Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.11.2019., 11:00   #6301
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
................... Ja jesam za privatnu inicijativu ali odgovornu prema društvu, jer nije sve samo profit, naravo da treba zaraditi i poslovati pozitivno, ali to isto mora imati neke granice i bilo koje poslovanje mora ujedno biti i na korist cijeloj zajednici u generalnom smislu, jer niti jedna kompanija nije tu samo radi sebe i profita već na korist cjeokupnoj zajednici, ako nije tako onda nam takve kompanije niti ne treba.
Zapravo, svaka kompanija je tu samo radi sebe i profita za svoje vlasnike i u pravilu ih nije briga za cjelokupnu zajednicu... Ako nesto i ulazu, vjerovao ili ne, imaju svoje razloge, a oni nisu bas filantropski... Ne znam otkud izvlacis ovakve zakljucke, kao da ne zivis zadnjih 30 godina u 'kapitalizmu'... Filantrop postajes kada imas par milijardi dolara/eura u dzepu i kad ne znas kud bi sa lovom pa pocinjes ulagati u 'mekane' stvari koje se sada vec ticu psihologije...

Sto se tice privatizacije - glavni trik je da mozes otici kod drugog pruzatelja usluge za kojeg ocijenis da bolje radi svoj posao ili onog koji ti je povoljniji... Konkurencija naprosto cuda radi... Iz istog takvog razloga sam zamijenio A1 na dvije lokacije sa drugim operaterom... Da nije tako, onda bih i dalje morao koristiti modeme na PTT analognoj telefoniji u 21. stoljecu jer bi PTT bio jedini pruzatelj TK usluga...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 11:05   #6302
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
HEP radi sasvim solidno kao kompanija. Naravno i tu ima puno uhljeba, ali opet ekipa je u principu stručna i kompanija posluje pozitivno.
HEP-ov glavni problem je to što je državni. Na stranu što i sam ima dosta problema (posebno u distribuciji) i što nije efikasan u brdo stvari, da država ne uzima lovu mogao bi biti znatno bolja kompanija.
Iskorištavati monopolistički položaj pružajući usluge koje svi trebaju nije neka umjetnost.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Možda i je zaustavila ali DT je dobio sasvim jeftino HT i kompletnu infrastrukturu kao i tržište zajedno sa potrošačima.
Nije dobio već platio.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Koliko se siječam prvo su digli malo cijene i otpustili onaj silni višak zaposlenih, a također su nam uvaljali svoju rabljenu opremu kada su radili modernizaciju infrastrukture u Njemačkoj tako da su svoju investiciju već do sada vratili i debelo zaradili na tome.
To je ideja biznisa, nećeš vjerovati. Kao i tvoje optičko vlakno ili koaksijalac.
I da, DT je od HT-a napravio dobru kompaniju, za razliku od PTT/HPT stanja.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ja nisam pesimista kao većina RH stanovnika i mislim da u RH postoji dovoljno stručnih i poštenih ljudi koji bi mogli iznijeti jednu ovakvu investiciju od strateškog značenja, a onda takva infrastruktura mora biti javno dobro za dobro svih nas i RH.
Ne bi, iz niza razloga: dobre ljude država ne može platiti, "javno dobro" u RH ne funkcionira dobro nigdje u RH...

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Nedao nam bog još da privatiziramo vodoopskrbu i distribuciju pa da nam donesu zakon kao u južnoj i Latinskoj americi pa da nam zabrane prikupljanje kišnice i korištenje vode iz vlastitih bunara, jer tako to ide kada se nešto privatizira!
Je, bolje je da nemamo vode svako malo, gubimo 50+% vode u Zagrebu i sve to još plaćamo masno.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
A kamo to sve ide vidimo da u nekim bankama u kojima držiš svoj vlastiti novac ako podižeš na šalteru banke sada moraš još i platiti za to. Evo to je privatizacija u punom svjetlu, a da ne pričam da se bankarske naknade za poslovanje na internetu redovno svakih par mjeseci podižu iako nema nikakvog opravdanja za to jer se u međuvremenu ništa nije dogodilo što bi uvjetovalo podizanje cijena osim gramizivosti za većim profitom. Da ne idemo dalje do farmacijske industrije i sl. Pandan tome je državna kontrola, izrada generika i omogućavanje liječenja stanovništva po nekoj razumnoj cijeni što su mnoge nerazvijene zemlje uradile, Dakle ponekad se država trema umiješati.
Nemoj samo krenuti u banke...

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
A primjer pozitivnog miješanja države je EU gdje su naredili i propisali cijene za Roaming. Dakle evo primjera koliko želiš u prilog miješanja države u slobodno tržište.
Misliš da su telekomi u gubitku? Naplatit će oni to na drugj strani.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Jer se najbolje vidi kolika je gramizivost privatnih kompanija i nezajažljivost za profitom a na štetu cijelog društva.
Konkretno, najveću štetu društvu radi država (primjer autoceste).

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ja jesam za privatnu inicijativu ali odgovornu prema društvu, jer nije sve samo profit, naravo da treba zaraditi i poslovati pozitivno, ali to isto mora imati neke granice i bilo koje poslovanje mora ujedno biti i na korist cijeloj zajednici u generalnom smislu, jer niti jedna kompanija nije tu samo radi sebe i profita već na korist cjeokupnoj zajednici, ako nije tako onda nam takve kompanije niti ne treba.
Tome služi konkurencija.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Država je mogla donijeti zakon kojim se propisuje svakoj telekom kompaniji koja je dobila licencu da je dužna u odnosu na broj korisnika koji ima godišnje izgraditi toliko i toliko novih svjetlovodnih priključaka, propisati tehnologiju i karakteristike takve mreže i navesti da je ta mreža otvorena za sve kompanije pod istim uvjetima koje određuje država.
I onda ne bi imao telekome. Ili bi imao cijene koje većina ljudi ne bi mogla prihvatiti.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Evo ta jedna jedina rečenica riješava sve.
Nope, gasi sve.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 11:29   #6303
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Evo konkretnog prijedloga koji bi trebao ući u izmjene zakona o telekomunikacijama a koji će biti vrlo skoro na javnoj raspravi:


To je samo jedna jedina rečenica ali koja mijenja sve!



Telekom kompanija koja je dobila koncesiju za poslovanje na teritoriju RH dužna je u odnosu na broj korisnika koji ima godišnje izgraditi minimum 20% novih svjetlovodnih priključaka sve dok 100% njezinih korisnika ne bude pokriveno svjetlovodnim priključkom a ova odluka stupa na snagu danom donošenja, uz poštivanje propisane tehnologije i karakteristike izgrađene mreže i ta mreža otvorena je za sve kompanije pod istim uvjetima koje određuje država odnosno HAKOM kao njezino stručno tijelo, u slučaju neispunjavanja ove obaveze telekom kompanija gubi izdanu koncesiju.

