Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.06.2010., 23:43   #1
sibica
Premium
Moj komp
 
sibica's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Croatia/Crikvenica
Postovi: 499
kućno kino kvar

Društvo, može li savjet. Imam kućno kino, famozni kinez vtrek iz peveca, koji je do sada 5 godina radio bez ikakvih problema, a sada rikava. Uglavnom, radi se o slijedećem. Krene očitati dvd (neovisno bio dvd, mp3....), čuje se neki grublji zvuk, i ugasi se i nakon nekoliko sekundi opet upali, ali i opet ne očitava ništa sa dvd-a. Što sam do sada probao:
1)spojen scartom sa tv-om (stavio novi scart - ista stvar)
2)spojio s-vhs kablom, ista stvar
3)spojio komp sa kućnim kinom, par sekundi radi, pa se opet gasi/pali
Dakle, sve mogućnosti spajanja su napravljene, ali bez uspjeha.
Na kraju svega toga, pitanje
Možete li pretpostaviti o čemu se radi, odnosno, približno kolika bi bila cijena popravka?
Recimo da bi išao popravljati taj stroj ako bi bio popravak 100-200 kn (sve više je previše), pa vas molim i za savjet za neko jeftino kućno kino sa dobrim mogućnostima spajanja ostalih uređaja...Pozz:
no2drug:
sibica je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2010., 09:21   #2
simba
Premium
Moj komp
 
simba's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Našice
Postovi: 495
Probao si krive stvari. Sve ovo s čim je spojen nema nikakve veze s očitavanjem cd/dvd-a. Vjerojatno je otišao laser. A možda je samo prljav. Probaj rastavit i lagano očistit laser, ali ne jako pritiskat jel ćeš ga uništit.
simba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.06.2010., 10:01   #3
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Rastavi,uzmi štapiće za uši,malo medicinskog alkohola i kružnim pokretima očisti laser bez ikakvog pritiskanja jer ćeš unštiti mehanizam.
Ako ti ne riješi problem znači da je riknuo laser-baci u smeće!
Za popravak bi trebalo utvrditi koji laser ima,pa ovisno o tome dal se taj laser može uopće naći kod nas, raspravljati o popravku.
To nije skup poravak al ako uzmeš u obzir da treba platit ruke, pa laser..to bi ipak prešlo tvoja očekivanja.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2010., 22:30   #4
sibica
Premium
Moj komp
 
sibica's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Croatia/Crikvenica
Postovi: 499
Hvala dečki, probat ću iako mi je malo problem jer ne znam kako ću uopće doći do lasera jer ima ful tanka vratica ...Ipak probam, !
sibica je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2010., 13:48   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ništa nećeš napravit kroz load tray, treba otvorit (odvidat) gornji poklopac i onda relativno lako dođeš do leće koju treba samo lagano pobrisat s krpicom namočenom alkoholom (minimalno, ne da se cijedi).
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 21:16   #6
sibica
Premium
Moj komp
 
sibica's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Croatia/Crikvenica
Postovi: 499
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ništa nećeš napravit kroz load tray, treba otvorit (odvidat) gornji poklopac i onda relativno lako dođeš do leće koju treba samo lagano pobrisat s krpicom namočenom alkoholom (minimalno, ne da se cijedi).
Evo ovako, otvorio, prebrisao i za sada radi dosta dobro. .Nadam se da će tako i ostati, iako me brine neki grubi zvuk koji se čuje kod očitavanja cd-a (slično grebanju).. Hvala ekipa na savjetima!
sibica je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 21:44   #7
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,860
Taj zvuk koji spominjes ... probaj ocistiti gumu od "magnetnog čepa" koji nasjeda na sredinu cd/dva-a (s donje ili gornje strane dvd-a).
Moze biti da je guma prasnjava pa se ne može priljubiti za dvd pa on zaslajdra u prazno dok se ne zalaufa.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 21:45   #8
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Grubi zvuk vjerojatno potječe od mehanizma koji vrti CD, rekao bih normalna pojava koja se javlja kako uređaj stari tj. nakupljanjem prašine. Probaj i tamo počistiti prašinu.
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2010., 22:30   #9
sibica
Premium
Moj komp
 
