Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.12.2011., 17:00   #1
freedado
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 67
(riješeno) Izmjena kućišta i pokretanje računala

Uzeo sam novo kučište i premjestio komponente (napajanje, matična,
tvrdi disk, grafička DVD).
Sve spojio i kad uključim kabel za napajanje i prekidač na 1 , na matičnoj se upali crveno svjetlo ali kod pritiska na dugme za paljenje ništa se ne događa.

Kako se kabeli sa prednjeg panela malo razlikuju od starog kučišta imam jedan kabel (dvije žice) koji se spaja sa priključkom za napajanje diska i taj sam priključak spojio sa napajanjem pa onda njega u disk. Pokušao sam i bez ovakvog prebacivanja, ali je isto (iako mislim da ovako ne može).

Evo slike:


Zadnje izmijenjeno od: freedado. 31.12.2011. u 20:57. Razlog: prevelika slika
freedado je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 11:00   #2
esad
Registered User
 
esad's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: sisak
Postovi: 174
Kao uljeza prvo eliminiraj prekidač za paljenje, jesi probao direktno paliti komp spajajući pinove na mb šarafcigerom ili nečim?
esad je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.01.2012., 16:59   #3
freedado
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 67
Citiraj:
Autor esad Pregled postova
Kao uljeza prvo eliminiraj prekidač za paljenje, jesi probao direktno paliti komp spajajući pinove na mb šarafcigerom ili nečim?
Možeš li malo pojasniti ove radnje.

Je li bilo potrebno prilikom premještanja matične izvaditi bateriju pa je vratiti (to nisam napravio).
freedado je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 17:16   #4
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Iskopčaš front panel kablove sa ploče i kratko spojiš pinove prekidača za paljenje. Ako se ni onda ne upali, nije stvar u prekidaču. Ja sam imao isti slučaj jer sam prebacio ploču iz kućišta u kojem je bila na plastičnim odstojnicima i jednim šarafom, u drugo kućište. Problem je bio jer je drugo kućište imalo 9 metalnih odstojnika, pa sam ja ušarafio svih 9 šarafa i mauna. Ni glasa od ploče ili ventova. Kad sam opet stavio 8 plastičnih odstojnika i jedan šaraf, sve je radilo.

Uglavnom, izvadi sve van iz kućišta i probaj upaliti. Čisto da eliminiraš problem nekog sloja sa kućištem.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 17:25   #5
paint-it-black7
...estranged....
Moj komp
 
paint-it-black7's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Barrayar
Postovi: 203
Nebi ti bilo na odmet da si napravio clear CMOS (vadenje baterije) iako i njega mozes napravit s svetim šarafcigerom
Da neduljim , ono sto je kolega htio rec je da iskopcas jackove od prednjeg panela za paljenje/restart/hdd/msg lampice i probas direktno spojit 2 pina gore spomenutim šarafcigerom !
Nisi naveo koju plocu imash , i nemas opis pod moj komp al eo ti slika da se lakse skontas:


Znaci te kablice povadis i spojis nekim metalom (šarafciger) dva pina ispod kojih pise PWR i trebao bi ti se upalit kao na prekidacu za paljenje !
Mozda si krivo spojio te kablove , ima naravno plus i minus linija , a i to ti pise
Eto probaj to pa javi sta se desava .

EDIT: Dugo sam tipko pa me kolega D1viry pretekao
__________________

I kako je do neprepoznavanja dovedena........Sustina prevare !
paint-it-black7 je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 18:14   #6
esad
Registered User
 
esad's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: sisak
Postovi: 174
NEMA GA!!!!
Nije valjda otvarao napajanje i spajao pinove sa metalom
paint-it-black7 mu je zadnji pisao savjet
esad je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 18:16   #7
freedado
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 67
Citiraj:
Autor paint-it-black7 Pregled postova
Nebi ti bilo na odmet da si napravio clear CMOS (vadenje baterije) iako i njega mozes napravit s svetim šarafcigerom
Da neduljim , ono sto je kolega htio rec je da iskopcas jackove od prednjeg panela za paljenje/restart/hdd/msg lampice i probas direktno spojit 2 pina gore spomenutim šarafcigerom !
Nisi naveo koju plocu imash , i nemas opis pod moj komp al eo ti slika da se lakse skontas:


Znaci te kablice povadis i spojis nekim metalom (šarafciger) dva pina ispod kojih pise PWR i trebao bi ti se upalit kao na prekidacu za paljenje !
Mozda si krivo spojio te kablove , ima naravno plus i minus linija , a i to ti pise
Eto probaj to pa javi sta se desava .

EDIT: Dugo sam tipko pa me kolega D1viry pretekao
Moguće je da je ovdje neka greška jer nema baš puno prostora za to spojiti. Osim toga (nisam baš stručnjak za hardware) u gornjem redu imam 10 pinova, a u donjem 5 pinova. Kako na svim kablovima imam za gornji red 8 za iskoristiti, a u donjem 4, znači koji moraju ostati slobodni.
Evo slike:





Za spajanje šrafcigerom trebam spojiti dva donja skroz lijevo!?
Inače ploča je DFI LANParty NFII Ultra B, starija ploča i ovo će mi biti kao sporedno računalo.
freedado je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 18:25   #8
mrva_zg
Premium
Moj komp
 
mrva_zg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 891
Da ta dva. koja imaju oznaku ATX
ISto tako bi ti bilo to najbolje napravit van kučišta da isto eliminiraš kratki spoj ispod ploče ako ti je osto koji podložak koji tamo ne spada.
mrva_zg je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 18:31   #9
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor freedado Pregled postova
Evo slike:


Za spajanje šrafcigerom trebam spojiti dva donja skroz lijevo!?
Inače ploča je DFI LANParty NFII Ultra B, starija ploča i ovo će mi biti kao sporedno računalo.
Ne moraš nikaj spajati šrafincigerom jer pored pinova imaš dva prekidača, lijevi je RST BIN i služi za restartanje pc-a i desni ispod kojeg piše PWR BIN je prekidač (tipka) za paljenje računala,... prema tome ako si dobro pospajao sve naponske konekrore (to provjeri jer sam ja jednom na drugoj DFI ploči uspio krivo spojiti P4 naponski konektor) s napajanja na ploču stisneš desnu tipku i upališ PC,...
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 18:38   #10
paint-it-black7
...estranged....
Moj komp
 
paint-it-black7's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Barrayar
Postovi: 203
Da onda mozes tako probat , pise ti sve , samo spoji na odgovarajuci pin i to je to
__________________

I kako je do neprepoznavanja dovedena........Sustina prevare !
paint-it-black7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.01.2012., 19:02   #11
freedado
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 67
Citiraj:
Autor paint-it-black7 Pregled postova
Da onda mozes tako probat , pise ti sve , samo spoji na odgovarajuci pin i to je to
Evo uspio sam ga upaliti. Ovo pišem sa njega.
Morao sam povečalom pogledati u koji pin se točno spojiti.

Na front panelu mi svijetli lampica da je računalo upaljeno, a imam još dvije, jedna kod tipke za paljenje, a druga odmah ispod kod tipke za reset i one ne svijetle. Za rad na računalu valjda nisu bitne pa mi to nije bitno (ali isto me kopka da riješim).
freedado je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 20:30   #12
esad
Registered User
 
esad's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: sisak
Postovi: 174
Ne svijetle ti tipke jer si izvadio konktore(kablove) evo ti slika kako ih spajaš
[/IMG]
a ovo ti je link od te matične manual

http://productsmanuals.com/documents...ser_Manual.pdf

ne ide mi ovo sa postavljanjem slika... to ti je na 49. stranici ovog manuala što sam stavio link
esad je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 20:34   #13
freedado
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 67
E, sad dolazi na red novo računalo.
Kako spojiti ovo:



Ovaj donji disk je bio u starom računalu za spremanje podataka i za njega imam kabel, ali nema priključka na ploči Asrock 880g Pro, a ovaj drugi je Samsung F3 1Tb.

Da li je ovo dovoljno:

freedado je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 20:38   #14
esad
Registered User
 
esad's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: sisak
Postovi: 174
Da, staviš taj adapter i to je to.
esad je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 20:58   #15
freedado
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 67
Citiraj:
Autor esad Pregled postova
Ne svijetle ti tipke jer si izvadio konktore(kablove) evo ti slika kako ih spajaš
[/IMG]
a ovo ti je link od te matične manual

http://productsmanuals.com/documents...ser_Manual.pdf

ne ide mi ovo sa postavljanjem slika... to ti je na 49. stranici ovog manuala što sam stavio link
To je ovo:



kako imam konektor sa bijelim i zelenim kabelom, a na ostalim spojenim konektorima bijeli kabel ostaje na desnoj strani spoja tako sam i ovdje postavio, ali ne svijetli.
Još ću provati obrnuti, pa ako ne ide nek stoji.
freedado je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 21:03   #16
paint-it-black7
...estranged....
Moj komp
 
paint-it-black7's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Barrayar
Postovi: 203
hdd led i pwr led su ti kablovi koji su spojei na ledice !
Moguce je da je i ledica riknila , a mozda nisi dobro ubo !
Uglavnom zelena ledica ti je power , i trebala bi svjetlit stalno , a crvena hdd , i svjetlucka po potrebi (kad hdd neshto radi)...ali nisu neophodne za rad racunala , nego za tvoje informiranje...a i ljepo je kad sve sljaka....
__________________

