Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.02.2022., 11:36   #271
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
digitalni sat, koji ti onda mjeri potrošenu struju + koju si dao njima isto kao potrošeno win win situacija za njih.
ili se njima prodaje sve, a struja se otkupljuje od njih?
zvuči logično da bi tako postavili pravila igre
ko mjenjačnica, zarada na tečaju
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"
Velikus je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2022., 12:21   #272
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
navodno digitalni sat mjeri one way
pa ti kad crpiš hep, sat se okreče i platiš
kad daješ u mrežu tj hepu, sat se opet vrti za hep korist, dao si im ali po satu izgleda ko da si uzeo iz hepa
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2022., 13:05   #273
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,251
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
za sad još čekam papirnatu ponudu, al rečeno je 950€ po kw , dakle 28-30k kn total cijena
Jel to kljuc u ruke sistem ili? Na projektu 10kw kojeg su mi napravili pred cca 2god (ono za kucanstva, znaci on-grid), racunica je bila ravno 100k Po 950e kak kazes, ispada da danas to kosta cca 70k sto je super.

Što se hepa tiče, navodno stave svoje brojilo samo za solare pa se tam prati "čista" situacija.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2022., 19:26   #274
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Što se tiče sat od Hepa, Hep ugrađuje 4-kvadrantno brojilo koje broji koliko se energije preuzelo iz mreže a koliko poslalo u mrežu i hep onda nakon očitanja napravi obračun.


Kada Hep oprema mjerno mjesto za priključenje elektrane koja daje energiju u mrežu, brojilo je potrbno izmjestiti na mjesto gdje HEP uvijek može istom pristupit. Prilikom ugrdnje 4- kvadrantnog brojila ugrađuje se dvopolna (uslučaju monofaznog priključka) odnosno četveropolna (kod trofaznog priključka) kako bi u slučaju radova na mreži se mogla elektrana odvojit od mreže.
Pravilo je da ako postoji elekrana na izvodu od trafostancije, isti izvod se mora obilježit i stavit upozorenje na kojem kučnom broju se nalazi elektrana. to se radi iz razloga jer se izmjenjivač može pokvarit pa slat energiju u mrežu i kada nema mrežnog napona, zato je i potrebno izmjestit brojilo na mjesto na kojem HEP uvijek ima pristup.
Inače svaki ispravan izmjenivač šalje energiju u mrežu samo kada ima mrežnog napona, kada nama napona izmjenjivač se mora isključit.



Što se tiče priključenja elektrane na mrežu, potrebno je imat projekt ovlaštenog projektanta, završni izvještaj nadzornog elektro inženjera te potvrdu izvođača radova da je instalacija na priključenju izmjenjivača izvedena ispravno.


Treba razlikovat dvije vrste korisnika koji su spojeni na Hepovu mrežu, proizvođač i potrošač, svi oni koji imaju elektranu koja daje u mrežu više nego je priključna snaga priključka oni su klasificirani kao proizvođači te se kod njih ugrađuje posebno brojilo na priključak od elektrane.


Ako je snaga elektrane manje od snage priključka, onda je korisnik "potrošač" te se ugrađuje samo jedno brojilo i to četverokvadratno.


Inače največa snaga koju elekrana može slat u mrežu na monofaznom priključku je 3,6kW a kod trofaznog priključka 5kW. Naravno izmjenjivač može biti jači ali onda mora biti softverski ograničen da u mrežu šalje samo dozvoljenu snagu.


npr. izmjenjivač je snage 8 kW (na krovu je panela za 9kW), potrošači kući u jednom trenutku trebaju 1,5kW snage, priključak je trofazni. Znači Inverter daje 6,5kW na izlazu, 1,5kW se potroši na potrošače, 5kW daje se u mrežu.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2022., 07:01   #275
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Na projektu 10kw
(...)
danas to kosta cca 70k sto je super.
za koliko vremena je realno očekivati da će se investicija isplatiti?
(uz pretp da je "sve" proporcionalno)
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"
Velikus je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2022., 08:58   #276
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Nisu mi još uvijek rekli, bilo je samo da se to jednostavno ne može.
Danas se nalazim sa njihovim zaposlenikom koji bi mi trebao sve detaljnije objasniti.

