Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.09.2017., 12:57   #1
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
[OpenVPN] Server vs Mikrotik

Pozdrav ljudovi,

Imam jednu dilemu pa mi trea savjet iskusnijih od mene - trenutačno koristim Samba server iza Mikrotik routera na kojem je složen VPN pristup. Dali ima kakvih benefita ako bi se VPN slagao na samom serveru a ne na routeru?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2017., 12:59   #2
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ak imaš VPN na ruteru, možeš recimo pristupit ILO(il koju već server koristi) konzoli ako ti zvekne server. Ako je složeno na serveru, nemožeš. To je najveći benefit slaganja na ruteru.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 23.09.2017. u 13:07.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.09.2017., 19:15   #3
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Cewl, thanks
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2017., 23:19   #4
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
Također, +1 za VPN na routeru (konkretno kod tebe MTik), a ne na serveru iza routera.
Naime, router je u pravilu najčešće početak mreže (ako izuzmemo switcheve, GPON-e, ONT-ove i sl. Layer2 opremu) i on je Layer3 te najčešće router ima javnu ip adresu, a što sve znači da je na njemu najlakše i često optimalno podesiti VPN server jer (pod pretpostavkom naravno da je router ozbiljan a ne neki šrotenzi jeftinjak od naših ISP-ova, a MTik naravno JE ozbiljan router u kojeg možeš imati povjerenja) nemaš problema s forwardiranjem ni portova ni protokola, firewall filter mangle... možeš podesiti do najfinijih detalja, log je na routeru... Također ako nešto ne valja a znaš da si dobro podesio na routeru možeš sa 100% sigurnošću tražiti od ISP-a da ti to nešto omogući/odblokira (ovo pričam iz prve ruke) jer ti treba za VPN i slično. Naravno router mora imati i relativno sposoban CPU jer vpn ipak konzumira cpu snagu, ali ako se radi o jednoj/dvije simultaneous konekcije i brzinama do 20ak Mbps ne bi trebalo biti frke. Evo, malo sam produžio, al ima i još, naravno.. :-). Možda pomogne
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W



beroland je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2017., 19:57   #5
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,336
Citiraj:
Autor beroland Pregled postova
Također, +1 za VPN na routeru (konkretno kod tebe MTik), a ne na serveru iza routera.
Naime, router je u pravilu najčešće početak mreže (ako izuzmemo switcheve, GPON-e, ONT-ove i sl. Layer2 opremu) i on je Layer3 te najčešće router ima javnu ip adresu, a što sve znači da je na njemu najlakše i često optimalno podesiti VPN server jer (pod pretpostavkom naravno da je router ozbiljan a ne neki šrotenzi jeftinjak od naših ISP-ova, a MTik naravno JE ozbiljan router u kojeg možeš imati povjerenja) nemaš problema s forwardiranjem ni portova ni protokola, firewall filter mangle... možeš podesiti do najfinijih detalja, log je na routeru... Također ako nešto ne valja a znaš da si dobro podesio na routeru možeš sa 100% sigurnošću tražiti od ISP-a da ti to nešto omogući/odblokira (ovo pričam iz prve ruke) jer ti treba za VPN i slično. Naravno router mora imati i relativno sposoban CPU jer vpn ipak konzumira cpu snagu, ali ako se radi o jednoj/dvije simultaneous konekcije i brzinama do 20ak Mbps ne bi trebalo biti frke. Evo, malo sam produžio, al ima i još, naravno.. :-). Možda pomogne
Svaki savjet dobro dođe
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2017., 22:32   #6
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Šta će ti VPN na serveru ako ti router vrisne, ili se izblesira, Mikrotik to voli raditi.

VPN na routeru.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2017., 11:48   #7
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Šta će ti VPN na serveru ako ti router vrisne, ili se izblesira, Mikrotik to voli raditi.

VPN na routeru.
Ma koristiš bugfix release-e MTIKA i teško da će bit problema. Godinama koristim više mtikova (4-6) po regiji i ne pamtim kada se neki zblesirao. Naravno stable bugfix je pod obavezno. Imho Prije se zblesira isp oprema tako da mt će bit među jačim karikama.
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W



beroland je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2017., 12:41   #8
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Da se razumijemo, ima i VPN na serveru svojih prednosti, pogotovo ako se radi o nekom domenskom okruženju, puno korisnika i sl. Al onda je to neka druga priča.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2017., 15:43   #9
beroland
to te ja pitam
Moj komp
 
beroland's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 572
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Da se razumijemo, ima i VPN na serveru svojih prednosti, pogotovo ako se radi o nekom domenskom okruženju, puno korisnika i sl. Al onda je to neka druga priča.
Je, pravo kažeš!! Da, to je već ozbiljna priča, no i router ozbiljnih performansi (npr. MTik ccr serije ili ozbiljni cisco i sl...) to također odradi bez problema. No to i naravno košta kao i ozbiljan "interni" server za takve potrebe. Ako je pak Active directory nužan zahtjev onda je svakako vrijedno razmišljati o vpn-u na serveru koji nije router. No, ja bih osobno ipak čak i u tom slučaju preferirao router (ozbiljan router) kao mjestu setup-a za vpn jer router može odraditi AAA (Authentication, Authorization, Accounting) bez problema u poveznici sa lokalnim MS RADIUS serverom koji je unutar LAN-a. Mislim da na taj način bolje štitiš RADIUS Active directory server, a imaš profi stabilan VPN bez da radiš DMZ ili neke druge trice mice. No to su svakako sada već profi razine i za to se već plaća IT profiće i konzultante..., a ja to nisam... :-)
__________________
1: Intel Badaxe2 () C2Q Q6600 () 2x2GB Kingmax 800MHz () Gigabyte GF 7300GT () 2 x Seagate 7200.10 320GB SATA II () Corsair VX 550W () DVD±RW LG H22 () Rebel 12 Economy
2: Gigabyte GA-965GM-S2 () C2D E6400 () 2x1GB Kingmax 667MHz () Seasonic S12 380W



beroland je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2017., 21:35   #10
Roje
Premium
Moj komp
 
Roje's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 26
open vpn sam koristio dugo i radio je na serveru koji jest malo stariji ali vrtio je samo to. Malo više opcija definitivno tako dobiješ. Ovisi kako i zašto ti treba vpn. Meni je trebao site to site vpn
Roje je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na