Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.11.2019., 16:19   #1
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
UPS gori a baba se češlja

Pozdrav svima,

situacija je sljedeca - uredjaj je de facto "all in one" PC (radi se o medicinskom uredjaju) koji u peaku vuce ~130W.

Poanta UPS-a je da izdrzi 3-4 minute kada stroj treba prebaciti s mjesta A na mjesto B a neoportuno ga je gasiti i paliti because of reasons.

E sad, vec je treci UPS (svi do 100€) izgorio pod nerazjasnjenim okolnostima. Jednostavno, korisnik nakon nekog vremena javi - UPS se ZAPALIO. Nota bene - to se nikada nije dogodilo prilikom transrefa, nego jednostavno tokom normalnog rada dok je bilo napona.

Takoder, kada se uredjaj seli, nije pod nikakvim loadom, nego je u idleu, pa trosi manje od tih 130W.

Napajanje je standardno ATX, ima ~250W nazivne snage (čunga lunga type).

E sad - je li problem u UPS-u generalno (klasicno je spojen na molex, nema nikakve dodatne logike iza jer je uredjaj embeded XP i u principu se ne moze nista instalirati/podesiti), ili je preslab (mislim da je najslabiji bio ~400VA), ili je problem negdje drugdje a ja ga ne vidim, pa bi trebalo uzeti:

a) puno bolji uredjaj (recimo da cijena nije u pitanju)
b) uopce ne UPS nego nekakvu drugu đakoniju koja bi omogucila gore navedeni transfer

Zahvalan na svim prijedlozima i komentarima,

B
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 16:57   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Obzirom da su izgorila već 3 UPS-a, vjerojatno različitih karakteristika i marke, moj je tip da imaš problem sa konfom tj. njegovim napajanjem. Najjeftinija varijanta bi bila kupnja novog napajanja za konfu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.11.2019., 17:20   #3
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,152
slažem se i ja sa ovim.
Da jedan izgori, ok.
Tri da izgore...? Ili napajanje ili utičnica (možda neispravan produžni?).
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 17:36   #4
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Najvjerojatnije su velike smetnje na utičnici. Ovo "izgorio" UPS se obično odnosi na elektroniku UPS-a, tzv. Grecov spoj - diodni spoj pretvaranja izmjeničnog u istosmjerni napon. Probaj staviti UPS koji je skuplji, model koji radi off-line.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 17:39   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Fali još podataka:
- koliki je ukupni gabarit / težina ?
- pretpostavljam UPS je na kolicima skupa sa uređajem ?
- kako misliš "klasicno je spojen na molex", da se nisi krivo izrazio pa mislio na IEC C13 ?
- navedi koji su to UPS - ovi (do 100€) bili (barem zadnji) ?

Ako su svi UPS - ovi bili jeftinjak / šroteks marke i kvalitete nije ni čudo da gore,
još na to nadodaj chunga - lunga origigi psu.

Rješenja:
a) - jednostavnije
- promijeniti chunga - lunga origigi psu sa nekim puzdanim, dobrim, neki Seasonic,
ne omalovažavati da treba samo 130 - 200W
- kupiti APC Smart UPS SC620I > https://www.apc.com/shop/hr/en/produ...-230V/P-SC620I

b) - kompliciranije
- kompletno redizajnirati napajanje na način da se napravi AC > ispravljač > 12V accu > DC PC napajanje,
za prvi dio iskoristiti kutiju i dio elektronike starog UPS - a a drugi dio sa:
http://www.mini-box.com/M4-ATX?sc=8&category=981
+
kućište > https://www.hardwarewebwinkel.nl/com...-incl-fan.html
na taj način je lakše / brže složiti.

Ima i manjih izdanja kao ovaj > http://www.mini-box.com/M2-ATX-160w-...8&category=981
ili
http://www.itxpower.net/en/itx250wh.htm
ili neki drugi proizvođač,
samo onda treba "kovati" tj. gdje i kako složiti (smješta, zatvaranje rupe od napajanja, ...).

