Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.11.2019., 22:06   #2911
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
A majke ti mile jesu zapeli. Nisu još izbacili ni 10 seriju, a već se spominje još jedan skylake derivat na 14nm i nakon toga. Koji je njima kuratz? Ako je zapelo sa 10nm nodeom nitko im ne brani da novu arhitekturu (ice lake/tiger lake) nabace na 14nm... S tim bi održali clock + narasao IPC. Nisam stručnjak, ali arhitektura ne može biti vezana uz specifičan node, a oni su u nekoj crnoj rupi kao da je...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 22:39   #2912
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
E, to je ono kaj smo već pričali - nemaju ništa konkretno (mada pričaju svašta) - i sad izvađaju ovakve eskapade. 14nm u 2021., pa kud puklo, da puklo.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2019., 23:10   #2913
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ak niš barem bude novi čipset, novi socket i nove ploče
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 23:14   #2914
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
To sigurno, samo se bojim kaj bude AMD napravil po pitanju cijena do onda kad Intel izda nekaj uistinu novo. Evo ih sad nakon ni pune tri godine i već su se nametnuli u svim segmentima.

Ovo kaj su Intel HEDT-u napravili s TR 3000 serijom je samo početak. Da ne bi do 2021. lagano kupovali precijenjeni AMD, jer ne budu imali pravu konkurenciju - ko Intel do 2017.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 23:31   #2915
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Tak jasno. Ako se Intel ne trgne, razbahatit će se AMD pa opet bude loše za nas.
Mene više zanima koliko se taj 14nm Skylake uArch može musti i cjediti još.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2019., 23:34   #2916
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Izgleda da je zadnji voz za 14nm bila još prethodna, a kamoli aktualna serija, samo je tek sa Zen 2 sve skupa došlo do gadnog izražaja.

Clockani Core i9-10980XE nije ovaj put uspjel držati korak, a prije ih je to redovito katapultiralo.

TR 3000 je jednostavno otišel u (za Intel) nepoznatom smjeru.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 00:00   #2917
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Intel ostvaruje najbolje rezultate u povijesti tek nakon izlaska zen arhitektura zadnjih par godina (usprkos najavama DIY entuzijasta sa pcekspert foruma o katastrofi intela na retaileru mindfactory koji u globalnim okvirima ne čini ništa više do statističke greške).

Prevelik je R&D budget u pitanju, pa sam mišljenja da je samo pitanje vremena kada ćemo opet vidjeti nešto poput izlaska Core arhitekture.

Inače, Intel je tvrtka orjentirana na budućnost izvan ograničenog i pomalo zastarjelog koncepta desktop rješenja (koja im trenutno i dalje donose najznačajnijiji dio prihoda) pa im dugoročni interesi uglavnom pokrivaju najlukrativnije segmente (server) i razvoj AI rješenja.

"Buy Intel Stock Because It Dominates AI and Autonomous Driving, Analyst Says"

https://www.barrons.com/articles/buy...ys-51554316155

"Intel and major car manufacturers set out safety standards for self-driving cars"

https://www.siliconrepublic.com/mach...ehicles-safety

"NVIDIA estimates its data center artificial intelligence TAM to reach $50 billion by 2023. This comprises HPC (high-performance computing), DLT (deep learning training), and DLI (deep learning inference).

Intel estimates its DLT and DLI TAM to reach $46 billion in 2020.

AMD has not released any TAM for deep learning, as it is more focused on gaining market share from Intel and NVIDIA. So, AMD does not have an artificial intelligence–focused chip." (imat će s vremenom no konkurencija je daleko).

https://marketrealist.com/2019/08/ce...-intelligence/
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2019., 23:25   #2918
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Super za njih, ali ovdje pricamo o njihovim CPU-ovima za desktop, laptop i servere. A to sto oni imaju hrpu ostalih proizvoda je dobro za njih. Imaju nestasicu CPU-ova i nece se to rjesiti ni u skoroj buducnosti. Dell vec sad proziva Intel radi smanjene prodaje PC-a i manje zarade u Q4 od ocekivanog. Tako da nije stvar u tome da je potraznja jednostavno prevelika, vec su oni smanjili proizvodnju.
Kakva im korist od toliko milijardi kad 5 godina furaju jednu te istu arhitekturu. AMD je cak i sa uzasnim Bulldozerom napravio ogromna poboljsanja unutar 5 godina (Bulldozer do Excavator).
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2019., 07:02   #2919
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Kad vidim upis buy xyz stock because ovo i ono onda znaš da je vrijeme da ih prodaješ.