Nema tu puno filozofije, jer je sve definirano i jasno i osigurava RH potrebnu infrastrukturu. Država određuje pravila, a što se tiče cijena imaš primjer EU i Roaminga i gle čuda niti jedna od telekom kompanija nije radi toga propala. Ako bi kompanije počele neopravdano dizati cijene i tu se može umiješati država i propisati najviše dozvoljene tarife, a onda neka se kompanije između sebe natječu za pridobivanje kupaca njihovih usluga. Naravno da država treba voditi računa i opstojnosti samih kompanija, ali nije opstojnost kompanije marža od 5000% kao što je to bio slučaj u Roamingu.


Dakle uvjeti su jednaki za sve, a svi imaju pristup cjelokupnoj mreži pod jednakim uvjetima. Korisnike bilo koja kompanija može privući jedino kvalitetom i cijenom svojih usluga.


Mislim da ova rečenica ako uđe u zakon nije ništa protivno slobodnom tržištu a osigurava izgradnju potrebne infrastrukture pod jednakim uvjetima za sve. Kolač je dovoljno velik i bogat da ima mjesta za sve, a ne da se omogućava ucjenjivanje države izgradnjom nove svjetlovodne mreže. Ako želiš poslovati ovo su uvjeti a ako ne doći će na tvoje mjesto netko drugi, jer bolji je ikakav profit od nikakvog.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 19.11.2019. u 11:44.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 11:36   #6304
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Telekom kompanija koja je dobila koncesiju za poslovanje na teritoriju RH dužna je u odnosu na broj korisnika koji ima godišnje izgraditi minimum 20% novih svjetlovodnih priključaka sve dok 100% njezinih korisnika ne bude pokriveno svjetlovodnim priključkom a ova odluka stupa na snagu danom donošenja, uz poštivanje propisane tehnologije i karakteristike izgrađene mreže i ta mreža otvorena je za sve kompanije pod istim uvjetima koje određuje država odnosno HAKOM kao njezino stručno tijelo, u slučaju neispunjavanja ove obaveze telekom kompanija gubi izdanu koncesiju.

Nema tu puno filozofije, jer je sve definirano i jasno i osigurava RH potrebnu infrastrukturu.
Tebi je jasno koliko bi to koštalo?
Tebi je jasno da u RH ne postoji mogućnost za tih 100% ni za vodu, struju, kanalizaciju ni ništa stvarno bitno, a ne optički internet?!?

I da sve nadzire / definira država?!?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 11:47   #6305
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Tebi je jasno koliko bi to koštalo?
Tebi je jasno da u RH ne postoji mogućnost za tih 100% ni za vodu, struju, kanalizaciju ni ništa stvarno bitno, a ne optički internet?!?

I da sve nadzire / definira država?!?

Meni je jasno koliko to košta, ali mi je isto tako jasno da telekom kompanije izvlače veliki profit a da nastoje što manje ulagati, a kada ulažu postavljaju svoje uvjete i ucjenjuju državu i sve nas.


Mislim da novac uopće nije problem za tako nešto pogotovo danas kada se uzima negativna kamata na novac u bankama. Dakle sada je upavo vrijeme za tako nešto, jer jedino nove investicije donose novostvorenu vrijednost.


Država samo propisuje nešto što je u interesu njezina razvoja. Telekom kompanija kojoj to ne odgovara može istupiti iz biznisa, a uopće se ne bojim da bi njezino mjesto istog trenutka bilo razgrabljeno iako bi ovo stajalo u zakonu.


Odlukom EU pravo na širokopojasni internet izjendačuje se sa osnovnim pravima kao što je pravo na vodu i ostale stvari koje si nabrojao, a izruguješ se širokopojasnom priključku na internet.


Normalno je da sve nadzire i definira država, jer država gleda dobrobit svih, država ima neke planove razvoja i u sklopu toga donosi i neke zakone, a kompanije onda u sklopu toga gledaju svoje mjesto i kako ostvariti profit. Profit nije uvijek osnovna stvar, jer postoje i djelatnosti koje ne donose profit ali ih moraš imati. Vojska na primjer ne donosi nikakav profit ali ju moraš imati. U mirnodopsko vrijeme vojska je čisti trošak, u ratno vrijeme prva i osnovna stvar koju moraš imati.


Hrvatsko telekomunikacijsko tržište ima potencijal kakav ima i tko na njemu želi poslovati ima takve i takve uvjete, tko ne želi široki mu svijet. U svakom slučaju dok se god može ostvariti neki profit biti će i telekom kompanija ma kakvi god bili zakonski uvjeti.


No ima ona osnovna ne dozvoli da te netko ucjenjuje u tvojoj kući, a to je DT odnosno T-com upravo radio.


Točno je da smo mu vrlo povoljno prodali nešto jer smo mislili da će napraviti infrastrukturu, no počeli su ucjenjivati oko toga i tko nam brani da donesemo ovakvu izmjenu u zakonu, ipak je to naša kuća.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 19.11.2019. u 12:08.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 11:56   #6306
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Meni je jasno koliko to košta, ali mi je isto tako jasno da telekom kompanije izvlače veliki profit a da nastoje što manje ulagati, a kada ulažu postavljaju svoje uvjete i ucjenjuju državu i sve nas.
Naravno da izvlače veliki profit, pa to im i je svrha.
Da bi izvlačile čim veći, trebaju i investirati. Gle za vraga, to i rade (u obimu većem nego što bi dioničari htjeli, a manjem što bi prosječni građanin RH želio).
Uz to, kad ulože, onda ih i RH j**e s regulama pa stanu.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Mislim da novac uopće nije problem za tako nešto pogotovo danas kada se uzima negativna kamata na novac u bankama. Dakle sada je upavo vrijeme za tako nešto, jer jedino nove investicije donose novostvorenu vrijednost.
Ajde uzmi negativnu kamatu za takve kredite s nejasnim povratom love.
Sve krediti u kojima ti još daju pare po cesti leže širom RH.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Država samo propisuje nešto što je u interesu njezina razvoja. Telekom kompanija kojoj to ne odgovara može istupiti iz biznisa, a uopće se ne bojim da bi njezino mjesto istog trenutka bilo razgrabljeno iako bi ovo stajalo u zakonu.
Dadada, razgrabljeno od strane onih koji su nestali s tržišta.

Mi smo kikiriki država s kikiriki zaradom. Nema tu telekoma koji čekaju u redu.

Iliti - apsolutno sve premise su ti pogrešne, nažalost.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 12:15   #6307
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Naravno da izvlače veliki profit, pa to im i je svrha.
Da bi izvlačile čim veći, trebaju i investirati. Gle za vraga, to i rade (u obimu većem nego što bi dioničari htjeli, a manjem što bi prosječni građanin RH želio).
Uz to, kad ulože, onda ih i RH j**e s regulama pa stanu.