Na kraju ne smiješ zaboraviti da netko može tražiti "medical grade / medical approval" a onda si u problemu jer ga nemaš ili ćeš isto platiti bitno skuplje.

That's my 10 cents
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 17:39   #6
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 978
Jeftina napajanja sa lošom korekcijom power factora mogu opteretiti UPS puno više nego što bi se reklo na prvi pogled.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 20:09   #7
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Prije svega, hvala svima na odgovorima!

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Obzirom da su izgorila već 3 UPS-a, vjerojatno različitih karakteristika i marke, moj je tip da imaš problem sa konfom tj. njegovim napajanjem. Najjeftinija varijanta bi bila kupnja novog napajanja za konfu.
Je, samo... Nit je napajanje standardnog form factora, niti vjerujem da je klijent spreman izgubiti kakvu-takvu garanciju ispravnosti na aparatu reda velicine par desetaka kiloeura. Tako da, aparat se ne dira - samo ovo iz vana.

Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
slažem se i ja sa ovim.
Da jedan izgori, ok.
Tri da izgore...? Ili napajanje ili utičnica (možda neispravan produžni?).
Kako da izdefiniram/provjerim neispravan produzni (tu si u pravu - stvar jest na produznom!).

Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Najvjerojatnije su velike smetnje na utičnici. Ovo "izgorio" UPS se obično odnosi na elektroniku UPS-a, tzv. Grecov spoj - diodni spoj pretvaranja izmjeničnog u istosmjerni napon. Probaj staviti UPS koji je skuplji, model koji radi off-line.
OK, "off-line" je kljucna rijec koja mi treba.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Fali još podataka:
- koliki je ukupni gabarit / težina ?
Nema veze, moze biti i 100 kila.
Citiraj:
- pretpostavljam UPS je na kolicima skupa sa uređajem ?
Mozebitno, ali ne i nuzno.
Citiraj:
- kako misliš "klasicno je spojen na molex", da se nisi krivo izrazio pa mislio na IEC C13 ?
Zato sto sam retard. Naravno da je spojen na klasicni utor od napajanja, nikakav molex.
Citiraj:
- navedi koji su to UPS - ovi (do 100€) bili (barem zadnji) ?
Prva tri najjeftinija iz Linksa.

Citiraj:
Rješenja:
a) - jednostavnije
- promijeniti chunga - lunga origigi psu sa nekim puzdanim, dobrim, neki Seasonic,
ne omalovažavati da treba samo 130 - 200W
Ne bu islo.
Citiraj:
- kupiti APC Smart UPS SC620I > https://www.apc.com/shop/hr/en/produ...-230V/P-SC620I
To ulazi ozbiljno u budjet, stanu mi i dva (i jos ostane za kafu i cigare).

Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Jeftina napajanja sa lošom korekcijom power factora mogu opteretiti UPS puno više nego što bi se reklo na prvi pogled.
Ova snaga koju sam dao je mjerena na uticnici s Chipoteka-class power meterom. OK konstatacija, ali koliko vise od toga da ubije UPS?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 20:54   #8
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Prva tri najjeftinija iz Linksa.
Prvi puta čujem da se na uređaj medicinske klase spaja na najjeftiniji šrot od UPSa

Prije svega treba otvoriti sva tri UPSa i vidjeti što je krepalo. Tako ćeš znati je li ga spržilo nešto na ulazu ili na izlazu. Bez toga pucaš u prazno. Možda ti treba električar, a možda ti treba novi PC odnosno napajanje.

Jeftini UPSevi često imaju problema s aktivnim PFC-om na switching napajanjima zbog čega UPS ode u bypass ili se ugasi, a ima slučajeva i da krepa.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 21:19   #9
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 991
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Prvi puta čujem da se na uređaj medicinske klase spaja na najjeftiniji šrot od UPSa

Prije svega treba otvoriti sva tri UPSa i vidjeti što je krepalo. Tako ćeš znati je li ga spržilo nešto na ulazu ili na izlazu. Bez toga pucaš u prazno. Možda ti treba električar, a možda ti treba novi PC odnosno napajanje.

