Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.09.2023., 09:27   #181
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Evo, ja znam da u NZG tu jedan bivši kolega s faksa je živio i imao je Daikin Althermu je mislim, i generalno nisam čuo niti jednu lošu riječ niti žalbu na to

Za druga iskustva nažalost ne znam da bi imao neki reprezentativniji uzorak
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 09:31   #182
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Thanks na infu 🙂

Ne znam ni sam sta cu na kraju.

Dizalica trazi puno ulaganja u startu s neizvjesnim rezultatom.

Kopanje opcenito nije neizvedivo, ali je i dosta zajebano u slucaju potrebe za servisom neke od cijevi.

Kod zrak-voda kombinacije u svakom trenu moze krepat kompresor (najveca boljka) koji se dosta napreze kad je vanjska temp oko 2'C, odnosno kad je visoka vlaga i hladno jer se (koliko sam shvatio strojara s kojim sam pricao) rebra na vanjskoj jedinici krenu ledit pa onda ona sama sebe krene odledjivat.

Trenutno u ulici nemam plin (sto ne znaci da ga nece biti), ali sve se vise okrecem peletima i eventualno u bilo kojoj kombinaciji recimo ubacit pec na drva za centralno koju uvijek mogu nalozit ako primarni izvor topline ne radi.

Drva svakako zelim ostavit kao opciju za ne daj boze jer ne zelim ovisit o tome hoce mi netko zatvorit pipu na dolazu, za plin npr.

A ulozit u startu hrpu para na dizalicu pa onda konstantno strepit hoce li nesto krepat, a popravci su 1000+ eura jer rijetko kad krepa nesto bezazleno mi bas i nije privlacno.

Razmisljam na kraju o pelet + solari na krovu kombinaciji. A drva negdje sa strane za backup.

Svabe i nizozemci na svaku kucu guraju solare za toplu vodu, a imaju dosta manje suncanih sati od nas tako da ne vidim razloga zasto to ne bih stavio kod sebe kad smo u povoljnijoj klimi od njih.
Savjetovao bih ti da napraviš kao moj kolega s posla. On je sagradio kuću 200+ kvadrata i stavio podno uz centrometal kotao (i spremnike topline) na pelete, ali je odmah predvidio instalacije do mjesta gdje bi u budućnosti mogla doći vanjska jedinica. I sad ako za X godina bude masovni prelazak na dizalice topline, poticaji i slično, on je prektički spreman.
generic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.09.2023., 14:24   #183
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Sve su prilike da ce tako nekako i bit.

Vidim ima kotlova u koje idu i drva i peleti, tako da bi mi to bila win win kombinacija.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 15:33   #184
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 122
Mislim da imaš veliki problem što ni sam ne znaš što bi, a ono što čitaš na internetu je hrpa gluposti i ljudi koji imaju svakakva mišljenja za dizalicu, a nikad je vidjeli nisu.

Vidim da razmišljaš o tome što ako se dizalica pokvari.
A ne razmišljaš o tome što ako se kotao pokvari? Onda nemaš ništa za grijanje, pogotovo ako gledaš ovaj jedan s dvostrukom kombinacijom

Grijanje na drva daleko najsigurnije ( ja osim dizalice topline imam i kamin za drva kao alternativu ), ali nema komocije kao dizalica. + Cijena više nije kao prije par godina. + koliko ćeš vremena izgubiti dok si sve posložiš, svaki dan unosiš u kuću, stalno stavljaš u peć - znam kako je to jer se moji u staroj kući griju na drva.. Ista stvar je i peletima. Za 105 m2 moje kuće predviđali su grijanje na nekih 21-22 stupnja vreću, vreću i pol dnevno. Ispadne kroz 11,12,1 i 2. mjesec ako vreća peleta košta 39kn - 4.680kn ( realno griješ i dio 10 mj. i zna se desiti da ćeš grijati do sredine 3 možda i kraj 3 mjeseca - a ja s dizalicom 12,1,2,3,4 mjesec nisam toliko struje potrošio uz sve aparate koje imam ) - imam 15cm fasade, troslojna stakla - novogradnja završio sam sve početkom ove godine znači rađeno je sve po psu. ( ovo pričam zato što mi je između ostalog peć na pelete bila u projektu, ali sam izmijenio na kraju ). S time da i cijena samih peći više nije kao prije par godina, znatno je sve poskupilo. - Neću ti ni pričati da ako pelete ne kupiš u ljeto ćeš proći 2x skuplje ( prošle godine u 12. mj i ove godine u 1. mj je vreća bila po 100kn )

Ako već i stavljaš peć na pelete, šta će ti solari? To je tek trošak koji je pitanje kada će ti se isplatiti. Po meni nema smisla.
Solare si staviš ako imaš pun k struje + recimo dizalicu ili klime koje će trošiti energiju, a ne peć na pelete..

