Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.08.2014., 04:35   #1
ZOX
Premium
Moj komp
 
ZOX's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 297
Kratki ESXi vodič

pozdrav forumašima

želja mi je dati neupućenima jedan vodič za instaliranje i rad na ESXi serveru.

Postoji i virtualizacija kroz VirtualBox ili Player, no rad na specijaliziranom OS -u je jedan novi svijet.
Moram priznati da sam ostao frapiran količinom informacija na VMware -ovom sajtu.
Terminologija ja zbunjujuća dok se jednom ne naviknete na drugi pogled prema računalima.

Zašto bi netko rađe radio na virtualkama nego na klasičnom računalu?

1) smanjenje troškova na hardveru.
Ovako i onako, računalo većinu vremena na radi ništa. Zašto bacati procesorsko vrijeme?
Protu-argument je da ako jedna stvar krepa - padaju sva računala na njemu.
Ovo je istina samo u slučaju otkazivanja napajanja, procesora, matične ili SATA kontrolera.
Pad hardvera koji je dodijeljen isključivo virtualnom OS -u ne odražava se na ostale goste.
Za cijenu dva računala srednje klase možete kupiti dovoljno jak hardver da zadovolji barem 4 korisnika.

2) Jednom kad se sj*be OS, samo obrišete postojeći i prekopirate iz backup -a: cca 7 min za 30 GB W7 diska.
Ili bolje, jednom kad vam istekne trial licenca za neki program, unutar nekoliko minuta imate svježu kopiju Windowsa spremnu za novi trial - CAD korisnici će cijeniti ;-)

3) Sve mi je u jednoj kutiji, uključujući virtualni NAS.

4) potpuna kontrola nad resoursima prema svakoj mašini.

Naše računalo i konfiguracija servera prilagođeni su potrebama našeg ureda (tri CAD stanice).
Detalji drugih konfiguracija ovise o specifičnim potrebama, ali ovaj vodič može biti dobar start.

Prvo ću generalno opisati potreban hardver i postupak instalacije, onda ću dati opis nekih problema (i rješenja) na koje morate biti spremni u startu.
Kroz taj opis iznijet ću svoje iskustvo i dati osvrt na hardver koji posjedujem.

Potreban hardver:
1) dva računala
2) pola mozga

ESXi server (host) mora podržavati VT-d (IOMMU) sa procesorom i čipsetom. Bez toga nema smisla ovo radit ...
Znači, ako vaša kanta ima npr. 2600k, bolje odma otići van i popit pivo.
Bez VT-d podrške ne može se hardver unutar računala proslijediti virtualki na korištenje.

Originalni instalacijski .iso koji možete dobiti (60 dana radi) registracijom na VMware -ovoj stranici,
ne sadrži puno drivera. Svejedno, postoje načini za injektiranjem željenog drivera.
Nikakva mudrost, tri klika s mišem. Google is your friend.
Morate pod minimum imati vidljiv LAN, SATA kontroler i (poželjno) USB.
Bez LAN -a nema ni instalacije.
Razlog zašto instalacija zahtjeva LAN adapter je taj da i vi upravljate serverom prek mreže.

Bootanjem .iso -a snimljenog (poželjno) na USB, diže se instalacijski program.
Instalirajte slijedeći upute - nije komplicirano.
Upišite željene podatke i password zapisati.
IP adresu preporučam fiksnu radi lakšeg pristupa serveru.
Na mjestu za izbor diska gdje će instalirati OS, preporučam, odaberite neki USB drive.
Osobno koristim 8GB plaćen 80kn, mada je i 4GB navodno dosta.
Na kraju odaberite reboot i podesite u BIOS -u drive sa ESXi -om kao primarni boot.

Nakon početnog ushićenja promjenom boje konzole, tastaturom možete promijeniti IP servera, uključiti ssh (toplo preporučam) i još par sitnica.

I to je to. Server je instaliran i radi.
Pivo.

Da bi upravljali serverom morate ga mrežno spojiti sa drugim računalom:
uputite drugo računalo, umreženo sa serverom, na IP adresu servera i preuzmite upravljači program (vSphere client).
Instalirajte ga na drugom računalu i upišite ip servera, root, password napisan kod instalacije.

Sad napokon upravljate svojim host -om.

Preko ovog vSphere programa kreirate virtualne mašine, određujete način i raspored gašenja/paljenja za virtualke ili određujete minimalan broj MHz koji je pojedinoj mašini dan, itd.
Vrlo zabavno.
Pivo.

Odaberite *configuration* tab na desnoj strani ekrana (na lijevoj selektiran host).
Advanced na lijevoj *hardware* strani.
Direct I/O, edit
otvori vam se prozor koji prikaže sve uređaje na računalu koji se mogu direktno spojiti na virtualku.
Odaberite sve osim:
usb uređaja na kojem sjedi instalcija ESXi -a,
sata kontrolera od chipseta.
Reboot

Slijedeće morate dodati *datastore*.
Datastore je particija ili cijeli disk na kojem će ESXi server moći kreirati virtualke sa njihovim diskovima, držati kopije i čuvati važne stvari.
Formatirajte na verziju 5.
ESXi ne koristi diskove iz sistema koji nisu unešeni kao datastore.
Jednom kreiran, datastore -om navigate desnim klikom na njega -> browse.
Možete slati i skidati fajlove i foldere. Npr, .iso instalaciju OS -a.

Pivo

Došlo je vrijeme za instalaciju prve virtualke.
Ako imate DVD - stavite ga u drive.
iso. morate mountat na CD uređaj naše prve mašine. Piece of cake

Odaberite *new machine* opciju ili gumb i slijedite upute.
*Simple* jer ćemo kasnije ionako sve ručno promijeniti.
Odaberite veličinu diska po potrebi (W7 x64 preporučam 25 do 30 GB).
Dajte joj ime po nekom heroju i *OK*.
Pričekajte da se završi proces kreiranja diska koji ovisi o veličini koju ste odabrali.
Ne pokrećite virtualku.

Odaberite *edit properties*.
Podesite količinu memorije i broj procesora.
Pod CD odaberite *host device* ako imate medij ili odaberite .iso ako vam je na datastore -u.
Kliknite na *connect at power on* da napravi connect at power on.

Pod *options* tabom obavezno odaberite UEFI.
Sa običnim BIOS -om imao sam problema s USB i SATA kontrolerima.

Na *resources* tabu zaključajte svu memoriju dodijeljenu gostu.
Zaključajte virtualku na svoje jezgre - pod *advanced CPU*.

Ako imate neki četverojezgreni CPU sa HT -om (CMT), dodijelite virtualki dvije jezgre: 0-1.
0 je prava jezgra, 1 je virtualna.
Budući da dva thread -a dijele resourse jedne jezgre, nema smisla dijeliti je na više mašina.
Upišite 0-1 u prazno polje (odabrali ste 2 procesora u *hardware* tabu) i svi threadovi koje virtualka šalje izvršavat će se na prvoj jezgri i njenom HT pratiocu.
Zaključavanje RAM -a ima sličnu funkciju.
Sa ova dva poteza osiguravate mašini da se druge ne petljaju u njene resourse.
Primijetite da svakoj mašini možete dati prioritet prema resoursima i limitirati njihovo korištenje.

OK i pokrenite mašinu.

Iz BIOS -a pokrenite boot sa CD -a (slično kao i na fizičkom računalu).
Instalirajte OS.
Pokrenite OS pa instalirajte VMmware tools mountanjem njihovog .iso diska (na stranicama VMware -a) poslanog na datastore ili odaberite *install ...* iz menija na vrhu prozora.
Default je OK.
Vmware tools daju gostu drivere za napredne uređaje koje želite dodati virtualki i omogućuju direktno prikapčanje hardver -a.
Ugasite gosta (shut down).

Otvorite *properties* od virtualke i dodajte željeni hardver.
Pod pci devices krije se hardver koji možete proslijediti virtualki.
Odaberite željeno (npr. USB kontrolere i grafičke), pokrenite gosta i instalirajte drivera (npr. Catalyst za grafičku).
Pivo

Kasnije možete klonirati ovu ili napraviti drugu virtualku.
Instalacijom vSphere klijenta imate pristup serveru sa gosta.

4 pive kasnije, savladali ste osnove postavljanja ESXi servera.
Sretno!

Naše računalo (iz *moj komp*):

-matična-
probao sam Asrock x79 extreme4 i sad radim na Asus x79 rampage.
Dobra stvar kod Asrock ploče je da instalacija servera prolazi od prve.
ESXi 5.5 ima drivere za Broadcom -ov gbit LAN, ali ne za Intel -ov na Asus.
Dalje, Asrock podržava ECC RAM (ako kome treba), a Asus ne.
Problem sa Asus -icom je i hlađenje na south bridge -u: nekoliko se puta pregrijao pod opterećenjem (kod rebuild -a RAID polja).
Prednost je što dolazi sa dva dodatna kontrolera tako da gosti imaju na raspolaganju 3 USB kontrolera.
Obje ploče dijele svaki USB kontroler na dva s tim da prvi (sa nižim brojem) označava interni.
Virtualki možete pripojiti bilo koji (ili obje polovice).
Moj OS koristi stražnje USB 2.0 portove na ploči tako da imam pristup u BIOS.
Druga dva koriste par USB 3 portova - po dva sa stražnje strane i jedan za card reader naprijed.
Od uređaja na ploči koje možete dati gostu su još zvučna i SATA kontroleri.
Onaj SATA sa chipseta nemojte staviti u passthrough mod.
ASmedia 1061 SATA kontroler koji se nalazi na obje ploče ne radi dobro ako je predan gostu.
Kontroler je vidljiv i driver se instalira bez problema, ali diskovi nisu vidljivi.
Ako iskopčate i ukopčate disk, on se probudi i vidljiv je normalno. Kao da odu u neki sleep.
Uglavnom, to je neprihvatljivo i ima lijeka - ubaciti ASmedia driver u ESXi instalaciju i tada se diskovi na njemu mogu ubaciti kao datastore ili im se može dati direktan pristup.
Više o tome kasnije.

-procesor-
3930k na 4.2 za sada ispunjava naše potrebe.
CAD prograni koje koristimo su jednonitni i frekvencija caruje dok broj klade valja.
Moram napomenuti da ovaj primjerak 3930 mora dobivati 1.2V na memorijskom kontroleru da bi bio 100% stabilan.
Porez na VT-d valjda ...
C stanja (osim C1) moraju biti isključena. Ako nisu, čeka vas veselje nasumičnog smrzavanja.
Nikakvo podizanje napona ili spuštanje frekvencije ne pomaže.

-memorija-
Minimum je minimum od OS -a, maksimum je kolko želite/možete.
ESXi uzme dio RAM -a k sebi pa 16 GB nisu 4 gosta s 4 GB RAM -a.
Potrebe za rezervom rastu sa količinom RAM -a.
Htio bih preporučiti Kingston 8 Gb red/blue/black module.
Od njih 8, 7 radi bez greške na 10-10-10-27@1866 sa 1.48V (original 10-10-10@1600 1.5V).
Ova prokleta osma drži sve na 10-10-11-27.
Uglavnom, 87,5% stickova radi na manjoj voltaži i većoj frekvenciji od deklarirane :-)

-grafičke-
minimum za CAD je HD7750. Jače od 260x ne treba.
Osim ako imate profi grafe, usko grlo za CAD je procesor.
3d prikaz zgrade od stotinjak stanova u nijednom modu prikaza ne probija opterećenost od 40% na HDmotherfu*cking3850 sa c2q@3 GHz. Zato dosta više sa savjetima da za CAD treba jaka grafa.
U našem slučaju, svaka stanica ima jednu 7950 karticu.
PCIe 3 x16 detektira se unutar gosta kao PCIe 2 x32 :-)
HDMI audio radi normalno.
Trenutno foldaju 24/7. Uz foldanje normalan rad nije moguć. *idle*
Normalan rad u svim 3D programima moguć je do 420 kh/s na Litecoin -u.
Windforce kartica ima daleko bolje hlađenje od Saphire Dual x.
XFX DD nema hlađenje.
Bilo koja ima isti problem u gostu sa Intelovim USB 2 kontrolerom - ne aktivira driver.
Prvo dodajte karticu, bootajte i instalirajte drivere. Reboot pa shutdown.
Nakon toga dodajte USB.

-hlađenje-
Iskreno, ne znam dal postoji nekaj bolje od HAF 932.
Problem je bočni 20 cm ventilator koji ne stvara dovoljan pritisak da probije stupac zraka iz grafičkih kartica.
Stavljanjem 4 Shadow wings venta, temperature kartica su pale 8 stupnjeva i south bridge se ne pregrijava.
Ventovi su stavljeni na min. 80% jer su i na 100% nečujni od ostatka sistema.
Nakon x Scytheovih modela, Zalmana, Noctue, Noiseblockera, išjz. našel sam novu marku.
Preporuka.

-storage-
Tri W7 OS -a s jednog SSD -a (Samsung 830) daju WEI od 7.6 kad se testira paralelno.
Chronos sa SF 2280 je osjetno brži od Samsunga.

Što se tiče onih ASmedia kontrolera, nakon što ih ESXi prepozna, diskovi se mogu kačiti.
Kod nas su oba diska predana NAS -u sa direktnim pristupom.
Umjesto da je kontroler predan gostu, disk je mapiran na način da se stvori datoteka koja je shortcut na disk.
Da bi se to postiglo, potreban je ssh pristup na serveru i program tipa *putty*.
Pokrenite putty, unesite adresu servera, root i pass.
Izlistajte diskove sa *fdisk -l* ili *ls /dev/disks/ -l*.
Navigirajte u željeni folder i upišite

*vmkfstools -z /vmfs/devices/disks/t10.ATA_____WDC_WD10EZEX2D22RKKA0_________________________WD2DWCC1S7770735 RDM1.vmdk -a lsilogic*

Zamijenite od */* prije *t10* do *RDM* sa željenim diskom iz prijašnjeg izlistaja.
Stvorit će se datoteka koja preusmjerava gostov I/O (uključujući naredbe disku) na sam disk.
Nju dodate gostu kao *novi hdd*,* postojeći disk*.

Ljepota takvog pristupa je da možete imati NTFS mirror ako vam trebaju podaci van računala i dodatni backup ako trebaju podaci unutar.
Konkretno, W7 x64 OS (NAS) ima pripojena 2 identična diska u RDM modu i jedan veliki disk s datastore -a.
Manji su spojeni u Mirror (RAID 1), veći služi za backup koji se radi svaki puni sat i ima samo *read* pristup.

Probao sam par mjeseci koristiti NAS4free i kraće vrijeme FreeNAS.
W7 daju propusnost s Mirrora od 160 do 200 MB/s.
Isti config, najbliži je bio NAS4free sa 120 do 160 nakon uštimavanja.

Naletio sam na Primocache.
Program presreće i cache -ira u RAM sav I/O promet prema željenom disku.
Delay write odgađa zapisivanje podataka na disk.
Uz internu mrežu podešenu kak je kod mene, ne mogu dobiti bolji protok od 700 MBps.
Svejedno, vremena odaziva i I/O su bolesni :-)
Kod programa koji stalno imaju neki Autosave, isprekidanost rada je svedena na minimum.

Zadnje je program za backup: koristime Genie 9 jer je brz, konfigurabilan i arhive se otvaraju sa 7-zip :-)
Arhive su zip fajlovi s drugom ekstenzijom.
Tako nijedan radni gost ne mora imati instaliran poseban softver da bi otvorio arhivu.

Tolko za sad od mene.
Ako bude kakvih pitanja - samo dajte.
Imajte na umu da moje jednogodišnje iskustvo rezultira skromnim znanjem.

Po količini zainteresiranosti budem dorađival vodič i možda slike umetnul.

Nadam se da sam bar nekog zainteresiral :-)

Pozdrav!

Zadnje izmijenjeno od: ZOX. 20.08.2014. u 04:42.
ZOX je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2014., 05:30   #2
dejanbinladen
konjpjukter
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 934
Fino, ak stignem dopisem i ja iz svog iskustva sa esxi
dejanbinladen je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.08.2014., 23:23   #3
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor ZOX Pregled postova
Po količini zainteresiranosti budem dorađival vodič i možda slike umetnul.
Neovisno o zainteresiranosti, bilo kakav vodič, a posebice ovakav specifičan, mora sadržavati slike. Nažalost forum ne podržava poravnavanje teksta, odnosno nema Justify Text funkcije (mada ju nije problem dodati), pa je malo teže čitati vodič. Uz to nema potrebe da se tuđice, odvajaju kao da je riječ o akronimima - primjera radi: datastore-u ili thread-a, umjesto (ispravno) datastoreu ili threada. Jednostavno bode u oči. U krajnju ruku, možeš to i na hrvatski prevesti, nitko ne bude zamjeril. Znam da danas "svi" pišu tuđice na taj način i da je postalo normalno, čak i na nivou poslovne korespodencije, kojekakvih molbi i životopisa, ali ne znači da je to dobar način. Vodič kao takav je i više nego koristan, samo velim - slike su obavezne, a tekst bi bilo dobro prepraviti i prilagoditi za lakše čitanje.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 21.08.2014. u 00:52.
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na