Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.04.2018., 21:32   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
savjeti za stabilniji link?

nabavio sam ubiquiti powerbridge m5, kojeg sam danas montirao u svoj novi stan, na terasu... i od onda se patim sa konfiguracijom da to radi iole prihvatljivo.

da se razumijemo, radi se o privatnom linku.

AP je sxt 5, client je powerbridge. udaljenost je niti kilometar, ali radi se o gradskoj sredini, kuća di je sxt je na kat samo, a moj stan je također na 1. katu zgrade. LOS ne postoji, nasred linka je 1 kuća na kat, pol nebodera, i pol krova kuće preko. neovisno o tome uspio sam uspostaviti kakav takav link koji kad je dobre volje ide max 12 mbita. kad je loše volje, ne ide uopće.

"ubo" sam ga u najidealniju frekvenciju sxt-a, pri čemu imam oko -84dBm signala (micanje samo 50mhz gore dole i signal pada na -90dBm).
i od onda se igram, 10mhz, 20mhz, n standard, a standard...

signal varira, malo ide 10mbita, ccq skoro 90%, onda umre na 3 sekunde, ccq 10% i ping po pol sekunde, onda se opet vrati u normalu, pa stoji neko vrijeme na ccq 50% i radi oko 5-6 mbita.

ako prebacim na A standard, dođem do 8mbita. na 10mhz isto ide oko 8mbita.

s obzirom da za link koristim različite vendore, koristim klasičan 802.11 protokol.

da li bi imalo smisla probati sa LHG-om? pri ovakvom signalu ni nstreme ni nv2 nemaju ionako smisla (nstreme puca i inače, a nv2 je ultra stabilan ali je brzina koma, tako gdje nv2 gura 10mbita, nstreme gura 40 i puca. običan 802.11 je negdje između).

na zgradu nesmijem montirati client, tehnički mogu, ali nemam kuda povuć kabel, a da ga ne bude 100 metara.

evo par screenshota, prva na 20mhz wide kanalu, ostatak na 10mhz wide kanalu.








kao šta se vidi, CCQ stalno skače, a s njim i brzina.

ako netko ima mrvu više iskustva sa NE-LOS linkovima, nek mi da neki savjet. cilj mi je doć do 10mbita stabilnog neta.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2018., 22:03   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
Nikako
Osim ako imas nekog na trecoj strani i da dobijes putem toga los
Po ovome sto si gore napisao, što sve smeta i na ovaj signal, čudno da i to imas
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.04.2018., 22:17   #3
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
A možeš li ga postaviti na neku cijev/gredu i podići gore par metara? Ako ne, onda možda neki odbijanac od druge zgrade/zida? Što Dado kaže, dobro i ovo imaš.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2018., 22:24   #4
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
..da, refleksija od druge zgrade koju vide obe antene tvog linka bi moglo biti rješenje pogotovo ako stoji pod kutem koji ti odgovara ( kao svjetlost na ogledalu).
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2018., 10:37   #5
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
Nikako
Osim ako imas nekog na trecoj strani i da dobijes putem toga los
Po ovome sto si gore napisao, što sve smeta i na ovaj signal, čudno da i to imas
jbg. mislio sam na neku softversku optimizaciju. drkanje po kućicama, kvačicama, frekvenciji...

Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
A možeš li ga postaviti na neku cijev/gredu i podići gore par metara? Ako ne, onda možda neki odbijanac od druge zgrade/zida? Što Dado kaže, dobro i ovo imaš.
nema se odakle odbijati po meni. cijev ne mogu i nesmijem staviti, nesmijem "izaći" na fasadu zgrade, tako da mi je ubiquiti montiran na bočnom zidu unutar terase, ali usmjerenje je takvo da gleda na van.

inače signal "zaobilazi" zgrade s oštrim kutevima (čitao sam o tome), naravno dođe do gušenja ali "napravi krug" i nastavi dalje, na tu spiku imam na drugom linku 100mbita a 30 metara ispred sxt-a je zgrada viša od one di je sxt.

Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
..da, refleksija od druge zgrade koju vide obe antene tvog linka bi moglo biti rješenje pogotovo ako stoji pod kutem koji ti odgovara ( kao svjetlost na ogledalu).
jedino šta mogu probati je sxt malo bolje usmjeriti i probat ga mrvicu zarotirat prema zemlji, na kući je sxt na krovu kojih 12 metara od zemlje, dok je meni ubiquiti na terasi ravno ispod plafona, šta je valjda 5 metara od zemlje.

varijanta 2 je probati ovo isto, na 2.4ghz ako mi kapne oprema.
inače za izbor frekvencije sam gledao ovo:


nažalost ne uspijevam naći istu stvar za sxt 2.
ps ovaj powerbridge je ogroman.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2018., 22:22   #6
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Ako možeš na 2.4 GHz, onda će to svakako biti kvalitetenije rješenje.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2018., 23:56   #7
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
...što je viša frekvencija to su refleksije bolje ( jače) a 2,4 je bolji samo po manjem gušenju kroz prepreke (npr. stambeni prostor, granje) a trenutno je taj band previše zagušen da bi ga uopće spominjao.
Antena koju koristiš bi za istu dobit (dBi) na 2.4GHz trebala biti duplo veća .
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2018., 08:26   #8
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
2.4ghz spominjem kao mogućnost jer imam neke dogovore da dobijem 2 sxt-a na 2.4ghz (koji šta se toga tiče komotno idu van banda pa tako zagušenost etera ne igra ulogu).

najprije ću se za vikend poigrat malo boljim usmjeravanjem sxt-a pa ako tu dobijem koji decibel, ići će to preko 10mbita.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2018., 14:59   #9
Sniper
Community Manager
Moj komp
 
Sniper's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 313
ako je udaljenost manja od kilometar tu bi cak dobro trebala i raditi dva SXT-a na 2.4
Iako nikako ne bih preporucio 2.4 za linkove, ali opet... mozemo se iznenaditi
Javi rezultate samo
Sniper je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2018., 17:00   #10
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Je, često je teorija jedno, a praksa sasvim drugo.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.04.2018., 17:26   #11
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529