Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.06.2011., 11:33   #61
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor metalacos Pregled postova
Ovdje sam preko ovih slika i tutoriala naucio krimpat, kupio kvalitetna kljesta za 150kn, preko ebaya narucio cable tester koji testira sve zivo rj11, rj 45 i usb i sad sam siguran kad nesto zakrimpam, poanta posta je da si narucite ili kupite negdje taj cable tester nije skup al bar ste mirni.
Jeftini testeri ne mogu kvalitetno testirati kabel, mogu samo istestirati pining.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2011., 00:22   #62
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Jako dobro objašnjeno sve. Ja bih volio ako se još može pojasniti nekoliko stvari.
Naišao sam u praksi na licnaste kablove. Gdje se oni koriste, te kako raspoznati konektore za njih. Te još ako bi moglo objašnjenje oznaka na kablovima npr. Draka Categori 5e itd.
begi je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2011., 17:09   #63
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Licnasti kabeli su namijenjeni za izradu patch kabela tj. kraćih kabela a ujedno su mekši i savitljiviji od onih sa punom žicom namjenjenih za fiksno tj. infrastrukturalno kabliranje.
Ako pitaš za oznake tipa Cat 5e onda znači da je kabel rađen / zadovoljava taj standard, otvori Wikipediu i sve će ti biti jasno.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2011., 23:03   #64
Nacki
Faktor nesreće
Moj komp
 
Nacki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Sesvete, Zagreb
Postovi: 217
Draka ti ja "marka" lan kablova. Ja Draku mrzim zato kaj je jako nesavitljiva, Lancom ne vodi gigabit na udaljenost od 250m ukoliko mu sve ne pase, tj ako nije zasticen od interfernecija, alcatel je isto ko i lancom, a nexans su onak ful ok i rade u svim uvjetima.
S navedenim kablovima sam radio pa ih zato komentiram.
Cat 5e mi se vise sviđa nego cat 6 samo zato kaj 5e nema onu gumu/plastiku u sredini, to mi samo smeta kod krimpanja.
Nacki je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2012., 00:00   #65
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Do sada bi uvijek žicao / posuđivao krimp klješta jer mi nisu trebala "svaki dan", to funkcionira za povrenenu upotrebu.
Ispalo je da mi trebaju a nemogu skoro do njih pa sam se odlučio kupit.
Uzeo sam u Chipoteci, njihov br. artikla 2634007021, za 130 Kn, sl. na webu ne odgovara (valjda kako nabave), ova izgledaju ovako:
http://outillage.e44.com/petit-outil...5-W-77267.html
http://www.cableone.de/product_info....6edf92be439284
Posao su odradile sasvim ok, ovom prilikom provukao i napravio par kabela.
Eto info kome treba.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2012., 14:57   #66
kLaZnAdAr
Premium
 
kLaZnAdAr's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 36
Lp,
u sobi imam ovakvu utičnicu na koju je spojen telefon (gore) i ethernet (dolje).
Zanima me jel' ikako moguće iz te utičnice proslijediti ethernet u drugu RJ45 utičnicu i dobiti još jedno priključno mjesto?
Splitter mi ne igra (kao niti Multiswitch ili Powerline) jer kabel već imam provučen kroz zid.
Dakle; ideja bi bila da se spoji na način-poput prolazne TV utičnice-kako bi maximalno smanjio broj žica po prostoriji i obim radova.
Probao sam seljački pokrimpati žice tako-da sam novu UTP utičnicu dodatno spojio dolje na CAT6e (B standard-gdje je već spojena mreža) postojeće utičnice, ali nakon toga u staroj utičnici nisam imao ethernet (niti u novoj), pa bi volio da mi netko objasni zašto i može li se uopće takvo serijsko spajanje izvesti.

