Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.08.2008., 23:09   #1
bezbrizan
Premium
 
bezbrizan's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kauč
Postovi: 90
Externi HDD safely remove on Vista

Želim naglasiti da sam pretraživao pola sata i nisam naišao na slično pitanje.
Ispričavam se ako postoji, jer nikada ne bih pokrenuo upit iz ljenosti bez pretrage.
Dragi moji forumaši...nije to u stvari veliki problem,ali mi kida nerve,a i nije dobro za externjak.
Imam 2 WD Passporta i 2 MyBooka.
Dok je bio XP na stolnom računalu, uvijek je funkcioniralo, također i dalje fercera na laptopu jer mi je tamo i dalje XP.
Od kada je Vista sp1(32bit) na stolnom računalu, nema nikakve šanse da mi se externjak fizički doslovno ugasi putem opcije safely remove. Uredno skoči balon da je sve ok i da "iščupam" externjak,a on se i dalje vrti,te žiže svijetle.
Ubacim i zastarjeli WD Spindown alat...ni čut.

Znam da je neka banalna glupost, budite ljubazni i pomozite, jer jedno je memory stick čupat na "živo",ali HDD ne voli šokove ovog tipa.
Hvala!
bezbrizan je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2008., 00:51   #2
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Neću ti biti od neke pomoći, ali i kod mene je identična situacija - Vista nijedan disk ne želi isključiti nego se i dalje vrti kao kod tebe. Zašto, još nisam otkrio, ali nisam previše ni istraživao.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.08.2008., 16:08   #3
DuffJP
Premium
Moj komp
 
DuffJP's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zgb
Postovi: 100
evo da se i ja pridruzim klubu...identicna situacija,samo sto mi se to desava na xp-u...nadam se da nece biti posljedica

moze li to stvarno nastetiti disku? :S

Zadnje izmijenjeno od: DuffJP. 14.08.2008. u 16:22.
DuffJP je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2008., 16:28   #4
bezbrizan
Premium
 
bezbrizan's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kauč
Postovi: 90
Dragi moji, vidimo sada da nešto ne štima sa Vistom glede gašenja periferije.
DuffJP ipak bi kod tebe trebalo raditi na xp-u. Moje verzije sa sp2 i sp3 uredno ih gase. Ne znam dali to ima veze dali je disc tvornički externjak,a kod tebe neka "samogradnja" u externu ladicu.
domy_os... meni lagano zatrokira srce kada ga čupam iz struje na 7200 okretaja,a on napravi ZZZZUUUuuu....klak (kočnica igle)
Ostaje opcija da ih ostaviš da rade dok ne ugasiš cijeli komp.
bezbrizan je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2008., 16:47   #5
DuffJP
Premium
Moj komp
 
DuffJP's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zgb
Postovi: 100
Citiraj:
Autor bezbrizan Pregled postova
Dragi moji, vidimo sada da nešto ne štima sa Vistom glede gašenja periferije.
DuffJP ipak bi kod tebe trebalo raditi na xp-u. Moje verzije sa sp2 i sp3 uredno ih gase. Ne znam dali to ima veze dali je disc tvornički externjak,a kod tebe neka "samogradnja" u externu ladicu.
domy_os... meni lagano zatrokira srce kada ga čupam iz struje na 7200 okretaja,a on napravi ZZZZUUUuuu....klak (kočnica igle)
Ostaje opcija da ih ostaviš da rade dok ne ugasiš cijeli komp.
ma nije samogradnja, WD passport je...imam xp sp2 na lapu i sp3 na desktopu i ni na jednom se ne gasi...
DuffJP je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2008., 16:47   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,322
Pričalo se već o sličnome. Imam Icy Box externo kućište i Seagate IDE hard u njemu te XPP. Disk se nikada ne isključuje bez obzira na Safely Remove. I drugi korisici imaju isti problem. TomRI je to riješio dodavanjem releja na elektroniku kućišta. Postavio je slike i sve ostalo pa potražite taj post.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2008., 18:10   #7
bezbrizan
Premium
 