Ajde uzmi negativnu kamatu za takve kredite s nejasnim povratom love.
Sve krediti u kojima ti još daju pare po cesti leže širom RH.



Dadada, razgrabljeno od strane onih koji su nestali s tržišta.

Mi smo kikiriki država s kikiriki zaradom. Nema tu telekoma koji čekaju u redu.

Iliti - apsolutno sve premise su ti pogrešne, nažalost.

Baš obrnuto vrijeme je da se pokrenemo i prestanemo se samo uvlačiti na neko mjesto. Država i tržište postoje, znaju se potencijali tog tržišta i tko želi dobro došao a tko ne sretan mu put. Prvo počni sam sebe cijeniti pa će te onda i ostali tako gledati. Dosta je ovog nihilizma i pljuvanja po svemu i svačemu.


Moramo znati što želimo i onda pronaći najbolji način kako doći do tog cilja. Jednostavno da jednostavnije ne može biti. Naravo i treba biti uporan a ne odustati na pola puta.


Evo ja sam dao konkretni prijedlog, ako netko ima nešto bolje neka se javi, no jedno je očito da dosadašnja zakonska riješenje ne vode napretku.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 12:27   #6308
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Baš obrnuto vrijeme je da se pokrenemo i prestanemo se samo uvlačiti na neko mjesto. Država i tržište postoje, znaju se potencijali tog tržišta i tko želi dobro došao a tko ne sretan mu put. Prvo počni sam sebe cijeniti pa će te onda i ostali tako gledati. Dosta je ovog nihilizma i pljuvanja po svemu i svačemu.
Potencijali tržišta su nikakvi.
Došlo ih je puno, ostalo malo. Što misliš zašto.
Nema tu "sam sebe cijenim", mi smo mali, financijski slabo stojimo, biznisa za ono što bi ti htio nema ni u puno jačim zemljama, a kamoli kod nas.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Moramo znati što želimo i onda pronaći najbolji način kako doći do tog cilja. Jednostavno da jednostavnije ne može biti. Naravo i treba biti uporan a ne odustati na pola puta.
Mi niti znamo što želimo niti znamo kako bi to izveli.
Nitko pri zdravoj pameti ne bi tražio od telekoma da ulažu u ekstremno rizične investicije za koje nitko ne vidi ROI.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Evo ja sam dao konkretni prijedlog, ako netko ima nešto bolje neka se javi, no jedno je očito da dosadašnja zakonska riješenje ne vode napretku.
Nisi dao nikakav prijedlog, dapače. To nije ni wishful thinking, to je u domeni Disney crtića, bez ljutnje.
Želiš veću pokrivenost bržim netom? Čekaj 5G. To je trenutno jedino realno.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 12:33   #6309
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Potencijali tržišta su nikakvi.
Došlo ih je puno, ostalo malo. Što misliš zašto.
Nema tu "sam sebe cijenim", mi smo mali, financijski slabo stojimo, biznisa za ono što bi ti htio nema ni u puno jačim zemljama, a kamoli kod nas.



Mi niti znamo što želimo niti znamo kako bi to izveli.
Nitko pri zdravoj pameti ne bi tražio od telekoma da ulažu u ekstremno rizične investicije za koje nitko ne vidi ROI.



Nisi dao nikakav prijedlog, dapače. To nije ni wishful thinking, to je u domeni Disney crtića, bez ljutnje.
Želiš veću pokrivenost bržim netom? Čekaj 5G. To je trenutno jedino realno.

Ako se izvlači profit koji nije mali, to je dovoljan dokaz da tržište kakvo god da je postoji, a dok ima tržišta i profita zainteresiranih će biti. Naravno da ako se telekomu ne dovlači optika do neke usamljene kuće može to riješiti i sa 5G ruterom. Korisniku će biti svejedno, jedino mu treba dati istu cijenu za usluge kao i da ima svjetlovod.


Što se tiče bržeg neta da, ali samo uz uvjet FLAT tarife koja je na optici normalna stvar, neznamo kako će to biti na 5G mrežama. jar neki 4K materijal od 3 minute trajanja pojede 1 GB, dakle 1 sat vrlo kvalitetnog strima u 4K pojede 20 GB. Ako gledaš Youtube svaki dan ili neki streaming servis par sati 100 GB dnevno uopće nije problem pa puta 30 dana i dođeš do 3TB prometa, dali će to biti dozvoljeno na 5G mrežama. Mislim da će to biti teško i zato služi optika.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 19.11.2019. u 12:40.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 12:36   #6310
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ako se izvlači profit koji nije mali, to je dovoljan dokaz da tržište kakvo god da je postoji, a dok ima tržišta i profita zainteresiranih će biti. Naravno da ako se telekomu ne dovlači optika do neke usamljene kuće može to riješiti i sa 5G ruterom.
Izvlači se profit s kojim je onda bolje kupiti neki manji telekom u Nigdjezemskoj nego investirati u RH s ROI koji se mjeri i do 20 godina.

Telekomima sad optika nije baš nešto ćemu se okreću, to moraš shvatiti. Obzirom da se i HAKOM prije par godina upetljao tamo gdje nije smio (na pragu tvojih ideja), praktički je zaustavio jedini pravi momentum u masovnoj implementaciji optike.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 12:43   #6311
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Moramo znati što želimo i onda pronaći najbolji način kako doći do tog cilja. Jednostavno da jednostavnije ne može biti. Naravo i treba biti uporan a ne odustati na pola puta.

Evo ja sam dao konkretni prijedlog, ako netko ima nešto bolje neka se javi, no jedno je očito da dosadašnja zakonska riješenje ne vode napretku.
Evo tebi jedan prijedlog, vrhunski, platit ces mi kad dodjes do para ----- osnuj politicku stranku i izbori se za prava svih milenijalaca na brzi pristup internetu da bi mogli... ne znam sta, buljit u mobitele po cijeli dan...

FYI - zakoni su pisani za one koji ih pisu, sigurno nisu pisani za narod... Eto ti jos jedna stvar koju bi mogao promijeniti svojim novopecenim politickim angazmanom...


Inace, cini mi se da ne shvacas sto znaci sirokopojasni internet... Vidis, mi koji smo dosli iz doba 1200bps i 2400bps modema, sve ovo danas vidimo kao znanstvenu fantastiku u odnosu na doba kada smo brljali po BBSovima i ranim internet servisima prije nego sto je nastao web... Dakle, 1Mbps bi se vec mogao smatrati sirokopojasnim internetom koji je dovoljno brz za nekakvo relativno sporo surfanje i citanje mejlova i u pravilu visemanje sve sto ljudima treba... Sve iznad toga je premija...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 13:07   #6312
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Evo tebi jedan prijedlog, vrhunski, platit ces mi kad dodjes do para ----- osnuj politicku stranku i izbori se za prava svih milenijalaca na brzi pristup internetu da bi mogli... ne znam sta, buljit u mobitele po cijeli dan...