sibica's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Croatia/Crikvenica
Postovi: 499
Citiraj:
Autor Swarm dude Pregled postova
Grubi zvuk vjerojatno potječe od mehanizma koji vrti CD, rekao bih normalna pojava koja se javlja kako uređaj stari tj. nakupljanjem prašine. Probaj i tamo počistiti prašinu.
Probam sutra il preksutra, pa Vam javim! Pozz
sibica je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2010., 09:09   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Kad već ideš opet otvarat i vidio si kako sve skupa izgleda, obrati pažnju na mehanizam za micanje nosača leće. Obično s jedne str. šipka po kojoj klizi nosač a s druge osovina sa puž zupčanikom koji završava s motorom za micanje. Vidi jel ima nečistoće i jesu li suhe klizne površine. Nečistoću samo "pokupi" i stavi MALU količinu masti, zna biti zgurana u kraj pa to upotrebi. Da lakše rasporediš mast upotrebi tehniku micanja nosača napred - nazad i pazi da ne dođe slučajno nešto na leću.
Dobar posao ćeš prepoznati po tome da trebaš manje snage / sile u micanju nosača leće napred / nazad, a CD / DVD će se brže i lakše čitat.
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.06.2010., 10:27   #11
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
samo jedna kap sintetskog ulja za motore (recimo 5W40) čini čuda za vodilice laserskog pickupa
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2010., 23:33   #12
sibica
Premium
Moj komp
 
sibica's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Croatia/Crikvenica
Postovi: 499
Probao dečki sve što se rekli...Uglavnom, moram priznati da ide na bolje.. Dok je prije riknuo nakon prve 2-3 sekunde, sada u komadu radi ipak možda 10 min. Najbolje radi kad ga ništa ne diram, npr. stavim glazbeni cd i svira od pjesme do pjesme..Čim počinjem preskakivati po pjesmama ili video mapama, izblesira ga da ne zna od kud je rođen, pa se opet gasi...Njemu treba izgleda kemijsko čišćenje, ovo obično mu nije dovoljno ))
sibica je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2010., 00:46   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
A ćuj, čišćenje leće rješava čitanje a ovo sa vodilicama olakšava pozicioniranje i time glađe čitanje. Manje - više to je sve šta se isplati napravit obzirom da se radi o jeftikaner kinezu.
Možda je isplativije ovog poslat u penziju (eventualno iskoristit nešto s njega) i nabavit novog.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 23.06.2010., 12:56   #14
marmarko
Premium
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Split
Postovi: 80
ako se sam gasi/pali vjerovatno se neki od kondenzatora "napuhao" rastavi ga i pogledaj malo stanje kondenzatora, tebe napon zeza...moja pretpostavka, pozz
marmarko je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 13:27   #15
vedran-88
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Sl.Brod
Postovi: 23
da ne otvaram novu temu

Radi se o kućnom kinu LG lh-t255sd.
Upravljački krug radi. Pri tome mislim na upali se display i mjenjanje opcija ali nema zvuka.
Prije nego nisam ništa mogao morao sam po nekoliko puta paliti gasiti da upali i to je palilo jedno vrijeme no sada više ne.
Inače se pri paljenju čulo da odvrti malo dvd i stane. Tokom paljenja uvjek se čuo slabi pucanj (vjerovatno punjenje kondenzatora).
Sad se isto čuje punjenje ali nema vrtnje dvd i da isto ne reagira na eject. Prvo šta sam posumnjao da fale naponi šta mi je potvrdio instrument.
Skinuo sam poklopeto i malo prešao očima i vidio sam da mi se grijao čip a6251 koji i služi za napajanje pa sam malo popratio da vidim šta se veže još na njega.
I zateknem jedan kondenzator zelene boje 2a103j prema googlu polipropilenski 0.01uF, na njemu se vide neke 2 sitne rupice i jedna malo veća(Na drugima nema ništa od rupica). Pošto sam ja prije morao paliti gasiti da bih proradio zvuk vjerovatno se ovaj kondenzator tako punio a čip a6251 dodatno zagrijavao.
Pa pretpostavljam da bih mogao vrlo lako to popraviti i sam.

