Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.01.2008., 10:18   #1
shunkyman
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: At home
Postovi: 2
Sporija memorija uz AMD Athlon 64 X2 5200+

Prošli tjedan sam nabavio novi procesor (AMD Athlon 64 X2 5200+). Matična ploča je DFI (Infinity NF570-M/G 2), memorija 2 keksa od 512Mb (Kingmax PC2-6400 (400 MHz)).

Prilikom bootanja BIOS mi prepoznaje frekvenciju memorije 742 MHz (CPU ID pod Win XP pojedinačno kao 373,2 MHz). Istu memoriju sam i ranije koristio (s istom matičnom pločom i AMD 3800 procesorom), i frekvencija je bila OK (800 MHz).

Pokušao sam staviti memoriju u druge konfiguracije i svaki puta je frekvencija prepoznata kao 800 MHz. Na svakoj konfiguraciji, kao i na mojoj sve postavke BIOS-a za memoriju su bile postavljene na Auto.

S ovom konfiguracijom napravio sam nekoliko testova (Sisoft Sandra, Aida) i performanse računala su umanjene.

Ne znam više što bih napravio... Da li bi trebalo nešto podesiti u BIOS-u? Memorija je nova i radi ispravno s drugim procesorima. Pa mi je neisplativo mijenjati ju. Ima li netko kakav savjet?
shunkyman je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2008., 10:30   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Probaj u BIOS-u prebaciti frekvenciju meme sa Auto na 400.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.01.2008., 16:34   #3
Ovca
KozajeZakon.
Moj komp
 
Ovca's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 303
to je zbog djeljitelja X.5(npr. 10.5 ili 12.5) kod amdovih X2 proc. na am2 platformi
U kombinaciji sa mem.djeljiteljem(800/667/533/400 ili 400/333/266/200), daje takve "cudnije" rezultate nego cjelobrojni div.
za brisbane bi vrijedilo:
http://farm3.static.flickr.com/2232/...47b71c31_o.png
za windsor
http://www.ryderocz.info/ocz/ramspeed.jpg
__________________



Ovca je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2008., 18:05   #4
jimi
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 80
Amd ima mem. kontroler ugrađen u procesoru, Intel na northbridgu ak se ne varam. Da bi kod amd-a memorija radila na max. taktu od 800 MHz-a tata ti gigaherci procesora pdijeljeni s 2 moraju biti paran broj.
Npr. ako ti cpu radi na 2300 MHz-a / 2 = 11.5 tada ti memorija nebude radila na 800 MHz-a nego na nešto manje.
No ako ti CPU radi na 2400/2=12 tada ti bude radila na 800 MHz-a!
Ukratko ako ti AMD-ov CPU radi na 2.0, 2.4, 2.8, 3.2, (3.6 :-D) dobivat će pune brzine memorije, u ostalim situacijama nešto niže.
jimi je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2008., 01:50   #5
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
nista sto promjena mnozitelja na nize uz lagano dizanje HTTa ne bi rjesilo no pitanje je cemu? ionako nece nesto posebno profitirati od toga, ne treba se zivcirati
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2008., 08:33   #6
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor greg SE Pregled postova
nista sto promjena mnozitelja na nize uz lagano dizanje HTTa ne bi rjesilo no pitanje je cemu? ionako nece nesto posebno profitirati od toga, ne treba se zivcirati
kako neće, meni je drastično porastao memtest na Sandri!
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2008., 20:43   #7
shunkyman
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: At home
Postovi: 2
Nisam se stigao javiti sve dok nisam došao doma. Evo kako stoje stvari...

Prilikom bootanja prepoznati FSB: 2600 MHz (200 x 13). Postavke (u BIOS-u) za DDR2 sve su postavljene na Auto, a BIOS prepoznaje: CPC:2T tCL:5 tRCD:5 tRCD:5 tRAS:18.

Pogledao sam i link koji je poslao @ovca http://www.ryderocz.info/ocz/ramspeed.jpg (za AMD Winsdor, kojeg imam) i našao da, bez obzira što mi je djeljitelj cijeli broj, memorija se prepoznaje kao 743 MHz.

I sad imam dilemu... mogu dizati HTT (s 200 na 217 (uz default multiplier 13), pa će mi DDR2 raditi na 806, a proc. na malo više od 2800) ili bih mogao ići na multiplier 14 (tako da će mi se povećati brzina procesora - s 2600 na 2800, a clock DDR2 će biti 800.

Problem je što ne znam koliko mogu dizati brzinu procesora. Na AMD-ovim web stranicama nije moguće ništa naći o tome (njihov "Product Brief", "Technical Documentation" i sl. ne daju baš nikakve detaljne informacije). Ni Kingmax-ove web stranice ne daju dovoljno informacija za dizanje clocka iznad nominalne brzine.
shunkyman je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2008., 21:41   #8
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor shunkyman Pregled postova

Problem je što ne znam koliko mogu dizati brzinu procesora. Na AMD-ovim web stranicama nije moguće ništa naći o tome (njihov "Product Brief", "Technical Documentation" i sl. ne daju baš nikakve detaljne informacije). Ni Kingmax-ove web stranice ne daju dovoljno informacija za dizanje clocka iznad nominalne brzine.
Je, to je strašno. Ja jednom napisao direktno pismo AMD-u da se požalim zašto ne objave info o tome, a oni meni "ako vam trebaju veće performanse, molimo vas da kupite brži procesor". A tom jačem procesoru su stavili veću cijenu!!!!!!!!!!
Ko da sam ja budala pa ne vidim da bi oni htjeli da potrošim više novaca!!!!
segregator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na