Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.04.2013., 14:19   #61
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
custom je sigurno brzi stroj (a moguce i jeftiniji ponekad) ali ova gotov rejsenja su plug&Play i zaboravis na njih da postoje a i potrosnja struje je barem duplo manja ako ne i troduplo u odnosu na neki custom stroj.

Sve ima prednosti i mane samo je bitno sto i tko ce odrzavati/raditi na tome .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 14:28   #62
hafthorr
Premium
Moj komp
 
hafthorr's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 121
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
custom je sigurno brzi stroj (a moguce i jeftiniji ponekad) ali ova gotov rejsenja su plug&Play i zaboravis na njih da postoje a i potrosnja struje je barem duplo manja ako ne i troduplo u odnosu na neki custom stroj.

Sve ima prednosti i mane samo je bitno sto i tko ce odrzavati/raditi na tome .
ovo je isto plug and play, a potrosnja struje
je prakticki identicna zbog skoro istih komponenti.

ono sto qnap i slicni rade je uzmu normalan server, stave celeron neki nutra i instaliraju svoj OS (linux based u vecini slucajeva )
hafthorr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.04.2013., 14:42   #63
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Tesko da mozes trositi samo 40-45W (u loadu) sa 4 diska u i3 konfi kad sam procesor trosi 25W (naslabiji) do 65W (najjaci).

Znam sta rade ovo NASovi i imao sam "slozenac" i sad imam gotovi NAS system. Sto se tice user firendly/plug&play meni je daleko bolji gotov system jer jednostanvo sve je fino skrojeno bas za to i sve radi bez zeznacije i instalacija i slicno. Kod PC based systema uvijek neke zezancije da driverima, updjetovima, antivirusima....bleh .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 22:33   #64
hafthorr
Premium
Moj komp
 
hafthorr's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 121
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Tesko da mozes trositi samo 40-45W (u loadu) sa 4 diska u i3 konfi kad sam procesor trosi 25W (naslabiji) do 65W (najjaci).
usporedujes krive platforme, marvell i slicne platforme treba usporedivat sa Intel Centerton (koji je brzi i bolji) a trosi sa plocom i dual gigE ravno 12W na punom loadu.
hafthorr je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 22:40   #65
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor hafthorr Pregled postova
usporedujes krive platforme, marvell i slicne platforme treba usporedivat sa Intel Centerton (koji je brzi i bolji) a trosi sa plocom i dual gigE ravno 12W na punom loadu.
Ja usporedjujem ono sto ti preporucas i3 21xx vs gotov NAS (koji je obicno Atom/Celeron i slucno u jeftinijm verzijama) .

Znaci potrosnja tog slozenca sa i3 i potrosnja NASa ili im aneki jos slabiji i3 ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 22:49   #66
hafthorr
Premium
Moj komp
 
hafthorr's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 121
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Ja usporedjujem ono sto ti preporucas i3 21xx vs gotov NAS (koji je obicno Atom/Celeron i slucno u jeftinijm verzijama) .

Znaci potrosnja tog slozenca sa i3 i potrosnja NASa ili im aneki jos slabiji i3 ?
qnap i synologi jaci modeli su i3/e3 bazirani, a ne marvell

dapace nedavno su synology firmware ljudi "prilagodili" da instaliras na obican komp
hafthorr je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2013., 23:29   #67
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor hafthorr Pregled postova
qnap i synologi jaci modeli su i3/e3 bazirani, a ne marvell
Jaci jesi ali ne ovi o kojima mi govorimo u tom cjenovnom rangu, ti nisu JACI .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2013., 21:46   #68
vinja
Premium
Moj komp
 
vinja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 786
fora ideja, čak mi se sviđa... no kapacitet 4tb, ako stavim u neki raid5 onda mi ostanu 3TB. a za cijenu dva takva sustava uzmem QNAP 419 i 4x3TB Caviar red (na 7200rpm, ne 5400), i imam 12 TB (9 TB ako stavim u raid5) za cijenu 2 ta komada koji imaju 6tb na 5400rpm


Za ostalo - ne želim windowse gore, linux bi bio dobra solucija sa nekim celeronom no s tim mi se isto ne da zezat...Bitna je dosta i robusnost. Napajanje bi onda morao uzeti neko od "par kila", matičnu isto neku serversku, stabilnu... tako da bi to sve izašlo opet tolko novaca (3000+PDV bez diskovlja). Onda idealno treba posebni disk za sistem, da budu identičnih particija i kapaciteta ovi koji služe za sam storage...

A s NASom imam out-of-the box rješenje koje je dedicirano obavljanju točno ovog posla. Ne moram trošit resurse na antivir, na OS (win server npr),ostale dodatne aplikacije eventualno, ne moram mislit o updateima, raznim glupostima... U firmi sam admin sekundarno, primarno sam opterećen poslom non stop i trebam stvar koja će mi pružiti što mi treba, sa što manje muke (kako početne tako i u održavanju).

Također NAS je manji, tutnem ga u ormarić zajedno sa switchem i zaključam.

Zadnje izmijenjeno od: vinja. 13.04.2013. u 22:00.
vinja je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2013., 22:07   #69
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor vinja Pregled postova
fora ideja, čak mi se sviđa... no kapacitet 4tb, ako stavim u neki raid5 onda mi ostanu 3TB. a za cijenu dva takva sustava uzmem QNAP 419 i 4x3TB Caviar red (na 7200rpm, ne 5400), i imam 12 TB (9 TB ako stavim u raid5) za cijenu 2 ta komada koji imaju 6tb na 5400rpm


Da si pročitao review, vidio bi da imaju i verzije od 6, 8 i 12 TB :P
Isto tako, ima redundantno napajanje i redundantnu mrežnu karticu

Ja imam doma NAS običnom AMD pločom i procesorom, radi već oko 4 godine bez problema, ne znam zašto bi mi trebao antivirus,
a ni dodatni disk za OS (sve se boota sa 4gb SD kartice)
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2013., 12:41   #70
vinja
Premium
Moj komp
 
vinja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 786
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Da si pročitao review, vidio bi da imaju i verzije od 6, 8 i 12 TB :P
Isto tako, ima redundantno napajanje i redundantnu mrežnu karticu
kod nas je dostupan samo 4 TB... a 12 TB je nedostupan, al dođe preko 10k kn (što je više od ovoga)

Citiraj:
Ja imam doma NAS običnom AMD pločom i procesorom, radi već oko 4 godine bez problema, ne znam zašto bi mi trebao antivirus,
a ni dodatni disk za OS (sve se boota sa 4gb SD kartice)
koji OS vrtiš na toj kartici? Neki Linux?
vinja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.04.2013., 12:45   #71
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor vinja Pregled postova
kod nas je dostupan samo 4 TB... a 12 TB je nedostupan, al dođe preko 10k kn (što je više od ovoga)
Svi su modeli kod nas dostupni, samo se baš ne nude u maloprodaji.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2013., 14:24   #72
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor vinja Pregled postova

koji OS vrtiš na toj kartici? Neki Linux?

FreeNAS (NAS baziran na FreeBSD-u)
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2013., 16:31   #73
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Pogledao sam im NAS review-e, i definitivno mi se ne čine pouzdanima. Ne kužim kako im diskovi van RAIDa imaju skoro pa iste rezultate nego u RAID0.
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2013., 18:54   #74
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Sa_Stilom Pregled postova
Pogledao sam im NAS review-e, i definitivno mi se ne čine pouzdanima. Ne kužim kako im diskovi van RAIDa imaju skoro pa iste rezultate nego u RAID0.
Network bound?

isto tako vjerojatno nisu koristili testove za naivce (sekvencijalno pisanje par giga) nego realne testove mnoštva malih datoteka.
Tvoj komentar samo pokazuje koliko su testovi tipa tog iz Buga ostavili traga na psihu prosječnog konzumenta
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2013., 15:16   #75
Mleki
Premium
Moj komp
 
Mleki's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Našice
Postovi: 110
Samo da se nadovežem na problem izbora NAS ili Server.
Imao u firmi NAS Končar Berta (čitaj Intel SS4000-E) i nikad više.
NAS je naravno krepao, i pri tome jedan disk povukao za sobom.
Bez obzira na RAID5 nismo mogli do podataka, bez drugog identičnog NAS-a.
Na njemu smo napravili rebuild polja i vratili podatke.
Sada je to na File Serveru i meni čista savjest.
Ako i kihne server, stavim diskove u drugi server i pročitam ih.
Ovo je samo moje iskustvo koje dijelim s Vinja-om.

LP.
__________________
Mleki
Mleki je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2013., 19:01   #76
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Mleki Pregled postova
Samo da se nadovežem na problem izbora NAS ili Server.
Imao u firmi NAS Končar Berta (čitaj Intel SS4000-E) i nikad više.
NAS je naravno krepao, i pri tome jedan disk povukao za sobom.
Bez obzira na RAID5 nismo mogli do podataka, bez drugog identičnog NAS-a.
Na njemu smo napravili rebuild polja i vratili podatke.
Sada je to na File Serveru i meni čista savjest.
Ako i kihne server, stavim diskove u drugi server i pročitam ih.
Ovo je samo moje iskustvo koje dijelim s Vinja-om.

LP.
Čista savjest? U smislu da na file serveru ama baš nikako se ne može desiti da ostaneš bez podataka, ili kako si mislio?
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2013., 08:58   #77
Mleki
Premium
Moj komp
 
Mleki's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Našice
Postovi: 110
Naravno da se može desiti. Ali ovaj puta imamo virtualnu mašinu i na storage-u diskove.
I naravno da se sve backup-ira jednom tjedno full backup na traku.
Kad se jednom opečeš...

A potreba je takva da imam 24 sata da vratim podatke, znači ne gori.
Kažem samo da se svi kunu u pouzdanost tih NAS-rješenja, ali kad se nešto desi svi te skinu s ...
Tako je moje iskustvo. Ovako sam sam svoj majstor i znam vratiti stvari na svoje mjesto ako se nešto desi.
__________________
Mleki

Zadnje izmijenjeno od: Mleki. 02.05.2013. u 09:06.
Mleki je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2013., 10:37   #78
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Mleki Pregled postova
Kažem samo da se svi kunu u pouzdanost tih NAS-rješenja, ali kad se nešto desi svi te skinu s ...
Tako je moje iskustvo. Ovako sam sam svoj majstor i znam vratiti stvari na svoje mjesto ako se nešto desi.
Ima NAS-ova i NAS-ova. Sama ideja NAS-a ne ovisi o tehnologiji i ne gubi pouzdanost samo zato što je takav pristup diskovima.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2013., 16:45   #79
mario ANCserver
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: tutek
Postovi: 1
Poštovani,

da li vas zanima info da u susjedstvu HR počinje proizvodnja malih i srednjih servera koji koriste najnoviju ANC tehnologiju koja eliminira problem buke u radu servera, te je od sada iste moguće držati unutar samog uredskog prostora čime "server soba" postaje nepotrebna ? Za info o toj novoj vrsti servera slobodno se javite na moj email.

Lijep pozdrav,
Mario Boras
mario ANCserver je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2013., 17:24   #80
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor mario ANCserver Pregled postova
Poštovani,

da li vas zanima info da u susjedstvu HR počinje proizvodnja malih i srednjih servera koji koriste najnoviju ANC tehnologiju koja eliminira problem buke u radu servera, te je od sada iste moguće držati unutar samog uredskog prostora čime "server soba" postaje nepotrebna ? Za info o toj novoj vrsti servera slobodno se javite na moj email.