Btw.bez obzira na fin.rezultate nece oni s ne konurentnim procevima moci držati ni servere na ovoj razini, dealovi ispod stola i plave kuverte nisu riješenje šroblems - tržište je polako pocelo gledati alternative i okretati se epycu, najteže je probiti led, nakon toga sve ide puno lakše i brže pogotovo kad je intel knockdownu
__________________

Zadnje izmijenjeno od: Gigi1. 30.11.2019. u 07:11.
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2019., 09:31   #2920
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Kamo sreće da smo i mi takvom knockdownu i da nam se slijevaju milijarde, dok AMD koji stvarno trenutno ima tehničku nadmoć skuplja mrvice...vrhnje valjda pokupi TSMC.

Intelov problem je kaj ne mogu naštancati koliko se traži, krenuli sad sa Samsungom, vjerojatno će se i udružiti da napadnu TSMC. A da desktop polako ali sigurno prelazi na margine kod kućnih korisnika, prelazi. Koristi će ga i dalje kućni poslovnjaci i dio gamera. Ostali su i zaboravili na isti. Definitvno treba tražiti druge oblike zarade.
A ako Intel sad uz ovaj Epic ne izgubi barem 50% tržišta, onda ga ne bude izgubio nikada.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.11.2019., 11:44   #2921
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Intel je opet jučer dematirao glasine da je outsorsao proizvodnju samsungu. S vremena na vrijeme se pojavi koja glasina, no oni uvijek demantiraju odmah
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2019., 16:17   #2922
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Seru kvake, sad im i Samsung i TSMC štancaju 14nm procesore, a sve je počelo još kad su čipset morali vratiti na 22nm, radi 14nm havarije.

I sve to zbog 10nm koji je već odavno trebal biti alfa i omega Intelovog proizvodnog procesa, ali nije, pa sad 14nm ide na sve i svašta, dok se istovremeno bore s kapacitetom FAB-ova i zalihama.
Citiraj:
Intel splits their business into two main areas. The Client Computing Group is the PC-Centric products, and the Data Center Group consists of everything else. Despite the contraction of the PC market over the last several years, it has continued to be the main source of revenue for Intel. Rajeeb Hazra, corporate VP of Intel’s Data Center Group and GM for the Enterprise and Government Group, is retiring after more than 24 years at the company. At this writing, his successor is unknown.
U svakom slučaju - jebeno.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2019., 17:17   #2923
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ma ne štancaju...

- u tekstu se ne spominje ništa konkretno nego što bi bilo kad bi bilo...
- takve info na takoj velikoj razini (gdje intel što pravi) se ne mogu sakriti/lažirati
- tsmc nema 14nm
- zašto bi intel pravio posao najvećem konkurentu barem što se tiče tehnologije ako ne po pitanju stranaka
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2019., 17:44   #2924
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Pročitaj ponovno. Sve je moguće, posebno u današnje vrijeme. TSMC ima 16/12nm, a to je taman ono kaj Intelu treba prilagoditi za svojih 14nm, a kaj se ostataka tiče - puno toga se može sakriti i lažirati u današnje vrijeme. Pogotovo kad te konkurencija prisili da svim snagama nastojiš ostaviti dojam da i dalje sve ide prema planu, mada je plan odavno izgoril. Kaj se financiranja konkurencije tiče, do nedavno je AMD surađival s Intelom po pitanju GPU rješenja za Kaby Lake-G modele. Intel jednostavno nema tolike kapacitete za 14nm proizvode, koje su prisliljeni proizvoditi, jer 10nm nije ni blizu onome kaj su obećali prije ko zna kolko je već prošlo godina. I opet budem spomenul ugašeni IDF, jer to je ostal fini pokazatelj kad Intel uistinu ima novi proizvod. PowerPoint PR Ryan Shrout pizdarije više ne drže vodu, bez konkretnog hardvera koji se prezentira.
Dr. Ian Cutress

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 30.11.2019. u 18:05.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2019., 19:48   #2925
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
To su sve stare glasine koje su eliminirane. A ova od neki dan:


Citiraj:
Update 12:49 AM GMT+5 11/30/2019. Intel has commented on the story and debunked the rumor from the Korean publication completely. Here is their statement in full:


"The letter from last week says we will increase our use of foundry so we can build more CPUs at Intel. The news reports about our use of third party foundries for CPUs are inaccurate."
Netko je krivo protumačio "increase our use of foundry" pa nadodao na stare glasine da će se outsorceat.


Jer drugo nema logike. Da stvarno nešto drugdje rade to bi se saznalo. Pogotovo je priča blesava jer se spominje outsorceanje desktop procesora koji su najzahtjevniji, prije bi preselili neka od ostalih milijun sranja što rade, a što nije toliko "on edge" u high performance sektoru tj. clockovima
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote