Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.11.2016., 22:22   #1
dr.jazz
Premium
Moj komp
 
dr.jazz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Rijeka
Postovi: 102
Calytronics LHP cooling solution

Izgleda da bi u nekoj skoroj budućnosti pumpe, blokovi i radijatori mogli postat prošlost

Naime kompanija po imenu Caylos primijenila je zanimljiv način hlađenja na desktop PC-u. Sve je zamišljeno bez pumpi, ventilatora, velikog tubinga i sl.. Uglavnom sistem je napunjen nekom vrstom plina, CPU/GPU blokovi služe kao isparivači tj. plin prilikom isparavanja u istima na sebe preuzima toplinu te je prenosi na kondenzator koji se nalazi iza kejsa (izgleda kao gigantski heatsink), kojom prilikom se ukapljuje i prenosi toplinu na famozni heatsink. Nešto poput soficticiranog frižidera

Uglavno za sada postoji jedan prototip , ali kompanija planira iduce godine krenut aktivno proizvodit komponente..... čak i one custom izvedbe, a na to sam slab

Šta mislite? Ovo bi čak i bilo primjenjivo za razliku od onog LD phase change gdje se nalazi cijeli kompresor u kejsu
__________________




Parvum Systems L1.0 Build

Intel Core i7-8700k 5.2 Ghz Delid

Gigabyte Z390 AORUS Master

G. Skill Trident Z RGB 32GB 3733 Mhz CL16

Gigabyte AORUS GeForce GTX 1080 Ti Xtreme Edition

Super Flower Leadex Platinum 1000 W

Acer X34P Predator G-sync 120hz

SSD Transcend 256GB 110S M.2 NVMe - 2X Samsung SSD 850 EVO 250gb RAID 0

Dual loop custom water cooling by EK

>>Build log<<





TRGOVINE

1

2

3


dr.jazz je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2016., 00:56   #2
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,136
Prava stvar, odlicno hladi 5820K i GTX 1080 pasivno

... bolje od vecine komercialnih vodenih rješenja kaže Linus

ima vec tema o tome tu : http://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=2984479




Kd si vec otvorio temu da ponovimo gradivo




http://www.calyos-tm.com/calyos-fanless-pc-workstation/

https://twitter.com/CalyosTM





Calyos Loop Heat Pipe





__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 06.11.2016. u 01:05.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.03.2017., 03:08   #3
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
Evo i Kickstartera.

Cijena je ovako odokativno .. solidna, khm;
iako, realno, za kućište + kompletan sustav hlađenja nije to toliko puno .. ako će trajati i trajati, jasno.
Treba još proučiti koji su mogući nedostaci (nevidljivi na prvi pogled), kako se ponaša s vremenom,
treba li mijenjati cijeli sistem u slučaju nekog kvara itd.

Uglavnom, ako se u praksi pokaže da može bez problema držati neki jači komp i ono, da generalno
stvarno funkcionira - kačenje vodenog o klin je izgledna opcija
__________________
Split your lungs with Blood and Thunder



Zadnje izmijenjeno od: fler. 30.03.2017. u 03:31.
fler je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2017., 11:42   #4
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa realno i nije toliko puno za to sve, a očito 'ladi dobro.

veći problem po meni je što na tu mbo možeš zakačit tu (jednu) grafu i to je to od ekspanzija... mislim realno sve imaš onboard, ali već ako bacaš 500-600€ na kejs onda bar neka mogućnost ekspanzije da bude.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2017., 12:48   #5
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
pa super je ovo, samo što je teško k'o vreća cementa, nije kompatibilno s ikakvim kućištima i preskupo je. kakav je uopće tdp?
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2017., 12:54   #6
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa ako može zgutat 1080ti onda je očito sasvim oke.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2017., 13:19   #7
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970








Anyway, čini se kao OK koncept (više prototip) ali mislim da neće baš zaživit.