Pitanje je gdje mogu takav kondenzator kupiti i jel imao ko iskustva kakvih s ovim kućnim kinom? Savjeti?
vedran-88 je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 14:07   #16
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Kao prvo, kondenzatori ne smiju proizvoditi nikakve zvukove tijekom normalnog rada.
I da razjasnimo jednu stvar prije nego idemo dalje - to "pucanje" čuješ kad upališ uređaj sa DVD-om unutra ili bez obzira pališ li ga bez DVD-a ili sa DVD-om unutra?
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 15:44   #17
vedran-88
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Sl.Brod
Postovi: 23
Ne, ne, ne...prilikom prvoga i samo prvoga paljenja čuje se sitni pucanj i onda više ne . Dok je funkcioniralo nije nikakvog pucketanja bilo.

prije:
Paljenje ide ovako, stisnem on/off i pozdravna poruka s laganim zavrtom i sitni pucanj i normalni šum koji se nečuje kad je jako smanjen recimo volume 1

sada:
samo display pozdravna poruka lagani pucanj i mrtvilo (bez dvda- valjda mu je to neka startna proba).
vedran-88 je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 16:15   #18
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Svakako prvo provjeri sklop napajanja, jel daje sve potrebne napone i jesu li u toleranciji.
Ako nema naznačeno na pcb - u, traži shemu / service manual.
Ako si dobro pročitao evo datasheet za taj chip:
http://pdf1.alldatasheet.com/datashe...STR-A6251.html
Kod ovih "jednostavnijih" switching napajanja česta greška je da jedan ili više kondenzatora / elektrolita izgube kapacitet i sklop ne starta kako treba, upravo kako si opisivao x pokušaja da "uhvati". Napomenu o tome imaš i u datasheet - u.
Pokušaj detektirat taj C2 elektrolit i zamjeni ga, zapravo možeš i sve ako možeš / hoćeš. Taj blok "s rupicama" je isto sumljiv.
Šaka tih kondenzatora je cca 50 Kn.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 16:36   #19
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
To je onda zvuk transporta.
Sada je li stanje da učita DVD ali nema zvuka ili ne radi uopće? Nisam te baš skužio oko tog dijela...
No generalan troubleshooting je sljedeći, kad ubaciš DVD/CD i ne "zavrti medij" (initial read) tj. ne prepozna ga uopće vjerojatno je problem sa laserom i pripadajućom elektronikom i/ili elektronikom za fokus. Ako prođe inital read, ali ne možeš pristupiti sadržaju diska problem je onda vjerojatno u tracking servo elektronici. Ako sve to radi, jedino nemaš zvuka, onda je problem u audio sekciji.

Ne bi bilo loše kad bi mogao staviti sliku tog PP kondenzatora pa da vidimo kako izgledaju te "rupe", folijski kondenzatori rijetko kad rikavaju i ne baš lako.
Ako je problem baš u kondenzatoru, umjesto polipropilenskog možeš vjerojatno staviti bilo kojeg folijskog nepolarnog ili bipolarnog. No, polipropileni imaju višu toleranciju od recimo poliesterskih pa je pitanje je li visoka tolerancija krucijalna u tom sklopu.
E sad...sama vrijednost je poprilično nezahvalna. Nisam vidio 0,01 uF folijske kod nas (a možda se i varam, baci oko u Chipoteku, Elmatis, Kronos...) a možeš iskombinirati i dva polarna folijska tako da ih spojiš +--+ ili -++- (serijski naravno) samo onda se kapacitet naravno prepolovi.
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 17:03   #20
vedran-88
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Sl.Brod
Postovi: 23
evo slike
http://img821.imageshack.us/g/fotografija0002i.jpg/

da šta se tiče alldatasheeta već sam gledao malo je drukčije složeno napajanje...
ova shema je malo bliža:
http://www.datasheetpro.com/326970_d...datasheet.html

ineče service manual sam probao nać al muka mi je kad tako šta moram nać, sve se naplaćuje po 100 kn, a toliko kućno kino ne vrijedi

ovo kućno kino mi služi samo kao pojačalo spojeno na komp i baš me briga jel radi il neradi dvd. to šta sam ga spominjao jest da se ono prije znalo zarotirat koji krug pri paljenju il šta već a sad ne

gle šta se tiče dvd-a on sad uopće ne radi...ne mogu niti ubaciti dvd
Inače se više igrao s energerskom elektronikom...zato sam pitao za ovaj kondenzator jer nisam bio siguran jel ga uopće ima za kupiti.
inače nisam iz zg-a nego iz sb-a tamo mi je sav alat (ovdje mi je neki najobičniji instrument)pa dok sam u zg-u da nabavim sve potrebno.. zamjenio bih ic i sve ostale kondenzatore bez razmišljanja jer nisu tako skupi.