Jeftini UPSevi često imaju problema s aktivnim PFC-om na switching napajanjima zbog čega UPS ode u bypass ili se ugasi, a ima slučajeva i da krepa.
Posto je cybergnjoj u igri, vjerojatno je problem izrazito losa baterija. Cim cybergnjoj kontroler osjeti da je baterija van norme, powerOn je blokiran, s novom bat neki prorade.

Moja preporuka je riello 600-1000VA, koji u UK (a mozda i kod nas, pitati zastupnika Radu Končara) daju 5god gare.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 21:31   #10
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Prvi puta čujem da se na uređaj medicinske klase spaja na najjeftiniji šrot od UPSa
Ne zivis u Hrvatskoj?

Citiraj:
Prije svega treba otvoriti sva tri UPSa i vidjeti što je krepalo. Tako ćeš znati je li ga spržilo nešto na ulazu ili na izlazu. Bez toga pucaš u prazno. Možda ti treba električar, a možda ti treba novi PC odnosno napajanje.
E jebi ga sada, mislim da su ih sve skartirali.

Citiraj:
Jeftini UPSevi često imaju problema s aktivnim PFC-om na switching napajanjima zbog čega UPS ode u bypass ili se ugasi, a ima slučajeva i da krepa.
Skuplji to rjesavaju (tipa ovaj koji je Niksa spomenuo)?

Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Moja preporuka je riello 600-1000VA, koji u UK (a mozda i kod nas, pitati zastupnika Radu Končara) daju 5god gare.
Thx, provjerim!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.11.2019., 21:48   #11
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Zanimljivo kako se za alatku koja košta "par desetaka kiloeura" štedi na UPS-u, i to tri puta.
Ne kažem da je problem 100% u UPS-ovima ali to je ipak fascinantno...
__________________
Matta je online   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 22:09   #12
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Zanimljivo kako se za alatku koja košta "par desetaka kiloeura" štedi na UPS-u, i to tri puta.
Ne kažem da je problem 100% u UPS-ovima ali to je ipak fascinantno...
Svasta ima zanimljivo, ali tako je, kako je. Nije ni bitno gdje je, ne zatrebalo nikome od nas.

Poanta price je - bi li (daleko) skuplji UPS ispravio mozebitnu problematiku cudnovatog napajanja, sumnjive produzne letve ili ostalih elektro duhova, jel...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 22:19   #13
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Moja preporuka je riello 600-1000VA, koji u UK (a mozda i kod nas, pitati zastupnika Radu Končara) daju 5god gare.
Imali smo nekoliko Riello UPSeva od 6kVA koji nisu proradili kad su trebali. Dok rade ne javljaju nikakav fault niti na ekranu niti preko konzole, a kada nestane struje on se ugasi kao da ga ni nema. Ode 30ak mission critical virtualki i pet-šest bare metala samo tako. Drugim riječima faila u najgorem trenutku na najgori način bez upozorenja. Javi grešku kad je već sve palo! A kao prolazi self-test...

To smeće nikad više neće ići u moje sistem sale.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ne zivis u Hrvatskoj?
Yup, prvi puta... u Lijepoj našoj. Krivo se postavljaš. Prvo nađi problem, ne traži novi UPS.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 22:28   #14
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Yup, prvi puta... u Lijepoj našoj. Krivo se postavljaš. Prvo nađi problem, ne traži novi UPS.
Vidi, drago mi je da zoves s linije za pametne, ali eto, sve je receno kako je receno. Da mogu uzeti doticni aparat u ured i na njemu raditi beskonacnu elektroforenziku, nikog sretnijeg od mene. No, kako rekoh - informacije koje su pruzene su prozene i nema bas nista puno vise/dublje/dalje od toga, tako da sva otvorena pitanja stoje.

Ako imas ideju ili prijedlog, slusam. Pametovanje i demagogija nikome ne pomaze. Znam i ja da bi se Uhljebistanska ustanova zaduzena za ovaj "slucaj" trebala postarati za isti, no ponavljam pitanje, zivis ovdje ili imas neki high life u sredjenoj zemlji? Ajde...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 22:50   #15
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Pa si i ti odgovorom skrenuo u politiku & kriminal etc co.

