Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.01.2014., 22:12   #1
Senn
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 18
Win 8.1 i 6 particija na 180GB SSD-u

Pozdrav.
Novi laptop, 180GB SSD i na njemu predinstalirani Windowsi 8.1. Nije problem u samim Win8.1 i novom sučelju nego u korištenju skupog SSD prostora u po meni čudne svrhe

Predinstalirano je 7 particija. Bootao sam linux sa sticka i pregledao particije sa GParted partition managerom.
1. particija, 1 GB (label: WINRE_DRV), skrivena, diag
2. particija, 260 MB (label: SYSTEM_DRV), boot
3. particija, 128 MB, unknown, msftres
4. particija, 145 GB (label: Windows8_OS), mstfdata
5. particija, 350 MB hidden, diag
6. particija, 13.85 GB, (label: Lenovo_Recovery), hidden, diag
7. particija, 7 Gb, unknown, hidden

Device manager iz Win8 mi kaže ovako:
- prva skrivena, Recovery 1GB
- druga Recovery 350 MB
- treća 13.85 GB Recovery (vjerojatno recovery cijele particije za čistu instalaciju)
- čevrta EFI System (vjerojatno UEFI bios)
- peta OEM particija (vjerojatno OEM verzija Windowsa 8 koji su došli sa računalom)
- i šesta, samo 145 GB boot particija, radna

Ne želim 20% skupog SSD-a trošiti na razne recovery particije, da li mogu preparticionirati sve na jednu, tj. koje mogu izbrisati, koje ne.

Da li mogu OEM particiju (vjerojatno sa original OEM verzijom Windowsa 8) skinuti na DVD ili stick i kasnije koristiti kao recovery ili novu čistu instalaciju Windowsa 8?
Ili mogu koristiti samo serijski broj Windowsa?

Što je sa UEFI particijom, nije valjda da se UEFI bios čuva na disku, a ne na matičnoj ploči - mogu li tu particiju brisati?

Što je sa REcovery particijom od cca 14 GB?

Laptop ima puno Lenovo softwarea, sve ću maknut. Koliko vam je prostora zauzela čista instalacija Windowsa 8.1 ?


Sve mi izgleda da ću obrisat sve particije i instalirat Windows 7 (koji imam original)

Senn
Senn je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2014., 22:22   #2
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Win8 32bit mi zauzima nešto manje od 12GB nakon mjesec dana korištenja, znači bez program files, sa user profilom i nekim sitnijim datotekama.

Imaš li na laptopu s donje strane naljepnicu sa serijskim brojem i verzijom windowsa?
Ako imaš, onda problema s instalacijom windowsa nećeš imati, samo je potrebno nabaviti image od DVD-a ili već kopiju.

Kažeš da ti nije potreban recovery tvorničke instalacije, pa se o tome nećemo brinuti sada.

Moguće je klonirati particije i njihov sadržaj pomoću nekog alata tipa Acronis Disk Director na drugi disk ili USB.

Ako imaš naljepnicu s donje strane, riješen problem.
Ostaje ti samo prije nego pokreneš instalaciju pomoću DISKPART-a u CMD-u obrisat disk i kreirat jednu jedinu particiju (ili više, po želji) jer ako ćeš to napraviti preko GUI-a na samom početku instalacije windowsa ostat će ti jedna particija od par stotina MB po defaultu koju ne možeš koristiti.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.01.2014., 22:38   #3
flajpan
.....
Moj komp
 
flajpan's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb, Centar
Postovi: 1,787
Ovo su ti particije koje moraš imat kad instaliraš u UEFI modu:

http://technet.microsoft.com/en-us/l.../hh825686.aspx
flajpan je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2014., 00:08   #4
Senn
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 18
@De5tr0yer - hvala na brzom odgovoru.
Nemam naljepnicu na polešini laptopa, u Control Panelu ima serijski broj. Ako je to broj aktivacije Win8, gdje mogu skinut same Windowse8, legalno? Postoji li OEM instalacija na webu Microsofta?

@flajpan - također hvala, vidio sam već to ali nisam mislio da je to za stvarno, da moraš imat
Iako kada čitam, recovery particija od cca 14 GB mi i ne treba, ona je samo u recomended profilu.
Što sa OEM particijom od 8GB, vjerujem da je na njoj OEM instalacija Windowsa 8. Kako da je skinem na DVD ili stick, i da je mogu koristiti u budućnosti ?
Senn je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2014., 00:26   #5
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Nije to serijski broj, najvjerojatnije govoriš o product ID-u. Key skini pomoću ovog programčeka (nemoj samo one tuneup utilities instalirat koji dolaze usput )

Pokreneš nakon instalacije i zapiši si CD key.

Nakon toga možeš skinuti image na razne načine, a relativno siguran bi mogao biti ovaj. Nisam probavao.

Ako imaš win pro licencu onda ti ja mogu prebaciti na USB originalni ISO koji sam skinuo sa DreamSparka za studente, sve legalno
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2014., 00:41   #6
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Moja preporuka: backup svih particija, mislim da je i sedmica imala nekakve vrste zaštite kroz bio i ne znam gdje je držala licencu. Uglavnom mislim da na OEM verziji nije bilo dovoljno samo ukucat key za aktivaciju, čak mislim da je zadnji sa keyevima u OEMu bio XP, al možda se varam.

Ovo licenciranje za studente sa dreamsparka mislim da nije isto što i OEM, pa ti samim time niti instalacijski medij nije isti bez obzira na naziv konačnog produkta.

Al velim nisam u tom u zadnje vrijeme pa sam možda u krivu.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2014., 00:50   #7
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Nit ja ne bih znao točno, ali za win7 je iso skinut sa dreamsparka funkcionirao na OEM i retail keyevima provjereno.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na