Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.06.2022., 14:18   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
elektronika / board za punjenje 12V aku

pokušavam nabavit pločicu tj elektroniku za punjenje i održavanje 12V olovnih akumulatora.

one gluposti na aliexpressu zahtijevaju 14V napajanje, ja tražim 12V ulaz kakav je uobičajen za kućna napajanja.



treba mi za održavanje ups akumulatora. ne treba mi auto punjač koji će punit aku sa 5-6 A, već nešto šta će lagano dopunjavat akumulator ovisno koliko mu treba ali max 1A.

ako je netko vidio nešto takvog, nek javi

jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 16:58   #2
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Kad puniš 12V olovni akumulator puniš ga sa 13.8V, tako ga i UPS puni i zato AliExpres punjači traže 14V.

Onda bi ti za punjenje sa 12V trebao neki boost konverter sa regulacijom struje da dobiješ 13.8V na izlazu, regulirano strujno i naponski. Vjerojatno postoji, ali nije baš uobičajena praksa tako to puniti.
Night je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.06.2022., 17:12   #3
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Niže malo, mislim da je 13.5 float napon za olovne, ne 13.8V
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 17:27   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,546
Znam šta tražiš ali slikaj se, možeš c/b il u coloru ali NEMA

Ako je na lokaciji dostupan AC onda je najbolje da nabaviš pametni accu punjač koji ima Float / održavanje program pa accu može ostati mjesecima spojen na njega.
Poznati a dobri, bogme i skupi, su oni CTEK - ovi.
Za željeno ne trebaš jače modele, dovoljan je onaj prvi 0.8A (valjda je još aktivan proizvod, nisam provjeravao).

Ako imaš više baterija, najprije svaku dovedi otprilike u isto / napunjeno stanje a onda ih sve spoji u paralelu na navedeni smart CTEK punjač.

Zašto NEMA:
- naći ćeš modul sa relay - em preko kojeg možeš palit / gasit punjač ili bateriju ovisno o naponu (donji - gornji prag)
- prazna baterija se (najčešće) puni po CC/CV karakteristici, punjenje završava kada se postigne 14.1V a struja padne ispod 0.1 - 0.5A (ovisno o veličini / kapacitetu baterije
- dodatno neki punjači broje vrijeme CC/CV faze i prekidaju punjenje ako potraje preko nekog vremena
- kod smart punjača sada slijedi pauza od cca 5 - 15 min., čeka se da napon padne na cca 12.6 - 12.8V (napon full pune baterije), nakon toga ide Float / održavanje sa 13.6 - 13.8V naponom i kontrolom struje (obično 0.1 - 0.2A ovisno o detektiranoj veličini baterije)
- ako je source striktno 12V to naprosto nije dovoljno da bi punio ili održavao bateriju, možeš staviti kakav DC-DC pretvarač i dignuti napon na 13.6 - 13.8V, neki imaju i strujni limit pa si i taj parametar riješio,
primjer > https://www.amazon.de/gp/product/B073XP6BR9
- eventualno ovako nešto Buck / Boost DC-DC pretvarač > https://www.aliexpress.com/item/32580191958.html slično kao gornji, u oba slučaja trebaš sam potvrditi da odrađuje šta treba

That's it
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 18:34   #5
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,060
meh. mislio sam da imaju pločice koje imaju onboard boost da digne koliko treba. imam par boostera koje sam koristio za napajanje ap-ova ali to je 1A sve.



gledam akcije lidla, znali su imat neke pametne auto punjače po 130kn. isto i knaufland. to mi se čini najjednostavnija / najbolja opcija samo ih treba dočekat. ne žuri mi se, možda bude. ili njuškalo.



neznam koliko mi je pametno držat baterije u ups-ovima? uvijek održavaju neki float napon iako su ugašeni. apc malo pretjeruje sa voltažom.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 20:29   #6
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Jučer sam u lidlu vidio punjače, pogledaj u okolnima možda još imaju. Dopunjavao sam nekoliko puta aku od upsa s time i radilo je ok.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 20:40   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,546
Dopunjavanje nije problem, može se odraditi sa bilo kojim punjačem, nebitno sad jeli pametni ili ćeš ti glumiti pamet.

Treba full pametni ako se želi održavanje i stalno spojen na punjač.

Nije skroz isto ali kolega može i manuala da accu svako cca 3 mj. priključi na punjač, treba pratiti napon i struju, prekine kad napon dođe na cca 14V.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2022., 21:58   #8
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Pa taj iz lidla je pametni, ima i program za održavanje.
Starije generacije su punile max 3.8A, unatrag jedno 2-3 godine isti model puni s do 5A. Bio je i model s 6/12/24V i 10A punjenjem, ali taj je osjetno skuplji i neka velika kvrga.

E sad, za UPS bateriju ne bi znao koliko će je i kakvim naponima održavati na dulje staze. Ali je 3x jeftiniji od CTEKa, sa skoro istim mogućnostima.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na