Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.11.2015., 00:39   #17521
turbojc
Premium
Moj komp
 
turbojc's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Slavonski Brod.
Postovi: 162
Pa gdje, kuda, i kako i jedno drugo ulje nestane koje ne ostane u stijenkama cilindra da izgori? Gdje ostala odu? Nema teorije da manjak ulja u motoru bude samo zbog toga što ga ostane na stijenkama cilindra?
Eto, ista filozofija.
turbojc je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2015., 01:04   #17522
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
F1 motori potrose preko 5 litri na utrci, mozda novi manje pa mislite kam to ode... Nis nije vjecno pa nije ni ulje, narocito na 14k rpm..
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2015., 01:08   #17523
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Kad će taj mlinac doć na 8k RPM onda će momentalno potrošit svo ulje jer će se raspast
pa on može na 8k jedino ako ga se baci niz sljeme
syss je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2015., 01:10   #17524
Penryn
Premium
Moj komp
 
Penryn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Silicon Valley
Postovi: 109
Citiraj:
Autor turbojc Pregled postova
Pa gdje, kuda, i kako i jedno drugo ulje nestane koje ne ostane u stijenkama cilindra da izgori? Gdje ostala odu? Nema teorije da manjak ulja u motoru bude samo zbog toga što ga ostane na stijenkama cilindra?
Eto, ista filozofija.
Nema tu filozofije, da si vidio kuda i kako dolazi i odlazi ulje s kojim se aktivira vtec znao bi da to ulje nigdje ne nestaje a kamoli da izgara.
Ti možda ciljaš na to da to ulje nekako dođe do ventila pa se nekako progura kroz gumice i vodilice ventila? Nein..
Riječima se ne može opisati, tako da ako te zanima progooglaj i pogledaj malo bolje kako se vtec aktivira, kuda ulje dolazi i kuda odlazi.. a bome ni ne zaslužuješ objašnjenje s takvim stavom.

I da, najveći postotak potrošenog ulja je onaj što ostane na stjenkama cilindara a ostatak koji se potroši preko ventila(ako su gumice i vodilice ispravne) i oduška je minimalan.
Penryn je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2015., 01:20   #17525
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
pa on može na 8k jedino ako ga se baci niz sljeme
Nemere, ima blokadu na nekih 6700
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2015., 01:20   #17526
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
zato sam to i reko slone
syss je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2015., 09:57   #17527
turbojc
Premium
Moj komp
 
turbojc's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Slavonski Brod.
Postovi: 162
Citiraj:
Autor Penryn Pregled postova
Nema tu filozofije, da si vidio kuda i kako dolazi i odlazi ulje s kojim se aktivira vtec znao bi da to ulje nigdje ne nestaje a kamoli da izgara.
Ti možda ciljaš na to da to ulje nekako dođe do ventila pa se nekako progura kroz gumice i vodilice ventila? Nein..
Riječima se ne može opisati, tako da ako te zanima progooglaj i pogledaj malo bolje kako se vtec aktivira, kuda ulje dolazi i kuda odlazi.. a bome ni ne zaslužuješ objašnjenje s takvim stavom.

I da, najveći postotak potrošenog ulja je onaj što ostane na stjenkama cilindara a ostatak koji se potroši preko ventila(ako su gumice i vodilice ispravne) i oduška je minimalan.

Ne, ciljam na to da i dalje držim do toga da postoji postotak koji uzima sebi ulje kao i ostali pokretni mehanički dijelovi.

U teoriji stare D serije bez VTEC-a ne bi smjele trošiti ništa ulja na 1000 km, dok recimo serije H,B,K,F potroše par deci. S toga ne shvaćam kako recimo D16A9 koji ide u CRX može imati 0 potrošnju na 1000 km, dok 10 god noviji motor K20Z3 ima potrošnju, a ima i VTEC. Ovdje ne govorim o visokim vrtnjama, jer to nema ni smisla pričati, pa sama logika je da troši više ulja na više RPM, ali nema smisla da D serija bez VTECa ne troši ništa, dok ostale novije serije troše.
turbojc je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2015., 12:14   #17528
Penryn
Premium
Moj komp
 
Penryn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Silicon Valley
Postovi: 109
Citiraj:
Autor turbojc Pregled postova
Ne, ciljam na to da i dalje držim do toga da postoji postotak koji uzima sebi ulje kao i ostali pokretni mehanički dijelovi.

