Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.04.2023., 20:05   #1
huzo
Zvoni. Kucanje ne radi.
Moj komp
 
huzo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: ZAGREB DUBRAVA
Postovi: 683
Ryzen 5 konfiguracija se ne boota nakon restarta

Pozdrav svima,


Ovako, konfiguracija je sklopljena negdje prije božića,komponente uzete u ADM , dakle 5 mjeseci je stara i sam sam je sklapao i od prvog paljenja imam problem.


Ploča je asus prime b550m-k,proc ryzen 5 5600, 2x8 gb ddr4 2400mhz,ssd 1tb kingstone nv2 snv2s,grafa je RX6600 8gb, napajanje sad se ne sjećam, ali je srednje neko...



Znači krenem instalirati windowse i komp se resetira, gledam koji k... , probam par puta i ništa,resetira se odmah na početku, ne da se ni doči do menija za instalaciju...Rastavim ponovno sve i sastavim ,rekoh negdje sam nešto sje.. probam opet , opet sve isto, resetira se..


prčkam po biosu, mijenjam postavke memorije, proca, ovo ono...ništa...i ostavim ga pola sata,vratim se ,probam i krene instalacija i prođe! Sve se instalira i sve radi...instaliram update windowsa, resetiram komp da se instaliraju update-i i opet neće ...krene vrtiti onaj kotačić na početku i zamrzne se ili se resetira ...ostavim ga opet 10-15 minuta i hoće,radi sve...


gledam temperature,sve ok , ništa visoko,proc oko 50-55 stupnjeva , ali komp neće nakon gašenja ili resetiranja bootat...


I uglavnom, ne gasim ga gotovo nikad...u standby ga stavljam i sve radi, igram igre, gledam filmove, surfam sve, sve radi dok ga ne ugasim ili resetiram...onda neće dok ne stoji 10-15 minuta recimo, već se resetira na početku odmah ili zamrzne...


ne znam više što nisam probao, jedino ne znam kako undervoltat cpu, jer piše default za taj cpu je 1.1V, a meni je trenutno na 1.348V, premda je sve na auto stavljeno ...ima opcija u biosu manual, ali ne vidim nigdje gdje se upiše napon traženi...


probao sam linux sa sticka, on radi i boota...novi bios update također,probao ram po ram u svim slotovima...



Da li je novi SSD problem?novo napajanje?ploča? ne mogu pinpointat što ne valja, a ne mogu ni bez kompa da ga odnesem na garanciju u ADM...


Ima kakav utility da može vidjet što se dogodi kod boota? Event viewer ne pokazuje ništa , jer se prije windowsa dogodi kuršlus...
__________________
Those who believe in telekinetics, raise my hand!

Zadnje izmijenjeno od: huzo. 23.04.2023. u 20:24.
huzo je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2023., 20:46   #2
ICT Avatar
Premium
 
ICT Avatar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Area 51
Postovi: 193
Ako imaš optiku ili na stik DLC Boot i probaj s njega dignut win.
Međutim treba ići od napajanja; prvo tester da vidiš da li su ti naponi ok.
HDD možeš testirati
https://www.kingston.com/en/support/...cal/ssdmanager
ICT Avatar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.04.2023., 08:06   #3
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Sumnjam na ram ...


Da li imaš neki drugi da probaš ??? i zakaj 2400, kaj nisi uzeo 3200 ???
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2023., 11:09   #4
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Jedan keks rama izvaditi i probati.
Pa drugi.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2023., 12:43   #5
huzo
Zvoni. Kucanje ne radi.
Moj komp
 
huzo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: ZAGREB DUBRAVA
Postovi: 683
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Sumnjam na ram ...


Da li imaš neki drugi da probaš ??? i zakaj 2400, kaj nisi uzeo 3200 ???
ma probao keks po keks u svim slotovima i uvijek isto...linux digne normalno sa usb... u radu nema problema, samo se ne smije ugasit ili restartat... vrtio memtest, vrtio od ploče memtest neki i sve radi

a 2400 sad kad i ja gledam nije mi jasno zakaj možda i je 3200, al radi na 2400 budem pogledao baš na računu
__________________
Those who believe in telekinetics, raise my hand!
huzo je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2023., 14:14   #6
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Da li je XMP upaljen u BIOS-u ???

Probaj ugasiti, provjeri jeli ram kompaibilan sa pločom ...


Bez obzira na mem test ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2023., 15:40   #7
huzo
Zvoni. Kucanje ne radi.
Moj komp
 
huzo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: ZAGREB DUBRAVA
Postovi: 683
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Da li je XMP upaljen u BIOS-u ???

