Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.04.2013., 07:27   #931
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Bočni vent izbaci odmah i prebaci ga naprijed.Bočnu rupu zatvori nekom ljepljivom trakom, naprijed napravi ovako nešta http://www.google.hr/imgres?q=cm+690...6&tx=114&ty=90

Vent zategneš plastinim vezicama na kavez, što više u unutrašnjost kućišta.
Znači, tako imaš 2 venta naprijed i još ti treba jedan gore i jedan straga...
Nebitno koji su ventovi, stavi ih na 5-7v i bit će skoro nečujni.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 09:59   #932
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
Ok, samo još jedno pitanje: Zašto preporučaš da se na boku ni ne koristi vent ima li neki poseban razlog ili je to jednostavno bolje tako na tom kučištu?
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 10:21   #933
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Zato jer nema koristi od njega, samo remeti airflow, a ne utječe na smanjenje temp u kućištu.
Imao sam CM690 i složene ventove kako sam ti gore napisao i tako se pokazalo najbolje.
Zatvaranje bočne rupe preporučam iz razloga što svaki dodatni otvor remeti airflow...nije to neša značajno,al kad već pitaš...
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 10:41   #934
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Zato jer nema koristi od njega, samo remeti airflow, a ne utječe na smanjenje temp u kućištu.
Imao sam CM690 i složene ventove kako sam ti gore napisao i tako se pokazalo najbolje.
Zatvaranje bočne rupe preporučam iz razloga što svaki dodatni otvor remeti airflow...nije to neša značajno,al kad već pitaš...
Moram te demantirati prijatelju.
Od nedavnog dobitka ventova na noctuinoj nagradnoj igri, presložio sam ventove u kejsu, i maknuo bočnu 120ku skroz, ostatak setupa je isti, samo su umjesto sickleflowa došle noctue.
Rezultat su 4°c veće temperature grafe u idleu i 5°c u full loadu višesatnom, mjereno više puta, pod točno jednakim uvjetima.
Proc je ostao tu negdje, točnije 2°c su veće temperature.
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 10:49   #935
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Zato jer nema koristi od njega, samo remeti airflow, a ne utječe na smanjenje temp u kućištu.
Imao sam CM690 i složene ventove kako sam ti gore napisao i tako se pokazalo najbolje.
Zatvaranje bočne rupe preporučam iz razloga što svaki dodatni otvor remeti airflow...nije to neša značajno,al kad već pitaš...
ne slazem se.
side fan mi je itekak bitan za grafu.
poz
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 11:21   #936
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Kao što se da pročitat iskustva su različita, pa da mi dalje ne filozofiramo, probaj sa i bez venta..ja nisam imao nikakve promjene temp. u CM690.

Evo i jedan test gdje SLI gtx480 debelo profitiraju od bočnog venta...http://www.pugetsystems.com/labs/art...-Worth-It-102/

Hebat ga sad..nezz više...Sad idem probat na svom mATX kejsu kakav je situacija!?

Zadnje izmijenjeno od: BojanZD. 26.04.2013. u 11:29.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 15:09   #937
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
Tako ću onda napraviti, isprobati oba slučaja.
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 16:11   #938
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Citiraj:
Autor kameni_zg Pregled postova
Za sad imam CM690, jedan vent iza jedan na boku i jedan naprijed. Zanima me koliko bi dobio na airflowu kad bi popunio ostala mjesta, i na temperaturama opčenito? prvenstveno mislim ubacit još 2 gore, za početak, ciljao bih na tihe ventilatore...
Zaboravi. Nećeš dobiti osjetno niže temperature, možda padnu nešto sitno. Kod starog CM 690 na krovu ima previše toga što blokira zrak, tako da će se buka pojačati čak i da staviš najtiše ventilatore. Zbog toga sam i stavio onu spužvu od matične tamo da ne upada prašina.

Ovo za što sam napisao za buku zanemari ako imaš bučan hladnjak na procesoru i/ili grafičkoj. On (ili oni) će u tom slučaju lako nadglasati svaki ventilator na normalnom broju okretaja.

Za krovni ispuh ti mogu preporučiti Arctic F14. Super vent za horizontalnu montažu po super cijeni. Nema smisla tražiti dalje, osim ako ne ciljaš na Noctua/Noiseblocker proizvode za savršen omjer buke i propuha.
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 17:00   #939
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
Hvala na savjetu, btw, jesi ti onaj The Man koji mislim da jesi??
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 17:19   #940
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Ja sam ti njegov polubrat blizanac koji kad nestane struje u susjednom selu njupa sarmu od mljevene konjetine k'o da sutra ne postoji.

