Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.10.2018., 11:09   #7771
Lak
Premium
 
Lak's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 397
A da sam kupio online imao bi pravo?
Barem sam tako u uvodnom postu napisao...
Vise niti u to nisam siguran.
Lak je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 11:12   #7772
Toncek
member
 
Toncek's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 758
Da, imao bi pravo jer se to gleda kao kupovina na daljinu.
Toncek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.10.2018., 11:12   #7773
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
imaš 14 dana ako si online, po zakonu

neki dućani čak i više, 20 sam naišao

Citiraj:
Ako ste robu ili uslugu kupili putem interneta ili izvan trgovine (telefonski, poštanskom narudžbom ili od trgovačkog putnika), imate pravo i otkazati i vratiti tu narudžbu u roku od 14 dana, iz bilo kojeg razloga i bez obrazloženja.
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 11:16   #7774
Lak
Premium
 
Lak's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 397
A jesam brzoplet, sad znam za drugi put, ali mogla bi ovo biti skupa kupovina, ako mi se nesto nece svidjeti.
Uglavnom hvala kolege
Lak je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 11:21   #7775
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Alfa_R Pregled postova
Ne možete se po zakonskoj osnovi, ali trgovina možda ima pravilo o tome kojima izlazi kupcima u susret. Stoga nazvati i pitati ih.

Bome je mommistake pobrkao sve lončiće
Da, tek sam sada skužio da mislim jedno, pišem drugo.

Ako si kupio u trgovini, nemaš pravo (osim ako trgovina nema regulirano drugačije), online imaš pravo, po zakonu

Moj bed
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 11:22   #7776
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,461
Citiraj:
Autor Lak Pregled postova
A jesam brzoplet, sad znam za drugi put, ali mogla bi ovo biti skupa kupovina, ako mi se nesto nece svidjeti.
Uglavnom hvala kolege
ja vjerujem da im se javiš da bi uspio riješiti nekako, ja bih barem probao, pošto nećeš ni koristit ni otvarat, možda izađu u susret
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 11:25   #7777
Toncek
member
 
Toncek's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 758
O kojoj trgovini je rijec?
Toncek je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 14:13   #7778
Lak
Premium
 
Lak's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 397
Emmezeta

Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
ja vjerujem da im se javiš da bi uspio riješiti nekako, ja bih barem probao, pošto nećeš ni koristit ni otvarat, možda izađu u susret
To je zapravo hladnjak, a problem je sto ne znam kakve cu biti srece sa bukom u radu, tako da ga prvo moram pustiti u pogon. Ako bude ok zvuk, onda nema problema

Zadnje izmijenjeno od: Lak. 29.10.2018. u 14:34.
Lak je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 15:19   #7779
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,750
samo pazi da ga možeš vratiti u original ambalažu i da bude neoštećena. Ako se ne varam, vratiti možeš proizvod kupljen na daljinu ako je neotvaran odnosno ambalaža neoštećena. Sad ako bi to pustio u pogon pa vratio onda nisam siguran kako je regulirano zakonom. Mislim da tad ne možeš vratiti ili je ovisno o dobroj volji trgovca.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 15:27   #7780
Max_Damage
Premium
Moj komp
 
Max_Damage's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 952
Neke trgovine, kada vraćaš tako robu, si uzimaju pravo da ti ne vrate puni iznos nego smanje cijenu za 10-20%...
Max_Damage je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.10.2018., 15:32   #7781
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Max_Damage Pregled postova
Neke trgovine, kada vraćaš tako robu, si uzimaju pravo da ti ne vrate puni iznos nego smanje cijenu za 10-20%...
Ako je kupljeno preko weba, zakonom je propisano da u roku 14 dana možeš vratiti i tražiti puni povrat novca. Tako da to njihovo pravo si mogu lijepo gurnuti u ono mjesto.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 15:54   #7782
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
Sad ako bi to pustio u pogon pa vratio onda nisam siguran kako je regulirano zakonom. Mislim da tad ne možeš vratiti ili je ovisno o dobroj volji trgovca.
Citiraj:
Autor Max_Damage Pregled postova
Neke trgovine, kada vraćaš tako robu, si uzimaju pravo da ti ne vrate puni iznos nego smanje cijenu za 10-20%...
Nikad mi neće biti jasno zašto komentiraju oni koji ne poznaju zakon i koji nešto "misle" i "nisu sigurni"?
Samo zbunjujete ljude i širite dezinformacije.

Robu možeš raspakirati, isprobati, koristiti i vratiti trgovcu, on je dužan vratiti točno onaj iznos koji je plaćen.
To je svrha zakona, da nešto isprobaš pošto si kupio online pa ako ti ne paše da vratiš.

Ne postoji stavka u zakonu koja mu dopušta da ti skida cijenu ako proizvod nisi fizički oštetio.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 16:02   #7783
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Restock fee se uredno naplaćuje u nekim državama u iznosu 5-20%.
Ali kod nas je to samovolja nekih trgovaca tj APP metoda koju zakon ne podržava i kao takva je neosnovana.