Probaj ugasiti, provjeri jeli ram kompaibilan sa pločom ...


Bez obzira na mem test ...
Ma sve je na auto stavljeno, nema moja ploča xmp brijem...a i radi dok je upaljen, neće bootat jednostavno nakon reseta ili power off.

Dok se upali radi odlično,brz je i sve, nikakvih random gašenja,trzanja ničega,igram warzone stalno i leti na 120-140FPS...stavim ga u standby i upalim i sve radi, ali jendostavno se ne boota i zamrzne ili resetira se kod bootanja nakon reseta ili power off...

Da je ram,onda bi se gasio,bsod bacao ili nešto, nego on radi dok ga ne resetiram... i onda moram čekat da se "ohladi" da bi se upalio ponovno...

Čak recimo kad se par puta restarta, onda krene onaj recovery od windowsa i on se smrzne isto... kotačić se zamrzne i tak stoji ili se pak restarta sam...
__________________
Those who believe in telekinetics, raise my hand!
huzo je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2023., 17:36   #8
ICT Avatar
Premium
 
ICT Avatar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Area 51
Postovi: 193
Koje je napajanje/ Snaga?
ICT Avatar je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2023., 18:10   #9
killuminati
Premium
Moj komp
 
killuminati's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 358
Koja je to memorija (pročitaj s pločice, ne s računa), je li gore zadnji bios 3002, jesu pločice uštekane u sive slotove i imaš li kakav stick uštekan u komp?

Flešni zadnji bios, uključi xmp ako ga memorija ima, napon memorije stavi na 1.375 i eventualno ištekaj sve stickove, csm disabled, ostalo sve auto. Stisni dobro, ali oprezno memoriju u slotove.

Pod karticom A.I. tweaker FLCK frequency stavi na pola od brzine memorije, a isto napravi i pod karticom Advanced - AMD overclocking - DDR and Infinity fabric frequency - infinity fabric isto pola od brzine memorije.

Ak to ne radi, imaš neispravnu neku komponentu ili problem s kompatibilnošću memorije (manje vjerojatno).
killuminati je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2023., 19:07   #10
huzo
Zvoni. Kucanje ne radi.
Moj komp
 
huzo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: ZAGREB DUBRAVA
Postovi: 683
Citiraj:
Autor ICT Avatar Pregled postova
Koje je napajanje/ Snaga?

seasonic 80+ bronze

Citiraj:
Autor killuminati Pregled postova
Koja je to memorija (pročitaj s pločice, ne s računa), je li gore zadnji bios 3002, jesu pločice uštekane u sive slotove i imaš li kakav stick uštekan u komp?

Flešni zadnji bios, uključi xmp ako ga memorija ima, napon memorije stavi na 1.375 i eventualno ištekaj sve stickove, csm disabled, ostalo sve auto. Stisni dobro, ali oprezno memoriju u slotove.

Pod karticom A.I. tweaker FLCK frequency stavi na pola od brzine memorije, a isto napravi i pod karticom Advanced - AMD overclocking - DDR and Infinity fabric frequency - infinity fabric isto pola od brzine memorije.

Ak to ne radi, imaš neispravnu neku komponentu ili problem s kompatibilnošću memorije (manje vjerojatno).



Memorija je Innovation IT 3200...sad sam išao gledat i sve je stavljeno na auto, a on nju na 2400mhz drži...stavio sam ručno na 3200 u biosu ,ali i dalje isti problem...


Bavim se elektronikom inače i nisam noob da ne znam ram uštekat , a i velim probavao sam s jednim keksom, sa svim slotovima, bez razlike...



Bios je zadnji, to sam prvo išao instalirat , jer sam mislio da treba updateat popis podržanih proceva i memorije...


E sad kad stavim nešto od napona na manual u biosu, nigdje ne vidim u biosu gdje unijeti podatak, samo vidim očitanje, i ima opcija offset + ili - ne mogu kliknuti na kučicu i unijeti podatak...ni za ram ni za proc...ali ajde budem proučio gdje griješim.


EDIT: eto stavio sam na - offset voltage i sad boota normalno


Pa jel moguće da je to bio problem??? budem ga testirao sad i dalje...


Ali zašto mi u biosu pokazuje ovo za memoriju pod dram status?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dram.jpg‎
Views:	162
Size:	300.0 kB
ID:	26274  
__________________
Those who believe in telekinetics, raise my hand!

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 26.04.2023. u 21:51. Razlog: spojeni postovi
huzo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.04.2023., 19:27   #11
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Jer je marke Innovation. Teško da je na supported listi. Provjeri.
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s