Ako ti je kućište stiglo u kutiji od CM 690 II, onda je sutra subota 27. travnja 2013. godine.
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 17:34   #941
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
Evo vidiš, dosta je i prošlo od kad sam od tebe uzeo kučište, i nikako da nadjem vremena da to sredim kako sam imao i u planu, sad imam neke novce i vremena pa sam se odlucio raspitat malo po forumu. Inače sam full zadovoljan sa kučištem, temperature su odlične i sada samo što se bojim ljetnih vručina, ali nebi trebalo utjecat.
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2013., 22:59   #942
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
Kao što se da pročitat iskustva su različita, pa da mi dalje ne filozofiramo, probaj sa i bez venta..ja nisam imao nikakve promjene temp. u CM690.

Evo i jedan test gdje SLI gtx480 debelo profitiraju od bočnog venta...http://www.pugetsystems.com/labs/art...-Worth-It-102/

Hebat ga sad..nezz više...Sad idem probat na svom mATX kejsu kakav je situacija!?
Nemu tu velike filozofije, pod pretpostavkom da je bočni vent u visini grafičke:

1. ako je pasivna grafa bolje da puše po njoj (intake)

2. ako je na grafi turbinski vent s onim plastičnim coverom preko cile grafičke, i koji izbacije otraga vrući zrak, bolje da bočni vent puše po njoj (intake)

3. ako je cooler na grafi tipa AC Twin Turbo, AC S1 s ventovima, Scythe Musashi.. i slični, oni "rasipaju" vrući zrak unutar kučišta oko grafičke, tad je bolje bočni vent stavit outtake
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2013., 06:35   #943
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Tako je Drvoje. U pravu si. Jedino je meni nekako prikladnije napisati exhaust nego outtake, ali kuži se poanta.

Također bih svima savjetovao da si kao bočni intake komotno stave neki ultra slabi/spori vent, pošto je matična od njega udaljena tek 15 centimetara (puno sam i rekao), a grafa još i manje. Na tako maloj udaljenosti čak i najsporiji vent ubacuje dovoljno zraka.
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2013., 12:10   #944
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Istina, povlačim što sam gore naveo-stavio sam bočni 120mm vent CM Sickleflow i na svega 30% vrtnje snižava temp grafe za 3-4°c.
Još sam uvijek skeptičan vezano za "outtake" opciju,posebno ako kućište već ima složen dobar airflow,al probat ću i okrenuti vent da se uvjerim..možda se opet iznenadim..
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2013., 17:53   #945
BrMi
Registered User
Moj komp
 
BrMi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Šibenik
Postovi: 15
Pozdrav. Želio bih zamijeniti ventilator na PSU 120 mm ( 3 pin konektor ). Tišina i efikasnost bitni, cijena ne toliko bitna. Preporuke? Hvala.

Zadnje izmijenjeno od: BrMi. 30.04.2013. u 17:59.
BrMi je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2013., 18:01   #946
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Nazovi 051/293-313 i pristojno pitaj koji Noctua vent preporučuju za tu namjenu. Noctua je Noctua, sve ostalo nije Noctua.
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2013., 18:48   #947
brodjo
Playmaker
Moj komp
 
brodjo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Osijek/Wien
Postovi: 1,630
Prijatelj ima neko drlog kućište i sad kad je kupio Asrock A75-DGS, hoće stavit neki ventilator na stražnju stranu kućišta. Znači ne treba ništa specijalno, čisto da puše. Nisam siguran jel 80mm ili 120mm pa može preporuka za oba.
__________________
brodjo je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2013., 19:50   #948
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Arctic F8 PRO ili F12 PRO
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2013., 14:15   #949
vuYa
Registered User
Moj komp
 
vuYa's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 49
kakva bi bila schyte katana 4 na phenom x2 550 BE i da li bi bilo dovoljno ako se otkljuca u 4 jezgre ?
vuYa je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2013., 18:24   #950
ECHO
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: CROATIA-Vukovar
Postovi: 2,354
Bit će OK taj cooler čak ako se i otkljuća i clockan na 3.6GHz, imao sam Katanu 3 i radila ko "švicarska ura"
ECHO je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2013., 10:10   #951
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Nemoj uzimati hladnjak s ventom od 92mm ako voliš tišinu. Vidi Cooler Master Hyper T4 ili Zalman CNPS10X Optima, oni nisu puno skuplji, ali su znatno tiši pri radu.
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2013., 10:36   #952
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 8,000
Malo mi je smješno tu gledat kako neki bezrezervno preporučuju Noctuu, a da je neki nisu ni imali.