Ono što bi mi htjeli je da potežemo koliko god nam treba sa solara (i baterija), te potencijalne manjkove potezati svatko sa svog brojila.

I po mogućnosti imati kontrolu nad tim da jedno kućanstvo (koje bi financiralo većinu troškova) ima primat, u smislu da to kućanstvo namiri svoje potrebe sa solara, a potencijalni višak ide za potrebe drugog kućanstva, te onda ostatak u baterije.
(*za vrijeme radnog vremena nam je solidno manja potrošnja jer se drastično smanji broj ukućana, što je dobro vrijeme za napuniti baterije)
Evo sad po zadnjem će se ipak uspjeti nešto iskombinirati

Jedino što mi preporučuju da odvojimo veće potrošače od baterije (dizalica topline, indukcijska ploča...), da oni mogu dobijati struju samo preko solara ili HEP-a.
Jer kao ako dođe do nestanka struje i trenutno solari ne daju dovoljno struje ili ne daju uopće, prenaglo će potegnuti od baterije što kao drastično utječe na bateriju i njezinu dugovječnost.

Ovo mi ima smisla za neke "starije" tipove baterija, ali mi nema za ove nove LiFePO4, bar po onome što sam čitao, ali ono... internet... pa sam možda stekao krivi dojam.

U ponedjeljak će doći kod mene doma pa ćemo napraviti neki detaljniji plan, pa ću usput vidjeti i što s baterijama.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2022., 11:18   #277
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Citiraj:
Autor Velikus Pregled postova
za koliko vremena je realno očekivati da će se investicija isplatiti?

(uz pretp da je "sve" proporcionalno)
Ovo i mene zanima. Po nekim mojim okvirnim računicama za ZG, meni bi povrat investicije bio 10-15 godina (ovisno o cijeni struje, vremenu, kvarovima...), a taman nakon toga treba lagano razmišljati i o zamjeni solara jer navodno gube na funkciji.

Poslano sa mog SM-G991B koristeći Tapatalk
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2022., 12:07   #278
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
U ponedjeljak će doći kod mene doma pa ćemo napraviti neki detaljniji plan, pa ću usput vidjeti i što s baterijama.
svakako pitaj jel' se sva proizvedena struja pod mus mora prodavati ukoliko je objekt spojen na mrežu i koji su uvjeti (gdje piše? )


uz takve postavke razdjelnik stvarno ne bi imao smisla
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"
Velikus je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2022., 12:57   #279
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Evo sad po zadnjem će se ipak uspjeti nešto iskombinirati

Jedino što mi preporučuju da odvojimo veće potrošače od baterije (dizalica topline, indukcijska ploča...), da oni mogu dobijati struju samo preko solara ili HEP-a.
Jer kao ako dođe do nestanka struje i trenutno solari ne daju dovoljno struje ili ne daju uopće, prenaglo će potegnuti od baterije što kao drastično utječe na bateriju i njezinu dugovječnost.

Ovo mi ima smisla za neke "starije" tipove baterija, ali mi nema za ove nove LiFePO4, bar po onome što sam čitao, ali ono... internet... pa sam možda stekao krivi dojam.

U ponedjeljak će doći kod mene doma pa ćemo napraviti neki detaljniji plan, pa ću usput vidjeti i što s baterijama.
Sve se može kad se hoće. IMHO, nisam baš siguran u to što ti je rekao, to say the least. Uostalom, svaki ozbiljniji sustav ima podnaponsku zaštitu (od predubokog pražnjenja) i u takvoj situaciji bi jako pao napon baterije i došlo do isklopa baterijskog prekidača. Ako baš inzistira na tome, lako se napravi shema da se ti potrošači napajaju samo dok ima mrežnog napona (npr. preko sklopnika) ili da se automatski isklope njihovi prekidači kad nestane mrežnog napona (pa ih onda ručno digneš kad se vrati mreža).