- Dolazi samo sa njihovim kućištem
- Kućište je pre glomazno i pre teško
- Cijena je pre visoka u odnosu na "standardna hlađenja"
- Hladi samo komponente na koje je spojen blok
- Šta sa ostalim komponentama? Kako se hlade matična, RAMovi, HDDovi, itd.?
- Ako netko poželi hladit te komponente, morat će dodat ventilator, pa kućište više nije "fanless"
- Napajanje ima svoj ventilator, tako da kućište opet nije "fanless" ?
- Gdje kondenzat odlazi?
-->
Citiraj:
Autor fler Pregled postova
Isuse kad ovog gledam (iako znam da su belgijanci) ko da njega vidim:









Anyway, čini se kao OK koncept (više prototip) ali mislim da neće baš zaživit.

- Dolazi samo sa njihovim kućištem
- Kućište je pre glomazno i pre teško
- Cijena je pre visoka u odnosu na "standardna hlađenja"
- Hladi samo komponente na koje je spojen blok
- Šta sa ostalim komponentama? Kako se hlade matična, RAMovi, HDDovi, itd.?
- Ako netko poželi hladit te komponente, morat će dodat ventilator, pa kućište više nije "fanless"
- Napajanje ima svoj ventilator, tako da kućište opet nije "fanless" ?
- Gdje kondenzat odlazi?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2017., 15:02   #8
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
Sve je relativno, pa i ovi tvoji minusi, koji u mnogim situacijama to zapravo nisu.

- kućište nije (jako) gadno, iako se slažem da bi bilo sjajno da ima nekoliko modela; ako stvar uspije, pretpostavljam da će s vremenom proširiti ponudu. Osobno mi smeta što nije reverzibilno, jer mi komp stoji s lijeve strane
- dimenzije su bitne u slučaju da npr. komp često mičeš s lokacije na lokaciju, ali onda ćeš ionako tražiti nešto malo i kompaktno; ako se (teoretski) u ovome složi radna stanica, prenosivost je sasvim sporedna
- cijena nije previsoka obzirom na to što sve uključuje - a usporedbe sa standardnim hlađenjima nemaju smisla, ovo ionako nije namijenjeno široj populaciji (realno, onima kojima je bitno da prođu što jeftinije)
- par ventilatora za protok po kućištu su najmanji problem, što se tišine tiče; moguće i da nema potrebe, obzirom da je otvorenog tipa
- brojna napajanja imaju neku varijantu Eco moda (gdje se vent uopće ne pali, ako se ne grije -
efektivno, kao da ga nema)
- kondenzat - nemam pojma To spada u kategoriju mogućih nedostataka koji nisu vidljivi odmah; nigdje se ne spominje, pa možda i nije problem. Kaže FAQ: što se održavanja tiče, tvrde da ga nema, a uz 24/7 rad pad performansi je minimalan tijekom bar 5 godina upotrebe.


Da ne ispadne da ih slijepo branim, nemam ja ništa od toga hoće li uspjeti ili ne -
naprosto, jako mi se sviđa ideja jer ne podnosim buku dok radim, pa bi ovo bilo fenomenalno.
Željno čekam da vidim što će i kako ispasti na kraju
__________________
Split your lungs with Blood and Thunder


fler je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2017., 21:18   #9
dr.jazz
Premium
Moj komp
 
dr.jazz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Rijeka
Postovi: 102
Po meni ovo je sasvim prihvatljiva cijena ako uzmemo u obzir koju vrstu kupaca ciljaju....da je ova kampanja pokrenuta prije nego sto sam se ulozio pare u trenutni build, definitivno bi uzeo jedan NSG....zbilja bi volio kad bih uspjeli sa takvom vrstom cooling-a, te bi definitivno odabrao takvo nesto za iduci build.

evo jedan video, oni koje prate sigurno su vec vidjeli..
ne mora bit ko vreca cementa

https://www.youtube.com/watch?v=nhes8H__DlY

Zadnje izmijenjeno od: dr.jazz. 03.04.2017. u 21:24.
dr.jazz je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2017., 17:52   #10
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
ne znam bas kako ovo moze funkcionirati na long run jako koristenje CPU-a. bez kompresije i ekspanzije plina, ne mozes dobiti vijabilni sustav hladjenja.

trebalo bi recimo dati da radi 12 sati CPU na 100% i onda vidjeti kako se ponasa sustav. jer kako bi se T-min u cijelom sustavu povecavao tako bi se smanjivala iskoristivost sustava.

