Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.09.2006., 18:54   #1
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,530
Kaskade u monitoru

ima mi frend neki monitor 19'' na kojem su otišle kaskade. ja sam totalni njub kaj se tiče monitora, ali pretpostavljam da to ima veze s prikazivanjem boja. dal se to da/isplati popravljat?
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2006., 19:18   #2
Delta S4
She`s back...
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 983
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
ima mi frend neki monitor 19'' na kojem su otišle kaskade. ja sam totalni njub kaj se tiče monitora, ali pretpostavljam da to ima veze s prikazivanjem boja. dal se to da/isplati popravljat?

Koliko se ja sjećam, kaskada ima veze sa konvergencom(oštrinom slike). Kad je kaskada u banani, slika je obično mutna. Ili je uopće nema.

Kaskada(u servisnom terminu govori se u jednini) podiže napon sa sekundara transformatora na nekoliko kV. Ponekad su kaskada i transformator u istom plastičnom kućištu. To je "ono plastično na ploči što je spojeno kabelom na vrh unutarnjeg dijela ekrana" Dakle ne na početak katodne cijevi, nego na sam ekran.
Cijene kaskada za TV ptijemnike su se kretale oko 200-400 kn kad sam ja bio na praksi(a to je bilo devedesetih ). S time da, ako se radi o ovlaštenom servisu, računajte na još 150-300 kn za "ruke"... Dakle popravak teško može biti ispod 400 kn. Mislim da se to i ne isplati baš.

Kako znate da je baš kaskada vrisnula?
Delta S4 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.09.2006., 19:26   #3
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,530
Frend ga je dobio takvog džabe iz neke firme, reko mu je tip koji mu ga je dao koji se, kako kaže, razumije u to. još nisam stigao pogledati monitor pa nisam vidio kakvu sliku daje, i da li uopće daje sliku, a frend ga ne želi spajati.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2006., 19:33   #4
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
sam ga spoji. ak su kaskade, odlazi oshtrina. odesh nekom najobicnijem RTV serviseru, on bi to vrlo vjerojatno slozio

btw. meni moj CRT pishti jaako visokim tonom na 640x480
Matesonik je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na