Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.05.2013., 19:56   #1
MiniBe
Registered User
Moj komp
 
MiniBe's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 21
Unhappy Sony vaio izbrisan bios

Pozdrav, imam laptop sony vaio vgn-ar61zu.
4gb ddr2, 500gb hdd, dual core 2.4GHz, GeFoece 8600M GT.

Kupio sam novu bateriju za koju je bilo potrebno instalirati drivere da bi radila. Našao sam na netu neke drivere, instalirao ih i pri instalaciji sam još vidio da se rewritea nešto u biosu. Nakon što sam restartao laptop ekran nje bio uključen ali je svjetlio crno i nije se ništa događalo, nakon nekog vremena sam ga iskopčao iz struje i nije se više htio upaliti , niti ledica na gumbu. Dao sam ga na servis i tamo su rekli da je problem u matičnoj tj. biosu. Probao sam onu forau da držiš gumb za paljenje i ukopčaš punjač (s baterijom), ali mi se ledica i danje nije upalila. Sada sam opet probao i svjetlila je tako da mi se čini da je problem samo u biosu.

Postoli li kakav način da instaliram bios, i ako netko zna gdje bi ga mogao skinuti za moj laptop? Hvala!

Zadnje izmijenjeno od: MiniBe. 09.05.2013. u 20:31. Razlog: Baterija je bila priključena, zato prije nije htjela svjetlit ledica.
MiniBe je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2013., 20:09   #2
Brown Acid
..dno
Moj komp
 
Brown Acid's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Crikvenica
Postovi: 1,963
Odnesi u trgovinu gdje si kupio tu bateriju "kojoj trebaju driveri" i nek ti oni to naprave.
Kakvi crni driveri za baterije isuse.
__________________
“Free software” is a matter of liberty, not price. To understand the concept, you should think of “free” as in “free speech,” not as in “free dinner.”
Brown Acid je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.05.2013., 20:28   #3
MiniBe
Registered User
Moj komp
 
MiniBe's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 21
Kupio sam bateriju prek njuškala, znam i meni je bilo malo čudno da treba instalirat drivere za bateriju, ali to nije ista baterija kao ova orginalna nego neki "univerzalni" model za koji trebaš instalirat drivere da bi radila.
MiniBe je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2013., 20:31   #4
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
samo nemoj spominjati "univerzalnu bateriju sa driverima" na servisu nego stavi staru, prst u uho i drž gaće
syss je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2013., 20:43   #5
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Još nisam čuo za bateriju koja bi trebala drajvere. Čuo sam za baterije koje imaju neke sistemske programe za optimizaciju punjenja/potrošnje/power managment ali za "drajvere da bi radila" nisam čuo od kada znam za sebe. Prva i osnovna stvar, zamjenska baterija treba imati istu voltažu kao i originalna inače neće laptop raditi a ako je prevelika voltaža onda postoji šansa da laptop "ispusti bijeli dim". Ako je zadovoljen uvjet s voltažom, bez obzira na kapacitet/snagu baterije, laptop radi s tom baterijom bez drajvera. Ako je kapacitet manji od originalnog, baterija kraće traje a ako je veći normalno da traje duže.
Dakle, baš bih volio vidjeti kakav je to drajver i kakva je to baterija da ne radi bez drajvera.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2013., 21:18   #6
MiniBe
Registered User
Moj komp
 
MiniBe's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 21
Ta nova baterija je iste voltaže (11.1V) i kapaciteta (5200mAh) kao i stara baterija, nova je model VGP-BPS9, a stara mi je bila VGP-BPS9A/B. Kad bi je stavio u laptop prikazivalo bi mi kao da baterija nije uopće prikljućena. Al mislim da baterija nema veze sa kvarom. Ne znam sad više di sam našao te drivere.
MiniBe je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2013., 21:21   #7
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Sony na nekim laptopima ima zaštitu od korištenja third-party baterija.
Uputstva, informacije i ostalo: http://www.batteryprovider.com/pages/Sony-Battery.html
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2013., 23:12   #8
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
Citiraj:
Autor Rade0n Pregled postova
Sony na nekim laptopima ima zaštitu od korištenja third-party baterija.
Uputstva, informacije i ostalo: http://www.batteryprovider.com/pages/Sony-Battery.html

hmm zanimljivo...al mislim da je on skinuo "neki" bios i flešnuo ga, vjerovatno krivi i sad je u banani.
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2013., 11:32   #9
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Da, vjerojatno je krivi BIOS flashan. Ne radi se o "drajveru" za bateriju već se radi o modificiranom BIOS-u za laptop koji omogućava upotrebu zamjenske baterije.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2013., 11:58   #10
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
bilo bi pametno da kontaktira:
http://forum.pcekspert.com/member.php?u=10129

vjerujem da mu ga može reprogramirat
MMI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.05.2013., 12:03   #11
Don
je gladan!
Moj komp
 
Don's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,696
Ako nije tajna, u koji servis si ga odnesao?
U ovlašteni sigurno nisi
__________________
Don je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2013., 14:54   #12
MiniBe
Registered User
Moj komp
 
MiniBe's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 21
Da ovlašten nije, nego ga je pogledao i testirao jedan čovjek koji sevisira kompove u Plivi. Hvala Sinac, Rade0n i MMI, kontaktirat ću Alvina, a ako ne zna on, jel zna možda neko neki sevis u Zagrebu gdje bi mogli to popravit za max 100$? Jer ako je skuplje više mi se isplati novi komp složit.
MiniBe je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2013., 15:08   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na