U teoriji stare D serije bez VTEC-a ne bi smjele trošiti ništa ulja na 1000 km, dok recimo serije H,B,K,F potroše par deci. S toga ne shvaćam kako recimo D16A9 koji ide u CRX može imati 0 potrošnju na 1000 km, dok 10 god noviji motor K20Z3 ima potrošnju, a ima i VTEC. Ovdje ne govorim o visokim vrtnjama, jer to nema ni smisla pričati, pa sama logika je da troši više ulja na više RPM, ali nema smisla da D serija bez VTECa ne troši ništa, dok ostale novije serije troše.
Pa uzima sebi ulje, tj. kad se vtec aktivira ulje(neka mala količina, dec-dva) pod tlakom dođe do klackalica i blokira ih, a kad okretaji padnu ispod vtec raspona onda se vtec gasi i to ulje se vrati nazad u karter povratnim kanalićima. Znači to ulje se nigdje ne potroši, ne izgori, ispari ili šta ja znam.

Jel tebi jasno da jedina tri načina da motor potroši/izgori ulje je da ono dođe ili kroz gumice ventila, uljne prstenove ili odušak? Četvrtog nema..(ima, da negdje pušta, bali, i turbina, al sad o atmosfercima pričamo)

Pa eto kad si tako uvjeren da vtec aktiviranje ipak potroši nešto ulja, onda bar pokušaj sebi logički to dokazat prije nego počneš bit toliko uvjeren u to.

A sad zašto neke starije serije ne troše a neke nove troše, ne znam. Honda je za neke nove motore hvalila se kako su smanjili otpore trenja na prstenovima, eto prvi i najvjerojatniji razlog. Teoretski je nemoguće da motor ne potroši niti malo ulja.

Zadnje izmijenjeno od: Penryn. 07.11.2015. u 12:21.
Penryn je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2015., 15:20   #17529
turbojc
Premium
Moj komp
 
turbojc's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Slavonski Brod.
Postovi: 162
Pa ali koja je logika da 1990 godine imaju D16A9 bez VTECa i B16A1 s VTECom, dva skoro pa ista motora, gdje ovaj bez u pravilu ne bi smio trošiti ništa ulja, dok ovaj s VTECom troši ulje?
Jel to znači da isključivo klipić kod klackalice zahtjeva ulje, i apsolutno ništa više?

Potroši, potrošit će ga kad se razbije. Ovdje govorimo o novim uljima, i o novim motorima koji su izašli iz tvornice, a ne o motorima koji su klani na hladno i prevalili već 500k km.
turbojc je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2015., 15:52   #17530
Penryn
Premium
Moj komp
 
Penryn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Silicon Valley
Postovi: 109
Citiraj:
Autor turbojc Pregled postova
Pa ali koja je logika da 1990 godine imaju D16A9 bez VTECa i B16A1 s VTECom, dva skoro pa ista motora, gdje ovaj bez u pravilu ne bi smio trošiti ništa ulja, dok ovaj s VTECom troši ulje?
Jel to znači da isključivo klipić kod klackalice zahtjeva ulje, i apsolutno ništa više?

Potroši, potrošit će ga kad se razbije. Ovdje govorimo o novim uljima, i o novim motorima koji su izašli iz tvornice, a ne o motorima koji su klani na hladno i prevalili već 500k km.
Pa čekaj kako ne možeš prihvatit činjenicu da aktiviranje i deaktiviranje vteca ni na koji način ne može potrošit ulje?

Možemo ovako do sutra ili sve dok se malo ne potrudiš i pogledaš i uvjeriš se sam da nema nikakve šanse da vtec troši motor na iti kakav način.

Čak ga niti ne "razbija", kako to neki vole reći..

I ta dva motora, D16 i B16 su sve osim "skoro pa ista".. različiti kompresijski omjeri, totalno različiti hodovi i promjeri klipova, što znači različite klipnjače i klipove, pa uz to i prstenove itd itd, znači n drugih razloga zašto bi taj B16 mogao trošiti više ulja.

Zadnje izmijenjeno od: Penryn. 07.11.2015. u 16:40.
Penryn je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2015., 16:22   #17531
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ja na svom mlincu 1.2 kojeg gazim neminovno nisam deci ulja usipao, niti mu je trebalo.
Ima nešto u tome kad se gaze Renaultčeki. Ne kazem da moj ne trosi, al trosi toliko malo da ga ne treba dolijevati u 15k km turama koje ja radim godisnje sa tim autom. Pa da trosi 1L na 1000km kao sto se spominje ili cak 1L na 3000km davno bi on bez ulja ostao...
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2015., 16:36   #17532
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
pa svaki put do sada nakon paljenja kaže - oil ok, nije da se nešto brinem ni oko servisa iskreno.

tu i tamo pogledam na bc-u koliko ima ulja... trenutno mu fali 2 kockice od njih 10-12 koliko ih već ima, a servis zadnji sam radio ne znam ni sam kada prije 2-3g.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2015., 16:56   #17533
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor turbojc Pregled postova
D16A9 bez VTECa i B16A1 s VTECom, dva skoro pa ista motora
Ovo je točka gdje si izgubio svaki kredibilitet za daljnju raspravu o Hondinim motorima. D i B serije ne mogu biti slični po apsolutno ničemu. Jedini dijelovi koji pašu sa jednog na drugi su semerinzi bregastih osovina.

Onu nebulozu "VTEC troši ulje u trenutku uključivanja i isključivanja" nemoj nikome pričati, pogotovo pred nekim tko pozna dotični sistem upravljanja kutom i/ili timingom ventila, smijat će ti se ljudi. To ulje se vrati u karter čim VTEC solenoid zatvori.

Da još neke nejasnoće razjasnim: ulje se ne troši zbog karika niti oduška ("uberlaufa"). Uljne karike brišu višak ulja sa stijenke cilindra i zadnje su koje se mehanički potroše. Kroz odušak prolaze samo pare ulja i kondenzat.

Ulje koje motor "potroši" izlazi iz njega na samo 2 načina: kroz neispravnu brtvu/semering na livadu ili kroz gumice ventila pa u obliku plavog dima na auspuh (ako pričamo o non-aspirated motoru). Turbaci vole i na ležajevima turbine popapat ulje, pogotovo prije nego turbina kaže svoje zadnje riječi.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2015., 16:57   #17534
turbojc
Premium
Moj komp
 
turbojc's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Slavonski Brod.
Postovi: 162
Citiraj:
Autor Penryn Pregled postova
Pa čekaj kako ne možeš prihvatit činjenicu da aktiviranje i deaktiviranje vteca ni na koji način ne može potrošit ulje?

Možemo ovako do sutra ili sve dok se malo ne potrudiš i pogledaš i uvjeriš se sam da nema nikakve šanse da vtec troši motor na iti kakav način.

Čak ga niti ne "razbija", kako to neki vole reći..

I ta dva motora, D16 i B16 su sve osim "skoro pa ista".. različiti kompresijski omjeri, totalno različiti hodovi i promjeri klipova, što znači različite klipnjače i klipove, pa uz to i prstenove itd itd, znači n drugih razloga zašto bi taj B16 mogao trošiti više ulja.
Prvo, nisam spominjao u kojim se količinama troši. Drugo, važnije, normalno da ne mogu prihvatiti činjenicu jer mi nije jasno kako 5 novijih serija motora s VTECom u pravilo troše par deci na 1000km, dok pola D serija ( one bez vtec-a ) ne bi smjele trošiti ništa na 1000km.

Da, po pitanju tih stvari nisu isti, mislio sam na kubikažu i donekle istu snagu, broj ventila i cilindara.

Objasni zbog čega D serija non vtec motora u pravilu ne troši ulje, dok novije serije troše s VTECom. To me zanima. Klipovi, prstenovi, hodovi