Razumijem te da su dobivene informacije za kua i da je stav "to crna kutija i ne smije se propitivati jer sprava radi" ...
Možda, kažem možda, dobiti info od servisera / zastupnika opreme > provjera / zamjena trenutnog napajanja u spravi.
Rekao si da izgleda kao std. ATX napajanje pa valjda nije toliki blem.

Za UPS si shvatio / prihvatio.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 23:06   #16
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Samo nadopuna, malo sam se nespretno izrazio oko naziva tehnologije UPS-a na koji sam mislio, offline je naziv za UPS-ove koji standardno el. energiju iz utičnice i pri padu napona switchaju na bateriju. Online je onaj UPS koji konstantno daje el. energiju preko baterije i pretvarača i pri padu napona nema switchanja s utičnice na bateriju. Tako da ono što sam ja spomenuo kao off-line (koji ne dobija el. energiju direktno preko naponske linije) je zapravo online UPS. Samo pazi, cijene su visoke. Možda bi ti bilo rješenje staviti neki APC klasični model s AVR, automatic voltage regulation.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 23:14   #17
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 991
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Imali smo nekoliko Riello UPSeva od 6kVA koji nisu proradili kad su trebali. Dok rade ne javljaju nikakav fault niti na ekranu niti preko konzole, a kada nestane struje on se ugasi kao da ga ni nema. Ode 30ak mission critical virtualki i pet-šest bare metala samo tako. Drugim riječima faila u najgorem trenutku na najgori način bez upozorenja. Javi grešku kad je već sve palo! A kao prolazi self-test...

To smeće nikad više neće ići u moje sistem sale.
Ajd pls stavi tocan model ako moze, mi imamo riello 8kVA(sutra pogledam tocan model pa update-am) i battery pack za 15min na 50% loada. Svaka ~4mj battery recalibration i jednom godisnje emergency button check + simulacija nestanka struje. Sve je dosad islo bez problema, razlika pretpostavljenog i realnog trajanja baterije je oko 10%.
S APC-om nisam zadovoljan, od ozbiljnije opreme u 6 godina je riknulo prek 150k kn komponenti.... a trafo je u dvoristu, 238v konstantno. (trofaznu nisam mjeril)
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 23:28   #18
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Vidi, drago mi je da zoves s linije za pametne, ali eto, sve je receno kako je receno. Da mogu uzeti doticni aparat u ured i na njemu raditi beskonacnu elektroforenziku, nikog sretnijeg od mene. No, kako rekoh - informacije koje su pruzene su prozene i nema bas nista puno vise/dublje/dalje od toga, tako da sva otvorena pitanja stoje.

Ako imas ideju ili prijedlog, slusam. Pametovanje i demagogija nikome ne pomaze. Znam i ja da bi se Uhljebistanska ustanova zaduzena za ovaj "slucaj" trebala postarati za isti, no ponavljam pitanje, zivis ovdje ili imas neki high life u sredjenoj zemlji? Ajde...
Ne vidim da ti ovdje itko pametuje i prodaje demagogiju. Ti si taj koji imaš stavove i generaliziraš. Mislim da sam te dobro usmjerio. Sorry ako ti nisam prstom pokazao u tvoj problem i što ti nisam objasnio kako ćeš izaći s klijentom na kraj, ali to ćeš morati sam. Jedino ti znaš kakav odnos imaš s njima i koje su ti mogućnosti.

Iz ovoga što si napisao ja bi prvo pozvao nekog iskusnog kvalitetnog električara.

Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Ajd pls stavi tocan model ako moze, mi imamo riello 8kVA(sutra pogledam tocan model pa update-am) i battery pack za 15min na 50% loada. Svaka ~4mj battery recalibration i jednom godisnje emergency button check + simulacija nestanka struje. Sve je dosad islo bez problema, razlika pretpostavljenog i realnog trajanja baterije je oko 10%.
S APC-om nisam zadovoljan, od ozbiljnije opreme u 6 godina je riknulo prek 150k kn komponenti.... a trafo je u dvoristu, 238v konstantno. (trofaznu nisam mjeril)
Sorry, ali bacili smo ih sve Radili su oni jedno vrijeme OK, prolazio je self test i sve da bi nakon nekog vremena nestalo struje, a UPS baci error 61 ili 62 ne sjećam se više točno i gotovo. Sve umrlo. Onda ga upališ, napraviš sve testove, on kaže da je sve OK. I onda sutradan spustim osigurač (reko baterije su se valjda napunile) i opet sve umre.

S APCom nisam najzadovoljniji također. Za sada dobro rade, software je relativno OK, ali od prvog dana svi imaju gadan coil whine. Baš jako cvrče.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 04.11.2019. u 23:34.
medo je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 23:32   #19
net
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 91
A kakvi su uvjeti u kojima radi, vlaga, temperatura? Napon koji dolazi na ups je ok? Dugo nisam cuo da se zapalio., jel baterija grunula ili elektronika i koja je starost ups-a, dali postoji mogucnost da se na stroju ukljuci neki dodatni potrosač a da je promaknuo pri mjerenju?
net je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 23:40   #20
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Pa si i ti odgovorom skrenuo u politiku & kriminal etc co.

Razumijem te da su dobivene informacije za kua i da je stav "to crna kutija i ne smije se propitivati jer sprava radi" ...
Možda, kažem možda, dobiti info od servisera / zastupnika opreme > provjera / zamjena trenutnog napajanja u spravi.
Rekao si da izgleda kao std. ATX napajanje pa valjda nije toliki blem.

Za UPS si shvatio / prihvatio.
Tesko da cu uvjeriti tehnicki nestrucno osoblje da je aparat koji *radi* neispravan na nacin koji ste objsnili, jel...

"Zastupnik opreme" nije najomiljenija budzetska stavka, jos od kada smo za 300kn zamijenili 14" CRT Siemens star 20 godina s LCD-om s Njuskala. O softveru (DICOM baziran) da ne pricam. Kod njih nema ceha ispod 5k €, radilo-ne radilo. Tako da tu nece biti vajde...

No, napajanje jest ATX, samo fizicki format nije standardan i nema bas mjesta za manipulacije i makinacije. Uz to, ponaljam, stroj radi, samo ti (jeftini) UPS-ovi gore...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2019., 23:43   #21
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Možda čistačica priključi usisavač u letvu koja je na UPSu?

Meni se jednom davno dogodilo da je neoprezni kolega spojio bušilicu letvu koja je bila u online UPS-u na krovu zgrade. Nakon uključenja bušilice UPS je bio skuren do te mjere da je bio potpuno mrtav. To nije uspjelo niti munjama i gromovima prije tog kolege.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2019., 00:39   #22
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Bravo medo, važan detalj za provjeriti.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2019., 09:39   #23
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 978
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ova snaga koju sam dao je mjerena na uticnici s Chipoteka-class power meterom. OK konstatacija, ali koliko vise od toga da ubije UPS?

Ne znam koji konkretno model imaš, ali onaj što sam uzeo u Chipoteci pokazuje voltampere i power factor, ako tvoj pokazuje vidi što kaže, ako je tu stanje jako loše (tipa da imaš 400VA za 200W) onda napajanje opterećuje UPS više nego što izgleda na prvi pogled.


Ako ne možeš mjenjati napajanje u uređaju kao što kažeš, onda makar uzmi malo jači UPS, tipa APC 650 ili nešto slično pa vidi kako se on drži.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2019., 10:32   #24
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor net Pregled postova
A kakvi su uvjeti u kojima radi, vlaga, temperatura? Napon koji dolazi na ups je ok? Dugo nisam cuo da se zapalio., jel baterija grunula ili elektronika i koja je starost ups-a, dali postoji mogucnost da se na stroju ukljuci neki dodatni potrosač a da je promaknuo pri mjerenju?
Uvjeti su medicinski.

Napon cu provjeriti!