I kako je do neprepoznavanja dovedena........Sustina prevare !
paint-it-black7 je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 21:07   #17
esad
Registered User
 
esad's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: sisak
Postovi: 174
Konektor ne spajaš po boji kablova nego na samom crnom konektoru ima mali trokutić koji se teško vidi ako ga ne posvijetliš i on ti uvijek označava plus
esad je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 21:07   #18
freedado
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 67
Citiraj:
Autor paint-it-black7 Pregled postova
hdd led i pwr led su ti kablovi koji su spojei na ledice !
Moguce je da je i ledica riknila , a mozda nisi dobro ubo !
Uglavnom zelena ledica ti je power , i trebala bi svjetlit stalno , a crvena hdd , i svjetlucka po potrebi (kad hdd neshto radi)...ali nisu neophodne za rad racunala , nego za tvoje informiranje...a i ljepo je kad sve sljaka....
Ma buni me to što ja imam plavu ledicu koja gori stalno (znači to je power po meni) i ona se nalazi niže od tipki za power i reset(a kod svake od ovih tipki imam po jednu lampicu koje (za sada) ne gore.
freedado je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2012., 21:28   #19
paint-it-black7
...estranged....
Moj komp
 
paint-it-black7's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Barrayar
Postovi: 203
Za konkretno te kablove , obojena zica je uvjek plus , a bijela na svakom je minus !
Bilo bi dobro da poslikas , ili bar popises sta ti pise na kablovima/konektorima .
Pa bi lakse dosli do rjesenja sta je plava ledica...i zashto ove nesvjetle...
__________________

I kako je do neprepoznavanja dovedena........Sustina prevare !
paint-it-black7 je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 07:13   #20
hardflat
Premium
Moj komp
 
hardflat's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 250
A koje si to kućište uzeo?
hardflat je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 15:23   #21
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor freedado Pregled postova
E, sad dolazi na red novo računalo.
Kako spojiti ovo:



Ovaj donji disk je bio u starom računalu za spremanje podataka i za njega imam kabel, ali nema priključka na ploči Asrock 880g Pro, a ovaj drugi je Samsung F3 1Tb.

Da li je ovo dovoljno:


Dva pitanja, koliki je kapacitet starog diska i zašto bi ga uopće stavljao u kučište?,...

... ako si ga već odlučio koristiti kao HDD za speremanje podataka bolje je (a možda i jeftinije) kupiti 3,5 ladicu za disk s ATA sučeljem za disk,...

Citiraj:
Autor freedado Pregled postova
Ma buni me to što ja imam plavu ledicu koja gori stalno (znači to je power po meni) i ona se nalazi niže od tipki za power i reset(a kod svake od ovih tipki imam po jednu lampicu koje (za sada) ne gore.

Zanimljivo,... ima ljudi koji pate jer im ledice ne gore, a ja sam patio dok su gorile (jer su me prejakim svjetlom iritirale po noći)

Zadnje izmijenjeno od: nino. 03.01.2012. u 00:57.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 18:43   #22
esad
Registered User
 
esad's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: sisak
Postovi: 174
Po meni ledica od harda je korisna ako nešto zabloka pa se vidi jel hard radi ili se "parkirao"
esad je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 20:05   #23
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Ja se bogami ne sječam kad mi je PC doma zadnji put zablokirao,... ali zato na poslu znam da nije nikad
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 21:47   #24
freedado
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 67
Citiraj:
Autor hardflat Pregled postova
A koje si to kućište uzeo?
Evo ovo:

http://www.portio.hr/index.php?page=artikl&id=052643010

Citiraj:
Autor bertone Pregled postova
Dva pitanja, koliki je kapacitet starog diska i zašto bi ga uopće stavljao u kučište?,...

... ako si ga već odlučio koristiti kao HDD za speremanje podataka bolje je (a možda i jeftinije) kupiti 3,5 ladicu za disk s ATA sučeljem za disk,...
Kapacitet starog diska je 160gb ( u odnosu na novokupljeni i nije nešto).