Lijep pozdrav,
Mario Boras
Takvi već postoje, na stranu što "server soba" ne služi samo tome.
Kakva je podrška/jamstvo/tehnička osnova?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 14:02   #81
Zagorec
Premium
 
Zagorec's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Klet
Postovi: 95
NAS ili server računalo

Imamo u firmi nekoliko računala (radnih stanica), a svi podaci su trenutno na jednom od njih, na kojem se isto radi.
Zadovoljan sam sa brzinom, pouzdanošču i generalno sa svime, jedino mi je problem kad se ovo računalo na kojem su podaci mora restartirat zbog nekog razloga, onda prvo treba izać iz programa na svim drugim računalima.

Zbog toga sam podatke odlučio staviti na drugo mjesto na kojemu se ne bi radilo. E sad, ne mogu se odlučit dali ići na NAS ili baš na računalo (server), isto/slično kakvo je sad samo se ne bi radilo na njemu.
U svakom slučaju stavio bi RAID 1 (i naravno radio redovito dodatni backup na više načina...)

Ako netko ima sličnog iskustva, bilo bi dobro čut savjete
__________________
Još jenu pa ideme
Zagorec je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 14:10   #82
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Pa neki storage server, redudantni, napraviš raid i UPS staviš i imaš pravu stvar.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 14:28   #83
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Mi smo to u maloj start-up firmi složili sa NAS-om i funkcionira besprijekorno. Ako treba samo storage, NAS je jednostavno rješenje za to. Mail i ostalo je na drugom mjestu.

Trenutno koristimo Synology 216j sa još par njegovih aplikacija (Cloud Connect i backup aplikacije) i na 7 radnih stanica u firmi + 2 u drugom gradu, radi dobro. Imamo fiksnu IP adresu na mjestu gdje je Synology. U godinu dana se natuklo cca. 300GB CAD i non-CAD podataka, nikakvih većih problema nije bilo. Pokazalo nam se kao brzo i pouzdano rješenje, a da ne velim da je bilo i trenutaka kada je verzioniranje ili totalno vraćanje obrisanog fajla skratilo poprilične muke.

Čak smo i vanjskima dali Read only pristup, jedino što je bilo problema kako određenom korisniku dati pristup na određeni folder unutar share foldera.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"

Zadnje izmijenjeno od: Vuco. 29.11.2016. u 14:34.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 16:14   #84
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Citiraj:
Autor Zagorec Pregled postova
Imamo u firmi nekoliko računala (radnih stanica), a svi podaci su trenutno na jednom od njih, na kojem se isto radi.
Zadovoljan sam sa brzinom, pouzdanošču i generalno sa svime, jedino mi je problem kad se ovo računalo na kojem su podaci mora restartirat zbog nekog razloga, onda prvo treba izać iz programa na svim drugim računalima.

Zbog toga sam podatke odlučio staviti na drugo mjesto na kojemu se ne bi radilo. E sad, ne mogu se odlučit dali ići na NAS ili baš na računalo (server), isto/slično kakvo je sad samo se ne bi radilo na njemu.
U svakom slučaju stavio bi RAID 1 (i naravno radio redovito dodatni backup na više načina...)

Ako netko ima sličnog iskustva, bilo bi dobro čut savjete
Da li je file share jedino bitno na tom "cesto restartanom" racunalu? Nista drugo se tamo ne vrti da bi ta aplikacija mogla raditi?
__________________
The Truth
gnjepar je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 17:33   #85
Zagorec
Premium
 
Zagorec's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Klet
Postovi: 95
Citiraj:
Autor gnjepar Pregled postova
Da li je file share jedino bitno na tom "cesto restartanom" racunalu? Nista drugo se tamo ne vrti da bi ta aplikacija mogla raditi?
Da, radi se samo o file sharingu, nema nikakvih servera niti servisa (mySQL ili slično).
Radi se o ERP poslovnom softweru koji je napravljen na nekakav "jednostavan" način bez tih servera i gluposti. Na radnim stanicama je samo jednostavan Shortcut na taj program koji je na drugom (glavnom) računalu.

