Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 17.10.2011., 23:29   #1
LIKIC
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Previsoka temperatura procesora

Vidim da ima dosta ovakvih tema ali imam jedan specifican problem , ako neko ima iskustva sa navedenim komponentama neka stavi svoje misljenje i ideje. Problem je sljedeci :
Imam MBO Gigabyte EP31-DS3L i CPU je Core2Duo E7400 - sve je ok i normalno radi. Sa drugog kompa sam stavio na svoj, core2duo E8200 i temeprature ne da nisu normalne nego preko 100c.
S tim da u tom drugom kompu taj proc 8200 sasvim normalno radi ima normalne temperature. Napomena i na mom kopmu on radi unatoc velikim temperaturama , jedino sto everest ili bilo koji drugi program,
pa cak i u biosu pokazuje nevedenu visoku temepraturu. Nisam se usudio ostaviti jer mogao bi ciknuti -
Sve je cisto, uredno kao u apoteci i nova pasta je na njemu. U svim situacijama se radi o stock kuleru. I mislim da nikakav kuler tu ne bi pomogao. Mislio sam da se mozda radi i krivom mjerenju senzora ali malo me ipak muci podatak iz biosa. Eto ima li netko sa dobrom idejom kako rijesiti taj problem. E da zaboravio sam napisati, ako netko pita da sam klokao, nisam i isti je problem isa default taktovima i na klokanim. Kuciste i hladenje nije problem. Ajmo sa iskustvima svaki savjet dobro dosao...
LIKIC je offline  
Staro 17.10.2011., 23:41   #2
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
hm........ reset biosa prilikom promjene procesora? update biosa na zadnju provjerenu (ili cak beta) verziju?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.10.2011., 00:28   #3
LIKIC
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
A koliko sam vidio kad sam gledao prije nekog vremena nije bilo novijih od onog koji je vec na maticnoj
LIKIC je offline  
Staro 18.10.2011., 01:25   #4
taip@n
Master of the VCR
Moj komp
 
taip@n's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 340
provjeri napon procesora. ako je bios krivo protumačio procesor, možda je opalio neki bijesni napon pa ti prži proc...

http://ark.intel.com/compare/33909,36500
__________________
♦ As i was going up the stair ♦ I met a man who wasn't there ♦ He wasn't there again today! ♦ I wish, I wish he'd stay away.♦
taip@n je offline  
Staro 18.10.2011., 08:14   #5
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Ploča još od prve verzije BIOS-a podržava taj CPU, al ne škodi imat zadnju verziju.
Izvadi bateriju na par minuta, iskopčaj komp iz struje i par puta pritisni tipku za paljenje pa vrati bateriju i probaj.
Uz to, probaj ručno narihtat voltažu u BIOS-u pa javi šta se dogođa?!
BojanZD je offline  
Staro 18.10.2011., 08:30   #6
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Jesi probao taknuti hladnjak?
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline  
Staro 18.10.2011., 10:54   #7
LIKIC
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Probat cu sa spustanjem voltaze pa cu javiti, trenutno sam ostao bez paste pa danas moram kupiti, Hladnjak sam probao opipati sa svih strana i sve je ok, cak moram priznati da i nije narocito topao, blago mlak ako se tako moze opisati.
Ima neka novija verzija biosa (beta ) ali nije mi bas tolika prisa da bi isao nadogradivati jer uvijek moze poci po krivu, Citao sam manual i tamo kaze kako podrazava fsb 1300 bla bla, i kad se stavi takav procesor onda bi nakon posta trebalo pitati nesto kao, da li zelim aktivirati takav sistem, ali mene nista nije pitalo, samo se sistem digao i opleti po temperaturi
LIKIC je offline  
Staro 18.10.2011., 12:24   #8
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor Burko Pregled postova
hm........ reset biosa prilikom promjene procesora?
mislim da svatko obozava sam sebe citirati........... .


isto, sigurno hladnjak sjeo 100% kako treba?
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline  
Staro 18.10.2011., 12:25   #9
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,468
Sto ti kaze CoreTemp?
Nick7 je offline  
Staro 18.10.2011., 14:05   #10
xtreme96
OC addict
Moj komp
 
xtreme96's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: London, UK (nekad Sl. Brod HR )
Postovi: 995
Kad ti prikaze tih 100C onda pipni hladnjak sto blize procesoru, jer mi ovo jako smrdi na syebane senzore na ploci

Ovako samo pricas u nedogled a nista ne znas dok ne pipnes hladnjak.

Resetiraj bios, ocisti hladnjak i proc,pogledaj jel proc/baza coolera ravna,stavi novu pastu,provjeri voltazu u biosu i ako nije dobro podesena stavi ju na default. Onda natjeraj proc u load,kad ti pokaze tih tvojih 100C onda ljepo stavi prst na hladnjak pa provjeri....