U svakom slučaju hvala.
vedran-88 je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 17:08   #21
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Malo sam kopao po svojoj arhivi i vidim da imam service manual za tvoje kućno kino.
Aj baci e-mail na PM pa ću ti poslati. Ako nekomu isto treba, neka me kontaktira.
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 18:25   #22
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ovo "..ne mogu niti ubaciti dvd.." isto ukazuje na blem sa napajanjem a analogijom sa PC izvedbom CD/DVD "fali" 12V jer se koristi za motor otvaranja/zatvaranja tray - a.
U nekim izvedbama na mehanizmu i imaš napajanje sa 4-pina (kao PC Molex) samo drugačijeg oblika. Tada tu moraš imat 5V i 12V.

Gore sam već rekao, ako je problem sa startom tj. da prooscilira po paljenju ja bih zamjenio ova dva 22 uF/400V elektrolita na "ulazu".
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 19:20   #23
vedran-88
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Sl.Brod
Postovi: 23
Da Nikky upravu si nemam niti jedan napon kako spada svi su ispod vrijednosti neke čak niti nemam.
Ne znam na koji ulaz misliš i na koja 2(ako misliš na ona dva poslje gretza oni su različitih vrijednosti jedan 33uF a drugi 68uf)?
Kakvo je tvoje mišljenje za onaj kondenzator sa slike?



Edit: neznam dal šta znaži al na isključeno čuje se kad približim uho pločici sitno cviljenje i to na dijelu gdje su ta dva kondenzatora poslje gretza

Zadnje izmijenjeno od: vedran-88. 10.03.2011. u 19:36.
vedran-88 je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2011., 21:31   #24
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Da, prvo zamjeni ta dva, pa redom dalje
Za ovaj "zeleni" sam našao šta i ti (.01uF 5% 100V), ako sumljaš zamjeni i njih itako su za sitniš.

Zujanje je "feature" gotovo svih tih switching rješenja, imaš o tome po forumu za PC PSU ili napajanja za monitore za primjer.
Ako nije jako pa baš smeta onda zaboravi.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 22.03.2011., 21:30   #25
vedran-88
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Sl.Brod
Postovi: 23
evo napokon sam se vratio u zg i donio sam svoju lemilicu...pa da ostavim rezultate

ipak nisu kondenzatori iza greatza jer sam budala krivo mjerio, uglavnom kad sam dobro počeo mjeriti ispalo je samo da mi jedan napon ispod granica granice
radi se o naponu -34V (ja sam imao -22V) i krenio sam u tom krugu mijenjati kondenzatore jedan po jedan i naletio na kondić od 1000uF/10V i voila sad se i pali i gasi ali to nije sve čak i svira dok ovo pišem

uglavnom hvala Swarm dude-u na ustupljenoj shemi
vedran-88 je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2017., 08:49   #26
sibica
Premium
Moj komp
 
sibica's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Croatia/Crikvenica
Postovi: 499
Evo sad i ja dižem temu. Uglavnom, nakon 7-8 godina me počelo zezati kućno kino. Simptomi su vrlo slični ovim koje je naveo kolega Vedran. Kućno kino se najnormalnije pali, ali ne daje odmah zvuk. Samo da objasnim par stvari. Kućno kino mi je spojeno sa tv-om. Do sada je normalno radilo kad sam kao izvor zvuka na kućnom kinu izabrao opciju PORTABLE. Sada mogu dobiti zvuk tek ako kao prvu opciju odaberem FM Radio,pričekam 1-2 sek. dok dobije zvuk, a onda prebacim na Portable. Do sada je to proradilo od prvog, drugog pokušaja, ali sada treba to duže pokušavati, tj. paliti i gasiti kućno kino). Također se čuje i zujanje koje je jače od uobičajenog. To zujanje nema veze s dvd playerom jer nemam nijedan dvd player u njemu (inače se na početku prvih par sekundi čuo zvuk okretanja dvd-a, sad je taj zvuk gotovo konstantan).
Možda kondenzatori?
Kućno kino je LG FBD103
http://www.lg.com/hr/audio/lg-FBD103
sibica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na