Netko je tu pisao da mu je Protis naplatio 10% za nešto ako se je varam... pa da su mu na kraju tu lovu vratili.

Sent from Usreo Mobara
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 16:03   #7784
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,750
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Nikad mi neće biti jasno zašto komentiraju oni koji ne poznaju zakon i koji nešto "misle" i "nisu sigurni"?
Samo zbunjujete ljude i širite dezinformacije.

Robu možeš raspakirati, isprobati, koristiti i vratiti trgovcu, on je dužan vratiti točno onaj iznos koji je plaćen.
To je svrha zakona, da nešto isprobaš pošto si kupio online pa ako ti ne paše da vratiš.

Ne postoji stavka u zakonu koja mu dopušta da ti skida cijenu ako proizvod nisi fizički oštetio.
i ti ga isto prosereš bez neke potvrde. Na kraju će čovjek kupiti i mati problema s vraćanjem, a može se referirati na tvoj post na forumu.

Inače čitaj što piše na ovom linku:
https://europa.eu/youreurope/citizen...s/index_hr.htm

"Nekorištenu robu morate vratiti u roku od 14 dana nakon što ste obavijestili trgovca o odustajanju."

Skoro si čovjeka za*ebao, daj pazi kaj pišeš po forumu i savjetuješ ljudima...
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 16:25   #7785
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Ponavljam ti da ne pišeš dezinformacije i da se naučiš koristiti narodnim novinama koje su službeno glasilo zakon u RH.
Citiraj:
Odgovornost potrošača za umanjenje vrijednosti robe

U pogledu odgovornosti potrošača za umanjenje vrijednosti robe trgovac je dužan izvijestiti potrošača o slijedećem:

»Odgovorni ste za svako umanjenje vrijednosti robe koje je rezultat rukovanja robom, osim onog koje je bilo potrebno za utvrđivanje prirode, obilježja i funkcionalnosti robe
Ajde ti sada meni kao djetetu od 3 godine objasni kako ćeš utvrditi funkcionalnost i obilježja robe ako ne raspakiraš i ne koristiš proizvod??
Vraćao sam proizvode već jedno 6-7 puta u trgovinu, povrat je uvijek točno u kn koliko sam platio iako sam koristio proizvode.
Nemoj pisati gluposti.


Imam negdje i rješenje inspektorata da mi ne smiju ni odbiti iznos ako sam poderao ambalažu proizvoda!
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 16:35   #7786
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
Skoro si čovjeka za*ebao, daj pazi kaj pišeš po forumu i savjetuješ ljudima...
Zajebo si ti sebe.

Dakle, jedan trgovac mi je htio odbiti par posto od iznosa povrata jer sam proizvod koji je bio u blister pakiranju morao rezati škarama, dakle, vratio sam im samo proizvod bez pakiranja.
Bunili su se pa sam kontaktirao inspektorat, njihov odgovor:
Citiraj:
Poštovani gospodine XXX,
vezano uz Vaš upit kojeg smo zaprimili 26. svibnja 2017. godine putem Centralnog informacijskog sustava za zaštitu potrošača, a koji se odnosi na tumačenje stavka 5. članka 77. Zakona o zaštiti potrošača, očitujemo se kako slijedi:

članka 77. stavka 5. Zakona o zaštiti potrošača („Narodne novine“, broj 41/14.) propisuje da je potrošač odgovoran za svako umanjenje vrijednosti robe koje je rezultat rukovanja robom, osim onog koje je potrebno za utvrđivanje prirode, obilježja i funkcionalnosti robe.

Slijedom navedenog, vezano uz Vaše pitanje da li se navedeni stavak predmetnog Zakona odnosi samo na proizvod ili na ambalažu proizvoda, mišljenja smo da se odnosi samo na umanjenje vrijednosti proizvoda. Naime, trgovac Vam ne može umanjiti iznos, ukoliko ste Vi, radi isprobavanja proizvoda, morali otvoriti ambalažu (blister pakovanje).
Nadalje, vezano uz pitanje povrata proizvoda kupljenog na daljinu, članak 72. predmetnog Zakona propisuje da potrošač ima pravo, ne navodeći razloge za to, jednostrano raskinuti ugovor sklopljen izvan poslovnih prostorija ili sklopljen na daljinu u roku od 14 dana.

Također, trgovac je dužan, bez odgađanja, a najkasnije u roku od 14 dana od kad je zaprimio obavijest o raskidu ugovora, vratiti potrošaču sve što je ovaj platio na temelju ugovora, a potrošač je dužan izvršiti povrat proizvoda bez odgađanja, a najkasnije u roku od 14 dana od kada obavijestio trgovca o raskidu ugovora.

Slijedom navedenog, ukoliko ste raskinuli ugovor u navedenom roku, trgovac Vam je dužav vratiti puni iznos koji ste platili za proizvod.
S poštovanjem,
Dakle, ambalaža proizvoda uopće nije bitna i na osnovu nje, trgovac ne smije odbiti povrat ili umanjiti iznos.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 16:36   #7787
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar