Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.01.2014., 01:16   #1
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Eksterni hard disk ne radi

Imam jedan eksterni hard disk. Uglavnom, disk ne radi, kada se spoji na komp zacuje se da se pocelo vrtit, na kompu pocne uobicajena procedura kao kad se usteka bilo koji novi device( installing software for new device itd), nesto se iz diska cuje par minuta i onda se ugasi, nema vise nikakvih znakova.

Uglavnom, probao sam ga spojit i preko kama connecta, nista, ista stvar se desava.

Na tom disku nema nista vazna, i vec sam se oprostio od njega, pomirio sa time da sam ga izgubio, i njega i sve podtake. Znaci, posto sam ga otpisao, onda sam krenuo eksperimentirat, posto nikad nisam skroz otvorio disk, i zanimalo me, kako i sta unutra radi, pa da nesto novo naucim.

Uglavnom, prije nego disk spojim na komp to naravno izgleda ovako:

http://cdn.c.photoshelter.com/img-ge...disk-drive.jpg

, kad ga spojim na komp, ruka aktuatora prodje par puta preko diskova( tada se cuje onaj neki cudni zvuk, ono neko kao cimanje, ne znam kako da poblize objsnim zvuk), ali opet se vrati u ovaj pocetni polozaj gore sa slike, i tada sve stane.

Kako ne znam ama bas nista o ovome, a pretpostavljam da ima jos njih takvih, pa da mi odgovorite na par pitanja u vezi ove teme, pa da i drugi newbie mogu procitat .

Mene zanimaju slijedece stvari:

1. Pretpostavljam da se disk ne smije otvarati, jer ako se ne varam on se priprema/zatvara u laboratorijskim uvijetima jer su diskovi ekstremno osijetljivi, dal sam u pravu? Ako(a jesam ) sam dotaknuo diskove prstom i ostavio mali trag na njima, da li se to moze ocistit i kako?

2. imam jos neke eksterne diskove. Da li je moguce diskove iz ovog pokvarenog hard diska prebacit u njih i tako ocitat podatke? Jer ocito je na ovom mom riknula elektronika?!?! ( Naravno, ako je na prvo pitanje odgovor DA onda je jasan odgovor i na ovo drugo pitanje)

3. Za rjesiti ovakav kvar, dal se moze uopce i koliko bi to kostalo u nekom profesionalno servisu i sl?
lord051 je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2014., 04:42   #2
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
1. Dobro pretpostavljaš. I da možeš očistiti, opet ne možeš kako treba, tako da ništa od " ja bih si diy-ao disk". Nažalost.

2. Ne bih rekao. Barem ne u uvjetima koje imaš i sa alatom koji posjeduješ.

3. Ne zna se još koji je prvobitni kvar, osim ovog novog koji si otvaranjem stvorio, tako da je to malo teže za reći.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.01.2014., 23:32   #3
Davor1289
Registered User
Moj komp
 
Davor1289's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 27
3. Relive diska je extremno skupo jer se tu ne mjenja uvijek samo elektronika nego i glave. Znači, koliko ja znam poznaniku su tražili 2500 kn za promjenu glava spašavanje podataka i vraćanje neispravno diska . Pretpostavka je da glave sigurno ne koštaju toliko ali posao i kakve uvjete taj zahtjeva, alate i strojeve, da.
Davor1289 je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2014., 10:27   #4
lord051
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
OK, pretpostavljao sam da cu dobit slicne odgovore. Nisam znao za cijenu ni otprilike, za ovu spomenutu cifru. Eto, nesto sam naucio, steta nije napravljena jer sa diskom sam se pozdravio vec odavnooo

Thx svima.

Tema se moze zatvorit, rijesena je.
lord051 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na