Unaprijed hvala na odgovoru i na strpljenju...
__________________

Zadnje izmijenjeno od: kLaZnAdAr. 21.05.2012. u 15:15.
kLaZnAdAr je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2012., 15:11   #67
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Teoretski bi mogao na ovaj način:
1. na jednoj utičnici spojiš dolazni kabel
2. na drugoj odlazni kabel (pinovi moraju biti jednaki!)
3. prebrikaj kontakte (svaki posebno) između obje utičnice

Time bi dobio paralelni spoj između oba kabela.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2012., 15:22   #68
kLaZnAdAr
Premium
 
kLaZnAdAr's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 36
Znači, kada bi npr. odspojio telefon i umjesto njega spojio odlazni kabel, onda bi radila postojeća utičnica, ali i nova!?
Pretpostavka je da postojeći dolazni mrežni kabel ne diram, ne!?

Hvala na brzom odgovoru
__________________
kLaZnAdAr je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2012., 16:01   #69
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Moraš prebrikati pinove u utičnici za mrežni kabel. Ne diraš dolazni kabel kao ni tf utičnicu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2012., 18:44   #70
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
@kLaZnAdAr
A da pojasniš i skiciraš šta želiš postići.
Jeli to premještanje postojećeg mrežnog priključka unutar istog prostora / sobe ili u neku drugu sobu ?

Ako pak želiš do tog mjesta dovesti "dvije mreže" (npr. Internet i MaxTV) kroz samo jedan kabel već doveden do tog mjesta onda napravi:
- izvuci žice za tel. iz "gornjeg" reda kako bi oslobodio utičnicu za mrežu
- srednje žice za tel. izvuci vani i "na divlje" spoji tel.
- ova koja je do sada funkcionirala za mrežu, ostavi žice / pinove 1,2,3,6 ostale žice privremeno izvuci, ako je spajano po 586B standardu u zraku su ti plava smeđa parica
- istu stavar napravi na drugom kraju kabela
- sada u "oslobođenu" utičnicu ubaci slobodne žice ovako
1 - smeđe/bijela
2 - smeđa
3 - plavo/bijela
6 - plava
- sada istu stvar napravi na drugom kraju kabela
Ako na drugom kraju nije ovakva kutija nego konektor onda ga ocvikaj, razdvoji u dvije grupe i krinpaj dva konektora.
Ovom procedurom si "podjelio" postojeći kabel u dva, dobivaš "dva" kabela / mreže a gubiš brzinu jer ovako radi kao 100Mb umjesto 1Gb ako je uređaji podržavaju.
O ovom "triku" smo govorili više puta, potraži malo.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2012., 13:38   #71
kLaZnAdAr
Premium
 
kLaZnAdAr's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 36
Poz,
na žalost ne mogu uploadat sliku postojeće utičnice (pa tako niti skicu što želim); zato sam opisao.
Evo onda ovak:
http://imageshack.us/photo/my-images/440/lanme.jpg/
ovako je spojeno sada (gore je spojena telefonska linija, dole je ethernet "B" standard).
Sada bi iz te utičnice povukao samo mrežu u još jednu ovakvu utičnicu
http://imageshack.us/photo/my-images/29/cat6eb.png/.
Imam provučena 2 CAT6e kabla između utičnica i jedino me muči kako ih spojiti, a da u imam mrežu i u staroj utičnici i u novoj (po mogućnosti 2x, ali nije uvjet)


@Nikky & coco
ako ima neka shemica na netu, samo bi te zamolio da linkaš, vizualno mi je lakše pohvatati kaj brikam ak uopće brikam, koji pin-kam ide i sl...

Zadnje izmijenjeno od: kLaZnAdAr. 22.05.2012. u 13:49.
kLaZnAdAr je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2012., 14:02   #72
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Meni više ništa nije jasno. Slike koje si dao su utičnice za mrežni kabel jer su to RJ-45 utori na njima, a ne RJ-11 (telefon). Po meni, treba na obje utičnice spojiti pinove s istim brojem da bi 'produžio' kabel dalje do slijedeće utičnice. Dolazni kabel spojiš na gornjih 8 kontakata, odlazni na doljnjih 8, a onda međusobno povežeš 1-1, 2-2,...
A gdje će tu telefon biti, nemam blage jer ne znam kako uopće možeš ukopčati TF mikrokonektor (RJ-11) u LAN konektor (RJ-45).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2012., 14:09   #73
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944