320 matičnom.

EDIT: Npr.

MS PC COOL 12cm hladnjak za kućište
MS HELIOS III kućište bez napajanja
Napajanje LC-Power LC6350 350W Super Silent 80+ Bronze ATX
Apacer Panther Gold DDR4 2666MHz, 8GB
GIGABYTE SSD 240GB, 2.5”, SATA III, 500MBs/420MBs, Retail
ASRock B450M-HDV, AM4

Sveukupno: 1.797,18kn

+Athlon 200GE - cca. 400kn

Zadnje izmijenjeno od: Smartic. 28.09.2018. u 16:32.
Smartic je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2018., 16:24   #85
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
eto moze ryzen komodno... u svakom slucaju novije arhitekture, a ne obsolete hardver...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2018., 17:38   #86
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,360
Citiraj:
Autor Smartic Pregled postova
Radije 2200G onda. Ili Athlon 200GE kad dođe(cca. 400kn), s A320 matičnom.
Ryzen nam po trenutnim cijenama nije ulazio u proračun, a Athlone ne možemo čekati. AMD A8 9600 smo dobili za 470 kn, apsolutno je nevažno što je starija arhitektura, novo je

Ako za nekoliko godina budemo mogli ili morali nadograđivati, ići ćemo s grafičkima, teško da će išta što se radi na računalima tražiti ne znam kakvu procesorsku moć. Kao što se već više puta u threadu spomenulo, čim ima dovoljno RAM-a i SSD, većina programa koji se koriste po školama će apsolutno letjeti.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2018., 21:46   #87
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Dilema:


Uzeti rabljeno
Dell Optiplex 9020 Small Form Factor kućište
Intel Core i5 4570 3.2GHz, 8 GB DDR3, 256 GB SSD, DVD-RW-slim, Intel HD Graphics, Win 10 Pro 64-bit, bez monitora, tipkovnice i miša, 2 godine jamstva, Grade A

ili novo:
Matična ploča socket 1151 H110M
• Procesor Intel Pentium G4400, 3.3 GHz
• DDR4 memroija 4GB
• SSD 240GB
• Kućište Everest 551B, 560W
• Nema OS
• Jamstvo 2 godine

Win nije tolko bitan u priči. Gledam na stabilnost i da dura 10 godina. Teško da će se nadograđivat.
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2018., 22:23   #88
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 524
Ja bi osobno della. Slicne konfe sam imao u bivsoj firmi i u sadasnjom i rade bez problema ikakvih


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2018., 11:43   #89
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Ja bi isto Dell-a. S novijom konfom nis ne dobivas, samo gubiš. Obje imaju istu garanciju. A u 10 godina i na jednoj i na drugoj neš može "prdnut".
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2018., 12:40   #90
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Jeste ovdje gledali ?
http://rabljena-racunala.com/index.p...ory&path=65_20
https://www.gigabit.hr/list/93/racunala
čini mi se da ima pristupačnih sa i3 ili i5,
ako već nije ssd unutra neka vam hdd zamijene sa onim Kingston A400 i još je ispod 2.000 Kn po komadu.
Nikky je online   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na