medjutim treba vidjeti kad pocnu shipati cijeli sustav masovno, pa onda zakljuciti do kraja. a gas leakage ce biti problem kad tad..
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.04.2017., 19:25   #11
killuminati
Premium
Moj komp
 
killuminati's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 351
osjeti se određena doza nepovjerenja u nekim postovima, razumljivo jer smo mi ljudi takvi, ali po meni neopravdano..

to je kako je već u prvom postu napisano kompjutor sleš sofisticirani frižider, a doma ih svi imamo i rade godinama.. ovaj moj zna kad sam na moru recimo, mislim ja mu šapnem da idem, a on smanji potrošnju struje i ugasi frizer, pardon ledenicu.. 😂 ok uvijek ima iznimaka, ali recimo da ih većina radi poduži niz godina bez greške, a oni malo manje sretni tu i tamo nazovu neki servis, pa ako izuzmemo ove kvarove elektroničke naravi, neka se radi o ispuštanju nekog fluida iz sistema, ipak je to samo bakar i malo lota, dakle takav bi zatvoreni sistem mogao popravit svaki serviser klima i frižidera.. podsjeća me na sapphire vapor-x i slično, ukapljivanje isparene tekućine u zatvorenom krugu, nisam se zadubio još u samu tehnologiju ovih calytronicsa..

isto tako, podsjeća me na yt filmić od prije par godina, freon cpu cooler, pa ako je to napravio dečko sam doma i to je radilo po kometarima tada već 4 godine (-8° u 100% loadu), kaj onda jedan tim entuzijasta/inženjera može napravit od ovakvog potencijala? da ne bih mislio jer misliti je cvijeće brati, smatram da je ovo budućnost.. tko kaže da neće biti konfiguracija za svačiji ukus, ne trebaju svi 4 grafičke, zapravo većina ne treba, tako da je ovo za početak obećavajuće.. a ako može hladiti dvije komponente, može i još uz odgovarajuće gabarite ofc..

obzirom da sam zadnjih dana sav u hlađenju koječega, razmišljao sam kako to da nema više ovakvih stvari na tržištu, podsjeti me na dane kad smo na lan partijima stavljali kompove u one frižidere za cugu kaj ima svaka birtija, vrata dole, hlađenje na max i udri, a davno je to bilo..
killuminati je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2017., 19:40   #12
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
Kako bilo da bilo - KS je isfinanciran, pa ćemo uskoro vidjeti rezultate
__________________
Split your lungs with Blood and Thunder


fler je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2017., 23:20   #13
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Samo da ne bude AMD hardweraja unutra, pa će onda bit fantastični i cool rezultati
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2017., 14:59   #14
dr.jazz
Premium
Moj komp
 
dr.jazz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Rijeka
Postovi: 102
Citiraj:
Autor killuminati Pregled postova
osjeti se određena doza nepovjerenja u nekim postovima, razumljivo jer smo mi ljudi takvi, ali po meni neopravdano..
u potpunosti se slažem...

realno gledajući oni koje ne žele nikakav rizik i ne žele nikakvo održavanje hlađenja (osim tu i tamo usisavanja prašine) ne trebaju tražit ništa dalje od zračnog hlađenja tj. heatsink+fan.

custom WC sustav hlađenja ima svoje prednosti i mane...npr. loop košta više nego calyos plinjara, performanse su bolje...ali održavanje i šteta koja može nastat leak-om je noćna mora.

Koliko me sjećanje služi Linus je pržio prototip 3 dana Crysis-om 3, i sustav je odlično podnio load
dr.jazz je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2017., 12:47   #15
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor dr.jazz Pregled postova
u potpunosti se slažem...

realno gledajući oni koje ne žele nikakav rizik i ne žele nikakvo održavanje hlađenja (osim tu i tamo usisavanja prašine) ne trebaju tražit ništa dalje od zračnog hlađenja tj. heatsink+fan.

custom WC sustav hlađenja ima svoje prednosti i mane...npr. loop košta više nego calyos plinjara, performanse su bolje...ali održavanje i šteta koja može nastat leak-om je noćna mora.