Kada sam gledao prošle godine Cijenu + instalaciju dizalice i peleta, dizalica je bila skuplja za nekih 15.000kn ( s time da sam uzeo unutarnju jedinicu s 190L spremnikom za toplu vodu), al onda kad sam vidio koliko bi struje potrošio s dizalicom, a koliko svega s peletima odustao sam od tih peleta odmah.

Moj osobno savjet, sada kada gledam i imam tu dizalicu je da uložiš početno malo više i budeš miran, a ovo šta razmišljaš šta ako se ovo ili ono pokvari onda jeb*ga, nećeš tako kupiti ništa.
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 17:58   #185
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Citiraj:
Autor ruki31 Pregled postova
Mislim da imaš veliki problem što ni sam ne znaš što bi, a ono što čitaš na internetu je hrpa gluposti i ljudi koji imaju svakakva mišljenja za dizalicu, a nikad je vidjeli nisu.
Istina, jer sa svakakvih strana sam cuo dosta oprecna misljenja.

Citiraj:

Vidim da razmišljaš o tome što ako se dizalica pokvari.
A ne razmišljaš o tome što ako se kotao pokvari? Onda nemaš ništa za grijanje, pogotovo ako gledaš ovaj jedan s dvostrukom kombinacijom

Grijanje na drva daleko najsigurnije ( ja osim dizalice topline imam i kamin za drva kao alternativu ), ali nema komocije kao dizalica. + Cijena više nije kao prije par godina. + koliko ćeš vremena izgubiti dok si sve posložiš, svaki dan unosiš u kuću, stalno stavljaš u peć - znam kako je to jer se moji u staroj kući griju na drva.. Ista stvar je i peletima. Za 105 m2 moje kuće predviđali su grijanje na nekih 21-22 stupnja vreću, vreću i pol dnevno. Ispadne kroz 11,12,1 i 2. mjesec ako vreća peleta košta 39kn - 4.680kn ( realno griješ i dio 10 mj. i zna se desiti da ćeš grijati do sredine 3 možda i kraj 3 mjeseca - a ja s dizalicom 12,1,2,3,4 mjesec nisam toliko struje potrošio uz sve aparate koje imam ) - imam 15cm fasade, troslojna stakla - novogradnja završio sam sve početkom ove godine znači rađeno je sve po psu. ( ovo pričam zato što mi je između ostalog peć na pelete bila u projektu, ali sam izmijenio na kraju ). S time da i cijena samih peći više nije kao prije par godina, znatno je sve poskupilo. - Neću ti ni pričati da ako pelete ne kupiš u ljeto ćeš proći 2x skuplje ( prošle godine u 12. mj i ove godine u 1. mj je vreća bila po 100kn )

Ako već i stavljaš peć na pelete, šta će ti solari? To je tek trošak koji je pitanje kada će ti se isplatiti. Po meni nema smisla.
Solare si staviš ako imaš pun k struje + recimo dizalicu ili klime koje će trošiti energiju, a ne peć na pelete..

Kada sam gledao prošle godine Cijenu + instalaciju dizalice i peleta, dizalica je bila skuplja za nekih 15.000kn ( s time da sam uzeo unutarnju jedinicu s 190L spremnikom za toplu vodu), al onda kad sam vidio koliko bi struje potrošio s dizalicom, a koliko svega s peletima odustao sam od tih peleta odmah.
Korisne informacije 🙂


Citiraj:
Moj osobno savjet, sada kada gledam i imam tu dizalicu je da uložiš početno malo više i budeš miran, a ovo šta razmišljaš šta ako se ovo ili ono pokvari onda jeb*ga, nećeš tako kupiti ništa.
Ma jasno mi je da taj pristup ne vodi nigdje.

Stvar je sto imam kaos u glavi od svih tih informacija, al morat cu to profiltrirat i konacno donijet odluku.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2023., 23:39   #186
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Ruki upoređuje održavanje i popravak primitivnog sistema na drva s dizalicom topline, pa ja ne vjerujem što čitam...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2023., 10:07   #187
ruki31
Premium
 
ruki31's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 122
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ruki upoređuje održavanje i popravak primitivnog sistema na drva s dizalicom topline, pa ja ne vjerujem što čitam...

Ne uspoređujem primitivni sistem na drva nego kotao koji ima drva i pelete u jednom i koji se mora redovito čistiti, jednom godišnje raditi servis,godišnje očistiti dimnjak, 2 puta veća prostorija koja će biti kotlovnica nego sta treba za dizalicu - ako ćemo po pravilima sve i ako se projekt radi iz početka


Sent from my iPhone using Tapatalk
ruki31 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2023., 18:44   #188
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
To je i dalje primitivan sistem kojeg možeš srediti uz pomoć priručnika, foruma, YouTubea, interneta općenito, ako si imalo sposoban. Ako ložiš suha drva/pelete s dovoljno zraka, dimnjak će biti čist godinama. Kvalitetan kotao dura 20+ godina. Što možeš s dizalicom osim redovno čistiti? Za sve ostalo trebaš kvalificiranog majstora, a cijena dijelova da padneš u nesvijest. To je cijena komocije, ne kažem da dizalica ne valja. I gore se misli na solarne kolektore, ne panele.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 16:49   #189
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor ruki31 Pregled postova
Ne uspoređujem primitivni sistem na drva nego kotao koji ima drva i pelete u jednom i koji se mora redovito čistiti, jednom godišnje raditi servis,godišnje očistiti dimnjak, 2 puta veća prostorija koja će biti kotlovnica nego sta treba za dizalicu - ako ćemo po pravilima sve i ako se projekt radi iz početka
Takav sustav, s kotlom koji ima drva i pelete ima moj susjed. Prvo su imali kuću na toplanu, ali onda je promjenom okolnosti došao do toga da balvane ne bi morao plaćati pa je prešao. No, kad ja čujem koliko s time ima piljenja, muke, pospremanja, pa ne bi to nikad sebi napravio ni za tu uštedu od 5-6kkn godišnje koliko ima.

Uglavnom, on s tim sustavom nema nikakvih posebnih troškova, sam čisti dimnjak, peć uglavnom čistiš sam ako nisi nesposoban i slično. Mislim da će mu sad biti jedno 6-7 godina otkako to ima i sad dolazi na nulu što se tiče troškova.

Kod kotlova s peletima, čak i kad imaš nekakve fancy kontrole sustava, WiFi, to je sve nekakva rudimentarna elektronika, čipovi po nekoliko godina stari, prilično jednostavne ploče, sustavi čitanja temperatura i slično što imaju. S druge strane, samo daljinske kontrole dizalica topline su koštale više tisuća kuna kad sam zadnje nešto to gledao. Dizalica topline, za razliku od kotla koji ima hrpu jednostavnih dijelova koje se lako mijenja, je integrirani stroj sa visokonaprednim komponentama, inverterima, kompresorom, hrpom automatiziranih ventila za plin, napajanjima, matičnim pločama za komunikaciju s korisnikom, itd…

Sve je to nešto što nazivno nema neki nužni vijek trajanja i ne bi trebalo krepat, ali zato kad krepa, obično je to veselje za popravak jer je popravak zamjena. I svaki taj pojedinačni dio je bogovski skup.

Peć na drva u krajnjem slučaju ako ti rike neka ta elektronika možeš ručno zakurit i spojit pumpu direktno na struju da vrti vodu.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2023., 23:22   #190
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Dizalica topline, za razliku od kotla koji ima hrpu jednostavnih dijelova koje se lako mijenja, je integrirani stroj sa visokonaprednim komponentama, inverterima, kompresorom, hrpom automatiziranih ventila za plin, napajanjima, matičnim pločama za komunikaciju s korisnikom, itd…
A dobro, nije NASA modul za slijetanje na mjesec. 3x veći klima uređaj.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na