Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.11.2013., 22:54   #1
Poggiali
Rocker
Moj komp
 
Poggiali's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 1,995
Novi windowsi ili ne?

Ne znam da li sam na pravom mjestu stavio temu, ispricavam se ako nisam...

Zaima me sljedece.. Imam Windows 7 ultimate instaliran jos 2009. godine...sa godinama sam sakupio svega i svacega... odrzavam ih ccleanerom, wise registry 4 pro i O&O defragom 12, povremeno poskeniram malware bytesom..

Pitanje sad je, da li raditi clean instal windowsa, hoce li se primjetit neka razlika u performansama? Da nadodam, da sam guglao sve one tipove o ubrzavanu windowsa i tweakao sam ih koliko sam mogo...

Ako da novi windowsi, onda me zanima kako napraviti back up, ako je ikako moguce, da mi svi settingsi u windowsima ostanu, da ne moram opet sve iz nule tweakati?

Hvala na vremenu !
__________________
Konfa: Intel Core 2 Duo E 6400, 2.72GHz || Asus P5B Deluxe || 8800 EVGA GTS 320 mb || Super Talent 2x1 gb 800MHz CL5 || Seagate Barracuda 7200.10 320 GB 16 mb || Samsung Spinpoint F1 750 GB 32mb || Seasonic S 12 430W || A+ X-Blade || Logitech Z 5500 || CL X-Fi Xtreme Game || Logitech G500 || Logitech UltraX Flat Desktop || Canon Pixma iP4300 || Samsung ML-2510 || Toshiba Regza 32XV733G
Poggiali je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2013., 19:33   #2
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Ako ti Winsi rade kak spada - zakaj prčkati onda po njima?
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.11.2013., 19:34   #3
HumWeed
~~~
Moj komp
 
HumWeed's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Lava Reef
Postovi: 1,098
ak ti je cist od nametnika
i ako ga defragmentiras onda nema razloga za clean install

jedino bi ti jos preporucio neki alatic poput Autoruns da vidis sta ti se pokrece
pri start-upu (bilo to aplikacije ili neki krnjavi dll-vi)
__________________
Why would you invite a mushroom to a Christmas party? He's a fun guy to be with.
Why do mummies like Christmas so much? Because of all the wrapping.
Why does Santa have three gardens? So he can "ho ho ho".
HumWeed je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2013., 19:41   #4
Poggiali
Rocker
Moj komp
 
Poggiali's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagorje
Postovi: 1,995
jel sa tim autorunsom samo biram ili mi on predlaze sta da pokrece, a sta ne ?
Jer ako se ne varam to ima ccleaner, pa sam vec micao neke programe preko njega..
__________________
Konfa: Intel Core 2 Duo E 6400, 2.72GHz || Asus P5B Deluxe || 8800 EVGA GTS 320 mb || Super Talent 2x1 gb 800MHz CL5 || Seagate Barracuda 7200.10 320 GB 16 mb || Samsung Spinpoint F1 750 GB 32mb || Seasonic S 12 430W || A+ X-Blade || Logitech Z 5500 || CL X-Fi Xtreme Game || Logitech G500 || Logitech UltraX Flat Desktop || Canon Pixma iP4300 || Samsung ML-2510 || Toshiba Regza 32XV733G
Poggiali je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2013., 00:45   #5
HumWeed
~~~
Moj komp
 
HumWeed's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Lava Reef
Postovi: 1,098
ne, on ne predlaze nista, on ti pokaze u obliku liste
ali sta god ti oznacis (liniju) gore u toolbaru ti se "pojavi" X dugmic koji brise "zapis"

doduse da ti vrlo lijep detaljan prikaz i aplikacija i servisa i registry upisa i dll-ova
__________________
Why would you invite a mushroom to a Christmas party? He's a fun guy to be with.
Why do mummies like Christmas so much? Because of all the wrapping.
Why does Santa have three gardens? So he can "ho ho ho".
HumWeed je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2013., 12:40   #6
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Moram priznat da mi je čudno pitanje: ako znaš "čistiti" windowse onda bi trebao i znati što ti novi instal donosi,a što odnosi ....

U prijevodu: sve ovisi što ti želiš? Primjerice meni se windowsi 7 spremaju u stand by dobrih 5 minuta ako ne i više. Rade normalno kad su jednom učitani ... koliki je boot time pojma nemam jer ih nisam bootao ima već duže. Zreli su za reinstall ali mi je to prekompleksno za radit zbog svega gore tako da to čeka i čekat će još ....

Clean install se obično radi u 2 slučaja: želiš čiste windowse pa sve ispočetka (obično u pravilu neke teže sporosti i grešaka u sustavu), imaš katastrofalni error pa ne možeš nego reinstalirat.


Ako si zadovoljan sa sustavom onda nema potrebe za reinstall. Ako nisi - reinstaliraj. Ako te smeta vrijeme podizanja windowsa, štekaju ti ... radili su ti brže prije - reinstaliraj.

Sad jedino što se može ubrzat je podizanje windowsa baš rad unutar njih ne mogu reć da sam primjetio da reinstall ubrzava odnosno da mlađi rade brže nego stariji. Bar kod sedmice.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2013., 12:54   #7
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Citiraj:
Autor Poggiali Pregled postova
odrzavam ih ccleanerom, wise registry 4 pro i O&O defragom 12
puno naših korisnika, kojima održavamo računala su sa ovakvim alatima uje*ali windowse i učinili ih neupotrebljivima. Moj savjet je ne koristiti takve alate (ccleaner, registry optimizere, speedboost ili takve slične). Ako sve radi ok, nema smisla reinstalirati bilo što.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2013., 13:48   #8
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Ti ne razumiješ to su alati za održavanje windowsa u fit formi .

Pogotovo defrag alati na win 7 koji po defaultu imaju uključen.u automatsku defragmentaciju u slučaju kratkog mirovanja računala.

Kod (ne)stručnog korištenja takvih alata jedna od boljih je kad odu asocijacije programa na datoteke, ili slične stvari poput zaustavljanja nekog programa koji je preduvjet za pokretanje nečeg drugog i tak.

Osobno sam probavak par takvih alata i bilo su mi jako zanimljive preporuke i "inteligencija" tih alata - toliko su bili dobri da su zaslužili uninstall nakon instalacije bez da su išta i radili .

ccleaner je jedino dobar za "paranoične" korisnike koji moraju sve tragove history.a i sličnih stvari prividno pobrisat, a i zgodan je što briše iz više programa ... al baš na privatnom računalu doma ne vidim smisao primjene.
Forace je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na