bezbrizan's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kauč
Postovi: 90
Sve vas razumijem. Mora postojati neka kvaka za korisnike xp-a Pro. Ako meni radi na stolnom i prijenosnom,a vama ni jedno...ipak bih se prislonio tezi da je do windowsa,a ne usb-a na matičnim pločama.
Svejedno iritantno je,a nemam namjeru se baviti alkemijom i relejima, dapače tko želi to ,jako dobra stvar.
Zanimljivo na stranicama proizvođača HDD-a, ni A ni Be o ovom fenomenu.
Dalje nema smisla davati dijagnoze dok se ne pojavi netko konkretan sa opisom uzroka nebuloze.
bezbrizan je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2008., 20:26   #8
DuffJP
Premium
Moj komp
 
DuffJP's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zgb
Postovi: 100
jeste instalirali (barem vi koji imate passport) onaj WD disc manager? ja sam ga instalirao na desktopu i tamo mi se disk ugasi kada ga safely removam sad sam ga i instalirao na lapu pa i tamo se dogodi...posve sam zaboravio na tu pizdariju

al svejedno je glupo sto cu na drugim kompovima kod prijatelja, etc morati na silu gasiti disk, bez da se prestane vrtjeti...
DuffJP je offline   Reply With Quote
Staro 14.08.2008., 23:45   #9
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Ja sam mislio da to tako mora bit. I tako mi je dosad sa dva 3.5" kućišta i dva diska, nijedan se nije gasio nakon safely remove. Nisam ni znao da se koristi za gašenje kod diskova, samo da prestane radit sa datotekama kako nebi postale "skorumpirane".

Bi li radio taj WD Disc Manager kod ostalih diskova?
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2008., 10:05   #10
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Nažalost nije, ako imaš loše kućište tj konverter u njemu disk može i glavom platiti to kaj ga glupi OS ne ugasi da ne spominjemo da još nije sve u njemu fiksirano za prijevoz dok se okreće i bezvezni udarac ga može sredit...

Kod 3.5 diskova još može čovjek to i shvatiti ali da tvornički 2.5 mobilni ne ugase je već idiotizam, mislim koda takvi diskovi postoje od jučer pa neznaju u redmondu kako se s njima treba radit...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.08.2008., 10:54   #11
Audiofil
Banned
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 4
USB Safely Remove

Ja koristim USB Safely Remove za ubijanje processa externih USB priključaka, kao HDD i sl.
Pošto imam više vanjskih HDD-ova ovo je spas!
http://safelyremove.com/download.htm
Isprobano i definitivno radi svoj posao!
Audiofil je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2008., 11:15   #12
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Meni se i WD Passport (2.5") i My Book (3.5") isključe kad odem na Safely Remove Hardware, bez ikakvih dodatnih programa, ali samo na XP-u dok na Visti ne pomaže ništa.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2008., 13:08   #13
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,553
Moj 2.5" Hitachi 160GB 5400 rpm se ne gasi na safe remove, a nalazi se u Zignum ladici.
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2008., 14:00   #14
bezbrizan
Premium
 
bezbrizan's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kauč
Postovi: 90
Citiraj:
Autor Audiofil Pregled postova
Ja koristim USB Safely Remove za ubijanje processa externih USB priključaka, kao HDD i sl.
Pošto imam više vanjskih HDD-ova ovo je spas!
http://safelyremove.com/download.htm
Isprobano i definitivno radi svoj posao!
Isprobano na Visti sada i neće da ugasi apsolutno ništa.
Evo i portable opcija,ako tko želi isprobat.

EDIT:

Evo gospodo rješenja. Svi smo lagana pušiona dok gospoda iz Microsofta ne naprave
malu zakrpicu.
Na stranici WD.
Što će siroti WD...kažu ,ugasite cijeli pc pa ištekajte externjak.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 15.08.2008. u 14:47.
bezbrizan je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2010., 10:22   #15
DEfragmenter
Registered User
Moj komp
 
DEfragmenter's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Kaštel Stari
Postovi: 56
WD My Passport Essential

Evo da se nadovežem na ovu odavno otvorenu temu.
Moj WD My Passport Essential 500 GB se uredno gasi i prestaje vrtjeti nakon Safely Remove iz Windowsa XP.
Ali muči me što svjećica bljeska svake 2,5 sekunde (u uputama piše da je to standby način rada diska). Isto tako piše i da bi se svjećica trebala ugasiti. Ne koristim dodatni program koji se može instalirati i preko njega također odabrati Safely Remove My Passport. (ne znam.. gasi li se on onda drukčije?)
Ne znam što je ovo sa svjećicom, ali disk mi je star dva dana i dosad sam ga tri puta odspojio na ovaj način i zasad je sve OK. Ipak se on prestaje vrtjeti. Ima li tko još kakvih sugestija? Je li ovo u redu? Moram li stavljati taj dodatni WD SmartWare program?

Zadnje izmijenjeno od: DEfragmenter. 12.11.2010. u 12:40.
DEfragmenter je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2010., 10:40   #16
tihomir
Premium
 
tihomir's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2002
Lokacija: ?
Postovi: 2,274
Dečki, evo rješenje: Ovdje

Easy Workaround : Safely Remove an external hard disk/USB Thumb drive in Windows 7 and Windows Vista

(THE USUAL WORK AROUND IS SHUTTING DOWN THE PC OR SLEEPING IT AND THEN REMOVE. THIS IS THE ALTERNATE AND PROPER WAY OF DOING THAT)
Powering down USB-powered external hard disk in Vista/7

USB-powered external hard disk In Vista/7, even after safely removing USB-powered external hard disk will not work in the same way as the safe removal would do in Windows XP. What it won’t do is powering down the hard drive(Hard Disk Wont spin down in vista/7). You will notice this when you unplug the USB cable, because of the clickin sound coming from the hard disk, similar to the one you would hear if the power supply got suddenly cut off.


[THE FINAL EASY SOLUTION JUST FOR YOU]

Solution: [Steps made easy for you]

1) Goto http://sg.danny.cz/sg/sdparm.html and download sdparm.exe for windows.

2) Goto http://ccollomb.free.fr/unlocker/ and Download and install the latest version of the Unlocker software (Version 1.8.9 or above) in the path C:\Program Files\Unlocker (default path)

3) Copy the already downloaded sdparm.exe to C:\Windows\System32.
4) Download the spindown batch file

http://www.mediafire.com/file/ztqyz0zeyhy/SAFELY REMOVE EXTERNAL HD.rar

5) Copy and place the safely remove external hd batch file in the desktop

6) For windows vista/7 : Right click the batch file and run as administrator

7) Enter the drive letter of the external hd when the batch file asks for it.

8) Hard disk will spin down. Now pull the cable of the hard disk!!!

Note :

a) Do not use the windows safely remove option as it will spin up the hard disk again!!!

b) If you have multiple partitions on the external hard disk put any one of the external hard disk’ s partitions drive letter

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<Happy Computing>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
tihomir je offline   Reply With Quote
Staro 14.12.2010., 19:17   #17
HAL 9001
Poboljsana verzija
Moj komp
 
HAL 9001's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Šibenik
Postovi: 470
Meni ovo ne radi, a sve sam radio po uputama?Javi da je disk isključen, a kad ga idem odspojiti čuje se spindown diska.
HAL 9001 je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2011., 16:26   #18
uploader
Premium
Moj komp
 
uploader's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Germany
Postovi: 692
Da li je netko pronašao nešto što radi....svi imaju problema s ovim, ali nitko ništa ne govori....valjda je postalo uobičajeno da se nakon klika na Eject u W7 (iako se pokaze poruka da nije moguce diskonektati uređaj jer ga neki proces koristi) jednostavno iščupa kabl iz računala ili sami USB stick......
uploader je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na