Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.09.2009., 22:57   #181
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Nije da sumnjam u tvoju sestru srale ali jesi ti siguran da ona zna slikat, da ne bi bilo AUTO i deri...
Bolje bi bilo uzet neki pristojniji kompakt veličine SLRa pa da vidi dal će ulovit sve il ne.


Ja sam malo počeo gledat fotiće, prvo što bi trebao je rješit se Canon S5 pa skupljat lovu za SLR, od modela gledam isto kao i agm. Ali mi je dosta velika razlika u cijeni, tako da još važem i razmišljam, Oly izbacujem iz bilokakvog izbora jer mi je fotić jednostavno gadan, i imao sam loših iskustva prije sa Olyjem tako da njega nema u izboru.

Evo jedno pitanjce:
ukoliko se uzme fotič sa onim kit objektivom koji objektiv bi bilo dobro uzet za početak uz taj kit?
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2009., 23:53   #182
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Citiraj:
Autor Bender Pregled postova
@agm: na sajmu izlaže Kodak centar koji je zastupnik Canona i obračunava se na cijenu u njihovom cjeniku, a to je sad 6499 kn, znači sajamska cijena bi bila 5264 kn za 500D kit.
E, thx za info. Nadam se da bude tak.
agm7007 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.09.2009., 00:12   #183
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Evo jedno pitanjce:
ukoliko se uzme fotič sa onim kit objektivom koji objektiv bi bilo dobro uzet za početak uz taj kit?
Ovo pitaš za Canona, jel tak? Puno tu ovisi o tome kakva vrsta fotografije te najviše zanima, al mislim da npr. EF 50mm 1.8 vrijedi imati, pogotovo s tak niskom cijenom (kod nas oko 800kn ak se ne varam, a na ebayu se može naći za 100$ uključujući shipping). Oštra leća, za portrete i fotkanje u lošijim svjetlosnim uvjetima, igranje s DoF-om itd.
Od ovih jeftinijih teleobjektiva ima Efs 55-250 za oko 2kkn i slične sigme i tamroni. A od širokokutnih ne treba gledati dalje od Tokine 11-16 f2.8 ili 12-24 f4. Ima i Canonova Efs 10-22, al kolko sam uspio pročitati, ove dvije Tokine su dosta oštrije i bolje leće, a i jeftinije. Jedino neznam dal ih ima kod nas, pa eventualno ostaje kupnja prek Ebaya...
agm7007 je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2009., 00:26   #184
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor agm7007 Pregled postova
Ovo pitaš za Canona, jel tak? Puno tu ovisi o tome kakva vrsta fotografije te najviše zanima, al mislim da npr. EF 50mm 1.8 vrijedi imati, pogotovo s tak niskom cijenom (kod nas oko 800kn ak se ne varam, a na ebayu se može naći za 100$ uključujući shipping). Oštra leća, za portrete i fotkanje u lošijim svjetlosnim uvjetima, igranje s DoF-om itd.
Od ovih jeftinijih teleobjektiva ima Efs 55-250 za oko 2kkn i slične sigme i tamroni. A od širokokutnih ne treba gledati dalje od Tokine 11-16 f2.8 ili 12-24 f4. Ima i Canonova Efs 10-22, al kolko sam uspio pročitati, ove dvije Tokine su dosta oštrije i bolje leće, a i jeftinije. Jedino neznam dal ih ima kod nas, pa eventualno ostaje kupnja prek Ebaya...

Tamron 17-50mm se nameće kao must have objektiv za "budget" Canonaša.

Taj objektiv je odličan i bolji je izbor od 50mm 1.8 (iako košta više naravno) jer taj 1.8 ćeš ionako koristiti na 2.8 jer je na 1.8 premekan, a onda ti to upada u domenu Tamrona.

Košta oko 300-350 USD u Americi, a u nas ide za oko 2k kn polovan u odličnom stanju.

Za wideangle Canon 10-22 je najbolji izbor.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2009., 01:04   #185
agm7007
noise freak
Moj komp
 
agm7007's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: ZG
Postovi: 323
Spomenuo sam 50mm zbog toga jer je jeftin, a kad bi već imao kit objektiv 18-55, onda mu nebi imalo smisla kupovati i Tamrona, osim eventualno kasnije kad bi htio bolji objektiv da zamijeni 18-55.

