Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.04.2010., 13:30   #1
Smartguy
Spiderpig
Moj komp
 
Smartguy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,042
Kad zvučnik "prosvira" ima li popravka?

Valjda razumite šta oću reć... kad proprdi kad izvodi gluposti od zvuka sastrane umjesto samo ono šta sam mu reka da svira

Imam creativove gigaworks T20 stare već skoro 2 godine i od ove godine počeli su u određenim pjesmama "prdit" uglavnom zahvaljujući mom cimeru i njegovoj HQ narodnoj na najjače moguće sa svim mogućim distorzijama i prdežima.

Hvala
__________________
Smartguy je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2010., 13:47   #2
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Ako nije poderana membrana ili gumeni ovjes, možeš odnijeti zvučnik na prematanje zavojnice. Taj ti posao košta oko 200-400kn ovisno koliko se čovjek namuči.

Jednom frendu je KBZ electronic u Trnjanskoj to napravio za subwoofer u autu koji mu je na taj način izgorio. Nakon servisa je radio najnormalnije.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.04.2010., 14:11   #3
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
samo čekaju da dođe netko sa 2" driverom na premotavanje
syss je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2010., 19:24   #4
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Ne znam kako su tvoji zvučnjaci građeni pa možda ovo neće pomoći, ali tko zna.

Dakle, "većina" zvučnika a naručito onih sa većim efektivnim volumenom (površina membrane x hod) vezu između zavojnice (špule) ostvaruju "fleksibilnim" vodičem ili u narodu "pletenicom" ( čisto zato jer se radi o isprepletenim tankim bakrenim licnama ). S obzirom da najveći volumen tj, hod imaju u pravilu basevi ovi su najpodložniji pucanju licni a onda se taj loš spoj očituje kao da zvučnik
Citiraj:
proprdi
.

E sad, loših spojeva može biti i na samoj zavojnici (obično ako se pregrijala), ali ako si imalo vješt lemljenju nemaš što izgubiti ako pregledaš pletenice (jedna za + jedna za - ) a to je najlakše učiniti ohm-metrom uz lagano pomicanje membrane rukom kako bi vidio mijenja li se otpor - ne bi smio.

Mala napomena.
Nipošto pri lemljenju ne smiješ dopustiti da pletenica "povuče" kositar jer tada će ostati kruta i neupotrebljiva, pa čak možda i potrgati membranu kad pustiš mjuzu. Svakako se moraš osigurati od ovog. Meni je bilo najlakše nekog zamoliti da mi pridrži pletenicu pincetom kako bi bakar ostao hladan dalje od mjesta gdje lemim.
I još nešto. Ako je pletenica u "lošem" stanju, možeš potražiti neki drugi zvučnik sa npr. oštećenim ovjesom, i s njega skinuti pletenicu i svoju sa dva mala lemna mjesta potpuno zamijeniti (samo pazi da dužina i presjek odgovaraju).
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2010., 23:59   #5
Smartguy
Spiderpig
Moj komp
 
Smartguy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,042
uf nisam baš s pletenicama i zavojnicama na ti... uglavnom samo desni prdi. Ne znam jel se isplati rastavit i pogledat ako se nešto baš vidi da se da "popravit" ?

Nema mi smisla davat 200-400kna kad zvučnici koštaju 500kn ali OK zvuk daju kad se pojačaju blizu maksimuma pa mi je žao šta moram čut to prdenje na pojedinim pjesmama. :S
__________________
Smartguy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na