FYI - zakoni su pisani za one koji ih pisu, sigurno nisu pisani za narod... Eto ti jos jedna stvar koju bi mogao promijeniti svojim novopecenim politickim angazmanom...


Inace, cini mi se da ne shvacas sto znaci sirokopojasni internet... Vidis, mi koji smo dosli iz doba 1200bps i 2400bps modema, sve ovo danas vidimo kao znanstvenu fantastiku u odnosu na doba kada smo brljali po BBSovima i ranim internet servisima prije nego sto je nastao web... Dakle, 1Mbps bi se vec mogao smatrati sirokopojasnim internetom koji je dovoljno brz za nekakvo relativno sporo surfanje i citanje mejlova i u pravilu visemanje sve sto ljudima treba... Sve iznad toga je premija...

Sine Brute imao sam ZX Spectrum a onda sam već studirao, tako da me ne trebaš podsjećati na no što sam prošao. Ne treba mi politička stranka postoje i udruge za potrošače.


A što se tiče cijene optike bivša JNA je vukla optiku još davne 80' i to u Međimurju od karaule do kuće u kojoj je stanovao komadant karaule i bilo je povezano na optiku bivše JNA. Kuća oficira JNA je bila u Donjoj Dubravi par kuća dalje od kuće mojeg rođaka. Primjeti samo koju sam godinu naveo bolje reći desetljeće i o čemu mi onda danas uopće trebamo pričati i natezati se o isplativosti ROI i ostalim stvarima. U međuvremenu cijene su višestruko pale samih uređaja i cijelog sistema.


Meni je dovoljan dokaz dolazak Amis optike prije 10 godina i usluga koje je ponudio na toj optici i po kojoj cijeni, dalje ne želim slušati kuknjavu teleoperatera i jadikovke oko malog profita, a na Roamingu su u odnosu na stvarne troškove iimali maržu od 5000% na kojoj im zavide i dileri droge i oružja.


I nakon odluke EU o Roamingu i dalje im na profitu zavide dileri oružja i droge.


Ima još jedna smiješna stvar na koju su nas navikli a to je naplata po sekundi ili jedinici vremena korištenje neke usluge u telefoniji. Cijeli sistem je stalno u pogonu i to je fiksni trošak. To dali se sistem koristi ili ne koristi ne mijenja fiksni trošak, tako da flat usluga telefoniranja bi trebala biti sasvim normalna stvar. Naravno da se sistem dimenzionira na neko opterečenje i to im je u stvari dobra ušteda jer nikada ne moraju izgraditi kapacitete na maksimalno moguće opterečenje. Ista stvar je i sa pristupom internetu, sistem je stalno u pogonu i vrtjeli se bitovi ili ne trošak je isti. Sistem je dimenzioniran uvijek na manje od maksimalno mogućeg opterećenja jer nikada svi korisnici nisu u isto vrijeme na sistemu aktivni, što im je također ušteda. Naplata po prometu na internetu je također ekstra profit jer sistem radi korištenja nema veće troškove od onog kada se ne koristi jer je to čisti fiksni trošak i otuda FLAT tarifa. Naravno zbog uvijek manje dimenzioniranih kapaciteta uvodi se pojam racionalnog pristupa korištenju a i uvode se neka ograničenja. No definitvno korištenje telefonije ili interneta ne stvara neke ekstra troškove na samoj mreži i osnovna mjesečna nadoknada u startu pokriva sve troškove, a naplata po jedinici vremena ili volumenu kao što to neki imaju za internet je čisti ektra profit.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 19.11.2019. u 13:26.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 13:44   #6313
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Sine Brute imao sam ZX Spectrum a onda sam već studirao, tako da me ne trebaš podsjećati na no što sam prošao. Ne treba mi politička stranka postoje i udruge za potrošače.

Meni je dovoljan dokaz dolazak Amis optike prije 10 godina i usluga koje je ponudio na toj optici i po kojoj cijeni, dalje ne želim slušati kuknjavu teleoperatera i jadikovke oko malog profita, a na Roamingu su u odnosu na stvarne troškove iimali maržu od 5000% na kojoj im zavide i dileri droge i oružja.
Ti stvarno ko da si pao sa kruske... Sto vise citam, vise ne vjerujem...

Amis, Optima, DCM/BNet, H1, Metronet, Vodatel, Voljatel, itd... Sto mislis s kojom su se oni idejom pojavili na trzistu? Sigurno ne sa nekom socijalistickom idejom da ponude vrhunsku uslugu za nikakve pare i da onda zive sa marzom 1% unedogled... Matematika je vrlo jednostavna - uloziti veliku lovu na pocetku da se izgradi infrastruktura, povuci sto je vise moguce korisnika dok je trziste jos u povojima, taljigat tako 10 godina i onda PRODAT za grdu lovu firmu koja je u dugovima (jer nikada nije vratila ulozeno), ali sa brdom korisnika! Svakom novom igracu se vise isplati kupiti takvu firmu nego ici graditi bazu korisnika na zasicenom trzistu...

Konkretno, SEAF fond je ulozio u DCM dok su to jos bila dva tipa iz Osijeka koji su montirali satelitske antene po zgradama... Pa je SEAF izletio iz investicije sa OGROMNIM profitom kada ih je prodao BEWAGu za 50ak milijuna EUR i tako je nastao BNet... I onda je BEWAG vratio investirano i jos zaradio grdo kad je BNetu prodao VIPNetu...

To se zove biznis danas i tako visemanje cijela zapadna hemisfera funkcionira...


I dalje mislim da bi trebao osnovati stranku umirovljenih milenijalaca koja ce se boriti za prava svih na brz pristup internetu... Ma gdje bili...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 13:56   #6314
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
A što se tiče cijene optike bivša JNA je vukla optiku još davne 80' i to u Međimurju od karaule do kuće u kojoj je stanovao komadant karaule i bilo je povezano na optiku bivše JNA. Kuća oficira JNA je bila u Donjoj Dubravi par kuća dalje od kuće mojeg rođaka. Primjeti samo koju sam godinu naveo bolje reći desetljeće i o čemu mi onda danas uopće trebamo pričati i natezati se o isplativosti ROI i ostalim stvarima. U međuvremenu cijene su višestruko pale samih uređaja i cijelog sistema.
Je, naslušsao sam se lovačkih oko JNA i njene "optike", što je spojio na nju, RUP ili UKT?

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Meni je dovoljan dokaz dolazak Amis optike prije 10 godina i usluga koje je ponudio na toj optici i po kojoj cijeni, dalje ne želim slušati kuknjavu teleoperatera i jadikovke oko malog profita, a na Roamingu su u odnosu na stvarne troškove iimali maržu od 5000% na kojoj im zavide i dileri droge i oružja.
Amis je išao strateški, polako, kvart po kvart i samo tamo gdje je "gusto". Uz probleme koje su imali jasnije ti je zašto su neki kvartovi pokriveni, a npr. neki odmah do ne...
A o ostalim da ne pričamo, svaki ima svoju priču i razlog zbog kojeg je "nestao".

