Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.11.2019., 11:18   #1
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
Komp ne pali i ne boota ovisno o strujnoj utičnici

jučer preselio komp, jutros palim i ne posta.
ploča je asus (nemam pojma koja), s1150 i5, napajanje antec koje je došlo s antec kučištem.
komp radi već godinama bez beda, ali sam i ranije primijetio da ga ponekad "ulovi" i neće postat odnosno stoji ASUS logo na ekranu po 5 minuta.

jutros ista stvar, s time da mi je nakon jedno 10tog reseta javio error "power surges detected". neovisno, nakon još koju minutu čekanja prošao post, i krenuo bootat ali zapeo (pojavi se logo windowsa, ali stane i nema disk aktivnosti).

nakon šta sam počeo pizdit, i po 3-4 put gasio komp iz struje, vidim da mi na strujnoj letvi svijetli crvena ledica na "wrong wiring".
okrenuo sam utikač letve , upalila se zelena "wiring OK" ledica, upalim komp, posta za 3 sekunde, i uredno zbuta windowse bez jebemti.

je to normalno da napajanje toliko sere ako mu faza nije na fazi, tj ako je utikač ukopčan "na krivu stranu"? to mi se dešava samo s mojim kompom i samo s tim napajanjem (jutros otkrio da je to uzrok problema). nikad prije na niti jednom drugom kompu nisam imao takav problem.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2019., 12:18   #2
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Da ti nije u kući napravljeno nulovanje il kak se već zove na utičnici, kako se nakad prije radilo?
Koliko su ti stare instalacije?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.11.2019., 13:32   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
ne bi li ostala napajanja do sad radila probleme?
instalacija nova, na obje lokacije di sam probao, jer smo kompletno renovirali od nule prvi stan prije 6 godina, drugi stan prosle zime.
jednostavno ispada da komp "zna" da je faza na nuli i obratno. mora bit faza na fazu da bi se komp upalio.
wtf.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2019., 13:33   #4
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Možda napajanje ima neku ekstra zaštitu, ili je samo nešto neispravno. Poanta monofazne struje bi trebala biti da nemoraš razmišljati o "smjeru" utičnice. Al svakako neka da netko svoje mišljenje kojemu je to struka.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2019., 13:59   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,507
Koja "strujna letva" ?
Šta piše u manualu za wrong wiring led ?

Vrlo vjerojatno nije kriv komp tj. njegovo antec napajanje nego nešto sa el. instalacijama,
kako su kolege sugerirale, uzemljenje / nulovanje ...
Vidiš da te "strujna letva" upozorila a ti je nisi benda 2%
Osim toga sad si "ispravio" stvar, neka stoji tako, vidiš da i komp tj. napajanje odmah radi kako treba.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 01.11.2019., 14:33   #6
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,033
Ja sam sličan problem imao, izgubio pol dana tražeći uzroke.
Na kraju eliminacijom došao do produžnog kabela.
Bio neki s hrelića, tzv. "turski produžni"
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2019., 20:32   #7
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
letva je "name", nije neki brend ali nije ni s place. čim ima "detektor faze" ili kako se to već zove, nije zadnji šit, s obzirom da ni brand produžni nemaju to.
a za poziciju faze-nule, ovo je jedan video s youtuba gdje dečko govori o tome
https://youtu.be/8iCsd5AKL3w?t=2m33s

ovo je prvi put, kažem, da sam primijetio takvo ponašanje. nisam sad pri bacanju para da kupim novo napajanje samo da bi potvrdio tezu je li do napajanja ili nije.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2019., 21:11   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,507
Ma ovaj xx sa linka nema veze,
ok, detektira na kojoj je strani faza a na kojoj nula i kad okrene naopako dobije suprotni rezultat. To je sve ok i normalno.

Poanta ovih indikatora / testera je da se utvrdi jeli uzemljenje ispravno a to ovaj xx genije nije ni spominjao

Primjera radi, čuveni APC - ovi produžni imaju Ground OK indikaciju.

Za sada ne trebaš "bacati pare", ostavi kako je sada, nemoj ništa preštekavati i bit će ok.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 01.11.2019., 21:58   #9
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Ja sam uzeo 2 letve APC s tom detekcijom, i na jednoj mi je bio crveni status, rastavim utičnicu u zidu, ono uzemljenje samo zafrkana žica, nigdje spojena.

Al i dalje mi zvučnici "pričaju"
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2019., 23:37   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,507
Ovo sa "duhovima" u zvučnicima je druga vrsta problema, pričali smo o tome u jednoj temi.
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.11.2019., 22:10   #11
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ovo sa "duhovima" u zvučnicima je druga vrsta problema, pričali smo o tome u jednoj temi.
Dal se sjećaš možda gdje ili kad otprilike da potražim po tvojim postovima?

tnx
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2019., 00:46   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,507
Uh, puno pitaš
Ukratko, bilo je (čak i dobrih) pc zvučnika (u biti zvučnici sa int. pojačalom) koji su lovili sami od sebe neku radio stanicu (ubi me sad jeli srednji val ili neki drugi band),
drugi zuje jer je napajanje loše riješeno ili je vremenom filtracija 50 i 100 Hz u napajanju oslabila ...

Neki slučajevi su se rješavali umetanjem alu folije (simuliranje faradey - evog kaveza) u zvučnik gdje se nalazi pojačalo / ton kontrole i pri tome paziš da folija ni slučajno ne dođe u kontakt sa bilo čime a pogotovo AC napajanjem.
Drugi su pokušavali sa oklopljivanjem / promjenom kabela kojim dolazi NF signal sa kompa.
Treći je (ako se može) popraviti / poboljšati napajanje u zvučniku da ima "čišći" DC (ono mijenjanje / dodavanje elektolita).

That's my 5 cents
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 05.11.2019., 10:24   #13
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
To što nije faza-na-fazi nema veze s ovim tvojim problemom jer napajanje ne zna da li mu je faza na fazi i potpuno mu je svejedno
Najvjerojatnije je napajanje s kojim imaš problema isto tako ispravno, i problem je u ASUS ploči, odnosno funkciji za power surge koja ne radi kako treba.
Napajanje vjerojatno ima mrvicu veću oscilaciju u izlaznim DC naponima a ploča to tumači kao neispravno, a to nema nikakve veze jer regulatori na ploči to peglaju i nije im takav napon nikakav problem.
Prvi naponski filter se nalazi na samom ulazu AC strane, DC strana napajanja i feedback sklop se isto može smatrati drugim naponskim filterom u nekom općenitijem smislu a nakon toga još dolaze regulatori na matičnoj što bi bio treći naponski filter.
Naravno da je moguće i da napajanje nije OK, ali ovaj zaključak da možda ne valja funkcija na ploči izvlačim iz hrpetine istih postova po internetu u kojima hebe Asus ploča (funkcija Surge protect) a napajanja su ispravna
Ako ne možeš ugasiti tu funkciju u BIOS-u, promijeni napajanje ili kupi neki pouzdaniji/kvalitetniji/jeftiniji brend ploče (Asrock, Gigabyte, bilo što je pouzdanije od Asusa)
trex je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na