Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.02.2002., 12:40   #31
ibark
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2002
Lokacija: Otočac
Postovi: 7
Što će reći CD ili DVD na ATA100 ili 133 kontroleru nemre radit ni da hoće. Barem ne preko 33 ili u nekim slučajevima 66.
__________________
***************
***************
**www.ducati.it**
***************
***************
ibark je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2002., 12:48   #32
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Ne može raditi kao ATA133 kada uređaj ne podržava tu brzinu. Znaći da ga je nepotrebno tu spajati, a možda ćak i štetno.

Dva harda, različitih standarda ne trebaju raditi brzinom kao sporiji. Današnji ne. Problem se javlja ako na isti kanal staviš hard i CD. Onda hard radi nešto sporije, ali ne kao ATA33.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2002., 13:26   #33
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Citiraj:
Originally posted by numa


Cjela stvar radi na brzini najsporije komponente. Ako spojis ATA 133 hdd na ATA66 kontroler radit ce na ATA66. Ako imas ATA100 kontroler i 2 hdd-a, jedan na ATA100 i jedan na ATA33 sve ce raditi kao ATA33.

CD-ROM-ovi i DVD-ovi se u principu deklariraju kao ATA33. No ima iznimaka, npr moj Pioneer DVD-106s 16x/40x se deklarira kao ATA66.
Ma da? Dobar neki DVD. Ja mislio da svi opticki pogoni uopce ne poznaju ATA-specifikaciju, nego da rade pod UDMA. Moj DVD (Hitachi GD7500 12/40) radi na UDMA 2. Istina je da njima uopce ne trebaju brzine koje nude ATA-33+ specifikacije, jer ih ne mogu iskoristiti, nego ih podrzavaju samo zbog ostalih uredjaja u lancu.

Primjer je moj DVD recimo, koji ima teoretski max burst rate od 6 MB/s, sto je daleko od 33MB/s sto nudi ATA-33 recimo(150kB/s*40 = 6MB/s).

Sh.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2002., 14:01   #34
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Očito je da neznaš što znaći ATA, a što UDMA. Malo te to zbunjuje, ali nema veze. Za to su krivi proizvođači. Oni su unijeli pomutnju.

Postoje DVD ROM uređaji koji koriste ATA66 ili UDMA 4 specifikaciju i spajaju se s 80 wire kablom. Mislim da takav model ima Samsung, a sada vidim i Pioneer.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2002., 16:17   #35
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Citiraj:
Originally posted by RAK
Očito je da neznaš što znaći ATA, a što UDMA. Malo te to zbunjuje, ali nema veze. Za to su krivi proizvođači. Oni su unijeli pomutnju.

Postoje DVD ROM uređaji koji koriste ATA66 ili UDMA 4 specifikaciju i spajaju se s 80 wire kablom. Mislim da takav model ima Samsung, a sada vidim i Pioneer.
Moguce, ali molim te, prosvijetli nas, pa da i mi ostali znamo.

Sh.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2002., 17:21   #36
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
ATA je standard spajanja diskova. Samo su zbog marketinških razloga uveli nazive ATA33, 66 i 100. Koji bi trebali reći da su kompatibilni unatrag. ATA je ostao jedan te isti, a jedino se kabel morao izmijeniti. Svi oni koriste ATAPI protokol. Još jedan naziv za to je i IDE. Ovo se sada čini poznatijim, a svima bi glupo zvučalo IDE66.

Pravi nazivi bi bili UDMA 2, 4, 5. UDMA 2 je ono što se zove ATA33, ATA66 je DMA 4, a ATA100 je DMA 5. DMA je standard prijenosa podataka izravno iz diska u RAM, bez opterećivanja procesora. To je korisno kod zahtjevnijih aplikacija koje intenzivno koriste procesor.

Vidiš da i ja koristim nazive ATA100. To radim da svi koji su u zabludi mogli razumijeti što želim reći iako mi je draži DMA jer sam tako odavno naučen.

ATA - Advanced Technology Attachment,
ATAPI - Advanced Technology Attachment Packed Interface,
IDE - Integrated Drive Electronics,
DMA - Direct memory access.