Kad ja kazem "zapalio", mislim na "izdimio se" i "smrdi na paljevinu".

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Možda čistačica priključi usisavač u letvu koja je na UPSu?
Je, je, pacijenti umiru uvijek petkom oko 12h.

No, ajmo ovako - ako ne valja napon i/ili produzni kabel, kako onda aparat i njegovo napajanje ostaju zivi (a rade 24/7) dok ti UPS-ovi krepavaju?

Zelim reci, vise je vjerojatno da su samo ti UPS-ovi smećkasti, nego da je problem "dublji". Jer, istini za volju, stroj se barem jednom dnevno prebaci, baterija poprilicno isprazni, i tako jedno par mjeseci dok ne prdne.

Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Ne znam koji konkretno model imaš, ali onaj što sam uzeo u Chipoteci pokazuje voltampere i power factor, ako tvoj pokazuje vidi što kaže, ako je tu stanje jako loše (tipa da imaš 400VA za 200W) onda napajanje opterećuje UPS više nego što izgleda na prvi pogled.
Tako bu i bilo.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2019., 11:01   #25
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Po mojem sudu radi se najvjerojatnije samo o smeću od uređaja i sve će biti u redu kada kupiš neki APC UPS
trex je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2019., 11:33   #26
net
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 91
Ostatak radi na vecem rasponu ulaznom naponu i nije im problem jer je unutar specifikacije, no ups cijelo vrijeme pegla i trudi se dati 220, no kak komponente nisu na razini mora kad tada prdnut, vjerujem da bude izmjeren napon 200v ili nize. Jednostavno uzmi jaci i pošteniji ups.
net je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2019., 00:09   #27
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Ajmo ovako... tehnički niti jedan UPS ne pegla napon.

Online UPS drži konstantan napon preko invertera neovisno o ulazu. To su (puno) skuplji i najpoželjniji tipovi UPSeva jer razdvajaju ulaz od izlaza. Drugim riječima ulaz i izlaz su dva odvojena strujna kruga. Bez obzira na ulazni napon on će preko invertera davati sinusni napon koji je podešen na izlazu npr. 230V 3% THDa. U slučaju prebacivanja napajanja na bateriju nema nikakvog prekida u napajanju.

Line interactive UPSevi su stalno u bypassu dokle god ima struje, a sklopka prebacuje na bateriju kad nestane struje i uzrokuje kratak prekid napajanja (par milisekundi). Oni bolji imaju buck/boost convertere, pa u slučaju kad napon padne ispod neke granice ili poraste preko neke druge granice onda počnu grubo kompenzirati napon, ali nipošto peglati.

Kvalitetan UPS zna reći ZAŠTO se prebacio na bateriju i kada, te zna reći kada je upalio buck/boost. Zna reći što mu se pokvarilo često i zbog čega. Neki online UPSevi čak aktiviraju bateriju ako napon mreže previše poraste i isključe se s gradske mreže kako bi zaštitili opremu budući da u tom slučaju sve gori.

Najjeftiniji šrot UPS sa simuliranim sinusom na koji je spojeno ATX napajanje s aktivnim PFCom je jako loša ideja. Takve UPSeve se ne smije spajati na računala.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2019., 00:27   #28
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Još jedna pohvala medo, nije mi se dalo pisati takvo obrazloženje

@Bubba
Pa dobro jel se baba više počešljala ?
Ili drugačije rečeno šta ste napravili ?

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 07.11.2019. u 13:58.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2019., 12:28   #29
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Možda ne bi bilo loše spojiti osciloskop na ulaznu liniju pa vidjeti kakav napon/frekvencija ulaze u UPS. Provjeri i da nisu spojena dva UPS-a u seriju, u tom slučaju isto ima dima i čak eksplozije.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2019., 14:48   #30
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,695
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Još jedna pohvala medo, nije mi se dalo pisati takvo obrazloženje

@Bubba
Pa dobro jel se baba više počešljala ?
Ili drugačije rečeno šta ste napravili ?

Navodno ju je Bubba ipak odveo frizeru
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na