Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.12.2007., 18:03   #1
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Adsl i kucna mreza istovremeno

dakle, imam adsl modem od d-linka, model valjda nije vazan, radi se o adsl modemu+router. kaj bi ja sad htio, posto imam komp i 2 laptopa, da mogu ic sa sva 3 istovremeno na internet, sto trenutno i mogu, ali i da mogu racunala medusobno komunicirat, tj. da budu u mrezi. e sad, moje je pitanje, kaj ja moram napravit da bi to bilo moguce?
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2007., 18:07   #2
Morpheous
Premium
Moj komp
 
Morpheous's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: zg
Postovi: 1,028
Citiraj:
Autor Getriba Pregled postova
dakle, imam adsl modem od d-linka, model valjda nije vazan, radi se o adsl modemu+router. kaj bi ja sad htio, posto imam komp i 2 laptopa, da mogu ic sa sva 3 istovremeno na internet, sto trenutno i mogu, ali i da mogu racunala medusobno komunicirat, tj. da budu u mrezi. e sad, moje je pitanje, kaj ja moram napravit da bi to bilo moguce?
Mislim da router služi samo za dijeljenje internet veze, a switch bi bio potreban za umrežavanje više od 2 računala, osim ako jedno nije stalno upaljeno i služi kao server.
__________________
Free your mind and open your eyes
Morpheous je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.12.2007., 18:28   #3
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Spojiš sve kompove na router. Imaš mrežu, imaš izlaz na net sa svih kompova (ako je router na bridge modu, tj. da se netko sa kompa ne spaja preko PPPoE konekcije).

Lapove spojiš preko wirelessa, komp isto ili preko žice (ili sve preko žice ako ti je draže).
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2007., 19:46   #4
Shotif17
Kiflica sa sezamom
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: !here
Postovi: 208
Citiraj:
Autor Getriba Pregled postova
dakle, imam adsl modem od d-linka, model valjda nije vazan, radi se o adsl modemu+router. kaj bi ja sad htio, posto imam komp i 2 laptopa, da mogu ic sa sva 3 istovremeno na internet, sto trenutno i mogu, ali i da mogu racunala medusobno komunicirat, tj. da budu u mrezi. e sad, moje je pitanje, kaj ja moram napravit da bi to bilo moguce?

Jednostavno ukopčaj sva računala na d-linka, u njemu uključi DHCP i na računalima stavi na automatsku IP adresa i imat ćeš mrežu sa izlazom na internet koja savršeno funkcionira. Dakle router nije isključivo za izlaz na internet, nego su računala koja su spojena na njega ujedno spojena i u lokalnu mrežu. I obavezno ga stavi u route mode ako hoćeš da ti sva računala imaju izlaz na internet istovremeno.
__________________
Shotif17 je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2007., 20:07   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
+ na svim računalima isti workgroup i uključen NetBIOS over TCP/IP i uključen File & Printer Share
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2007., 20:19   #6
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Kod SE555 da bi se računala vidjela u mreži, workgroup mora biti baš "WORKGROUP" jer je na tome i router.

Barem sam ja tako morao postaviti kod sebe, sad dal to mora uistinu tako i biti ili je to posebnost kod mojeg routera, nemam pojma.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2007., 20:30   #7
Shotif17
Kiflica sa sezamom
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: !here
Postovi: 208
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Kod SE555 da bi se računala vidjela u mreži, workgroup mora biti baš "WORKGROUP" jer je na tome i router.