E, sada postoje kojekakve izvedenice koje su se pojavile u literaturi. Ultra ATA (koje li gluposti), UDMA, čak i Ultra ATAPI sam čuo.

Nadam se da sam napisao sve što sam mislio. Za ostalo, pitaj.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2002., 19:43   #37
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Citiraj:
Originally posted by RAK
ATA je standard spajanja diskova. Samo su zbog marketinških razloga uveli nazive ATA33, 66 i 100. Koji bi trebali reći da su kompatibilni unatrag. ATA je ostao jedan te isti, a jedino se kabel morao izmijeniti. Svi oni koriste ATAPI protokol. Još jedan naziv za to je i IDE. Ovo se sada čini poznatijim, a svima bi glupo zvučalo IDE66.

Pravi nazivi bi bili UDMA 2, 4, 5. UDMA 2 je ono što se zove ATA33, ATA66 je DMA 4, a ATA100 je DMA 5. DMA je standard prijenosa podataka izravno iz diska u RAM, bez opterećivanja procesora. To je korisno kod zahtjevnijih aplikacija koje intenzivno koriste procesor.

Vidiš da i ja koristim nazive ATA100. To radim da svi koji su u zabludi mogli razumijeti što želim reći iako mi je draži DMA jer sam tako odavno naučen.

ATA - Advanced Technology Attachment,
ATAPI - Advanced Technology Attachment Packed Interface,
IDE - Integrated Drive Electronics,
DMA - Direct memory access.

E, sada postoje kojekakve izvedenice koje su se pojavile u literaturi. Ultra ATA (koje li gluposti), UDMA, čak i Ultra ATAPI sam čuo.

Nadam se da sam napisao sve što sam mislio. Za ostalo, pitaj.
Aaa, nisam znao da UDMA 2 = ATA33. Znao sam da je UDMA 33 isto sto i ATA 33, pa sam vjerovao da su dovoljno pametni i da nece izmisljat nove skracenice kad vec postoje.

Hmph, tnx bro! Sljedeci put znam koga treba pitat

Sh.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2002., 14:52   #38
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Citiraj:
Originally posted by shimpa


Ma da? Dobar neki DVD. Ja mislio da svi opticki pogoni uopce ne poznaju ATA-specifikaciju, nego da rade pod UDMA. Moj DVD (Hitachi GD7500 12/40) radi na UDMA 2. Istina je da njima uopce ne trebaju brzine koje nude ATA-33+ specifikacije, jer ih ne mogu iskoristiti, nego ih podrzavaju samo zbog ostalih uredjaja u lancu.

Primjer je moj DVD recimo, koji ima teoretski max burst rate od 6 MB/s, sto je daleko od 33MB/s sto nudi ATA-33 recimo(150kB/s*40 = 6MB/s).

Sh.
DVD je odlican kad vec pitas ;-). Jedini uredjaj (mehanicke prirode) za koji sam ja cuo da radi iznad svojih specifikacija. DVD je deklariran na 16x/40x a prema testovima se ponasa kao 16x/43x. Nemres vjerovat.
No, ono na sto ja ciljam je to da mi se cini logicnim da kontroler moze podnijeti nesto preko 2 puta maksimalni prijenos uredjaja spojenog na njega (zato sto mozes spojiti 2 dvd-a). Dakle u ovom slucaju 2*20=40mb/s. Dakle ATA66 zvuci logicno.
Naravno u zivotu nisam dosao do takvog opterecenja ali to mi je logicna teoretska gornja granica.


Moram priznati da me je RAK-ovo objasnjenje iznenadilo (mozda je bolje reci prosvjetlilo).
numa je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2002., 15:09   #39
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Citiraj:
Originally posted by numa


DVD je odlican kad vec pitas ;-). Jedini uredjaj (mehanicke prirode) za koji sam ja cuo da radi iznad svojih specifikacija. DVD je deklariran na 16x/40x a prema testovima se ponasa kao 16x/43x. Nemres vjerovat.
No, ono na sto ja ciljam je to da mi se cini logicnim da kontroler moze podnijeti nesto preko 2 puta maksimalni prijenos uredjaja spojenog na njega (zato sto mozes spojiti 2 dvd-a). Dakle u ovom slucaju 2*20=40mb/s. Dakle ATA66 zvuci logicno.
Naravno u zivotu nisam dosao do takvog opterecenja ali to mi je logicna teoretska gornja granica.


