Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.02.2012., 16:48   #91
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
To će nakratko "zaklati" NAS od strane samo jednog korisnika, pa bi moglo biti problema.
Nevjerujem da ce ga (1511+) nesto jako "zaklati" da ce postati non responsive. Ima dual core 1.8Ghz CPU sa 1Gb rama (prosirivo do 3Gb) Moj ima neki jadni atom 1.2Ghz, i 256Mb RAMa i slao sam mu s dva kompa oko 2 TB podataka (sto malih od 50kb sto velikih video fileova) i sam CPU je bio na 55-65% usage a memory na 80% i mogao sam i dalje prcakti po njemu po settingsima/contorl panelu bez da se vidi neko drasticno usporenje. Diskovi tj. su ono di ga moze najvise usporit ako nisu dovoljno brzi jer RAID 5/6 radi parity pa se tu gubi na brzini diskova u odnosu kad ga usteka u obicni desktop. Moj je doduse dosta manjih performansi i diskovi su green (meni za kuci i dalje odlicno jer u vrh glave 3 usera su u isto vrijeme gore). Znaci staviti brze 7200rpm diskove sa 64mb cache, staviti raid 5 (ili Synonolgy SHR) i imat ce preko 100 Mb/s write i preko 160mb/s read. (moj je 35write i oko 70-75 read) sto i nije neka preveliak tlaka. Kolko sam skuzio vecina njegovih fileova bi trebale biti slike a danjasnji digitalci snimaju sliek od par Mb (tipa 3-7Mb JPG) ili do 20-30Mb RAW takao da bi to trebalo ici dosta brzo i 500Mb ce biti u minuti gotovo u slucaju parsto slika (za neki veci video file i puno prije).

A u krajnjem slucaju ako su voljni rastegnuti se do 20t kn mogu uzet onaj najjaci model + 5 diskova i onda sigurno nece biti problema sa performansama na 10Gbit/1000 Mb/s .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 16:57   #92
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Nevjerujem da ce ga (1511+) nesto jako "zaklati" da ce postati non responsive. Ima dual core 1.8Ghz CPU sa 1Gb rama (prosirivo do 3Gb) Moj ima neki jadni atom 1.2Ghz, i 256Mb RAMa i slao sam mu s dva kompa oko 2 TB podataka (sto malih od 50kb sto velikih video fileova) i sam CPU je bio na 55-65% usage a memory na 80% i mogao sam i dalje prcakti po njemu po settingsima/contorl panelu bez da se vidi neko drasticno usporenje. Diskovi tj. su ono di ga moze najvise usporit ako nisu dovoljno brzi jer RAID 5/6 radi parity pa se tu gubi na brzini diskova u odnosu kad ga usteka u obicni desktop. Moj je doduse dosta manjih performansi i diskovi su green (meni za kuci i dalje odlicno jer u vrh glave 3 usera su u isto vrijeme gore). Znaci staviti brze 7200rpm diskove sa 64mb cache, staviti raid 5 (ili Synonolgy SHR) i imat ce preko 100 Mb/s write i preko 160mb/s read. (moj je 35write i oko 70-75 read) sto i nije neka preveliak tlaka. Kolko sam skuzio vecina njegovih fileova bi trebale biti slike a danjasnji digitalci snimaju sliek od par Mb (tipa 3-7Mb JPG) ili do 20-30Mb RAW takao da bi to trebalo ici dosta brzo i 500Mb ce biti u minuti gotovo u slucaju parsto slika (za neki veci video file i puno prije).

A u krajnjem slucaju ako su voljni rastegnuti se do 20t kn mogu uzet onaj najjaci model + 5 diskova i onda sigurno nece biti problema sa performansama na 10Gbit/1000 Mb/s .
Znaš što će se desiti kad par korisnika proba isto, par sto mega zapisa na RAID 5/6 na NAS-u?

Ne bi ja bio dežurni admin u tom trenutku.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 17:02   #93
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ne bi ja bio dežurni admin u tom trenutku.
Heh, sad ono.. imas neku "pametniju" soluciju koja nece imati problem pisati 500Mb odjednom sa par korisnika (premda kolko vidim to je neki max usage koji on spominje koji se bas nebude dogadjao cesto) za 10-15tkn sa 4TB diskova i bar donekle redundancijom ?

Mozda da ide na RAID 0 (stripe) samo radi brzine ako vec imaju backup rjesen drugacije pa kao puken koji HDD niej neka velika steta ako imaju svakodnevni backup ?

Mislim budget nije bas neki top notch pa se makar ocekivanja moraju prilagodit tome .

Nego nagual reci nam kako to sad trenutno funkcionira ? sad nemate NAS niti nesto slicno pa di sad snimate i kako to radi s tom kolicinom podataka ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 19:48   #94
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Heh, sad ono.. imas neku "pametniju" soluciju koja nece imati problem pisati 500Mb odjednom sa par korisnika (premda kolko vidim to je neki max usage koji on spominje koji se bas nebude dogadjao cesto) za 10-15tkn sa 4TB diskova i bar donekle redundancijom ?
Nemam, tu i je inicijalni problem.

S takvim opterećenjem lupiti na SATA RAID6 će biti popriličan kaos ako više ljudi krene zajedno. O backupu da ne pričam.

Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Nego nagual reci nam kako to sad trenutno funkcionira ? sad nemate NAS niti nesto slicno pa di sad snimate i kako to radi s tom kolicinom podataka ?
To je glavno pitanje.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 21:50   #95
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
Citiraj:
Autor nagual Pregled postova
Oni nemaju pojma o čemu ja govorim i što meni treba
Tak da vendori,hmm....
Drugim rijecima, krajnje je vrijeme za promjenit vendora za vase dobro.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 22:25   #96
nagual
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Heh, sad ono.. imas neku "pametniju" soluciju koja nece imati problem pisati 500Mb odjednom sa par korisnika (premda kolko vidim to je neki max usage koji on spominje koji se bas nebude dogadjao cesto) za 10-15tkn sa 4TB diskova i bar donekle redundancijom ?

Mozda da ide na RAID 0 (stripe) samo radi brzine ako vec imaju backup rjesen drugacije pa kao puken koji HDD niej neka velika steta ako imaju svakodnevni backup ?

Mislim budget nije bas neki top notch pa se makar ocekivanja moraju prilagodit tome .

Nego nagual reci nam kako to sad trenutno funkcionira ? sad nemate NAS niti nesto slicno pa di sad snimate i kako to radi s tom kolicinom podataka ?
Kako sada funkcionira?

Ne funkcionira

Imamo neki prastari NAS, Intel Entry Storage System 4200 - jaja sam otegao dok sam ga koliko-toliko uspio konfigurirati, on, deklarativno, prepoznaje AD, ali zapravo ne možeš primijeniti AD security, GP , apsolutno ništa.

Nema backupa, teoretski svatko tko zna naziv ili IP adresu NAS-a može sve obrisati, nema nikakve kontrole...

I sada svaki user ima svoj folder koji se na kompu vidi kao disk (to se, na svu sreću, moglo iskonfigurirati kroz AD) i tamo se spremaju podaci.

Dogovor je sa korisnicima (i oni ga se, za divno čudo, pridržavaju) da na NAS trpaju sve ono što oni misle da je bitno ali da povremeno počiste datoteke koje im ne trebaju.

NAS je 2TB, popunjen je oko 85%.

Što se tiče kopiranja i velike količine podataka - nekako se iskristaliziralo zadnju godinu što se i koliko radi, koliko tko radi (NAS ima relativno dobar log o tome), kako se ponaša NAS kada ga napadne 7-8 usera svaki sa 200MB slika (a ponaša se neloše, što jest, jest ).

Većina korisnika pusti kopiranje u pozadini, a u međuvremenu rade nešto drugo,tako da je brzina zapravo nevažna :-)

Postoje dvije aplikacije koje koriste NAS kao skladište podataka, no te su datoteke sitne, uglavnom PDF i DOC dokumenti veličine cca. 4 MB za PDF, max. 1 MB za DOC file i nema nikakvog zastoja u radu - te aplikacije koristi cca. 200-250 korisnika dnevno, a aplikacije automatski briše sve dokumente starije od mjesec dana, jer se oni, opet kroz aplikaciju, backupiraju kroz backup software.

U međuvremenu se povećao broj korisnika, zahtjevi na NAS su postali veći i pala je odluka o nabavi novoga.

E sada, ovaj Synology ima dosta zgodnu opciju dodavanja diskova koji nemaju mrežnu opciju i u punoj konfiguraciji to iznosi cca. 15TB diskovnog prostora, što je više nego dovoljno.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Znaš što će se desiti kad par korisnika proba isto, par sto mega zapisa na RAID 5/6 na NAS-u?

Ne bi ja bio dežurni admin u tom trenutku.
Ja sam, na žalost, uvijek dežurni admin

Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
Drugim rijecima, krajnje je vrijeme za promjenit vendora za vase dobro.
Na žalost, ja nemam apsolutno nikakvog utjecaja na vendore, opremu, OS islične stvari - to se sve odlučuje na puno višim razinama.

@Lewis, @Old Iggy, @man i ostali, naravno !!!

Dečki, zbilja cijenim vaše savjete, prijedloge i nadasve korisne informacije.
Jer nakon svih pročitanih postova znam na što trebam obratiti pažnju i kako definirati zahtjeve na NAS.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 08.02.2012. u 23:11. Razlog: spajanje postova
nagual je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 23:17   #97
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Pa ako sad ovaj prastari NAS odradjuje "nelose" onda ce ovaj Synology biti sto bi narod reko "avion" plus sto kapcatitet s kojim krecete bi bio duplo veci i moze se prosirit kasnije ako zatreba .

Neznam sto bi reko ali ja ne vidim bolju soluciju za te pare (10-15t kn sa 5*2TB diskovima i RAID 5 tj. njihov Snyology Hybrid Raid (SHR). Ja nebi iso na RAID6 ako imate zasebni backup, 4+1parity disk mi ce cini dovoljno za sigurnost u ovoj prici.

BTW imaj na umu da ovih 15TB mozes ostvariti samo ako ides na 3TB diskove (3TB*5=15) tako da ako kupis 2TB onda ti je kapacitet smanjen na 10TB (s tim da jos gubis dio za RAID5 pa racunaj oko 7TB u konacnici kao stavis 5*2TB diskove jer formatirnai kapaciteti diskova su dosta manji zbog ovog "izuma" proizvodjaca medija za pohranu gjde se racuna 1000 a ne 1024 kako bi treblao biti.

Nekad je to bilo zanemarivo na malim diskovima ali sad na disku od 3TB izgubis lagnao 250Gb na formatiranju . Ali u krjnjem slucaju mozes kupit dodatni modul za synology tj. kutiju za prosirenje jos X diskova ili mjenjati ovih 5 kom od 2TB pomalo za 3TB .

Ja sam se dvoumiuo dali uzeti 2TB (povoljniji cijenom po GB) ili 3TB ali diskovi su taman bili toko jeftini (3TB 1000kn) da nisam mogo odlit premda mi mozda nije ni trebao jer imam popunjeno ispod 3TB (od 8.2) trenutno .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 23:48   #98
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,517
Za 10-15kkn tesko da ces naci ikakav NAS kakav bi tebi trebao, a da opsluzuje toliko korisnika (pricamo o 300-400 korisnika dnevno, jel?)... Synology i slicni mali NASovi ne dolaze u obzir ovdje...

Tebi bi ozbiljno trebao posteni NAS tipa EMC VNX, NetApp FAS, i slicni... Kapacitet kolki ti treba, ali na sto vecem broju diskova (tipa 300GB ili 600GB SAS, ali mislim da bi mogao i sa 1TB SATA diskovima), jer i sam si rekao da korisnici zapisuju 300-600MB fajlove odjednom... Po mogucnosti ti treba i nekakav NAS koji ce se znati sluziti kompresijom, tako da se ne razbacujes sa tim kapacitetima slika bez razloga... Pazi, citanje nije problem, ali pisanje je ozbiljan problem, tako da ce ti trebati i dosta GB cachea na tom NASu...

Mozes iskoristiti SATA diskove (1TB, nemoj vece ni slucajno!! trpaj u RAID6 ili RAID-DP i imaj jos i hotspare jedan), jer se radi o velikoj kolicini sekvencijalnog pisanja/citanja, tako da nemas probleme sa random pristupom podacima... Ali, kako sam vec rekao, mene ovdje brine kolicina korisnika i brzina mreze... Svaki korisnik moze imati max. 1Gbps prema switchu... Switch prema storageu isto tako ide sa 1Gbps (osim ako ne koristis nekakav link aggregation, ali za to ti treba pametan switch, a i storage koji ce to znati iskoristiti)... Dakle, ako imas 2-4x 1Gbps porta na storageu si OK... Ne treba ti 10GbE, jer je to bacanje love...

Uglavnom, ima ovdje podosta mesa...

Takodjer, kako je Iggy vec spomenuo - jel ima kakva razradjena backup strategija?
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2012., 23:57   #99
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Damire, damire ne slusas/citas - reko je covjek da ima backup i da nije u njegovoj ingerenciji . Plus ovo sto ti pricas odlazi u sfere od 50+tkn tako da nist od toga (ipak shefovi placaju pa je cijena No1 faktor ).
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: Lewis. 09.02.2012. u 00:10.
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 00:18   #100
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Damire, damire ne slusas/citas - reko je covjek da ima backup i da nije u njegovoj ingerenciji . Plus ovo sto ti pricas odlazi u sfere od 50+tkn tako da nist od toga (ipak shefovi placaju pa je cijena No1 faktor ).
Ma vidi kolko toga ima na par strana, pa nisam stigao sve procitati... Ludujem tu sa vCloud-om, istovremeno importam VMove, pokusavam prokljuviti zasto koleginica ne moze startati novi vApp koji joj treba za nekakvo testiranje, updateam passworde za neke VMove, komentiram sa kolegom kako cemo odraditi neki grdi projekt tamo preko bare, i razmisljam kako da podignem nekakav cloud datacentar na sjevernom polu (doslovno)...

I ti bi da sad ja vidim rijec 'backup' u svoj ovoj sumi postova...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 09:16   #101
nagual
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Za 10-15kkn tesko da ces naci ikakav NAS kakav bi tebi trebao, a da opsluzuje toliko korisnika (pricamo o 300-400 korisnika dnevno, jel?)... Synology i slicni mali NASovi ne dolaze u obzir ovdje...

Tebi bi ozbiljno trebao posteni NAS tipa EMC VNX, NetApp FAS, i slicni... Kapacitet kolki ti treba, ali na sto vecem broju diskova (tipa 300GB ili 600GB SAS, ali mislim da bi mogao i sa 1TB SATA diskovima), jer i sam si rekao da korisnici zapisuju 300-600MB fajlove odjednom... Po mogucnosti ti treba i nekakav NAS koji ce se znati sluziti kompresijom, tako da se ne razbacujes sa tim kapacitetima slika bez razloga... Pazi, citanje nije problem, ali pisanje je ozbiljan problem, tako da ce ti trebati i dosta GB cachea na tom NASu...

Mozes iskoristiti SATA diskove (1TB, nemoj vece ni slucajno!! trpaj u RAID6 ili RAID-DP i imaj jos i hotspare jedan), jer se radi o velikoj kolicini sekvencijalnog pisanja/citanja, tako da nemas probleme sa random pristupom podacima... Ali, kako sam vec rekao, mene ovdje brine kolicina korisnika i brzina mreze... Svaki korisnik moze imati max. 1Gbps prema switchu... Switch prema storageu isto tako ide sa 1Gbps (osim ako ne koristis nekakav link aggregation, ali za to ti treba pametan switch, a i storage koji ce to znati iskoristiti)... Dakle, ako imas 2-4x 1Gbps porta na storageu si OK... Ne treba ti 10GbE, jer je to bacanje love...

Uglavnom, ima ovdje podosta mesa...

Takodjer, kako je Iggy vec spomenuo - jel ima kakva razradjena backup strategija?
Apsolutno si u pravu:-)

Ali kako kaže Lewis - šefovi određuju lovu, tak da se moram pokriti sa onim što imam na raspolaganju

Nije puno, ali nije ni malo, aznaš kak to ide - nakon nekog vremena naručiš još malo diskova, pa još malo ovoga, onoga..

Naravno da bi se u startu isplatilo kupiti jači, skuplji, bolji NAS - ali to razumijemo ti, ja i svi oni koji se bave informatikom u firmi kojoj informatika nije core biznis, nikako šefovi, manageri, tajnice, kumovi itd...:-)
nagual je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2012., 13:47   #102
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,517
U tom slucaju uzmi neki server u koji mozes strpat dovoljno diskova i instaliraj Nexentu. www.nexenta.com. Imas i besplatnu verziju Nexenta Community Edition. Imas CIFS/NFS + iSCSI na njoj, ZFS, kompresiju, itd.

Osobno sam imao 3 slozenca na besplatnom Community Edition (oko 34TB ukupno), i sa njih smo vrtili preko 300 virtualki u produkciji. Sada trenutno imam 5 virtualnih Nexenti u vCloudu i koristim ih za sve i svasta.
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2012., 18:08   #103
ZZZZ
Premium
Moj komp
 
ZZZZ's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Stan
Postovi: 60
Trebao bih NAS za pohranu i streaming video/audio podataka te za 24/7 torrent stroj.

Trenutna situacija:
- računalo radi 24/7 što nije nimalo dobro radi potrošnje struje
- 1.5 TB podataka odnosno puni HDD-ovi

Zanima me dali je bolje kupiti neki postojeći NAS ili ga sam sastaviti?

U slučaju postojećeg koji je dobar da može izdržati istovremeno streaming HD filma (na wdtv live) + muzike + skidanje torrent file-ova (obavezno da ima dobar torrent client kojeg podržavaju privatni trackeri)?

U slučaju sastavljanja: zanima me kombinacija hardware + software?

Molim vas ako mi možete dati preporuku imajući na umu:
- potrošnju
- kvalitetu
- stabilnost
- cijena (kao zadnja, znači radije nešto kvalitetnije što će raditi sljedećih nekoliko godina ispravno, usprkos tome što je skuplje) - maksimalno 4000 kuna ( ne mora se potrošiti baš svaka kuna)

Edit:

Cijena sa diskovima. Prostor za početak je dovoljno 2 TB, s mogućnosti nadogradnje na 4 TB (a u još daljoj budućnosti tko zna).

Zadnje izmijenjeno od: ZZZZ. 16.02.2012. u 00:34.
ZZZZ je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2012., 18:13   #104
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
4000 sa diskovima (kao DA koliko prostora trebas?) ili 4000 samo NAS/komp ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2012., 22:11   #105
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor ZZZZ Pregled postova
Trebao bih NAS za pohranu i streaming video/audio podataka te za 24/7 torrent stroj.

Možda ovaj

http://www.adria-computers.hr/index....oduct_id=83795

HP-ov microserver za 1700kn plus cijena diskova, a za software freenas instaliran na SD karticu
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 09:18   #106
Gocznet
Premium
 
Gocznet's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 160
Ako ideš na gotovi NAS je bi ti preporučio od Synologya neki model, meni radi odlično i bez ikakvih problema ga koristim za streaming HD sadržaja i glazbe i za skidanje torrenta sa privatnih trackera.

http://www.synology.com/products/pro...S212j&lang=enu

Ovaj model ti podržava do 2 diska i 6TB a košta cca 1600kn a ako ti treba prostora za vise diskova imaš i model DS411 u koji idu 4 diska.
Gocznet je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 09:41   #107
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
di si kupio synologya ?
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 10:30   #108
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Codiac Pregled postova
di si kupio synologya ?
Imas ih na vise mjesta, potrazi u optimimu ili kod uvoznika (tecomtrade) ili u krajnjem slucaju na nabava.net kao znas koji tocno model trazis.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 16:50   #109
ZZZZ
Premium
Moj komp
 
ZZZZ's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Stan
Postovi: 60
Citiraj:
Autor Gocznet Pregled postova
Ako ideš na gotovi NAS je bi ti preporučio od Synologya neki model, meni radi odlično i bez ikakvih problema ga koristim za streaming HD sadržaja i glazbe i za skidanje torrenta sa privatnih trackera.

http://www.synology.com/products/pro...S212j&lang=enu

Ovaj model ti podržava do 2 diska i 6TB a košta cca 1600kn a ako ti treba prostora za vise diskova imaš i model DS411 u koji idu 4 diska.
Znači nemaš problema sa istovremenim streaming-om HD sadržaja i skidanjem torrenta?
ZZZZ je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 22:41   #110
Gocznet
Premium
 
Gocznet's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 160
Citiraj:
Autor ZZZZ Pregled postova
Znači nemaš problema sa istovremenim streaming-om HD sadržaja i skidanjem torrenta?

Ja imam model DS210j, točnije od prije 2 generacije i isprobao sam streaming na 2 uređaja HD film i torrente istovremeno i radi bez greške..

Inače nabavljen u tecomtradeu.
Gocznet je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2012., 01:03   #111
ante2
Premium
Moj komp
 
ante2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,300
Ahoj lege po NAS-u.

Evo sam preso na DSM 4.0 (Synology DS211j) i cini mi se da NAS brze radi, narocito kad je multitasking u điru, jel neko od vlasnika Synology NAS-ova isto ovo primjetio ili se to autosugestija poigrava sa menom.
Za one koji nisu jos na DSM 4.0 mogu rec da ako nista drugo izgleda lipse nego DSM 3.X, cak mi malo previse graficki baca na MAC OS, barem za moj ukus
Za sada nista negativnog nisam primjetija (i nadam se da necu ) prema starom OS-u tj DSM 3.X

ps- ne mogu a da ne recem da mi je drago sta je tema koju sam zapocea (iz ljubavi prema Synology NAS-u) ziva i zdrava, jedino mi je tuga sta me vise nema ovdi, jer me je zivot malo pojea (djeca, zena, obaveze, poso), fala lege
__________________
MSI Z77 MPower
Intel i5 3570K @4,2GHz, NOCTUA NH-U12S
Gigabyte GTX 1070
DDR3 16GB (4x4GB) 1600Hz Corsair Vengeance
Carbide Series Air 540, Corsair RM750i
CREATIVE LABS X-Fi Titanium-Kingston HyperX Cloud
DELL U2515H
Synology DS413
ante2 je offline   Reply With Quote
Staro 30.03.2012., 09:26   #112
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Ja sam isto na DSM 4.x od prvog dana kad je izasao iz bete i za sad nisam nasao bugova u onom djelu sto meni treba.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2012., 20:07   #113
baTman
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: asfsafsa
Postovi: 320
Uskoro kupujem onaj novi ds112j (1-bay), samo se mučim gdje naći dobar 3tb-4tb disk i naravno jeftin hehe
baTman je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2012., 21:06   #114
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor baTman Pregled postova
Uskoro kupujem onaj novi ds112j (1-bay), samo se mučim gdje naći dobar 3tb-4tb disk i naravno jeftin hehe
Što ti nije bolje npr D-Link DNS-320, mjesta za dva diska i još je jeftiniji

