Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.02.2015., 21:39   #1
Kompajutor
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zadar
Postovi: 7
(riješeno) Problemi s grafičkom i matičnom

Pozdrav,
Prije nekoliko dana mi se pri pokretanju igre restartao komp i pokazao plavi ekran smrti te pri podizanju na ekranu su se na ekranima pri podizanju sustava pojavile crvene i plave iscrtane linije, a kad su se windowsi digli bili su razliveni te sam pretpostavio da je otišla grafika.
Grafička je bila asus geforce 8800 gts u konfiguraciji sa gigabyte z77-d3h soc. 1155, i5 procesorom i 8 gigi rama.
Pošto je grafika otišla privremeno sam monitor priključio na dvi izlaz matične ploče pošto ima integriranu grafiku i komp je sve ove dane normalno radio.
Uzeo sam gigabyte geforce 7500 Ti i nakon što sam je stavio i upalio komp primjetio sam da je početni ekran iz kojeg se ulazi u bios, q-flash, boot menu stajao više od minute dok se do tad nakon par sekundi gasio i nastavio se podizati sustav. Kad su se windowsi podigli instalirao sam drivere za grrafičku i restartao te se ista stvar dogodila ekran za ulazak u bios stajao je više od minutu i u tom je vremenu komp tri puta po jednom krako zapištao (inače pri paljenju zapišti samo kratko jednom)
Nakon ponovnog restarta kad se početni ekran pojavio pritisnuo sam delete za ulazak u bios ali se ništa nije dogodilo već se nakon minute pojavio crni ekran i ništa se nije dešavalo, a komp je i dalje bio upaljen te nakon što sam pritisnuo prekidač komp se ugasio.
Ponovo sam ga upalio i pokušao ući u boot menu, ali se dogodila prethodna stvar pa sam ga ponovo ugasio i upalio te nisam ništa dirao i nakon minut-dva uvodni ekran je nestao i windowsi su se podigli.
Poslje sam ponovo pokušao sa neispravnom karticom i sa spajanjem ekrana na matičnu ploču i komp se bez problema podizao u windowse i moglo se ući u bios, ali sa novom grafičkom ne funkcionira.
Ne znam da li je problem u grafičkoj ili možda u biosu matične koji je došao sa matičnom prije 2 godine i nije flash-an.
Ukoliko je netko upoznat sa ovakvim problemom bio bih zahvalan za pomoć.

Zadnje izmijenjeno od: Kompajutor. 14.02.2015. u 21:46.
Kompajutor je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2015., 03:24   #2
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
Zapištao 3 puta... da li je to bio jedan dugi i 2 kratka pištanja jer to je znak da sa grafikom nešto nije u redu, a ako daje samo duge beepove onda je u pitanju memorija.
Iako neznamo jeli Ami ili Phoenix BIOS jer nisi naveo ali idemo ovako...

Možda ti grafika nije dobro sjela u slot, a možda je problem u napajanju.

Ja sam imao sličan problem...
Mislio da je ploča riknila jer sam isprobao i memorije i grafiku kod frenda i šljakale su, pa uzeo njegovu grafiku i memorije da bi kod mene pištalo i nakraju sam uzeo neko drljavo noname napajanje koje sam imao sa strane za rezervu i spojio na komp i normalno je bootao, a spomenio bih i da sam frendu dao svoju ploču nakon što sam sebi uzeo bolju i nakon što je njegova prdnila i radi mu još i dan danas.

Ono na što sam zadnje sumnjao ispalo je da je bio pravi krivac...
Probaj sa drugim napajanjem, bilo kakvim, nebitno jel neka životinja ili je neki no name Codegen ili slično. Posudi od nekoga samo za probu ako možeš.
Ako je rezultat isti, idemo dalje procesom eliminacije.
Zapravo ako je napajanje krivac džabe si uzimao novu grafu. Možda uspiješ zdilati ovu novu koju si uzeo i priuštiti si novo napajanje
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies

Zadnje izmijenjeno od: osspaljeni. 15.02.2015. u 03:40.
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.02.2015., 09:33   #3
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Dobro pa si tako gusto napisao, imam osjećaj da čitam Anu Karenjinu.

Izvadi grafičku van, spoji monitor na integriranu i izvrti memtest.
Očisti računalo, pogotovo kontakte na memoriji i PCI-e, moguće je da imaš problema i zbog toga, složi i probaj. Ako ima kakvih dodatnih pin-ova na grafičkoj za napajanje, ubodi pripadajuće kablovinje.

@osspaljeni: naveo je model ploče. Jednostavnim procesom guglanja dođeš do toga da je AMI EFI/BIOS. Znači, kodovi su: http://www.bioscentral.com/beepcodes/amibeep.ht:m
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2015., 12:58   #4
Kompajutor
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zadar
Postovi: 7
Što se tiče zvučnog signala (pištanja) ne idu jedan za drugim već po jedan kratki možda u razmaku 30-40 sek.
Grafička traži napajanje od 400w dok mi je stara koja je do nedavno radila trebala 450w, a imam fortron 500w tako da ne bi trebalo biti problema jer evo kad se windiwsi 7 podignu sve radi bez problema driveri instalirani, grafička je prepoznata.
Probat ću sa odspajanjem diskova i pregledat pci expres utore kontakte grafičke, a ako još netko ima kakve prijedloge neka javi sve pokušam samo da riješim jer mi glupo vraćat grafičku koja izgleda ispravna, a ipak ima konflikt sa biosom matične.
Kompajutor je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2015., 17:33   #5
Kompajutor
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zadar
Postovi: 7
Riješeno

Nakon flashanja biosa zadnjom verzijom sve proradilo.
Zahvaljujem na pomoći.
Kompajutor je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na