Da se razumijemo, dobri su to ventovi al za većinu preskupi i nepotrebni. I par natuknica koje treba uzet u obzir:

- Nema smisla stavljat noctue u kućište, ako već sve u istom nije dotjerano na jako tihu razinu.
- Nema smisla stavljat noctuu u neko staro napajanje di vent vrijedi više od napajanja
- Nema smisla stavljat noctuu u napajanje ili na procesor, ako je u kućištu još 5 raznih ventova
- Nema smisla stavljat noctuu/e i držat ju na preko 1200okr jer se i ona čuje kao i svaki vent(tko ju nečuje, nema potrebe uopće trošit pare na hajend ventove)
- Nevrijede vam sve Noctue u kućištu ako vam se grafa dere il disk cvili
- Tko planira uložit masne pare u noctue, nek se strpi još 2 mjeseca, ponuda će se dosta proširit (Noiseblocker/Aerocool/Gelid/Nanoxia/Enermax/etc)


Pisah gore Noctua, jer se ekipa loži na njih, no isto vrijedi i za sve hajend ventove, pogotovo one (pre)skupe poput Noctue.


Prvo uložite pare u bolje kućište, SSD, bolji hladnjak za procesor, običnije 120mm ventove na manje okretaja a tel onda dotjerujte detalje poput fancy ubertihih ventova, dampinga i slično.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2013., 11:58   #953
mar ko
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
Pozdrav!
Krepao mi ventilator na scythe katani 3. Da li je moguće negdje kupiti original ventilator bez onog pasivnog metalnog dijela? Ako ta solucija nije moguće molim preporuku za neki(po mogućnosti što tiši) 92mm ili 120mm ventilator koji bi(po metodi DIY) namontirao na katanu.
Hvala
Bok!

Zadnje izmijenjeno od: mar ko. 07.05.2013. u 12:04. Razlog: Pogrešno formuliran post
mar ko je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2013., 16:27   #954
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor mar ko Pregled postova
Pozdrav!
Krepao mi ventilator na scythe katani 3. Da li je moguće negdje kupiti original ventilator bez onog pasivnog metalnog dijela? Ako ta solucija nije moguće molim preporuku za neki(po mogućnosti što tiši) 92mm ili 120mm ventilator koji bi(po metodi DIY) namontirao na katanu.
Hvala
Bok!
SCYTHE Kama PWM, 92mm, 2500 okr/min

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Malo mi je smješno tu gledat kako neki bezrezervno preporučuju Noctuu, a da je neki nisu ni imali.

Da se razumijemo, dobri su to ventovi al za većinu preskupi i nepotrebni. I par natuknica koje treba uzet u obzir:

- Nema smisla stavljat noctue u kućište, ako već sve u istom nije dotjerano na jako tihu razinu.
- Nema smisla stavljat noctuu u neko staro napajanje di vent vrijedi više od napajanja
- Nema smisla stavljat noctuu u napajanje ili na procesor, ako je u kućištu još 5 raznih ventova
- Nema smisla stavljat noctuu/e i držat ju na preko 1200okr jer se i ona čuje kao i svaki vent(tko ju nečuje, nema potrebe uopće trošit pare na hajend ventove)
- Nevrijede vam sve Noctue u kućištu ako vam se grafa dere il disk cvili
Obično ljudi to nauče na teži način

- Kada zamjene CPU cooler, onda se čuje grafa
- Kada zamjene VGA cooler (ili grafu), onda se čuju ventovi na kejsu
- Kada zamjene ventove na kejsu (ili stave potenciometar), onda se čuje napajanje
- Kada zamjene napajanje, onda se čuje disk

I tako u krug

Citiraj:
- Tko planira uložit masne pare u noctue, nek se strpi još 2 mjeseca, ponuda će se dosta proširit (Noiseblocker/Aerocool/Gelid/Nanoxia/Enermax/etc)
Od navedenih mi je jedino žao što nema dostupnog NoiseBlockera (M12 serije). No nažalost, koliko vidim po vani, ni njihove cijene nisu bajne (19/20 €).

Enermax je nabavljiv u Hr (Melcomp), ali kada sam ga poslušao zvuči osjetno lošije (ležajevi) nego jedan prosječan Xilence.


Citiraj:
Prvo uložite pare u bolje kućište, SSD, bolji hladnjak za procesor, običnije 120mm ventove na manje okretaja a tel onda dotjerujte detalje poput fancy ubertihih ventova, dampinga i slično.
A i to sve opet ovisi o pojmu buke pojedinca ... nekome smeta blago (da ne kažem jedva čujno) cviljenje elemenata iz monitora ili televizora, a nekome ne smetaju ventovi na 1,500 RPM-a
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2013., 16:56   #955
mar ko
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
Hvala
mar ko je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2013., 23:11   #956
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Također preporuke za Scythe Kama ventove.
U mene je doduše Kama Flex od 12cm bez PWM-a (SA1225FDB12M), ali svejedno - nepoderiv vent šta mi je prioritet kod hlađenja CPU-a (Sony FDB ležajevi, zatvoreni sistem, solidne performanse, kvaliteta izrade).

Kad je case vent u pitanju onda mogu i "jeftinjare" kod mene
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2013., 21:27   #957
inwin
Premium
Moj komp
 
inwin's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: CROATIA
Postovi: 140
pozdrav,
jel mi može netko preporučit ventove koji su tihi i ne stvaraju preveliku vibraciju, a da dobro hlade i da se mogu kontrolirati (što nije toliko potrebno ako su tihi i sve navedeno )?
120mm i 200mm - za oboje mi treba preporuka.
Mislim da je moj 200mm dobar (TT-1720), jesam li upravu? Nužnija mi je preporuka 120mm jer ih imam 3, a mislim da on njih dolazi buka ... od cpu fana nije garant , a za grafu znam kad je jer kontroliram tak da...
btw. imam 2x120mm koji plavo svjetle pa ako ko hoće nek javi - 0996546577 jer meni te boje idu na kurac, 200mm isto svijetli >.<
hvala
__________________
Tko rano rani ima podočnjake.



Laptop : Intel Core2 Duo T7250 @ 2.00 GHz 2.00 GHz, 2 GB RAM, ATI Mobility Radeon x1350 128mb, Win7





MOJA ZVJERKICAA :
1 x Napajanje Seasonic S12 II Bronze 520W ATX 12V Silent 12cm fan series 80plus bronze
1 x ADATA 4GB 1600MHz 2x2 DDR3 PLUS SERIES
1 x Gigabyte 970A-UD3, AM3+, AMD 970 SB950, 4x DDR3, USB3.0
1 x Thermaltake V6 BlackX Edition, Midi tower, ATX,µATX, 5,25"
1 x DVD upisivač LG GH24NS, DVD±RW, 24x DVD±R ,8x DL , 40x CD-R
1 x HDD WD 1TB, WD10EALX , 7200 rpm, SATA 3, 32MB Cache, Blue
1 x Procesor AMD Phenom II X4 955 Black Editon, socket AM3, BOX,C3
- CPU COOLER -> SYTCHE KATANA 3
1 x Sapphire HD 6870, 1GB GDDR5 256bit, Dual Link DVI + HDMI + DP, PCI Express 2.0 16x, CrossFire, Core : 900 MHz, Mem FQ : 4200MHz, DirectX 11



Zadnje izmijenjeno od: inwin. 11.05.2013. u 21:38.
inwin je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2013., 21:43   #958
inwin
Premium
Moj komp
 
inwin's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: CROATIA
Postovi: 140
delete
inwin je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2013., 09:25   #959
bixsy the king
Premium
Moj komp
 
bixsy the king's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hercegovac
Postovi: 958
Kod nas ih nema za kupiti te vidim da su poprilično skupi noiseblocker ventovi...jel imao tko iskustva s njima i kakve su kvalitete ?
Konkretno mi je ovaj model zapeo za oko...

http://www.frozencpu.com/products/16...l=c365s936b160
bixsy the king je offline   Reply With Quote
Staro 29.05.2013., 12:44   #960
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Meni su Noiseblocker ventovi rame uz rame s Noctua ventovima. S njima možeš fulati samo ako uzmeš prespore, a trebaju ti brži. Kvaliteta je Vindija!
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na