Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.08.2022., 13:13   #121
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Guls, ti nemaš izolaciju riješenu kada toliko trošiš. Ja po sezoni potrošim 7m2 drva na 120m2, i kod mene je minimum 24C. Ok, imam stiropor + PVC, ali krov mi nije riješen. Kada zamijenim krovište to će ići još dolje, s tim da se onda bude grijalo 160m2. I opet ne budem išao preko 10m2 ni da kurim na 30C
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 13:20   #122
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
Guls, ti nemaš izolaciju riješenu kada toliko trošiš. Ja po sezoni potrošim 7m2 drva na 120m2, i kod mene je minimum 24C. Ok, imam stiropor + PVC, ali krov mi nije riješen. Kada zamijenim krovište to će ići još dolje, s tim da se onda bude grijalo 160m2. I opet ne budem išao preko 10m2 ni da kurim na 30C
U pravu si. Moji su stavili stiropor 5cm i pvc stolariju. Ali... ulazna vrata su užas, puše ko šašavo, nekoliko prozora je drveno i točno se osjeti hladnoća na njima. Tako da sad to rješavam. Krov mi isto nije riješen. Kaže majstor džabe si ti tavan obložio sa stiroporom kad to nije dobra toplinska izolacija, nego treba kupiti staklenu vunu. i tako dalje bit će posla u narednom vremenu.
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.08.2022., 13:24   #123
M4rk0
DragonBall Z Fan
Moj komp
 
M4rk0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,234
Guls, ja sam prije 5god stavio 10cm stiropora na deku od krova i moram reci da mi jako dugo ostane snijeg na krovu, dok se susjedima svima rastopi puno prije
M4rk0 je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 13:25   #124
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor M4rk0 Pregled postova
Guls, ja sam prije 5god stavio 10cm stiropora na deku od krova i moram reci da mi jako dugo ostane snijeg na krovu, dok se susjedima svima rastopi puno prije
Tako sam i ja stavio peticu, ali majstor veli da to nije to nego da mora staklena vuna. Kaj je tu je, sad sam tavan ostavio s time i fokusiram se gdje je bitnije.

edit: nego da pitam, razmišljam da bi stavio stiropor 15cm vani, a već imam fasadu s 5cm. Da li mogu na postojeću fasadu tutnuti 10cm i prežbukati? Ili je bolje sve poskidati dolje i ići s čistom 15-icom?
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 13:43   #125
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
I majstor bubne nekada , valjda kamena vuna, ona u pločama koja se ne stisne tokom vremena pa izgubi svojstva. A i stiropor je dobar samo ga treba složiti u dva reda, da se preklope ploče i treba sve pokriti.

A fasadu bi trebalo skinuti i napraviti ponovo, 10cm je previše da bi postojeći stiropor to držao xy godina. Ima to težinu ipak. Možda da na dnu postaviš debeli stirodur da drži okomicu, ali nitko ti neće preuzeti odgovornost za takvu kemiju.
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 13:57   #126
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Pa ako će tiplat kroz sve, kroz oba sloja stiropora u blok, ne vidim problem s težinom stiropora.


Pitanje je samo koliko ćeš dobiti s tih ekstra 10cm, ako već imaš 5, koliki ti je ROI na tome. Možda imaš drugih stvari gdje bi mogao uložiti te pare, gdje ćeš više osjetiti.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 14:02   #127
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Zar se plin ne bi trebao računati po m3, a ne po kWh?
Velkam tu kroejša.
Imaš imaginarne kilovate u kubnom metru. Mjere kubne metre, preračunavaju u kilowate i to naplaćuju.
Vjerujem da je politika usvojena nebi li se ljude natjeralo na ugradnju kondenzacijskih bojlera koji imaju veću iskoristivost.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 14:09   #128
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
ne nego postoji donja ogrjevna vrijednost, odnosno na svakom računu je različit broj kojim se množe m3 da bi dobio kWh. stalno se vrti oko 9,4 - barem na mojem području.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 14:11   #129
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Lijepo, ali i dalje je HEP taj koji koči potencijal i razvoj. 3.68kW max na monofaznom priključku, ne smiješ predati više nego si uzeo (inače mijenjaš kategorije i prebacuju te u proizvođača pa te penaliziraju), različite cijene za predanu i preuzet kWh...
Kada cijene odu gore, povrat će biti brži, sve ovisi koliko trošiš.