Citiraj:
Autor Zero Cool ZG Pregled postova
Ovo i mene zanima. Po nekim mojim okvirnim računicama za ZG, meni bi povrat investicije bio 10-15 godina (ovisno o cijeni struje, vremenu, kvarovima...), a taman nakon toga treba lagano razmišljati i o zamjeni solara jer navodno gube na funkciji.

Poslano sa mog SM-G991B koristeći Tapatalk
Za optimalnu južnu strehu krova u Zagrebu ti sigurno nije povrat toliko dug, ali ovisi o tome koliko trošite i koji je dogovor oko otkupa struje s opskrbljivačem. Neću ulaziti u cijene, odnosno držat ću se elektrotehnike i metoda prst-puta-oko ti kaže da u Zg dobiješ godišnje oko 1100 kWh po instaliranom vršnom kilovatu snage (za spomenutu optimalnu južnu strhu). Zato su kolegi dadoremixu za potrošnju od 350-450 kWh/mj (4200-5400 kWh/godišnje) predložili 4 kW vršne snage (znači oko 4400 kWh godišnje).



Citiraj:
Autor Velikus Pregled postova
svakako pitaj jel' se sva proizvedena struja pod mus mora prodavati ukoliko je objekt spojen na mrežu i koji su uvjeti (gdje piše? )


uz takve postavke razdjelnik stvarno ne bi imao smisla
Ne moraš, zašto bi morao? Ne moraš ništa prodavati.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2022., 13:12   #280
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Jel to kljuc u ruke sistem ili? Na projektu 10kw kojeg su mi napravili pred cca 2god (ono za kucanstva, znaci on-grid), racunica je bila ravno 100k Po 950e kak kazes, ispada da danas to kosta cca 70k sto je super.

Što se hepa tiče, navodno stave svoje brojilo samo za solare pa se tam prati "čista" situacija.
I mene zanima, jer meni EON za 4.8kW traži 70k, ključ u ruke
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 05.02.2022., 13:18   #281
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
meni su rekli okvirna cijena je 950€ po kw
dakle u mom slučaju 3800 eura tj 28500 kn cca
al još čekam papire, službenu ponudu
Nadam se da u ponedeljak .. i tako je tako .. što se mene tiče, odmah mogu radit


tu nit nema mnogo posla, panele na krov, kabel, na tavan mi dođe sa inverterom i spoji se na kable
ja imam čisti jug krov, i uredan tavan za strujju, pa su rekli da tu nema neke kemije za radit + lako dostupno
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2022., 00:37   #282
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,251
Moj projekt i dalje stoji u ladici, nema jos niceg na krovu Ako hocu preko fonda, imam sve gotovo recimo. Samo sam konstatirao da je 950e jako dobra cijena budući da je moja verzija 10k kn odnosno 100k za 10kw kljuc u ruke.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 06.02.2022., 07:02   #283
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 226
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Moj projekt i dalje stoji u ladici, nema jos niceg na krovu Ako hocu preko fonda, imam sve gotovo recimo. Samo sam konstatirao da je 950e jako dobra cijena budući da je moja verzija 10k kn odnosno 100k za 10kw kljuc u ruke.
Meni je tvoja cifra realnija. Tako sam i ja otprilike računao i to bez baterija. Tak sam došao i do povrata investicije od 10-15 godina.

Poslano sa mog SM-G991B koristeći Tapatalk
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 11:03   #284
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Ne moraš višak prodavati HEP-u.
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Ne moraš, zašto bi morao? Ne moraš ništa prodavati.

...da obrazložim što me potaknulo postaviti pitanje u vezi prodaje struje jer je bilo neprecizno formulirano:

iz Zakona o tržištu električne energije NN 111/2021 (14.10.2021.)

