Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.11.2023., 08:21   #1
Luce
iVar
 
Luce's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 310
ThinkCentre M710s gubitak struje

Lenovo
Model: ThinkCentre M710s Small Form Factor
Processor: Intel Core i3-6100
Processor clock speed: 3.7GHz
Number of cores: 2
Number of threads: 4
Operating memory: 8GB DDR4
Hard Drive: 500GB 3.5" HDD
Optical drive: none
Graphics Card: Integrated Intel HD Graphics 530
LAN network card: 10/100/1000 Mbps
Ports on the front of the housing: 4x USB 3.0, headphone and microphone input
Ports on the back of the case : 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, 2x Display Port, VGA, RS 232 serial port, LAN (RJ45), 2x PS2, 2x Audio, 1x Line-Out
Operating System : Windows 10 Pro / Windows 11 Pro (selectable)
Power Supply: 180W
Dimensions: 29x34x9cm


gledao sam film,otisao do frizidera dvije minute nakon vratio se nazad primjetio sam kako je komp ugasen. Prvenstvo sam pomislio kako je nestalo struje, no na monitoru je svjetlila zuta lampica sto ukazuje da ima struje ali nema signala, kuciste sa druge strane pokaziva da uopce nema struje jer mis i tipkovnica koje imaju ledice uopce ne svijetli,inace cak i kada je komp ugasen te ledice svijetle.


Pritisnem power button komp se ne odaziva uopce, iskopcam kabl na napajanju pricekam par sekundi ukljucim ponovo, tipkovnica i mis kratko zasvijetle i odmah se ugasi,ponovo pritisnem power button komp opet se ne odaziva. Tu vec pocinjem sumnjati na napajanje ili na plocu. Odem donesem drugi kabl za napajanje ukljucim,komp se upali i sistem izbaciva onaj automatik windows repair ja stisnem restart i poslje toga komp radi normalno. ugasim komp vratim stari kabl za napajanje upalim komp radi normalno.
sto je najgore u te dvije do tri minute koliko me nije bilo dok sam otisao do frizidera i nazad komp se ugasio ali nisam vidio kako i zasto da li je izbacio nekakav bluescreen ili je bio iznenadni nestanak struje.
Frka mi je sad jer sam taj komp donio da bih ga poklonio,a glupo mi je da ga sad odnesem i onda za dan-dva kompletno sve ode kvragu,pa sam sad u banani a nemam kako testirati plocu ili napajanje jer su oboje divljanerskog formata.


Ima li netko ideju o cemu se radi,nesto osbiljno ili pak radnom bug? Imao sam situacije di se komp resetira ili ugasi,ali ovo da full izgubi struju pa poslje nakon par pokusaja radi normalno me brine da nije nesto ozbiljno.


Hvala
__________________

Luce je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 10:16   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
U banani si jer:
- se ne ide u frižider kada se popravlja pc
- promjena AC kabela napajanja je indirektno pomoglo jer si time napajanje isključio sa struje (pa uključio) > time se inicijalizirao i privremeno je ponovo proradilo
- taj M710s pc je SFF formata pa je zato njegovo napajanje takvo a ne "divljanerskog formata"
- dl, M710s User Guide and Hardware Maintenance Manual > https://download.lenovo.com/pccbbs/t..._ug_hmm_en.pdf
provjeri koji Machine type imaš, koji FRU piše na konkretnom napajanju,
možeš provjeriti i ovdje (izaberi tvoj Machine Type) > https://pcsupport.lenovo.com/uu/en/p...lay/compatible
- sa tim informacijama možeš krenuti u potragu / nabavku drugog napajanja,
samo kao info i primjer:
https://www.ipc-computer.eu/lenovo/d...plies-64299830
- kod nas ima par trgovaca koji dilaju second hand pc - jeve pa možeš pitati dali imaju taj psu, primjer > https://www.rabljena-racunala.com/in...te=common/home


That's all
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.11.2023., 11:48   #3
Luce
iVar
 
Luce's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 310
znaci long story short napajanje je na putu u grob...jbg to sam i sumljao...
nije popravljano nista,komp radio solidno ovih 5 dana koliko je bio kod mene
cudno mi je bilo jer sam predhodno zamjeni kabla bio izvukao prvi kabl jer napajnje nema one on/off sklopke i cekao cca 10 sec da se isprazni no kao sto sam napisao da se ne ponavljam
Krivo sam se izrazio,razlog zasto nazivam divljanerom jer bas sto takve polovne komponente je pakao za naci kao trazenje bigfoota i ako se uspije naci cijena fiiiiiijuuuu...
Vec u nekoliko navrata sam imao slicnih konfi gdje ili je napajanje ili ploca,zato ih tamo u de i daju u otpad,tako da niti prva niti zadnja.
U svakom slucaju hvala i dodjite nam opet
pozz
__________________

Luce je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 11:58   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ako jesi u DE ili nabavljaš iz DE onda imaš veće šanse naći a i cijena je vjerojatno niža nego ovdje, zna se naći čak novo / ne korišteno.
Napiši ovdje FRU sa tvog napajanja ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 12:33   #5
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
U banani si jer:
- se ne ide u frižider kada se popravlja pc
Iz dugogodišnjeg iskustva ovo mogu potvrditi.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2023., 12:57   #6
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,060
Ja svoj Thinkcentre guram sa standardnim ATX napajanjem preko ovakvog adaptera.
kopija je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na