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
I nakon odluke EU o Roamingu i dalje im na profitu zavide dileri oružja i droge.
Toliko im zavide da se telekomi miču od telekomunikacija i idu prema IT-u.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ima još jedna smiješna stvar na koju su nas navikli a to je naplata po sekundi ili jedinici vremena
...
a naplata po jedinici vremena ili volumenu kao što to neki imaju za internet je čisti ektra profit.
Jedan paragraf o ukupnoj politici razvoja, planiranja i billinga?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 13:57   #6315
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Ti stvarno ko da si pao sa kruske... Sto vise citam, vise ne vjerujem...

Amis, Optima, DCM/BNet, H1, Metronet, Vodatel, Voljatel, itd... Sto mislis s kojom su se oni idejom pojavili na trzistu? Sigurno ne sa nekom socijalistickom idejom da ponude vrhunsku uslugu za nikakve pare i da onda zive sa marzom 1% unedogled... Matematika je vrlo jednostavna - uloziti veliku lovu na pocetku da se izgradi infrastruktura, povuci sto je vise moguce korisnika dok je trziste jos u povojima, taljigat tako 10 godina i onda PRODAT za grdu lovu firmu koja je u dugovima (jer nikada nije vratila ulozeno), ali sa brdom korisnika! Svakom novom igracu se vise isplati kupiti takvu firmu nego ici graditi bazu korisnika na zasicenom trzistu...

Konkretno, SEAF fond je ulozio u DCM dok su to jos bila dva tipa iz Osijeka koji su montirali satelitske antene po zgradama... Pa je SEAF izletio iz investicije sa OGROMNIM profitom kada ih je prodao BEWAGu za 50ak milijuna EUR i tako je nastao BNet... I onda je BEWAG vratio investirano i jos zaradio grdo kad je BNetu prodao VIPNetu...

To se zove biznis danas i tako visemanje cijela zapadna hemisfera funkcionira...


I dalje mislim da bi trebao osnovati stranku umirovljenih milenijalaca koja ce se boriti za prava svih na brz pristup internetu... Ma gdje bili...



Ne moram ja ništa svoje je rekla EU, na državi je da donese zakon i da se prestane dati ucjenjivati od telekoma i to je to, a kome ne paše neka izađe iz biznisa i riješena priča.



Uvijek će se naći tvrtka koja će naći interes u tome biznisu sve dok taj biznis stvara dobit, a bogaćenje preko noći je stvar prošlosti jer grana telekomunikacija je danas zreli biznis koji više ne stvara bogataše preko noći, barem ne u ovom dijelu o kojem pričamo.


To im je poručila i određena teta iz EU kada je definirala cijene za Roaming, a u toj cijeni im je i dalje ostavila jako privlačan profit. Jer se danas zarada ostvaruje na količini a ne visokoj cijeni usluge.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 19.11.2019. u 14:05.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 14:04   #6316
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ne moram ja ništa svoje je rekla EU, na državi je da donese zakon i da se prestane dati ucjenjivati od telekoma i to je to, a kome ne paše neka izađe iz biznisa i riješena priča.
Nije na državi samo da donese zakon već da regulira tržište.
Možeš ti donijeti zakon i da minimalna plaća mora biti 10kkn pa se onda bori s nezaposlenima.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Uvijek će se naći tvrtka koja će naći interes u tome biznisu sve dok taj biznis stvara dobit, a bogaćenje preko noći je stvar prošlosti jer grana telekomunikacija je danas zreli biznis koji više ne stvara bogataše preko noći, barem ne u ovom dijelu o kojem pričamo.
Ne stvara svaki biznis zadovoljavajuću dobit, ako nemaš kompletnu kontrolu nad istim još je i gore.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
To im je poručila i određena teta iz EU kada je definirala cijene za Roaming, a u toj cijeni im je i dalje ostavila jako privlačan profit.
Nije, dapače.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 15:10   #6317
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nije na državi samo da donese zakon već da regulira tržište.
Možeš ti donijeti zakon i da minimalna plaća mora biti 10kkn pa se onda bori s nezaposlenima.



Ne stvara svaki biznis zadovoljavajuću dobit, ako nemaš kompletnu kontrolu nad istim još je i gore.



Nije, dapače.



Reci ti meni kod kojeg telekoma primaš plaću?
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 15:19   #6318
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,543
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Reci ti meni kod kojeg telekoma primaš plaću?
Da ja znam, pouzdano, od barem 13 telekoma, ni manje ni vise. A sad zamisli koliko je tu jos stvari u pozadini, ih, bogati...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 15:57   #6319
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nije na državi samo da donese zakon već da regulira tržište.
Možeš ti donijeti zakon i da minimalna plaća mora biti 10kkn pa se onda bori s nezaposlenima.



Ne stvara svaki biznis zadovoljavajuću dobit, ako nemaš kompletnu kontrolu nad istim još je i gore.



Nije, dapače.



Reci ti meni kod kojeg telekoma primaš plaću?

Imao sam sličan slučaj sa zaposlenicima THT kada sam ih kritizirao da bespotrebno stvaraju probleme konkurenciji koja je tada dolazila. Kasnije su mi se sindikalci THT ispričavali. A ja sam im samo postavio jednostavno pitanje a to je što će biti kada 15000 zaposlenika se smanji na razuman broj, gdje će se ti ljudi zaposliti ako ovako rade prema konkurenciji. Nakon dvije godine imao sam prilike razgovarati sa nekoliko bivših djelatnika THT koji su ostali bez posla i koji su u fušu radili poslove koje su radili i prije, ali stalnog zaposlenja nisu našli.

Ista stvar je i sada sa ovim podržavanjem ovakve ucjenjivačke politike telekoma prema državi.

Ja sam uvijek na strani potrošača i na tome radim već više od 20 godina, tako da me politika uopće ne zanima.

A za kraj citirat ću samo dvije odluke HAKOMA koje govore sasvim suprotno od onoga što današnji teleoperateri rade.


1. Operator je u obvezi otkloniti kvar na pretplatničkoj opremi koja se nalazi u najmu korisnika, odnosno koja je ustupljena korisniku, u roku od pet dana od prijave kvara, a u roku od najviše tri dana korisnika obavijestiti o vremenu i načinu otklona kvara. Ukoliko operator ne otkloni kvar u navedenom roku, korisnik ima pravo na raskid ugovora bez plaćanja naknade zbog prijevremenog raskida ugovora, osim ukoliko je kašnjenje u otklonu kvara uzrokovano krivnjom korisnika ili višom silom.


