Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.02.2013., 18:28   #481
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Može mi neko objasniti čemu točno služi VTT? Po forumu uglavnom piše na koliko ga se stavlja.
Citiraj:
VTT goes by many names depending on what brand of motherboard you have, but it is the voltage for the Integrated Memory Controller (IMC) inside of the CPU. This controller speaks directly with the RAM, and as you increase the system's base clock rate ( BCLK), the IMC frequency also increases, so you'll have to up this voltage as you up BCLK.
The default VTT for Clarkdale and Lynnfield based processors is 1.1 V, and the absolute maximum (as specified by Intel) is 1.4 V.
Jasnije?
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2013., 10:15   #482
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Koliko sam skužio to je podizanje fsb voltaže i bilo bi je dobro povećat za stabilniji oc kod većih fsb-a i vcore voltaža!?
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.02.2013., 17:23   #483
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Pogledaj malo OVDJE , OVDJE , OVDJE , a posebice OVDJE.

Druga strana medalje je da taj Čiftek kojeg imaš se možda već dobro debelo muči. Ja sam imao tog 550W čifa na kombinaciji E8400 @ 4,3GHz + 2x2GB DDR-1066 (5-5-5-15 @ 1160 MHz @ 2,1V) + P5Q-E + GTX 260 OC-ana. Taj čif je tada znao urlati u igrama i onda sam uzeo Corsa TX-650 i od onda je bilo sve OK cijelo vrijeme dok sam imao tu konfu. A i mislim da tvoj setup troši više nego taj moj navedeni što je bio.

Evo Dinko provjerio sam i napajanje.U full load-u Prime 95 Large , 240W je najviše što je napajanje povuklo iz utičnice.To je naravno bez Gpu-a ali kada se doda 130w Ati 6870 potrošnje u Full load-u ti je 370-380w.
Sve sam ja te linkove prošao već i kao što vidiš da konbinacije ovakve ploče i proca prelazi moje željene postavke za debelo i to bez nekog silovanja napona.Na postavkama napona na kojima njima radi, meni niti neće win početi dizati.Ustvari radi dok je proc na x7 čim ide na x8 ni da bi.Sad već razmišljam da dignem FSB na 450 i RAm na 1800 a proc da ostavim na 450 x7=3150, malo sporiji proc al brža sabirnica i RAM.

E i još jedna stvar , zar ovaj cpu ne bi trebao imati fine tuning, jer meni u Biosu je ta stavka zatamnjena.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 14:43   #484
bondb
Registered User
Moj komp
 
bondb's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 42
automatsko clockanje, da ili ne

ovako je bez clocka


ovako bi bilo clockano



dal da stavim taj OC genie mode il ne, nebi htio nista sprzit pc je star par dana


__________________
when there is a will, there is a way

bondb je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 15:13   #485
Garfield
Dezurno Smetalo
Moj komp
 
Garfield's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 397
Pa za AMD to i nije neki preveliki overclock iskreno. Jel imas kakav kvalitetan cooler gore?
__________________
Who is this general failure and why is he reading my disk?
Garfield je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 15:29   #486
bondb
Registered User
Moj komp
 
bondb's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: zagreb
Postovi: 42
cooler je serijski, onaj koji se dobije uz proc
__________________
when there is a will, there is a way

bondb je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 18:14   #487
xtreme96
OC addict
Moj komp
 
xtreme96's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: London, UK (nekad Sl. Brod HR )
Postovi: 995
Gledaj da ti temperature ne prelaze 60C...i ja sam protiv tog auto oc-a, jer obicno stavlja prevelik napon na procesor, i u vecini slucajeva procesori rade na toj istoj frekvenciji sa dosta manjim naponom nego sto taj auto oc postavi...
__________________
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15...
- prije mi je bio nick "xTreme Gamer" (profil je isti ali sam promjenio nick)
xtreme96 je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2013., 18:23   #488
njuskalo1983
Moj komp
 
njuskalo1983's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2012
Lokacija: Split
Postovi: 8
pokusaj ga sam oc-at jer ce ti na auto stavit dosta veci napon i vise ce ti se grijat
__________________
♣ ♥ ♦ ♠
njuskalo1983 je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2013., 22:15   #489
Lacoste14
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
Overclock kompa

Pozdrav svim forumasima.
Evo kao sto tema kaze htio bi overclockat komp. E sad me zanima jel trebam mjenjat stock coolere ili su dovoljni za neke optimalne rezultate. Zanima me i dal ce se nes osjetit tj. Dali se isplati. I do kud ih mogu gurat a da nepokvarim nes.Ovo je moja konfa:

Intel core 2 quad q8300
Nvidia gts 250 1gbu
Asus p5k
Intel p43/ICH10
4 GB RAM

Evo ispricavam se odma ak sam nes zab. Inace sam novi u ovim stvarima i vljda nije nikad kasno.