Moram priznati da me je RAK-ovo objasnjenje iznenadilo (mozda je bolje reci prosvjetlilo).
Super, sad znam sta cu kupit sljedeci put.. uglavnom NE Hitachi, jer ne cita bas dobro, niti brzo.. Sad, kad mi je svaki od uredjaja na svom kanalu, jos uvijek ne moze hranit Plextora 12x. Audio extrakta do 10x, a ni raw data bas puno brze ne ide.

Sve je ok, jedino ne kuzim otkud ti tih 20MB/s i jos jedno, a to je da na jednom IDE kanalu moze radit samo po jedan uredjaj istovremeno (master ili slave, nikako oba odjednom, tako da je propusnost na sabirnici rezervirana samo za jedan uredjaj odjednom, dakle nije kumulativna, kao kod recimo, SCSI-ja )

RAK vlada

Sh.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2002., 10:15   #40
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Jos je jedna stvar kon Pioneera jako dobra - odlicno cita CD-ove. Malo puta mi se dogodilo da sam morao s przilicom citati CD (a i onda u 60% slucajeva przilica nista nije mogla).

No dobro. Napisao sam 20mb/sec jer mi se zurilo. U biti radi se o 19.2mb /sec. (16 x 1200kb). Maksimalni transfer 16 x dvd-a.

Nisam znao da moze samo po jedan uredjaj raditi istovremeno na IDE kabelu.

Definitivno moram nabaviti ATA100 kontroler. ;-)

Kad smo vec kod toga, da li netko mozda ima iskustva s Maxstorovim HDD-om koji ima tekuce lezajeve?
numa je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2002., 15:07   #41
tihomir
Premium
 
tihomir's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2002
Lokacija: ?
Postovi: 2,274
Maxtor?

Kakav je to disk?(kapacitet,brzina,cijena)
tihomir je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2002., 17:55   #42
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Nemogu se sada sjetiti tocno oznake modela, ali generalne karakteristike su slijedece:

ATA133
7200 rpk
izgleda malo kao IBM ova deskstar serija odozgora ;-)
mene konkretno zanima onaj s kapacitetom 40gb

Navodno je vrlo tih. Pa me zanima koliko glasno njegovo "tiho"
numa je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2002., 10:04   #43
evilstoy
>>>
 
evilstoy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Enterprise bridge
Postovi: 285
Kad vec pricate o ATA-ma i UDMA-ma evo nesto i o kablovima. Naime, precvikao sam ATA100 kabel - jednu zicu. Imao sam srece, sve radi, pogodio sam masu.
__________________
Ubuntu 8.10
cpu Intel Q6600 @3GHz (333x9) w/Scythe MINE Rev.B - 29C idle
mbo Gigabyte P35-DS3 ram 8GB Kingston DDR2 667MHz
gpu Asus EN9600GT hdd 2xWD3200AAKS - RAID1
case Chieftec BX-03B-B-B psu Fortron BS 400W
evilstoy je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2002., 13:06   #44
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Citiraj:
Originally posted by numa
No dobro. Napisao sam 20mb/sec jer mi se zurilo. U biti radi se o 19.2mb /sec. (16 x 1200kb). Maksimalni transfer 16 x dvd-a.
Mozda sam se krivo izrazio, no to je bilo pitanje a ne kritika Nisam znao ni ja koja je brzina 1x DVD, pa pitam

Sh.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2002., 07:44   #45
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Citiraj:
Originally posted by shimpa


Mozda sam se krivo izrazio, no to je bilo pitanje a ne kritika Nisam znao ni ja koja je brzina 1x DVD, pa pitam

Sh.
Nema beda
Mislim da se definira 1x DVD kao 8x Cd-rom.
numa je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na