2. U slučaju kvara pretplatničke linije ili opreme operator je obvezan ponuditi korisniku umanjenje naknade ili obeštečenje s datumom izdavanja računa te je korisnik obvezan u roku od sedam dana obavijestiti operatora o odabiru. Operator je obvezan provesti odabir korisnika u sljedećem mjesečnom obračunskom razdoblju.


Ja naročito ovo pod rb.2 još nisam doživio niti vidio, a u općim uvjetima svi operatori traže da se svi korisnici moraju u petnaest dana žaliti na iznos dostavljenog im računa jer u protivnom smatraju da je korisnik prihvatio račun.

Dakle praksa je potpuno suprotna od zakona kao i opći uvjeti koji nisu u skladu sa zakonom. Dakle za ovo ne moram biti član niti jedne političke stranke, već uduruge za zaštitu potrošača i stalno inzistirati kod zakonodavca na donošenju još strožijih propisa koji će telekom kompanije napokon početi financijski boljeti odnosno udarati po novčaniku.


Eto ja želim telekom kompanijama sve najbolje ali i tražim da posluju po zakonu, a kojeg se očito ne drže kada korisnicima ispostavljaju račune na puni iznos i to za mjesec u kojem nisu pružili uslugu u 100% iznosu, a onda ako se korisnik ne žali na to u roku od 15 dana smatraju da imaju pravo uzeti iznos koji su ispostavile iako su trebale same smanjiti iznos računa bez da se korisnik mora na to žaliti. Korisnik bi se trebao po zakonu žaliti samo onda ako iznos tog umanjenja računa nije ispravan. Koja telekom kompanija radi onako kako je propisano? A ne očekuj od prosječnog korisnika da će se ići žaliti za 20 kuna smanjenja računa i na to računaju sve telekom kompanije. Imam toga još poprilično što sam doživio u praksi kao član drugostupanjske komisije za žalbe potrošača kao predstavnik potrošača u jednoj telekom kompaniji. Mogu samo reći da sam skoro 90% rješenja službenika kompanije iz prvog stupnja bez problema oborio na ovoj komisiji iako je bio omjer 1:3 odnosno jedna predstavnik potorošača i 3 predstavnika kompanije. Jer sam svaki slučaj pročitao, proučio a ponekad i telefonski kontaktirao žalitelja pa sam argumentima pokazao da prigovore na prvom stupnju rade nestručno i površno i da im sami zaposlenici ne poznaju zakone i propise ili možda ne žele poznavati jer natežu vodu na mlin kompanije.


Tako da me čudi da sve što sam ovdje do sada iznio uvijek pobijaš i stojiš na strani telekom kompanija, s druge strane ja sam uvijek na strani slabijeg a to su korisnici usluga telekom kompanija.


Naravno da treba biti realan i shvatiti što je biznis i profit ali po meni uvijek samo na fer način, a to očito nije ovako kako naše telekom kompanije rade a pogotovo ucjenjivanje države i traženje monopola nad izgrađenim kapacitetima i odnos da je to samo njihovo a ne shvaćaju da je naša dobra volja da smo im dali koncesije i neke uvjete uz to koje one nisu ispunile.


Zato sam za onu moju citirianu rečenicu da uđe sada kod izmjena zakona kako bi malo uveli reda u RH i spustili pomenute kompanije na zemlju da shvate da iznad njih postoji država i svi mi njeni građani i da si ne dozvoljavamo ucjenjivačku politiku.


A ti možeš i dalje braniti neobranjivo.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 16:07   #6320
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Reci ti meni kod kojeg telekoma primaš plaću?
Nećeš vjerovati, nijednog.

No plaćaju mi mnogi (više od ovih Bubbinih 13, ako se ne varam, na brzinu).

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ista stvar je i sada sa ovim podržavanjem ovakve ucjenjivačke politike telekoma prema državi.

Ja sam uvijek na strani potrošača i na tome radim već više od 20 godina, tako da me politika uopće ne zanima.
Niti ima ucjenjivačke politike niti si nezainteresiran za politiku, koliko vidim.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
A za kraj citirat ću samo dvije odluke HAKOMA koje govore sasvim suprotno od onoga što današnji teleoperateri rade.

1. Operator je u obvezi otkloniti kvar na pretplatničkoj opremi
...

2. U slučaju kvara pretplatničke linije ili opreme operator je obvezan ponuditi korisniku umanjenje naknade ili obeštečenje s datumom izdavanja računa
...

Ja naročito ovo pod rb.2 još nisam doživio niti vidio,
Rade oboje...

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
a u općim uvjetima svi operatori traže da se svi korisnici moraju u petnaest dana žaliti na iznos dostavljenog im računa jer u protivnom smatraju da je korisnik prihvatio račun.
I?

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Dakle praksa je potpuno suprotna od zakona kao i opći uvjeti koji nisu u skladu sa zakonom. Dakle za ovo ne moram biti član niti jedne političke stranke, već uduruge za zaštitu potrošača i stalno inzistirati kod zakonodavca na donošenju još strožijih propisa koji će telekom kompanije napokon početi financijski boljeti odnosno udarati po novčaniku.
Znači, ne znaš ni čitati.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Eto ja želim telekom kompanijama sve najbolje ali i tražim da posluju po zakonu,
Znaš nekog tko ne posluje? Slobodno prijavi.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Tako da me čudi da sve što sam ovdje do sada iznio uvijek pobijaš i stojiš na strani telekom kompanija, s druge strane ja sam uvijek na strani slabijeg a to su korisnici usluga telekom kompanija.
Ne stojim na strani telekoma već biznisa i zdravog razuma.

Tu nema "jači" i "slabiji".

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Naravno da treba biti realan i shvatiti što je biznis i profit ali po meni uvijek samo na fer način,
Ne postoji nešto što se zove "fer način", samo zakonit.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Zato sam za onu moju citirianu rečenicu da uđe sada kod izmjena zakona kako bi malo uveli reda u RH i spustili pomenute kompanije na zemlju da shvate da iznad njih postoji država i svi mi njeni građani i da si ne dozvoljavamo ucjenjivačku politiku.
Tek bi tada nastao nered kad bi krenuli u smjeru koji bi ti htio.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
A ti možeš i dalje braniti neobranjivo.
Ne shvaćaš baš? Neobranjivo? Tako jest sada. Slobodno promijeni zakon i vidi posljedice.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 18:04   #6321
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Slobodno promijeni zakon i vidi posljedice.

Trudim se! Hoće li prijedlog proći vidjet ćemo, a onda i posljedice za koje se nadam da će biti pozitivne za korisnike, a posredno i za same telekome.


Mali telekomi u principu ovaj prijedlog neće ni osjetiti jer u startu su krenuli sa svjetlovodima, a tako je radio i Amis. Inače od kada je pružena usluga interneta u RH promjenio sam dosta tvrtki a počelo se sa "Mreža za tebe" odnosno "Mreža 4 u" i uvijek je bio bolji odnos prema korisnicima u manjim tvrtkama.