Zadnje izmijenjeno od: Lacoste14. 08.08.2013. u 22:24. Razlog: gramaticke pogreske
Lacoste14 je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2013., 22:27   #490
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Ajd novi si u overcloganju niti ja osobno nisam u tim vodama ali osnove:

1. popuniš u profilu Moj komp. Gore nisi naveo koja memorija je u pitanju, koja ploča je u pitanju i u konačnici koje napajanje, koliko hard diskova imaš spojenih i koje ...

2. pretražiš ovaj podforum za q8300 i vidiš malo da ima primjera ...

3. pročitaš topic u kojemu se govori o overclocku q8xx0, q9xx0 itd.

Onak minimum minimuma, a ne "e ja imam ovo (još nepotpuno) jel bi ja šta mogo" i još ti je pitanje nedorečeno. Šta su optimalni rezultati za tebe? Dodani frame u nekoj igrici, brže renderiranje u nekom 3D programu ili brže enkodiranje videa ... lupam .
Forace je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.08.2013., 23:08   #491
Lacoste14
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5
Pa ono nisam.cak ni novi samo u overcloxkanju neg opcenito na forumu pa se nesnalazim bas ponajbolje.

Na mobu sam tak da nisam mogao ispunit moj komp
Gledao sam malo to za q8300 al nisam bas nis pametno zakljucio pa sam htio da mi neko sve to malo.detaljnije i pučkim jezikom objasni.

i btw. Optimalni rezultati sam milio na veci frame u gameu
Lacoste14 je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2013., 08:24   #492
Bjelovar
Registered User
Moj komp
 
Bjelovar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 26
Overclock konfiguracija.

pozz svima. trenutno imam ovo:
CASE: MS-industrial Destkop.
CPU: AMD Athlon II x2 250
GPU: Nvidia GT630 1GB GDDR5 128bit
RAM: 4GB Kingston DDR3 1333Mhz
MBO: MSI GF615m-p33
PSU: MSI Platinum 400W
----------------------------------
računalo koristim za gaming većinom, ii došlo je vrijeme novih igrica i htio bi se malo upgrade-at.
pa me zanimalo šta vi mislite o ovome?

CASE: Sharkoon VS3-V Green ATX
CPU: AMD Phenom II x4 965 Black Edition
GPU: Nvidia GT630 1GB GDDR5 128bit (ostaje)
RAM: 4GB Kingston DDR3 1333Mhz (ostaje zasad)
MBO: ASUS M5A78L-M
PSU: MSI Platinum 400W (ostaje zasad)
---------------------------------------
zanima me jel bi se dalo na toj ploči ili na ploči tog ranga i cijene overclockat taj proc na nekih stalnih 4.0Ghz za 0/24 usage.
s vremenom bi upgrade-o PSU ii RAM-e.
sad mi samo recite jel moguce sa tom konfiguracijom postić 4.0Ghza.
ja sam čuo da taj proc može do 4.2Ghza potegnut. meni bi bilo dosta možda i oko 3.8-3.9Ghz-a. jel trebam uzimat bolje hlađenje? neki cooler bijesni ili možda i stock cooler bi to podnio. i jel mi napajanje dosta W da izdrzi takav overclock. ili taj procesor bez overclocka. jesu mi RAM-i dosta Mhza ili GB. pošto ja neznam skoro ništa o overclocku. mislim znam uć u bios i navarit bus speed na 240 nakon čega mi se crasha cijeli komp na trenutnom procesoru. a i ova sadašnja matična nije imala mogućnost podizanja voltaže. ukratko da neduljim više nego što jesam, zanima me i vaše mišljenje o Grafi na toj konfiguraciji. zahvaljujem se na svim odgovorima unaprijed c(:

zaboravih hard disk napisat: Samsung HD503HI 500GB 5400rpm

Zadnje izmijenjeno od: Bjelovar. 31.08.2013. u 08:32. Razlog: zaboravio dopunit
Bjelovar je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2013., 08:42   #493
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
1. imaš temu za nadogradnju konfiguracija, ne znam po čemu si ti poseban da ti treba temq.

2. koliko sam tu po forumu čitao amd stock nije dobar za overclock.