Za ove širokokutne ne mogu jamčiti jer neznam iz prve ruke, ali za Tokinu 11-16 sam na puno mjesta pročitao da je bolja od Ef-s 10-22 i ja bih osobno radije to uzeo, pogotovo jer se može naći dosta povoljnije.
agm7007 je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2009., 01:36   #186
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
U svakom slučaju zaobići EF 18-55mm u širokom luku
IS verzija je još i OK, ali ona stara je loša.

No, ja ne vidim poantu kupovanja Nikona ili Canona za relativno malo novaca - Oly i Pentax nude daleko bolji izbor.

U biti ne vidim poantu kupovanja Canona i Nikona uopće osim ako ne želiš Full frame
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 18.09.2009., 10:20   #187
Bara_st
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Split
Postovi: 197
Mar potpuno si u pravu kada kažeš da je Canonov 18-55 OK kit objektiv ali samo onda kada isti ispravno fokusira šta nije baš lako nać.

Taj Canon 50 F1.8 II nebi nikome priporučija, taj objektiv nov već ne fokusira kako triba, sa 50 F1.4 je malo bolje situacija jel će on loše fokusirat nakon 2-3 godine korištenja.

Bender, nije da se 1000D raspada ali škripi uostalom šta drugo očekivat od izravnog nasljednika 350D i 400D.

Ja nikome ne bi pridložija Canon 500D, ko želi (po)djednaku količinu šuma tu je Olympus E-620 sa daleko boljim kit objektivima, a ko želi dosta bolju situaciju sa šumom će kupit Nikon D5000.
Bara_st je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2009., 16:02   #188
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Puno hvala svima, misilm da cu joj prporuciti da si uzme Olympus E520..nekako mi se to cini po vasim komentarima najbolji izbor..puno hvala svima i ako jos netko ima neki prijedlog, samo dajte..

Sad jos trenutno nemam pristup internetu, pa mi je malo teze pratiti temu, ali hvala svima..
srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2009., 10:31   #189
HrvojeC
Premium
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 27
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Puno hvala svima, misilm da cu joj prporuciti da si uzme Olympus E520..nekako mi se to cini po vasim komentarima najbolji izbor..puno hvala svima i ako jos netko ima neki prijedlog, samo dajte..

Sad jos trenutno nemam pristup internetu, pa mi je malo teze pratiti temu, ali hvala svima..
Ako misliš kupovat zamjenske objektive u budućnosti razmisli o Canonu ili nikonu jer za Olympus i Pentax je malo teže naći neke modele .
Te ako planiraš slike radit pazi jer Olympus ima 4:3 omjer i imat ćeš problema s tim (ili bijeli rubovi s lijeve i desne strane ili odrezane slike gore i dolje). Prednost olympusa nad ovima je ako voliš tele snimke jer ima 2x crop faktor množenja ali ako ti je bitniji širi kut tu ćeš imati problema
HrvojeC je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2009., 11:06   #190
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor HrvojeC Pregled postova
Ako misliš kupovat zamjenske objektive u budućnosti razmisli o Canonu ili nikonu jer za Olympus i Pentax je malo teže naći neke modele .
Te ako planiraš slike radit pazi jer Olympus ima 4:3 omjer i imat ćeš problema s tim (ili bijeli rubovi s lijeve i desne strane ili odrezane slike gore i dolje). Prednost olympusa nad ovima je ako voliš tele snimke jer ima 2x crop faktor množenja ali ako ti je bitniji širi kut tu ćeš imati problema
Zašto misliš da je teže naći neke modele?
Oly ima kompletan diapazon objektiva, eventualno može usfalit 50mm equiv prime, ali ima Sigma 30mm f1.4 zato.

Što se tiče 4/3 formata, to samo znači da slika u kutovima neće biti mutna kao što je slučaj kod 3:2 modela
Također, tri 4/3 vertikalne fotografije daju idealnu dimenziju za panorame (9:4)

Što se tiče cropa, to je istina, no takva je stvar i kod svih aps-c aparata, uključujući Canikone (1.6-1.5x).
Također, za olyja ima odličan 9-18mm model (18-36mm ekviv.) za oko 3000kn nov, dok se za usporedivog canona i nikona traži toliko samo za polovni model.

Nadalje, nemoj zaboraviti da je slika u Olyja "viša" te da će objektiv iste žarišne duljine uhvatit više vertikale, što je često važno za široki kut (da se uhvati što više neba npr).
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas