Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.09.2007., 11:05   #1
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Linux LPI certfikacija

Nedavno sam imao prilike polagati 117-101 (prvi test iz LPIC 1) pa evo malo iskustva iz prve ruke za one koje zanima LPI certificiranje.

Dakle postoje 3 razine LPI certifikata:
LPIC 1 - Junior Linux Administration
LPIC 2 - Linux Advanced Administration & Linux Advanced Networking
LPIC 3 - Mixed Environment

Osnovne informacije o LPIu se mogu dobiti na www.lpi.org
Detalji o onome što se traži za svaki pojedini ispit:
http://www.lpi.org/en/lpi/english/certification

U svakoj razini se polažu 2 testa.

Npr. LPIC 1 - Junior Linux Administration, se sastoji od 2 testa koji se mogu polagati bilo kojim redom:
117-101
117-102

Što je sadržaj kojeg od njih može se pogledati na gore navedenim linkovima.
Tek kad se polože oba dobije se LPIC 1 cert. koji je uvjet za polaganje testova za LPIC 2.

Testovi se mogu polagati preko Pearson VUE ili Thompson Prometric testnih centara.


Zašto LPI?
Zato jer je LPIC jedna od jeftinijih linux certifikacija.
Zato jer nije vezana ni za koju distru posebno (npr. zahtjeva se poznajete i RedHat i Debian package management)
Zato jer ne zahtjeva nikakakav tečaj isl., imate popis tema, sami se snađete za materijale i radite doma.
....



Priprema za ispit (literatura, materijali isl):

Literature i materijala za LPIC1 ima dosta, što one koja se plaća što besplatno za skinut sa neta.
Ukoliko imate mogućnost naručiti preko Amazona ili neke domaće knjižare koja naručuje strane knjige (npr. Algoritam) isplati se uzeti dvije knjige:
1.) LPIC-1: Linux Professional Institute Certification Study Guide (Level 1 Exams 101 and 102) od Sybex-a
- knjiga je relativno nova (kraj 2006.), vrlo dobro pisana, dosta precizno prati teme LPIC 1. Osim što služi kao vodič u pripremi certifkacije također je jako dobra referenca i inače za linux administraciju ... tako da ulaganje nije jednokratno. Na kraju svakog poglavlja su pitanja za vježbu (koja nisu toliko detaljna kao na samom ispitu). Dobijete i CD sa pdf formatom knjige te softverom za testiranje. Ja sam uglavnom radio po toj knjizi.
2.) LPI Linux Certification in a Nutshell 2nd eddition (July 26, 2006) od O'Reilly-a
- ova ne prati tematiku tako precizno kao Sybex-ova, ali je mislim jedina koja pokriva i LPIC1 i LPIC2

Forumi:
http://www.elearnit.de/lpi/en/forum/
- odličan forum posvećen LPICu

CD/DVD:
elpicx - remasterirani Knoppix, sa hrpom pdf materijala, emulatorima testova, primjerima pitanja isl. Sve što se dade slobodno na netu skinuti i vrijedi nešto se nalazi na tom DVDu
http://www.elearnit.de/live_cds/elpicx/

IBM LPIC materijali:
- materijali u pdf formatu, potrebno je registrirati se na IBMu da bi se skidali:
http://www.ibm.com/developerworks/linux/lpi/

Primjeri pitanja (iz raznih izvora), online emulatori testova:
- ovo čisto služi za utvrđivanje znanja par dana prije testa i to je zadnje iz čega se uči nakon što se prođe sve više navedeno, npr.
http://www.linux-praxis.de/lpisim/lpi.html


Kako učiti?
Kao što sam naveo gore, ja sam uglavnom išao po Sybex-ovoj knjizi + razni HOWTO-i, man stranice isl.
Vježbao sam doma na CentOS-u 5.0 i Debianu 4.0 i na poslu na SLES-u.
Zatim razni emulatori, i primjeri pitanja. Sve u svemu nekih mjesec dana lagane pripreme ne računajući iskustvo od prije.

Ugovaranje ispita online ide otprilike ovako (moja iskustva):
1. potrebno je registrirati se na LPI.org da bi se dobio LPI ID:
http://www.lpi.org/en/lpi/english/candidate_area

2.lociranje testnog centra:
- na www.pearsonvue.com na vrhu stranice ima link "Locate a test center"
- za "Type of test" odaberete "Information Technology", "Test Program" -> Linux Professional Institute testing
- dalje odaberete zemlju
- iz liste potencijalni centara napravite uži izbor i uhvatite se telefona ili maila. Važno je da ih pitate da li uopće rade testiranja, mogući načini plaćanja te potvrda termina.
- za Thompson Prometric testni centar locirate ovdje:
http://www.prometric.com/LPI/default.htm

Što se tiče plaćanja, trebale bi postojati dvije mogućnosti. Isplativija varijanta je da se uplati online direktno na VUE ili Prometric kreditnom karticom i tu se plaća 150$ za test. Ukoliko plaćate preko testnog centra to je obično 10-40% više, preračunato u domaću valutu.

3. registracija na VUE (ili Prometric)
Da bi mogli ugovarati ispit preko VUEa potrebno je registrirati se:
- idete na www.pearsonvue.com, na lijevoj strani web stranice je žuti gumb "Sign in" i ispod njega imate link "Create an account" na kojeg idete
- za "Type of test" odaberete "Information Technology", "Test Program" -> odaberete "Linux Professional Institute testing"
- dalje uneste svoje podatke u formular i na dnu stranice svoj LPI ID koji ste dobili na LPI.org

4. ugovaranje ispita online
- potrebno je ulogirati se na VUE preko svog accounta i ići na opciju "Schedule Exams", zatim odabrati "Linux professional Institute testing" i odgovarajući ispit.
- zatim odabirete testni centar prema lokaciji (npr. Hrvatska/Zagreb) te termin koji ste dogovorili
- dalje popunjavate obrazac za plaćanje karticom, i nakon toga možete isprintati potvrdu da ste ugovorili i platitli ispit

Ispit, iskustva:
Test se izvodi na računalu i nadgleda ga administrator. Trebali bi imati neki ormarić ili nešto gdje odložite sve svoje stvari. Na stolu pokraj računala vas čeka prazan papir A4 formata i olovka kao pomoć. Na monitoru vas čeka dignuta aplikacija za testiranje.
Test ima 60 pitanja, 800 bodova ukupno, 500 je dovoljno za prolaz. 90 minuta, što je IMHO i previše.
Više nema varijanti 101 testova kao nekad, posebno za rpm i posebno dpkg, već se testira oboje.
Pitanja su objetktivnog tipa. Znači, najčešče pitanje i 5 ponuđenih odgovora. Ukoliko više ponuđenih odgovora može biti točno, onda je to naznačeno u samom pitanju. Zatim ima pitanja na koja baš morate upisati odgovor, ali njih ima dosta manje.

Što se najviše testira u 101:
- instalacija programa (dpkg, apt, alien, rpm, build iz source koda, shared library management ...)
- texutils skupina programa, usmjeravanja i shell općenito
- linux ext2/ext3 filesystem utility-i isl
- konfiguracija X-a


Sva pitanja za koja niste sigurni možete chekirati za review kasnije i ponovno proći kroz njih.
Nakon što submitate test dobijete praktički odmah isprintane rezultate. Rezultati se ažuriraju na VUE istog dana, a na LPI sljedećeg dana.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 16.09.2007. u 14:03.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2007., 12:06   #2
franky
Premium
Moj komp
 
franky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 83

Zadnje izmijenjeno od: franky. 16.09.2007. u 12:20.
franky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.07.2014., 18:52   #3
vlad tepes
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Ri
Postovi: 5
evo, i za sve nubare poput mene malo materijala za vježbu

hvala,hvala
vlad tepes je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2014., 19:29   #4
doom206
Dežurno smetalo
Moj komp
 
doom206's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Bjelovar/Čakovec
Postovi: 120
Dal još uvijek vrijedi da ako položiš LPIC 1 i 2 da dobiješ i CompTIA certifikate?
Ja imam u planu isto polagati kad skupim novaca.
Sad preko ljeta se primam posla i mislim učiti. Dosta materijala već imam, a i sad ova tvoja tema mi je itekako od pomoći.
Hvala ti na ovome!
__________________
Onaj tko pita ispadne budala pet minuta, ali onaj tko ne pita ostane budala cijeli život!
doom206 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2014., 00:29   #5
Shockre
Premium
Moj komp
 
Shockre's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Dublin
Postovi: 582
hvala za post, u 9. mjesecu polazem
Shockre je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na