Barem sam ja tako morao postaviti kod sebe, sad dal to mora uistinu tako i biti ili je to posebnost kod mojeg routera, nemam pojma.
Može bit, međutim ako su računala unutar istog subneta, što moraju biti da bi imali internet preko routera, možeš im pristupiti preko IP-ja bez obzira na workgroup.
__________________
Shotif17 je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2007., 20:36   #8
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Sva su računala imala isti subnet (kao i router), ali velim - bez "workgroupa" nije išlo nikako.
Velim, očito teorija kod mojeg SE-a ne pali
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2007., 20:37   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Nemora radana grupa (glupog li prevoda) glasit baš WORKGROUP, ali mora biti ista. Moja se drugačije zove i sva računala se "vide" u grupi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2007., 20:39   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
@Vuco
Ajde priznaj da imaš posebni primjerak
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.12.2007., 20:44   #11
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Mah, glavno da radi
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 11:09   #12
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Citiraj:
Autor Shotif17 Pregled postova
Jednostavno ukopčaj sva računala na d-linka, u njemu uključi DHCP i na računalima stavi na automatsku IP adresa i imat ćeš mrežu sa izlazom na internet koja savršeno funkcionira. Dakle router nije isključivo za izlaz na internet, nego su računala koja su spojena na njega ujedno spojena i u lokalnu mrežu. I obavezno ga stavi u route mode ako hoćeš da ti sva računala imaju izlaz na internet istovremeno.
hmm. . . a ovaj. . . koje mi trebaju bit točno postavke dhcp-a na routeru? malo sam noob u ovom. . . pardonirajte. . .
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 14:56   #13
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
oy. . . uspio sam spojit kompove i postavit share foldere, ali .. ja bi htio i printer dijeliti.. printer je spojen na komp, al jer moram i na laptopu imat instalirane drivere za printer ili ne? (stavio sam postavke na kompu da shera printer, al ga laptop svejedno ne vidi)
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 15:43   #14
Dngy
Premium
 
Dngy's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Na kompu na kojem ti je printer samo sheraj taj printer i na ostalim kompovima odeš na "add printer" i on će ti sam povuči drivere tj instalirati printer
Dngy je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 15:53   #15
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
evo ga, jesam. sve sljaka ko po loju. hvala ljudovi. .
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 21:31   #16
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
opet imam problema. . uspio sam spojit komp i 2 laptopa, ali. .
IP adresa kompa je 192.168.1.3 a od ova dva laptopa 192.168.1.4 i 192.168.1.5 e sad, jedan laptop i komp se međusobno vide, ali nijedan od njih ne vidi ovaj drugi laptop, dok taj drugi laptop vidi samo komp. .
(nadam se da ste shvatili) kaj da sad radim? ima ko ideju?
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2007., 22:12   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Nova slikovnica - Vista?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2007., 09:54   #18
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
na sva 3 kompa je win xp SP2, tak da ono. .. ima ko ideju?
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2007., 10:08   #19
KokiZG
Premium
Moj komp
 
KokiZG's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb, Jarun
Postovi: 50
Citiraj:
Autor Getriba Pregled postova
na sva 3 kompa je win xp SP2, tak da ono. .. ima ko ideju?
probaj ih pingat medusobno...

znaci START/RUN/cmd i onda upises ping xxx.xxx.x.x (IP adresa)...

sa svakog kompa probas pingati sva ostala racunala...

javi rezultat...
KokiZG je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2007., 10:46   #20
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
kod pinganja se svi vide. kaj može bit problem?
Getriba je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2007., 11:36   #21
mikimikic
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 499
ukoliko se vide svi kod pinganja, onda je najcesci problem "workgroup" dakle provjeri grupe na svim kompovima, citao sam da su ti to vec spomenuli, ali to je najcesca pogreska, mozda je koje slovo izostavljeno

javi rezultate
__________________
mikimikic je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2007., 15:03   #22
Getriba
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
ovako, provjerio sam nanovo postavke kod svakog kompa i laptopa, krenuvši korak po korak. i sve je identično. kod pinganja se svi međusobno vide, sve 5. također sam i router totalno resetriao, sve uzalud.. . ali, ovaj laptop koji zeza nije mi baš čist, došao je sinoć sa servisa i odmah sam krenuo stavljat programe na njega, među ostalim i msn. ali, kad god sam ga bio pokrenuo, msn bi se zblokao i tako mali miljon puta. tako da mislim da taj laptop radi probleme. workgrupe su iste, tako da ono. . jedino kaj mi ostaje da se uvjerim dal je taj problem, je da dofuram neki drugi laptop pa da ga pokušam umrežit. . . sve sam već isprobao. . i recimo, kad nanovo upalim sve kompove, prvi laptop i komp mogu najnormalnije prekopavat po podatcima jedan drugome, dok drugom laptopu treba neko vrijeme da skuži komp, jer kad želim uć na hard od kompa u početku javlja da nemam pristup, pa sve bude ok nakon par minuta. .
Getriba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na