članak 3.
(1)

40.krajnji kupac je kupac koji kupuje električnu energiju za vlastitu uporabu

46. kupac s vlastitom proizvodnjom je krajnji kupac koji unutar svojih
postrojenja i instalacija ima postrojenje za proizvodnju električne energije za vlastite
potrebe i koji može isporučivati istodobno višak proizvedene električne energije u mrežu



članak 46.
(3) Proizvodnja električne energije ne smatra se elektroenergetskom djelatnošću
iz članka 4. stavka 3. ovoga Zakona ako je proizvodno postrojenje iza obračunskog
mjernog mjesta aktivnog kupca ili ako se proizvodno postrojenje koristi
isključivo za vlastite potrebe pri čemu se električna energija ne predaje u mrežu.



članak 4.
(3)
Pravne i fizičke osobe mogu obavljati elektroenergetske djelatnosti samo
na temelju rješenja kojim se dozvoljava obavljanje te djelatnosti
(u daljnjem tekstu: dozvola) sukladno zakonu kojim se uređuje energetski
sektor, osim ako drukčije nije propisano ovim Zakonom.)


...i dalje mi nije jasno što je pisac Zakona htio reći i kako to izgleda u praksi



miriši mi na propagandu s ciljem energetske neovisnosti




zanimalo me jel se što promijenilo u vezi jedne druge proizvodnje
skroz je offtopic, ali bih volio podijeliti s vama pa nemojte zamjeriti
(puc prstima i promijeni se Zakon o tržištu električne energije)

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o trošarinama NN144/2021 (27.12.2021.)

Članak 49.

Članak 80. mijenja se i glasi:

»(1) Malim proizvođačem jakog alkoholnog pića za potrebe ovoga članka smatra se fizička osoba koja proizvodi jako alkoholno piće iz voća koje ta osoba uzgaja i dobiva sa zemljišta koje je u njezinu vlasništvu ili zakupu s pomoću jednostavnog malog uređaja za destilaciju − kotla (u daljnjem tekstu: kotao) i može proizvesti najviše 50 litara jakog alkoholnog pića od voća godišnje po kućanstvu i koristiti ga za vlastitu potrošnju i potrošnju članova svoga kućanstva ili svojih gostiju. Mali proizvođač jakog alkoholnog pića koji proizvede jaka alkoholna pića od voća u količini koja ne prelazi 50 litara godišnje ne obračunava i ne plaća trošarinu.







TLDR:
Ukoliko ne želimo prodavati struju potrebno je HEP-u dokazati da nema injektiranja (predaje) viška struje u mrežu
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"

Zadnje izmijenjeno od: Velikus. 08.02.2022. u 12:32.
Velikus je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 19:22   #285
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Da uletim ko padobranac, nisam sve procito ali danas sam dobio ponudu za solarnu centralu na kuci.

Princip kljuc u ruke i usput sam saznao da zakonski mogu ugraditi "samo* 3,6kw snage.

Sent from my motorola edge using Tapatalk
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 19:27   #286
siloman
Premium
Moj komp
 
siloman's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Otok Krk
Postovi: 325
Zna li netko, u zadnjoj turi poticaja za solare, jesu li bili samo za privatne ili i za poslovne subjekte?

Postoji li spisak potrebne dokumentacije?
Trazim na FZOEU ali ocito uspijevam preskocit
__________________
Gdje se jede jedem,gdje se pije pijem,gdje se radi ne smetam!
siloman je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 19:43   #287
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Da uletim ko padobranac, nisam sve procito ali danas sam dobio ponudu za solarnu centralu na kuci.

Princip kljuc u ruke i usput sam saznao da zakonski mogu ugraditi "samo* 3,6kw snage.

Sent from my motorola edge using Tapatalk
To je 3,6kW po fazi, ako imaš trofaznu struju možeš ići do 10,8kW
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2022., 22:14   #288
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Komentar/pitanje, samo da potvrdim, nije sala ili humor.
Stvarno se desilo, samo ne znam na kojem otoku.

Prije dvije, maksimalno tri godine, nekom liku su dosli i razbijali panele na krovu kuce. Objasnjenje je bilo, da je premasio broj dozvoljenih panela koliko smije imati. Kad sam to cuo, upalile su mi se sve lampice, da je to najgluplja sto sam ikad cuo za solarne panele anegdota. Onda se sjetih, prijateljice iz GP-a, koji mi je davno slala nacrt nekog zakona/globe (Spanjolska) gdje su cak i naplacivali neki solarni porez.