Ili WD-ov sa već ugrađenih 4TB diskova za 3000 i nešto sitno kuna
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2012., 21:15   #115
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
4Tb diskovi nece skoro biti jeftini tak daili gledaj 3TB ili mozda i bolje 2*2TB u neki "jaci" NAS
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2012., 23:23   #116
baTman
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: asfsafsa
Postovi: 320
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Što ti nije bolje npr D-Link DNS-320, mjesta za dva diska i još je jeftiniji

Ili WD-ov sa već ugrađenih 4TB diskova za 3000 i nešto sitno kuna
Taj WD mi je preskup, a Synology bi uzeo jer je kvalitetan, a i ima mnogo aplikacija za njega i izašao je nema mjesec dana, kad čujem d-link odmah se sjetim vražijeg rutera..... nemogu gledat onaj njegov interface.

Meni je više nego dovoljan ds112j, sa 3tb ili 4tb uffff, tu bi držao trenutačno 195Gb, a filmove u 720p bi spremao samo koji mi se sviđaju, u zadnjih 6 mjeseci skupio sam 152Gb filmova. Mislim da bi 3/4tb popunio za par godina

nego...jeli mi može tko preporučiti 3tb hard?

Napomena:
Code:
Always choose hard drives that suit your needs. According to hard  drive manufacturers, desktop class hard drives are designed for  balanced performance and reliability for everyday computing, while  enterprise class hard drives are designed to deliver higher performance  standards suitable for 24x7 mission critical business applications. Hard  drive manufacturers strongly recommend installing enterprise class hard  drives for the RAID environment regarding to these reasons. Please choose the hard drive that fits your needs.
baTman je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2012., 23:35   #117
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor baTman Pregled postova
Taj WD mi je preskup, a Synology bi uzeo jer je kvalitetan, a i ima mnogo aplikacija za njega i izašao je nema mjesec dana, kad čujem d-link odmah se sjetim vražijeg rutera..... nemogu gledat onaj njegov interface.
Pa ne bi te disk od 4tb i synology izašlo manje novaca

http://www.supernet.hr/webshop.php?H...rodID=M0130441


3030kn
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2012., 23:46   #118
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor baTman Pregled postova
nego...jeli mi može tko preporučiti 3tb hard?
Ja imam 4*3TB WD green u DS 411j i rade dobro za sad (kuc-kuc).
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2012., 00:36   #119
baTman
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: asfsafsa
Postovi: 320
Ja sam baš zapeo za taj Synology a više bayova mi netreba stvarno, bezveze ću baciti novac na nešto što neću kupiti dugo vremena (drugi hdd od 3tb gledajući današnje cijene), a i kao što sam rekao i ovo mi je previše.... nego molim vas preporućite hard od 3tb za Synology NAS DS112j.
baTman je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2012., 01:33   #120
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,602
Pozdrav ekipa, treba mi preporuka.

Traži se NAS, koji radi s OSX Lion i Time Machineom

Upravo sam izgubio 3h kod čovjeka pokušavajući OVO natjerati da proradi s Time Machineom. Iako u specifikacijama piše da je Time Machine podržan, mislim da je problem u Lionu. Kontinuirano me kod uključivanja Time Machine-a traži username i password (po defaultu oboje: admin) i odbija šifru. Nema što nisam probao i nema lijeka.
Na windowsima radi savršeno.

Vjerojatno će ga vratiti nazad u dućan i tražiti nešto drugo, pa me sad zanima što. Jedino što sam uspio pronaći je D-Link DNS-320

Unutra ide 2 x 2TB, potrebe za više mjesta nema.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na