On je bio kupljen sa ladicom kao vanjski disk u ono vrijeme (prije cca 5god, a tolika mu je i garancija).
A izvadio sam ga iz ladice jer otkako sam prije par godina instalirao WXp sa SP3 preko USB-a kod spajanja mi bi ga računalo prepoznalo, ali onda bi se zblesirao i dobio obavijest da mi USB nije 2.0 (u tom duhu,malo sam zaboravio, a i naišao sam na podatak da kod instalacije SP3 ima problema sa USB priključcima, ali mi se nije dalo vraćati na SP2), a imao sam drivere za USB 2.0, tako da ga dugo nisam koristio i prije par mjeseci sam ga izvadio iz ladice i smjestio u staro računalo.

Sad sam ga premjestio u novo, a kad bolje promislim možda ga je bolje vratiti u ladicu i koristi za gledanje filmova i sličnog sadržaja na DVD-u ili TV-u.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 03.01.2012. u 08:17. Razlog: spajanje postova
freedado je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2012., 23:33   #25
paint-it-black7
...estranged....
Moj komp
 
paint-it-black7's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Barrayar
Postovi: 203
Napisi koje sve kablove ima kuciste , koji idu s front panela ka unutrasnjosti !
Obicno budu : Hdd , Power , Msg led , Reset , recimo 2 linije za front usb , audio kabel i mic .
Pogledaj sta imash a da nije ovdje i to je vjerovatno plava ledica...
Koliko sam skonto tu na slici da kuciste ima molexe , jel ima onda i ventilator ?
Mozda je od njega signalna ledica...
__________________

I kako je do neprepoznavanja dovedena........Sustina prevare !
paint-it-black7 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2012., 06:53   #26
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,322
Nadam se da shvaćaš da si uzeo low end kućište od kojeg ne možeš očekivati neku trajnost u vremenu?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 03.01.2012., 21:48   #27
freedado
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 67
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Nadam se da shvaćaš da si uzeo low end kućište od kojeg ne možeš očekivati neku trajnost u vremenu?
U postu (mojem) br.13 ove teme sam naveo između ostalog da na red, nakon što sam upogonio ovo računalo, dolazi novo računalo.
Znači, iako je to malo teže zaključiti, što mi je sve u planu iz gore iznijetog, bit je da sam naručio ovo low end kučište (novo) da bi u njega smjestio stare komponente, a uzeo sam nove komponente koje ću smjestiti u staro kučište (a ovo još nisam obavio, fali mi trenutno vremena zbog posla) proizvođač Chieftec Dragon Black Medium Tower DX-01B-D-U
slika:

Malo je starija proizvodnja, ali je prostrano i za moje komponente dovoljno, možda će trebati ugraditi koji dodatni vent, ali će to malo pričekati.

Zadnje izmijenjeno od: freedado. 03.01.2012. u 21:59.
freedado je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2012., 16:45   #28
freedado
Premium
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Croatia
Postovi: 67
Upravo sam u gornje kučište ugradio nove komponente:

Asrock 880G PRO3
Procesor AMD Athlon II X3 455 BOX
SAMSUNG SpinPoint F3 3.5 1TB
Memorija PC-10666, 8 GB, G.SKILL Ripjaws series, F3-10666CL9D-8GBRL, DDR3 1333MHz, kit 2x4GB
DVD RW LG 22x GH22NS SATA Black bulk
Napajanje 550W, LC POWER Silent Giant GREEN POWER, ATX2 v 2.2, 140mm vent.

Upalio sam sa power tipkom na matičnoj računalo i na led displeju
su mi se izmijenjivali brojevi i na kraju svijetli 99.
U manualu od ploče stoji:

0x99 super IO initialization
Malo sam guglao ali nisam našao pravi odgovor, pa ne znam da li on nešto znači ili mogu nastaviti sa instalacijom windowsa.

Još mi je problem sa ledicama za front panel:
Ovo su ledice:



Panel header:



Panel u naravi:



Spojene ledice:



Nakon ugradnje svijetli power dioda, a HDD ne.
Pokušao sam neke kombinacije, ali nisam riješio( a i led displey mi je upitan pa ga brzo gasim da ne bi bilo većih problema)

Zadnje izmijenjeno od: freedado. 07.01.2012. u 19:25.
freedado je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2012., 00:37   #29
esad
Registered User
 
esad's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: sisak
Postovi: 174
to što držiš u ruci nisu ledice nego pin konektori i njih utakneš kako ti je objašnjeno na slici PANEL HEADER
esad je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2012., 08:43   #30
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,322
Utaknuo si konektore u krivi utor. Speaker ide u desni (kao što je sada), a ostali idu u lijevi (bijeli na slici tj. desno od tipke Reset). Ispod njega piše Panel1. To su pinovi za front panel.
btw, na konektorima ima jedna žica koja je iste boje na svim njima. Obično je bijela, ali mi se čini da je to kod tebe crna. Ona je - (minus) pol.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na