Jel netko zna, gdje se to desilo u HR? Jel itko dokumentirao slikom, pisanim tragom? Znam samo da je na nekom nasem otoku, da nije starija storija od tri godina - plafon.

Da dodje HEP, Bosko Buha ili Ljupka Dimitrovska, ocekivao bih da ce ga ubiti papirologijom, nekakvim pravnim ili biroktatskim malteriranjem. Ali razbijati panele...


...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2022., 10:16   #289
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Ne da ta priča smrdi, nego ono...
Kladio bih se da je ili riječ o potpunoj izmišljotini, ili da fali poprilična količina bitnih informacija i da su detalji priče poprilično različiti od ovogo što je došlo do tebe.

Inače, mene zavlače već par dana i nikako da mi dođu doma da pregledaju krov i krenemo u izradu konkretne ponude i nacrta.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2022., 13:19   #290
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
I ja jos cekam ponudu
Tjedan prosao
Danas pisao, ili ponuda ili odoh dalje trazit
Nema smisla cekat
Netko ce htjet moje pare
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2022., 23:29   #291
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
Komentar/pitanje,....
Da dodje HEP, Bosko Buha ili Ljupka Dimitrovska, ocekivao bih da ce ga ubiti papirologijom, nekakvim pravnim ili biroktatskim malteriranjem. Ali razbijati panele......
ako je bilo pitanje "izbaci uljeza" ja bi probao sa boškom
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2022., 16:29   #292
blacky88
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Vrbovec
Postovi: 4
Pozdrav, razmišljam o solarnoj elektrani na kući, zanima me da li se može elektrana kasnije povećati u slučaju potrebe? Trenutno imam 350 kn struje ali možda se jednom ugradi dizalica topline pa će bit potrebno nadogradit ako se uopće može, i da li to treba sa hepom dogovorit?


Drugo me zanima koji je postupak, napravi se projekt, pa šalje hepu na odobrenje te onda tek ide izvođenje radova?
blacky88 je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 10:08   #293
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Da uletim ko padobranac, nisam sve procito ali danas sam dobio ponudu za solarnu centralu na kuci.

Princip kljuc u ruke i usput sam saznao da zakonski mogu ugraditi "samo* 3,6kw snage.

Sent from my motorola edge using Tapatalk
U istom si "košu" ko i ja, 3.6kW je zbog monfaznog prikljucka struje (a trofazni mi nije trebao jer monofazno imam 7.32kW). Na moje pitanje zasto nemogu 7kW odgovor je zato sto je neko to tamo u HEPu tak napisao (nema nekog tehnickog razloga nego cisto administrativni).

Racunica je bila oko 52000kn (kljuc u ruke) a njihova procjena je bila da ta njihova elektrana moze napraviti (na mojoj lokaciji) 4200kn godisnje (znaci racunam 4000 uvrh glave). To je meni (ne)isplativost investicije 13 godina (a garancija je 5) sto ce reci nije bas neka sreca ako se ide bez poticaja s obzirom da kao sto svi kazu paneli nakon 15 godina ko zna u kakvom ce biti stanju....
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 11:09   #294
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
U istom si "košu" ko i ja, 3.6kW je zbog monfaznog prikljucka struje (a trofazni mi nije trebao jer monofazno imam 7.32kW). Na moje pitanje zasto nemogu 7kW odgovor je zato sto je neko to tamo u HEPu tak napisao (nema nekog tehnickog razloga nego cisto administrativni).

Racunica je bila oko 52000kn (kljuc u ruke) a njihova procjena je bila da ta njihova elektrana moze napraviti (na mojoj lokaciji) 4200kn godisnje (znaci racunam 4000 uvrh glave). To je meni (ne)isplativost investicije 13 godina (a garancija je 5) sto ce reci nije bas neka sreca ako se ide bez poticaja s obzirom da kao sto svi kazu paneli nakon 15 godina ko zna u kakvom ce biti stanju....
Od koga je to ponuda, EON-a?
Poskupljenje struje za mjesec dana će malo promijeniti računicu
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 11:20   #295
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Od koga je to ponuda, EON-a?
Poskupljenje struje za mjesec dana će malo promijeniti računicu
Imao sam dvije ponude jedna 54k druga 52k.