Imamo mi i još puno drugih stvari (Office fajlovi, CAD....) ali za sve to isto ne treba ništa posebno, samo sharing kroz mrežu.

Ako idem na NAS vidim da ima "obični" i ima ovi neki koji imaju jači proc, a zapravo i neki operativni sustav... to je onda skoro ko mali PC?
__________________
Još jenu pa ideme
Zagorec je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 17:43   #86
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
To je onda doslovno mali PC sa vlastitim OS-om. Npr. DSM kod Synology-a. Ima CPU, memoriju i može se koristiti za više od samog file sharinga. No naravno, profi rješenja za file sharing i ostalo postoje i bolje su rješenje, ali i skuplje, te kompliciranije.

216j je neko home-small office rješenje. Imaju oni i jačih modela. Nas je NAS sa diskovima od 2TB (WD Red) koštao oko 3000kn.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 18:46   #87
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 669
@Zagorec

Sve su to kompovi ... pa i routeri imaju neki custom Linux inače teško da bi vidio njihov web-interface (npr. čitav pfSense (malo pametniji router) možeš stavit i na "normalan" komp). Za mali ured je zgodan i običan PC zbog jednostavnosti zamjene komponenti i dodavanja diskova jer je gotovi NAS specifičan hardver pa u slučaju kvara imaš dugi zastoj. Gore može ići i neki desktop Linux, iako postoje i strogo namjenska rješenja tipa FreeNAS, Nappit i sl.)
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 21:40   #88
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Idealna konfa za ovo:



Kućište MS Industrial HERO, bez napajanja
Napajanje FORTRON Hexa Plus, 400W, 80+, active, 12cm
Procesor INTEL Celeron G3900, 2800 MHz, Socket 1151
Matična ploča ASROCK H110M-DGS, socket 1151, DDR4
2x Memorija CRUCIAL 4 GB DDR4, 2133 MHz, DIMM, CL15

Ravno 1600 kn

Plus dva diska za RAID1, ovisno o vasim potrebama.

Gore stavis Debian 8, mdadm software raid, SAMBA share, u pozadini radis backup kako oces i di oces (rsync + tar).


Kasnije gore mozes dignuti apsolutno bilo koju uslugu koja ti padne na pamet i ako ti zatreba ("cloud" pristup izvana, VPN, mail, domenski kontroler, DNS, DHCP, Squid Proxy, web server, nadzorni alati za promet, telefonska centrala... ako zatreba naravno

Na ovom hardveru mozes komotno vrtiti i jednu WS2012 virtualku ako kojim slucajem Debian ne moze pokriti tvoje potrebe i trebas nesto dici na Windows Server OS-u. Plus, sav hardver je zamijenjiv i nadogradiv pojedinacno bez intervenije u OS-u. Stovise, u bilo kojem trenutku mozes preci na bolji hardver, migracija je jednostavna, samo prebacis diskove u drugi komp i u 99.9% slucajeva sve radi savrseno.

S NAS-om dobijes na jednostavnosti ali si ogranicen na mali skup servisa/usluga i trenutni hardver. S PC+linux "slozencem", za gotovo istu cijenu, dobijes sve sto pozelis ali moras sam sloziti (nije tesko, imas tutorijala za sve samo treba malo vremena i strpljenja).


Eto, pa ti biraj
__________________
The Truth

Zadnje izmijenjeno od: gnjepar. 29.11.2016. u 21:51.
gnjepar je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2016., 13:05   #89
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
ja ne vidim nigdi raid kontroler? kak mislis napravit onda raid 1?
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2016., 13:14   #90
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
Kolega je napisao software RAID da se složi
Alister je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na