A ono što kažeš ne postoji jači i slabiji između davatelja usluga i korisnika. Pa sjeti se samo slučaja "Švicarski franak" i kako to još uvijek ide, a sudac koji je donio presudu u tom slučaju u korist korisnika nedavno je dao intervju i tamo je spomenuo opće uvjete telekom kompanija i napomenuo da je to perfidan način varanja korisnika jer time imaju odriješene ruke za mijenjanje ugovora koji su sklopili sa korisnicima. Ako znaš čitati kazao je sve ono što sam do sada tvrdio, jer jedna strana a to su telekomi imaju bjanko potvrdu da mogu raditi što žele, dok druga strana ima samo pravo platiti uslugu koja se može mijenjati voljom davatelja usluge, vrlo fer odnos. Istu stvar rade i banke i to svake godine najmanje dva puta mijenjaju opće uvjete i povisuju razne naknade za usluge iako nema jednog realnog razloga za promjenu cijene.


Ako misliš da je to fer i poštena poslovna politika mogu samo čestitati na svjetonazoru koji podržava takvu poslovnu politiku. A svi koji dignu glas protiv toga su po tebi što? Naravno da nije lako protiv globalnih kompanija i lobija.


Sjeti se samo slučaja Proctor & Gamble gdje su tužili Iliju Rkmana kada je dao intervju i naglasio da se kod nas pod poznatim markama za deteržente prodaju sasvim drugi proizvodi pod poznatim brandovima. Naravno tužili su ga i izgubili na sudu.


Na osnovu ovog slučaja zastupnica u EU Biljana Borzan uspjela je progurati preko parlamenta zakon kojim se propisuje jednaka kakvoća proizvoda unutar cijele EU. To je pokrenula prije nje zastupnica u EU iz Slovačke i doživjela prijetnje od raznih lobija, pa čak i iz svoje stranke (dokaz samo što je politika i dosljednost), napravila je testiranje proivoda ali je nakon prijetnji odustala, zastupnica Borzan je na osnovu toga i slučaja Rkman napravila daljnje testiranje i uspjela se izboriti za promjenu zakona u EU,a u isto vrijeme ekipa u Briselu kojoj je nešto takvo posao je radila suprotno od toga godinama, da bi nakon izglasavanja u EU parlamentu promijenila ploču. Eto tako rade lobiji na očuvanju po tebi poštene biznis ekonomije i stvaranja extra profita, a korisnike u principu malo tko štiti osim tu i tamo ponekog političara poput Borzanice i udruga za zaštitu potrošača.

A fer odnos prema korisnicima je kada se prvostupanjska služba za žalbe u samim telekomima potrudi riješiti problem a ne birokratski odgovarati na žalbe korisnika i uvijek na njihovu štetu iako je problem ponašanje telekoma naročito jer izbjegavaju rb. 2 u kojem bi trebali automatski umanjiti račun korisniku.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 19.11.2019. u 18:27.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 20:15   #6322
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Trudim se! Hoće li prijedlog proći vidjet ćemo, a onda i posljedice za koje se nadam da će biti pozitivne za korisnike, a posredno i za same telekome.
Tebi je jasno da je neizvedivo donošenje zakona kojim bi nekoga tjerao u neisplative investicije i da je to i protivno Ustavu?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 21:14   #6323
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Tebi je jasno da je neizvedivo donošenje zakona kojim bi nekoga tjerao u neisplative investicije i da je to i protivno Ustavu?

Dakle investicija je neisplativa ako nisam monopolista na ono što izgradim, mislim na infrastrukturu.


Postavi slučaj drugačije.


Raspiše se koncesija uz uvjet izgradnje svjetlovodne mreže i zahtjeva se za sve koncesionare da pokriju sve korisnike u RH uz period od 5 godina i uvjet pristupa mreži pod jednakim uvjetima korištenja cjelokupne mreže za sve koncesionare. Dakle svi su u tome ravnopravni, a koliko će korisnika netko na kraju imati ovisi o onome što će ponuditi od usluga i cijeni tih usluga. Dakle nema monopola već se koncesionari natječu samo svojim uslugama i cijenom. Ulaganja u mrežu se isplaćuju svima jednako jer će postojati i stavka kao i kod HEP-a, mrežarina koja će za sve korisnike biti jednaka.


Povrat ulaganja se ostvaruje preko mrežarine, a dijeli se u odnosu koliko je koji telekom izgradio u postotku od mreže a visina mrežarine se određuje na osnovu dogovorenog vremenskog roka kroz koji se mora vratiti uloženo. Dakle rizik telekomima što se tiče povrata uloženih sredstava ne postoji. Osiguravaš na cjelokupnoj mreži jednake uvjete pristupa svim telekomima pod jednakim uvjetima i međusobno si konkuriraju samo na osnovu ponuđene usluge i njezine cijene. Na kraju izbjegavaš monopol i dodatni profit koji se na osnovu monopola trenutno ostvaruje.


Reci mi što je u tome loše?


Telekomima je osiguran povrat sredstava koji ulože kroz neki razumni rok, ali im se onemogućava monopol. Da bi dobili kocesiju za svoj rad moraju pristati na izgradnju mreže pod ovim uvjetima koje propisuje država. Nije to ništa loše i ne tjera se nikoga na nešto, jer koncesija se dodjeljuje uz određene uvjete, sve je poznato i transparentno i na kraju svi koncesionari imaju jednake uvjete. Naravno da veći i jači koncesionari će ulagati srazmjerno svojem udjelu na tržištu, što je definirano u koncesiji, a ako netko na infrastrukturi koju grade koncesionari počinje dobivati veći broj korisnika automatski mu rastu i obaveze u izgradnji mreže.


Sve se može kada se hoće i kada se postave ciljevi što se želi, nitko od koncesionara na mora biti zakinut, ali osnovno je izbjegavanje monopola jer je to osnovni problem koji dovodi do neravnopravnosti telekoma na tržištu i tu država mora uskočiti kao regulator.


Nitko neće propasti radi ulaganja jer mu je za ulaganje garantiran povrat investicije kroz neki razumni rok.


Najgora je situacija koju imamo sada, a to je da još uvijek se koriste bakrene parice koje su u mojem slučaju stare 50 godina, a ima i starijih na području RH. Vrijeme je da se tehnologija bakrenih parica prestane krpati raznim tehničkim dosjetkama jer i to ima svoj kraj i cijenu i da se konačno izgradi optička mreža primjerena današnjem vremenu i tehničkim mogućnostima.


