Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.03.2016., 10:59   #1
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Nova baterija u stari UPS

Nabavio sam stari ups sa dotrajalom baterijom pa bih ju htio zamijeniti. Radi se o ovom UPS-u
http://www.cnet.com/products/microdo...-500-va/specs/

ono što me zanima je da li je potrebno kalibrirati ups nakon zamijene baterije i kako se to radi?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2016., 15:56   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Imaš fini zadatak, trebalo bi:
1 - prije ikakvog ulaganja testirati ispravnost sa nekom drugom baterijom,
može poslužiti i neka auto baterija samo treba rastaviti i napraviti dobre spojeve i "produžetak" prema klemama

2 - koliko sam na brzinu vidio ta firma je propala ili ju je neko kupio, domena im više nije aktivna,
to pak znači da ćeš trebati kopati po netu u potrazi za manualom, managment software, ...

3 - po ovim specs > http://www.ezdirect.it/pdf/lp500.pdf
to je prilično slabašan model, po krivulji tereta kad je baterija ispravna jedva "drži" 200W cca 8 min.

4 - origigi baterija je 12V 4.5 Ah, za zamjensku traži po gabaritu tj. da po dimenzijama može upasti,
ako može stati veća po kapacitetu a istih dimenzija dobit ćeš na autonomiji ili ako te ne smeta staviš "do ups - a i spojiš veću preko produžetka (žica)

5 - ako ti trenutne postavke u ups - u ne odgovaraju morat ćeš:
a) naći UPSEye XP software, pazi ima gomila lažnjak linkova a pravog dl. skoro nigdje
b) komp sa serijskim portom i po mogućnosti sa XP - om
c) napraviti ili prepraviti std. serijski kabel jer 99% nije std. kabel
kad sve to obaviš onda ćeš tek moći promijeniti ako šta treba i imati nadzor

6 - kalibracija da / ne, kad odradiš test sa drugom baterijom ćeš znati na ćemu si,
kvaka je kako je sada postavljeno u pameti ups - a, može biti da radi dok ne isprazni bateriju pa onda shutdown a može biti nakon odr. vremena pa shutdown.
Jasna stvar da ide odma u shutdown kad je baterija prazna odnosno joj padne napon.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 19.03.2016. u 16:21.
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.03.2016., 18:43   #3
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
meni iskreno ne treba radi autonomije već radi ispravljanja napona. kod staraca je loša strujna mreža i primjetio sam da se kod njih komp resetira a isti kod mene u zgradi radi bez imalo problema. također im zna onako prigušit se na tren rasvijeta i uplati se. to mi sugerira da u selu imaju padove u naponu pa reko da im to izravam uz pomoć ups-a
također se desilo da je jednom munja opalila negdje 200m od kuće i spalila im mrežnu karticu na starom kompu (dok ruter nije (!?)) a ovaj model ima mrežni utor pa čisto da i to nekako malo zaštitim

glede ups-a, što mogu spojit akomulator od auta uz pomoć klemi i onda provjeriti stanje na laptopu koji ima serijski ulaz?

i kakv je to "std. serijski kabel"? ja sam bio u uvjerenju da je serijski kabel - serijski kabel, da se tu nema neke filozofije. ili?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2016., 20:54   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
1 - Da, samo prethodno moraš iskopati odnekud sve navedeno gore pod 5,
ja sam tražio al ne uspijevam pronaći install, sve same navlakuše i ćorak

2 - možeš odraditi test i bez spajanja na komp:
- univerzalcem prati napon baterije
- za teret stavi 1 - 2 žarulje, cca 200W
- upogoniš sve skupa pa ištekaš ulaz napajanja i vidiš jeli ups preuzeo
- također sa univerzalcem provjeriš izlazni napon, pazi da ne pogineš jer se radi o 230 AC

3 - serijski odnosno null-modem kabel > https://www.google.com/search?q=null...l+cable+pinout
kako vidiš ima podvarijante ovisno jeli se koristi hardware hendshake ili ne

4 - da bi stavar bila zabavnija, ranije sam napisao, proizvođači ups - ova često (čitaj namjerno) bi postavljali neki svoj raspored / funkciju pinova na DB9 konektoru kako bi ti mogli naplatiti "posebni" kabel

5 - negdje sam iskopao parametre ser. komunikacije za tu firmu (MicroDowell SpA) = propali žabari:
"MicroUPS RS232 protocol specification
1. Protocol description + Interface specification
This protocol enables the communication between a master (PC) and a slave (UPS).
The hardware communication protocol is: RS232 + no handshaking protocol Half Duplex baud rate: 1200 bps; char length: 8 bit; stop bit: 2 (do not use 1 stop bit); NO parity.
You cant change the speed or bit parameters.

2. UPS models and firmware versions
There are some differences between the various models and firmware versions:
here follows a table with the most important changes: Model B-Box Interactive B-Box Interactive B-Box Sharing (H) B-Box Sharing (H) B-Box Sharing (H) Firmware version 0 n 2.1 n > 2.n < 3.0 3.0 n 3.3 n 4.0 Note - BEND command not available - temperature field void - ratio of turn-off delay: 1:1 - temperature field void - ratio of turn-off delay: 1:2 - extended protocol (Iout + Vout) - BEND command not available - temperature field valid - extended protocol (Iout + Vout) - temperature field valid - standard protocol - Iout temperature / NO Vout - ratio of turn-off delay: 1:4 (n 3.0)"

ili ovo > http://networkupstools.org/protocols...col_v3.3.1.pdf

6 - negdje sam bio našao manual ovog njihovog sw al izgubio link, evo upload > http://www.filedropper.com/upseyemanualde
tu vidiš šta se može kroz tu aplikaciju, uglavnom std. za tu namjenu
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 19.03.2016., 22:03   #5
SajkoCro
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Požega
Postovi: 10
Pozdrav,
čitam forum već podosta godina i eto ovo je moj prvi post na forumu.
Samo sam imao izričitu želju da ovo što je Nikky napisao i pomogao čovijeku vrlo pohvalno, znači trud koji je uložen je za 5+, nisam tako što vidio dugo.
Svaka pohvala Nikky.
SajkoCro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na