No i dalje ne postoji plan kuda sa viškom energije iz obnovljivih izvora(osim izvoza) kada bi on postojao od obnovljivih izvora. Općenito u EU, a pogotovo u HR.
Ovako za sada možeš samo smanjivati preko dana elektrane, pa ih koristiti za preko noći.
Kak 3.68kW, pa piše na HEP stranici da kućanstvo s vlastitom proizvodnjom može priključiti do onoliko koliko je zakupljeno snage od HEP-a, tak su i ovi neki susjedi, imaju neke strojeve doma i više troše, stavili su rekao bih odokativno otprilike 8-9kW panela na krov.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 14:24   #130
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
ne nego postoji donja ogrjevna vrijednost, odnosno na svakom računu je različit broj kojim se množe m3 da bi dobio kWh. stalno se vrti oko 9,4 - barem na mojem području.
Kako i rekoh, imaginarni kilowati
Netko, negdje ih je propisao, m3 ima tolko i tolko kilowata.
Dali si ih u stanju iskoristiti? Nisi.
Dali si siguran da su 100% takvi kako piše? Nisi.
I-ma-gi-na-rni.
Mjeriti kubike i naplaćivati kilowate je kretenarija.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.08.2022., 15:05   #131
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Kako i rekoh, imaginarni kilowati
Mjeriti kubike i naplaćivati kilowate je kretenarija.
Htio si reći lopovluk?
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 16:02   #132
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Kak 3.68kW, pa piše na HEP stranici da kućanstvo s vlastitom proizvodnjom može priključiti do onoliko koliko je zakupljeno snage od HEP-a, tak su i ovi neki susjedi, imaju neke strojeve doma i više troše, stavili su rekao bih odokativno otprilike 8-9kW panela na krov.
Tko ima monofaznu struju - 3.68kW je max. što HEP prihvaća nazad u mrežu. Ne znam jel odobravaju projekte čija je nazivna snaga veća od toga...

Trofazna je druga stvar. Čim imaju strojeve, vjerojatno su na trofaznoj.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 19:46   #133
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Htio si reći lopovluk?
OT: Ma da. Trudim se ne otić u politiku da kartoni ne dolete
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 22:36   #134
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Kako i rekoh, imaginarni kilowati
Netko, negdje ih je propisao, m3 ima tolko i tolko kilowata.
Dali si ih u stanju iskoristiti? Nisi.
Dali si siguran da su 100% takvi kako piše? Nisi.
I-ma-gi-na-rni.
Mjeriti kubike i naplaćivati kilowate je kretenarija.
Nije kretenarija, zašto bi bilo kretenarija?
Kako svaki kubik drva ili svaka vreća peleta nema istu kalorijsku vrijednost, tako nema ni svaki kubik plina.
Jesi li siguran da dvije vreće peleta različitih proizvođača imaju istu količinu energije? Je li to negdje propisano?
Stvar je jednostavna: u nekim zemljama vlada veće povjerenje u proizvođače, vlade, institucije, a neke su kao mi. Ako ne vjeruješ plinarima, onda ne vjeruje nikome.

On the other hand, postoji nešto što se zove primarna energija i postoji način kako da se različiti izvori energije međusobno usporede. E sad, da li su to kilovatsati ili neke tone ekvivalentne nafte, jedno je prikladnije za malog čovjeka, a drugo možda za neki veliki sustav.

I sad uzmeš da kila peleta ima 5 kWh, kubik plina 10 kWh i lako to usporediš za grijanje s onim što ti brojilo kaže za grijanje s klimom.
Volim okrugle brojeve pa me nemojte daviti oko ovih 5 i 10.


Citiraj:
Autor ShebY Pregled postova
Digli su snagu priključka na s 5.75kW na 13kW i uveli trofaznu zbog dizalice.
Jel to znači da sam miran s solarnom?
Ne brini, ti si miran


Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Ali... ulazna vrata su užas, puše ko šašavo, nekoliko prozora je drveno i točno se osjeti hladnoća na njima. Tako da sad to rješavam. Krov mi isto nije riješen. Kaže majstor džabe si ti tavan obložio sa stiroporom kad to nije dobra toplinska izolacija, nego treba kupiti staklenu vunu. i tako dalje bit će posla u narednom vremenu.
Daj brtvi to gdje puše. Ti taman zagriješ zrak da bi ti on zbrisao van, a ušao hladniji. I stiropor je skroz ok izolacija
generic je offline   Reply With Quote