Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.12.2020., 21:34   #3901
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Ne treba zaboraviti da je intel sa malo agresivnijom politikom cijena mogao potpuno potopiti amd dok su se ovi natezali sa buldožderom. Ista stvar ali u manjoj mjeri je bila u intel c2d vs athlon 64 x2 eri.
Isto tako se nvidia mogla riješiti ati-a za sva vremena. Da su imali malo agresivniju politiku cijena u nekim situacijama.
Doduše amd je mogao više zagorčati život intelu kad su predstavili amd 64 a ati je potpuno demolirao nvidiju sa radeon 9700 i 9500 serijama
Mogli su ali nisu iz nekog razloga
Pa više su profitirali ovako, nego da su išli agresivnije s cijenama i uništavati AMD

AMD je imao 10% marketsharea i najskuplji smisleni cpu je koštao 1200kn. Da je intel snižavao cijene izgubio bi milijarde kroz godine. Nije AMD preživljavao zbog FX-a, nego konzola, svojih semi-custom mušterija i Radeonki koje su tada bile konkurentne. Nebi AMD krepao da je prodao još manje FX-a
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 14:37   #3902
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ok tad. Samo što broadwell nikad nije bio full release, izašla su samo dva modela koliko se sjećam, jedan i7 i jedan i5. Eksperimentirali su sa jačim gpu, te do danas na desktopu nisu izbacili te snage, ujedno i proizvod koji je bio "pipe cleaner" za 14nm node i nadolazeći skylake
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 14:56   #3903
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Ma Alder Lake budu složili za (Q3/Q4) 2021., pa taman da im to bilo zadnje. Već sad interno znaju da Rocket Lake izazi tek toliko da imaju nešto, mada ni Alder Lake ne bude bajka, ali opet je uistinu nova platforma.

Zajeb je kaj nakon prve Ryzen generacije, više nitko ne dovodi u pitanje AMD-ovu sposobnost plasiranja prethodno najavljenih proizvoda, dok se istovremeno Intelova mogućnost konstantno stavlja pod upitnik i povećalo.

Tak da Alder Lake, pa makar na papiru - izlazi 2021., jer Intelu to treba više nego AMD-u Zen 4 i popratna DDR5 platforma.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 15:03   #3904
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
Uh, Alder Lake je big.little arhitektura, to bi mogao biti fail epskih razmjera.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 15:09   #3905
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Da, moglo bi biti svašta, jer imali budu standardni 8C/16T dio uz manji 8C bez HT-a koji ima slabije jezgre, da bi dobili sveukupno 16C/24T model. I to bude išlo u borbu s punokrvnim Zen 4 16C/32T modelima.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 15:26   #3906
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Da, moglo bi biti svašta, jer imali budu standardni 8C/16T dio uz manji 8C bez HT-a koji ima slabije jezgre, da bi dobili sveukupno 16C/24T model. I to bude išlo u borbu s punokrvnim Zen 4 16C/32T modelima.
Taj chiplet je prava revolucija, AMD će bezbrižno migrirati na niže proizvodne procese jer im dizajn omogućuje vrlo dobar yield i mogućnost lakog dodavanja/micanja jezgri. Jednostavno ne vidim kako im Intel može u skorije vrijeme konkurati, čak i da Alder Lake bude malo bolji u gamingu od Zen 4, Zen 4 će imati neusporedivo bolje multithread performanse i u svemu ostalom će glatko dominirati.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 15:29   #3907
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Da, moglo bi biti svašta, jer imali budu standardni 8C/16T dio uz manji 8C bez HT-a koji ima slabije jezgre, da bi dobili sveukupno 16C/24T model. I to bude išlo u borbu s punokrvnim Zen 4 16C/32T modelima.

Ima mi to nekog smisla za laptope, ali za desktop nisam siguran. Osim ako im je to jedini nacin trenutno da odu preko 8/16 sto je onda jako tuzno.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 15:43   #3908
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Tako je, ovo je zasad jedini način da Intel tehnički može imati 16C modele, a ove manje jezgre su ionako namjenjene za mobilna Atom-like rješenja (1 - 2), pa se sad koriste za popunjavanje desktopa.

Intel je 2017. ismijaval AMD-ov chiplet dizajn, a sad ga i sami pripremaju za svoja nadolazeća CPU i GPU rješenja, samo je pitanje realizacije, jer dosad ništa od obećanog nije prošlo kak spada.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 19:24   #3909
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ja ne vjerujem u Alder Lake 2021 god. ni 5%, al budemo vidjeli

Mislim da je comet lake bio "čisto da se nešto izbaci" (refresh refresha koji je refresh refresha) dok sa rocket lake ipak nešto pokušavaju (portanje mikroarhitekture rađene za 10nm na 14nm + uvođenje pci-e 4.0), prve nakon 5+ godina. Naravno 8 core je max, to je downgrade, ali ionako su se pozdravili sa natjecanjem u broju jezgri, tako da ciljaju isključivo na gaming, koji donosi puno marketinga
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 20:22   #3910
Campeonato
Premuim
 
Campeonato's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,747
Nadam se Quad Core Pentiumu za 50€ i h510 itx wifi ploči s pcie4. Iako se ovaj c2q još uvijek solidno drži..
__________________

| Intel Core 2 Quad Q9650 @3,00 GHz, c.w. Noctua NH-L9x65 |
| Zotac 9300-ITX-WiFi | Mushkin 8GB DDR2 @800 MHz |
| Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G, 4096 MB GDDR5 |
| Samsung 860 Evo 500GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| Seasonic Prime Fanless PX-450 | Phanteks Enthoo Evolv ITX TG |
| Dell UltraSharp U2419H @1080p | Dell KB216 | Roccat Kone Pure SE | Roccat Taito | Creative Pebble |

| AMD Ryzen 5 4500U @2,30 GHz |
| Lenovo IdeaPad Flex 5 14ARE05 | 8GB DDR4 @3200 MHz |
| AMD Radeon Vega 6, Shader cores: 384 @1500MHz |
| SKHynix NVMe 512GB SSD | Windows 10 Home x64 |
| 14" LED @1080p | Logitech M720 | Sony XB-22 |

| Sony PS4 Pro 1TB |
| Sony KD-55XG8096 |

| Intel Xeon E3-1535M v6 @3,1 GHz |
| Dell Precision 7520 | 32 GB DDR4-SDRAM @2400 MHz |
| nVidia Quadro M2200, 4 GB GDDR5 |
| Toshiba XG5 NVMe 512GB SSD | Windows 10 Pro x64 |
| UltraSharp IPS-Display, 15,6" @1080p |
Campeonato je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 22:25   #3911
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,728
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ja ne vjerujem u Alder Lake 2021 god. ni 5%, al budemo vidjeli

Mislim da je comet lake bio "čisto da se nešto izbaci" (refresh refresha koji je refresh refresha) dok sa rocket lake ipak nešto pokušavaju (portanje mikroarhitekture rađene za 10nm na 14nm + uvođenje pci-e 4.0), prve nakon 5+ godina. Naravno 8 core je max, to je downgrade, ali ionako su se pozdravili sa natjecanjem u broju jezgri, tako da ciljaju isključivo na gaming, koji donosi puno marketinga
ćemo vidjet ako si imao najprecizniju kristalnu kuglu će neće izać 2021 Alder Lake,mene zanima i5 11600k cjena performanse neka odmah oderu cjenu od 2800 po izlazku ko 5600x gledam najjeftiniji 2700 links mrvicu pala cjena.
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 22:29   #3912
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Intel pushed to explore options by activist investor Dan Loeb
Citiraj:
Activist investor Dan Loeb has built a position in Intel Corp. and is urging the company to explore strategic alternatives, including a possible breakup of the chipmaker and the sale of assets. Loeb’s fund, Third Point LLC, has “built a significant stake” in Intel and plans to push for changes, including potentially nominating directors, he said Tuesday in a letter to Intel Chairman Omar Ishrak. Loeb said the company has dramatically underperformed its peers in the past five years, including losing more than $60 billion in market value this year alone.
Citiraj:
“We cannot fathom how the boards who presided over Intel’s decline could have permitted management to fritter away the company’s leading market position while simultaneously rewarding them handsomely with extravagant compensation package.”
Loeb urged Intel to hire an investment bank to evaluate strategic alternatives, including whether it should remain an integrated device manufacturer and to explore the divestment of “certain failed acquisitions.” He said there were other issues he would like to discuss privately, and planned to file with regulators to allow for Third Point to continue to buy shares in the company and engage more actively with it. Loeb argued in the letter that Intel has fallen behind the technological advances of its competitors, and is at further risk now that many of its customers, including Apple Inc., Microsoft Corp. and Amazon.com Inc., are developing their own in-house chips. He said Intel must figure out a way to serve its competitors as customers, like Netflix Inc. has by using Amazon’s AWS for cloud services, for example.
Izvor: Bloomberg
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ja ne vjerujem u Alder Lake 2021 god. ni 5% ...
IMHO ide to 2021. godine svakak, pogotovo, ako im AMD odigra Zen 3+ kartu, pa složi ono kaj smo već prije pričali - hibridni DDR4/DDR5 IMC i tranzicijsku platformu dok ne puste 5nm Zen 4.

Primjera radi, početkom 2017. smo imali 7700K i devet mjeseci kasnije Intel izbacuje 8700K kao odgovor na prvi Ryzen.

U manje od godinu dana, dvije nove high-end platforme, tak da su šanse za Alder Lake uz Rocket Lake u 2021. itekak moguće.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 29.12.2020. u 22:59.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 05:58   #3913
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Spomenuli ste ismijavanje chiplet dizajna, inače mi općenito nisu jasni takvi ''marketinški'' potezi od bilo koje firme. Kužim da se takve pizdarije pišu po forumima, ali da si velike firme dopuste takve gluposti...
I ne mislim tu samo na Intel, imaju oni svi takvih iskustava.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 12:21   #3914
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Nažalost danas u vrijeme kad svaka šuša na društvenim mrežama utječe ili pokušava utjecati na mišljenje i razmišljanje ostalih, brzo to ode van kontrole. Jasno, bilo je takvih pizdarija i prije, samo je posljednjih godina otišlo skroz u krivom smjeru. Intel je 2017. promptno angažiral PowerPoint ekipu koja dan-danas sere kvake, a ništ od prezentiranog nema veze s realnošču, npr. eksportiranje PDF-ova u toj mjeri da nam treba minimalno HEDT platfroma inače smo na gubitku ili renderiranje 1080p materijala kroz PowerPoint. AMD je zahvaljući Raji godinama kenjal, a znali su da nemaju ništa konkretno za nVidiju, mada i danas imaju neke nadobune budale koje pod hitno trebaju poslati na odvikavnje od društvenih mreža, jer izgleda da je plasiranje smetja u eter - jače od njih. nVidia se nedavno skroz usrala s Australcima, mada znamo po (polu)propalom GPP-u, da ima toga iza kulisa, samo ima i onih koji su spremni prihvatiti sve kaj nVidia želi, pa na kraju dana i to prođe.

CEO Jen-Hsun Huang je isto poveći egocentrik, pa prilikom svakog predstavljanja novog proizvoda lagano ide u Apple vode gdje ni jedan graf nema veze s ičim, dok malo fali da počinje koristiti magične epitete umjesto konkretnih tehničkih specifikacija. I tako dalje i tako dalje, ima primjera na sve strane, ali uglavnom se svodi na to da, ako nemaš nešto vrijedno pričanja - šuti, a ako imaš nešto konkretno, već se bude pročulo o tome bez puno nepotrbnog PR manevriranja. Samo jebiga, današanje društvo guta većinu toga bez da stane i razmisli o čemu je točno riječ, ništa se više ne dovodi u pitanje, sadržaj se konzumira prvenstveno putem smartphone uređaja, tak jasno čitaju se samo naslovi, a pogotovo kad je očito da se pokušavaju prezentirati pizdarije, PR stručnajci su se skoro, pa isključivo okrenuli korištenju tzv. virlanog marketinga putem društvenih mreža, jer eto - netko u firmi misli da je to super kul i svi smo si najbolji frendovi.

"Najbolje" je kad čujem propale pjevače i hostese, a danas "radio voditelje", svi smo si na ti, svaki dan jedni kod drugih na feštama - pa daj da ti ja voditelj(ica) putem radiovalova velim kakvo je vrijeme danas, a ti frende javi, ako je gužva na Vukovarskoj, kasnije se čujemo na TikTok ili koji vrag već promoviraju taj tjedan, pa idemo na pivu. Jebote marketing.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 14:56   #3915
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Intel Alder Lake-S 16-Core CPU Shows Similar Multi-Core Performance as Ryzen 5 3600X

Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Ma Alder Lake budu složili za (Q3/Q4) 2021., pa taman da im to bilo zadnje. Već sad interno znaju da Rocket Lake izazi tek toliko da imaju nešto, mada ni Alder Lake ne bude bajka, ali opet je uistinu nova platforma.
Zajeb je kaj nakon prve Ryzen generacije, više nitko ne dovodi u pitanje AMD-ovu sposobnost plasiranja prethodno najavljenih proizvoda, dok se istovremeno Intelova mogućnost konstantno stavlja pod upitnik i povećalo.
Tak da Alder Lake, pa makar na papiru - izlazi 2021., jer Intelu to treba više nego AMD-u Zen 4 i popratna DDR5 platforma.
____________________________________________________________

Link: https://www.tomshardware.com/news/in...-ryzen-5-3600x


Hmm, ovo je Eng. sample, ali baš ne ulijeva neko povjerenje...
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 15:27   #3916
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Zato ih nasviraju na 5.0GHz+.
Citiraj:
If both companies iterate perfectly on their roadmaps as planned (much easier on AMD's side right now), Intel can not catch up to AMD until late 2024 or early 2025.
Mada, zajebanciju na stranu, 2021. bi trebala biti godina u kojoj Intel mora napraviti konkretne pomake.

Novi CEO koji po mogućnosti zna čime se firma bavi i odluka da li za CPU + GPU idu dalje s TSMC-om ili se još godinama vade iz vlastitih sranja.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 18:41   #3917
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor BusMaster Pregled postova
____________________________________________________________

Link: https://www.tomshardware.com/news/in...-ryzen-5-3600x


Hmm, ovo je Eng. sample, ali baš ne ulijeva neko povjerenje...
To se i očekivalo s tim slabašnim jezgrama, AMD-ov adut od prve generacije Zena su bile multi thread performanse zbog efikasnijeg SMT-a tako da će tu i dalje AMD dominirati, no vidit ćemo da li će se šta promijeniti u single thread/gaming performansama. Rocket Lake će donijeti solidan IPC boost uz zadržavanje visokog takta, pa ako stavimo potrošnju na stranu upitno je da li će Alder lake sa novim proizvodnim procesom koji će zasigurno raditi na dosta nižem taktu nadmašiti Rocket Lake, a Zen-a 4 neće sigurno ni u kojem workloadu.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2020., 19:02   #3918
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Zadnje glasine su (Tom iz TMLID) da AMD prvo izbacuje zen3+ na AM5 socketu (ddr5 platforma). Lagano dižu ručnu

No možda ima smisla, prva generacija na novom socketu sa novim memory standardom uvijek ima dječije bolesti (npr. AM4 i LGA 2011-v3 sa ddr4), pa da ne troše "wow" generaciju poput zen4 na peglanje dječijih bolesti.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2020., 01:47   #3919
l