Koliko me sjećanje služi Linus je pržio prototip 3 dana Crysis-om 3, i sustav je odlično podnio load
sigurno su napravili dobar sustav, ali cistim guglanjem vidjet ces da se u svakom sustavu hladjenja koristi kompresor za povecavanje tlaka tekucine(ne samo ukapljivanje) nakon kojeg dolazi kondenzator koji ukapljuje ostatak plina, a hladjenje se postize kod termo-ekspanzivnog ventila gdje plin zbog svojih karakteristika pri ekspanziji postize znatno nizu temperaturu. upravo zbog tih velikih razlika tlakova.

dok sustavi koji koriste ukapljivanje preko kondenzatora i isparavanje preko uređaja koji se griju imaju znatno nizu iskoristivost. a da ne kazem da jos uvijek nisu izmislili idealan plin za tako svakodnevne uredjaje kao sto su klime i frizidere, a kamoli ce za sustav koji hladi PC. ne kazem da je ovo neki hoax ili slicno. ali treba vidjeti upotrebljivost tih sustava kroz duze intenzivno koristenje.

jer to se moze vidjeti i na sustavima vodenog hladjenja gdje je loop prekratak ili je hladnjak poddimenzioniran da nakon nekog vremena, se najniza temperatura unutar sustava(najcesce odmah nakon hladnjaka, a u ovom slucaju ce to biti nakon izmjenjivaca topline) povecava i time automatski sve ostale pozicije(temperaturno) unutar sustava.

drzim fige da to stvarno bude radilo, ali naravno da sam skeptican
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2017., 15:06   #16
dr.jazz
Premium
Moj komp
 
dr.jazz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Rijeka
Postovi: 102
Još uvijek je detaljan princip rada Calyos sustava u tajnosti. Kako su postigli dovoljan flow odnosno iskoristivost..to ćemo tek saznati

Napisao si da bi trebalo vidjet kako bi se sustav ponašao nakon 12 sati i 100% load-a na CPU, a ja ti napisao da je čovjek 3 dana pustio GPU (gtx1080) na 100% i temp je bila 65C. Koliku degradaciju performansi će takav sustav imati, teško reći

Uglavnom ako te zanima ima nešto tu o CPL sistemima. Unutar bloka je smještena tzv. "capillary pump" za koju treba imati neki izvor topline kako bi unutar iste plin mogao ispariti te se na taj način dobije "potreban" flow

Da se razumijemo i ja imam dozu skeptičnosti, ali volio bi takvu jednu igračku za sebe

ako ništa uvijek ostaje old school
dr.jazz je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2017., 14:30   #17
fler
These go to 11
Moj komp
 
fler's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Czarnia
Postovi: 1,786
Tweaktown recenzija.
__________________
Split your lungs with Blood and Thunder


fler je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2019., 20:11   #18
Blue Spirit
Premium
Moj komp
 
Blue Spirit's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: ZG - Dubrava
Postovi: 2,136
Jao koja trakavica oko vrhunskog ( bešumnog - pasivnog ) hlađenja za entuzijaste

više na https://linustechtips.com/main/topic...tions-is-dead/

Imaju proizvod koji sam sebe prodaje i onda ga zajebu.



Uzeli lovu od Kickstarter-a , a nisu isporučili obećano.

- firma pobrisala sve vezano za kucište i hlađenje sa svoje službene web stranice ( klikni arhiva pobrisane stranice)

- projekt umro

- donatori traže povrat love https://www.facebook.com/groups/3315...1660710932343/


- početkom 2018 -te 2 inžinjera i 1 iz marketinga/PR-a otišli iz firme i osnovali svoju

i ponovo pokrenuli projekt i novu kickstarter kampanju

https://www.kickstarter.com/projects...pdate#comments

https://web.archive.org/web/20181012...anlessfan.com/
__________________
Blue Spirit: IMDB popis i preporuke filmova... 100 najboljih filmova 21. stoljeća!...IMDB Top 1,000 movies .... Find similar movies https://i.imgur.com/Y9m9Ove.png

COD 141.11.196.66:28960 || COD 141.11.196.66:28940 || COD 185.107.96.125:28977

Zadnje izmijenjeno od: Blue Spirit. 14.01.2019. u 20:25.
Blue Spirit je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na