Hoce, malo ce se promjeniti ali vjerujem da ce i oni naci "racunicu" da poskupe uslugu-ugradnju . Ali po meni sve iznad 6-7 godina da dodjem na nulu (i ond akrecme stedit) je neisplativo.. Radije onda ulazom te novce u nesto sto ce mi za 6-7 godina donijeit veci prinos i platim sturju od razlike .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 12:26   #296
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Tako je nekako računica kada malo trošiš. Imam sličnu potrošnju i slični zaključak. Zato sam mislio možda i grijanje centralno prebaciti na struju, onda se mijenja računica. Ali pošto su specijalci u HEPu i državi namjerno išli sje***i narod i prebijati potrošnju samo u mjesecu umjesto na razini godine, ispada da ljeti kada provodiš kao lud ne možeš potrošiti, nego njima poklanjaš struju. Umjesto da ti omoguće da prebiješ sa zimskom potrošnjom kada ne možeš ništa proizvesti.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 12:31   #297
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Tako je nekako računica kada malo trošiš. Imam sličnu potrošnju i slični zaključak. Zato sam mislio možda i grijanje centralno prebaciti na struju, onda se mijenja računica. Ali pošto su specijalci u HEPu i državi namjerno išli sje***i narod i prebijati potrošnju samo u mjesecu umjesto na razini godine, ispada da ljeti kada provodiš kao lud ne možeš potrošiti, nego njima poklanjaš struju. Umjesto da ti omoguće da prebiješ sa zimskom potrošnjom kada ne možeš ništa proizvesti.
Ne trosim ja malo (meni je mjesecna rata strustruje cca 1500kn) nego taj set panela od 3.6kw je sposoban malo proizvest . Znaci godisnje potrosim 16-17000kn a paneli naprave svega 4000kn na godisnjoj razini zbog limita od 3.6kW 8monofazni prikljucak). Da mi dozvole 7-10kW elektranu onda bi se vec razmislio premda je isplativost "slicna" tj. 10+ godina.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 12:36   #298
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Aha, ja sam shvatio da trošiš oko 4000kn godišnje...
Kako ti je potrošnja raspoređena? Možeš li napraviti bez da ih uopće pitaš,tj. bez da daješ struju u mrežu?
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 12:42   #299
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Aha, ja sam shvatio da trošiš oko 4000kn godišnje...
Kako ti je potrošnja raspoređena? Možeš li napraviti bez da ih uopće pitaš,tj. bez da daješ struju u mrežu?
Potrosnja je tokom cjelog dana i nesot malo manje nocu (ali ne puno manje je robicno po noci renderiram animacije/stillove znaci nema televizora i eventulano klim aneraid jer je hladnije vani pa mogu otovrit prozor ali kompovi rade, nekad svi nekad samo 2, kako kad ali nije puno kanja potrosnja).

Sto se tice ugranje bez papira, navodno se nesmije, rekli su mi da je protuzakonito cak i napravit vecu centralu (recimo da prijavim 3.6kw a napravim 7kW) a kamo li kompletno mimo sustava. neznam, nisam se vis epuno raspitivoa kad sam dobio racunicu (ne)isplativosti krajem 2021 godine.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2022., 13:33   #300
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Jel taj limit 3.6kw univerzalan ili je vezano za nekakvu kvadraturu kuće? Ako je 3.6kw onda ne znam kome je uopce isplativo stavljat na krov kuće. Meni je zimi rata 1200kn, ljeti 800, znaci 1000kn prosjek koji će se još povećat, samo je pitanje koliko. Ako mi treba 15 godina za povrat uloga, paneli uopce nemaju smisla osim sto si "malo manje" ovisan o hepu. Ljeti mogu spremit brdo struje koju bih mogao trošiti zimi ali u pravilu ne smijem?
spawn je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na