Postoji jos jedna mogucnost,ako baza coolera nije ravna,onda se temperatura procesora ne prenosi dobro na hladnjak,pa se procesor przi a hladnjak ostaje mlak/lagano topao.
__________________
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15...
- prije mi je bio nick "xTreme Gamer" (profil je isti ali sam promjenio nick)
xtreme96 je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.10.2011., 14:58   #11
housel
aka Sizif
Moj komp
 
housel's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: požega
Postovi: 581
Resetiraj bios, voltažu stavi na 1.225 i provjeri da li dobro hladnjak stoji.
Nešto si krivo napravio..
__________________
housel je offline  
Staro 18.10.2011., 23:50   #12
LIKIC
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Pa u prvom postu lijepo pise da je sve kao u apoteci, nova pasta sve cisto, a u drugo pise da sam opipao hladnjak, i da se cini blago mlak, vise hladan nego vruc, AA isto tako pise da taj isti proc sa istim hladnjakom ima normalne temperature na drugom kompu, samo na mom divlja, tako da ako mu hladnjak ima krivulje po bazi za hladenje onda bi bilo problema na svakom kompu a ne samo na mom. postoji sansa da se krivo spoji ali sumnjam nakon tri skidanja i stavljanja hladnjaka da sam tri puta promasio, jedino mi preostaje vidje ti nekako sta njemu znaci auto voltaza, mozda ta auto voltaza se digne visoko pa ga tjera mada sumnjam jer sam i svoj proc imam od prvog dana u njemu i par puta skidao i ponovo vracao i nikad nikakvih problema, ovo je zapravo prvi puta da stavljam na tu plocu neki drugi proc i zblesalo sew nesto, kao da se vjencala za e 7400, heheh
LIKIC je offline  
Staro 18.10.2011., 23:59   #13
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
pa dobro jebote jesi resetirao bios? vec ti treci put tupim, ako i jesi, nisi u niti jednom navratu to napisao..............
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline  
Staro 19.10.2011., 00:00   #14
housel
aka Sizif
Moj komp
 
housel's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: požega
Postovi: 581
Svi ovi kolege koji su ti rekli da opipaš hladnjak nisu to napisali zato da kažeš je li mlak ili malo topliji nego da vidiš drži li kako treba.
Ili je nešto neispravno, ili su kriva očitanja ili nešto krivo radiš
__________________
housel je offline  
Staro 19.10.2011., 00:01   #15
LIKIC
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Sorry, jesam da resetirao sam ga, jedino sto jos nisam flashao ali niti necu jer nije mi to sad presudno da zbog toga flasam, ali iskreno mislio sam iskoristiti priliku i ostaviti taj proc jer bi malo jos clocknio ali jbga izgleda nista od toga.

Jebga housel, nisam ekspert ocerclokcker iliti ekspert namjestac hladnjaka, ali znam pobogu kako hladnjak treba stajati i znam sta trebam pipnuti i provjeriti pipanjem, iz prvog posta si mogao zakljuciti da mi nije to prvo paljenje kompa ili prvo stavljanje hladnjaka. To su jednostavne operacije , pipni hladnjak , kakvo kuciste imas, koliko ventilatora, jesi dizao fsb, jesi dizao mnozitelj proca, jesi dizaoo voltazu.. itd ako me kuzis sta hocu reci. Znaci situacija je specificna kao sto sam i rekao u pocetku. ok mozda posrijedi i jest neka banalna glupost ali trenutno se ne cini kao takva. Znaci resetiran bios, na default, hladnjak dobro postavljen, pasta stavljena da bi mi i moler zavidio, dobro kuciste sa dva topa od 120 mm , dobar raspored kablovinja, ovo pisem cisto reda radi , da me nece ko pitati jel smetjau kablovi. Znaci sve je kako bi trebalo biti ali jbga. Neko je spominjao krivo mjerenje, u to sam i ja posumnjao ali me jebe sto bios pokazuje viskoke temperature

Hladnjak radi, vrti se i to ako se dobro sjecam na oko 2000 rpm, sto bi i konja ohladilo, hladnjak je ispravan nema udubljena ili ostecenja. Provjereno jer taj proc sa tim hladnjakom upravo radi na drugom kkompu i sve 5. Znaci jebe ga nesto sa mojom plocom.

Jedino ako auto voltaza nije ista za njega i za ovog mog prethodnika sa kojim nemam problema , recimo da je za stari proc auto voltaza 1.2550 a npr za ovbaj problematicni proc preko 3,0 v , mada sumnjam ako je auto voltaza onda je auto i za njega tu negdje kao i za ovog prvog, oni su zapravo i slicni po nekim specifikacijama, s tim da bi ovaj 8200 trbao zapravo i manje struje trositi sto znaci da mu je voltaza sigurno i nizua od ovog, a ono se dogada suprotno. I naravno ako je voltaza tu problem, sta ako nije voltaza.

Nema veze , samo ne kuzim kako lockati ovu temu jer je nebitno. Necu da vas vise opterecujem . U svakom slucaju hvala na angazmanu

Zadnje izmijenjeno od: nino. 19.10.2011. u 12:24.
LIKIC je offline  
Staro 19.10.2011., 10:25   #16
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
BOKTE! Kaj ti ne znaš koristit EDIT?

nino, di si

Ako hladnjak nije vruć, a tebi piše temperatura CPU-a 100*C, znači da ne prikazuje dobru temperaturu.
ShanTech je offline  
Staro 19.10.2011., 11:09   #17
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor ShanTech Pregled postova
Ako hladnjak nije vruć, a tebi piše temperatura CPU-a 100*C, znači da ne prikazuje dobru temperaturu.
Ili ne naliježe dobro na proc
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline  
Staro 19.10.2011., 11:23   #18
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
..ili je zaštitna plastika između coolera i proca.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Staro 19.10.2011., 12:25   #19
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor LIKIC Pregled postova
.... samo ne kuzim kako lockati ovu temu jer je nebitno. Necu da vas vise opterecujem . U svakom slucaju hvala na angazmanu
Kuzim ja.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na