Na kraju izgradnju svjetlovodne mreže će platiti krajnji korisnici, a kada to sve baciš na papir proći će svi i telekomi i korisnici znatno jeftinije nego što je sada slučaj u ovakvim odnosima na tržištu i šarolikom stanju telekomunikacijske mreže. Jer se koriste vrlo različite tehnologije i tehnološka riješenja koja ovise o vrsti tehnologije (bakar, koaksijalac, optika) pa tako se događa da krpanjem zastarijelih tehnologija vrlo često se moraju mijenjati i uređaji kod krajnjih korisnika što je neracionalno i neekonomično.


Ovako bi se dobila jedinstvena optička infrastruktura a vrstu tehnologije i same parametre mreže bi postavio HAKOM kao stručno tijelo i koji bi se brinuo da se postavi jedinstvena tehnologija za cijelo područje RH koja se onda može u budućnosti puno jeftinije nadograđivati nego kada imaš mix tehnologija unutar mreže kao što je to slučaj danas, a to sve samo poskupljuje troškove održavanja takve mreže.


Možemo samo konstatirati da današnja situacija na tržištu što se tiče infrastrukture nije idealna i održavanje takve mreže košta puno više nego da se izgradi jedinstvena svjetlovodna mreža na području cijele RH. Ako to ne može direktno država, ali može država preko koncesija to uvjetovati telekomunikacijskim kompanijama uz garanciju povrata investicije preko mrežarine kroz razumni rok za povrat investicije i izbjegavajući da netko postane monopolista.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 21:46   #6324
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Dakle investicija je neisplativa ako nisam monopolista na ono što izgradim, mislim na infrastrukturu.
U velikom dijelu RH je neisplativa ako i jesam monopolist na tom području.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2019., 22:47   #6325
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
U cijeloj toj prici, meni se cini da si ti debelo podcjenio koliko je to velika investicija. Iskreno ne znam koliko bi to sve kostalo, ali oprema sigurno nije jeftina, a gdje su tu jos razne dozvole, problemi DTK-a u kojem vjerojatno vise ni nema mjesta, pa onda jos dozvole da se stanarima opet kopa po zgradama a ovi ne zele to jer im ne treba optika, troskovi kopanja kanala i sanacija, troskovi instalacije, podrske... Nema uopce nikakve sanse da se recimo samo Zagreb pokrije u roku od 5 god. I onda bi ljudi jos 1Gbit internet, sve TV kanale, telefon... sve za 20 EUR .
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 00:07   #6326
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Problem su prava puta, neriješeni pravno-imovinski odnosi, pa trebaju dozvole od vlasnika koji negdje imaju 1/5473 vlasništvo u parceli, a zadnji podaci za kontakt su o vlasniku da se zvao Stipe i ukrcao se na Titanik, negdje ljudi žele iskamčiti novce pa ništa ne daju, negdje je neriješeno vlasništvo DTK, onda s druge strane negdje je DTK zaštopan, ima milijun samo teoretskih problema s time, a nismo ni došli do nekakvih suludih zakona koje predlaže Sakomako.

Pa HT i A1 bi prije bili ostavljeni da bankrotiraju nego bi poštivali takve zakone jer novaca za to nema. Kolega opće nema osjećaj da on priča od desecima milijardi kuna, a ne o stotinama milijuna. To su troškovi kakve HT i A1 zbrojeno ne mogu vratiti u sljedeća dva desetljeća, a da ne spominjemo da ljudi koji su sposobni graditi tu infrastrukturu nema. Tempo kojim se trenutno gradi optička mreža je maksimalan tempo kojim rade te tvrtke, za brže postavljanje i na više lokacija jednostavno nema zaposlenika.

No, ono što je najvažnije, ta infrastruktura se apsolutno ne bi nikada otplatila, a ima smisla kao autocesta Zagreb-Sisak. Znači, nula bodova. Potencijal za povrat novca je nula. I da, ti bi još htio da osim da se ta optika gradi svugdje, još bi htio da nude one nekakve pakete po 150-200 kuna za internet od gigabit i još to naziva dobrom i revolucionarnom idejom je izvan svake logike i pameti.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 09:49   #6327
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 117
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nije dobio već platio.
Vidio si ugovor ili bankovnu transakciju koja bi ovo mogla potvrditi?
Nekako mi je ostalo u sjećanju da je cijela priča oko "prodaje" bila obavijena velom tajne, pa me čudi da neki pouzdano znaju da je plaćeno.
Na kraju balade može se nešto što vrijedi 100, platiti samo 1, pa je tvoja definicija točna, ali je po mom sudu bliža opisu "dobio", nego "platio".

Čitam ostatak rasprave i na brdu mjesta piše ne može ovo, ne može ono. Mi bi i ime države trebali promjeniti u "ne može", jer eto mi smo najmanja i najjadnija država na svijetu i ono što kod drugih nekako prođe, kod nas sigurno ne može.
A di je pečat?
deda.cro je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 10:15   #6328
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Vidio si ugovor ili bankovnu transakciju koja bi ovo mogla potvrditi?
???
Možda da pitaš vladu je li DT sve platio? Imaš cijeli zakon za to.

Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Nekako mi je ostalo u sjećanju da je cijela priča oko "prodaje" bila obavijena velom tajne, pa me čudi da neki pouzdano znaju da je plaćeno.
Nikakve posebne tajne tu nema.
Jedino što je "mutno" od početka je status DTK.

Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Na kraju balade može se nešto što vrijedi 100, platiti samo 1, pa je tvoja definicija točna, ali je po mom sudu bliža opisu "dobio", nego "platio".
Platili su koliko smo mi prihvatili.
Naš je problem jesmo li mogli bolje i u kojem trenutku.

Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Čitam ostatak rasprave i na brdu mjesta piše ne može ovo, ne može ono. Mi bi i ime države trebali promjeniti u "ne može", jer eto mi smo najmanja i najjadnija država na svijetu i ono što kod drugih nekako prođe, kod nas sigurno ne može.
A di je pečat?
A što bi ti to da "može"?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 11:07   #6329
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 117
Ne tako davno si po nekim formumima (možda i ovaj, ne sjećam se) tvrdio da je 64/64kbps dovoljno za poslovno okruženje. To dovoljno govori o tebi, a o meni dovoljno govori to što se uopće dam uvući u diskusiju.
Nema niki' problema. Sve je kod nas idealno i ništa ne može bolje.
deda.cro je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 11:12   #6330
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Ne tako davno si po nekim formumima (možda i ovaj, ne sjećam se) tvrdio da je 64/64kbps dovoljno za poslovno okruženje. To dovoljno govori o tebi, a o meni dovoljno govori to što se uopće dam uvući u diskusiju.
Nema niki' problema. Sve je kod nas idealno i ništa ne može bolje.
Naravno da je prije nekoliko godina to bilo dovoljno. Imao sam cijelu banku na 52k modemu i WinGateu, recimo.
No danas imam jači link doma nego u firmi.

Idealno? Tko kaže da je idealno? Problem nije u "idealnom" već "isplativom". Želiš svuda optiku? Plati.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na