Pročitaj si malo tu po forumu o overclocku i pripadajućim konf. ima tema i štiva. Na tvom mjestu bi se ipak malo više informirao jer overclock nije samo otić u bios promjenit parametre i prst u uho .
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2013., 08:50   #494
Bjelovar
Registered User
Moj komp
 
Bjelovar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 26
prijatelju ovo je jedini forum na kojemu sam regan i jako sam zbunjen što se tiče pravila i toga. ukratko mene je zanimalo pitanje overclocka. a ovo ostalo samo mišljenje usputno ako netko ima iskustva. ako sam jako promašio neka admin premjesti. pregledavam baš sad postove ima ih puno jako. obično ono što tražim pronađem u topic-u sa drugim nazivom.
aa i mislio sam si da bi moglo bit dosta slabo. neznam samo koliko bi me izašlo neko hlađenje bolje. našo sam neko vodeno za 500kn u linksu. neizgleda baš nešto posebno al vodeno je vodeno. barem ja mislim. aa što se tiče overclocka svjestan sam da to nije samo tako. čitao sam dosta o tome i one NorthBridge frkvencije i voltažu i šta ja znam al nekako mi to sve ispari iz glave nakon što pročitam. jednostavno se nebavim takvim stvarima pa mi je to veći problem nego vama.
Bjelovar je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2013., 08:55   #495
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Sve tvoje nade o ouvrkloku padaju u zaborav sa ms400w napajanjem. Nebi skodilo procitati topic i pronaci gdje je to napajanje spomenuto.

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=88200
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2013., 09:16   #496
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Najbolje da si postaviš koliko novaca imaš za potrošiti, jer ako gledaš AMD X4 proc i onda si spreman dati 500 kuna za vodeno jednostavnije je kupiti bolji procesor koji ne treba u startu cooler, nešto od intela.
Opet 400W MS treba definitivno mjenjati, a da ne kažem da disk na 5400 okretaja isto nije bajna stvar...
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2013., 09:17   #497
Bjelovar
Registered User
Moj komp
 
Bjelovar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 26
pa nisam čitao topic jer je naziv topica Overclocking guide za Core 2 i AM2 procesore. a ja neplaniram overclockat nijedno nego amd phenom ii x4 965 b/e koji je quad core i am3.
i kao što sam naveo gore. laik sam za forume i pc pizdarije pa molim da mi malo popustite ako je moguće.
pročitao sam taj topic sad i mogu nabavit ocz silent 550 ili ocz turbo 550 za nekih 300kn. to bi onda igralo ako sam dobro pročitao onaj "priručnik" za overclock
Bjelovar je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2013., 09:22   #498
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Trebat ce ti jace napajanje i neki bolji hladnjak za procesor, hladnjak u rangu kakvih 300kn na vise za 3.8ghz+ clock.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2013., 09:29   #499
Bjelovar
Registered User
Moj komp
 
Bjelovar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 26
pa zato jer taj proc me izadje 600kn a neki i5 bi me koštao 1500kn. aa htio bi vodeno s vremenom. budžet za upgrade mi je 1400kn. ali planiram s vremenom još prikupit love. ali sam planirao dio po dio. aa vodeno mi je ono baš bi ga htio još i da svijetli, ko svraka sam hehe. ovo za napajanje kaj sam napiso zaboravite, gadno sam pobrko. to je neko žjn napajanje a ne ocz. sličan naziv je bio a nisam mogao pronać link da se podsjetim.
i frendu mi treba lova ponudio mi je da se mjenjamo "ključ za ključ" i moju nadoplatu.
on ima:
CASE: thermaltake v5
CPU: Intel Core i5 661 3.33Ghz
GPU: XFX HD5770 1GB GDDR5 128bit
RAM: 4GB Kingston DDR3 1333Mhz
MBO: (Neka Asusova neznam sad naziv)
PSU: seasonic x560
ali traži nadoplatu od 1200kn. komp je u solidnom stanju ali većina djelova nema garanciju od nedavno. star je oko 2 godine al nije nikad clockan on to fakat nebi ni probavao.
šta vi mislite?

Zadnje izmijenjeno od: Bjelovar. 31.08.2013. u 09:30. Razlog: greška
Bjelovar je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2013., 09:34   #500
Bjelovar
Registered User
Moj komp
 
Bjelovar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 26
Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
Trebat ce ti jace napajanje i neki bolji hladnjak za procesor, hladnjak u rangu kakvih 300kn na vise za 3.8ghz+ clock.
imam neki polovni zalman za 200kn sam našo već prije. mislim ga uzet ako će mi past na proc. moram prvo sve ispitat. najvažnije da uzmem. kućište matičnu i proc. i onda kroz dva tri tjedna napajanje i cooler. ili vodeno ovisno kak budem sa lovom bio. a hard to je dosta skupo pa če morat sačekat

Zadnje izmijenjeno od: Bjelovar. 31.08.2013. u 09:49.
Bjelovar je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2013., 10:41   #501
Croatum
Registered User
Moj komp
 
Croatum's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 20
Iskorištenost resursa

Pretpostavljam da ekipa ovdje zna s kojim programom mogu najbolje pratiti uporabu cpu-a, gpu-a i hdd-a, za vrijeme igre. Po mogućnosti da ostane zapis uporabe.
Croatum je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2013., 01:49   #502
trpi
Guest
 
Postovi: n/a
jel se ovdje postavljaju pitanja i za overclockanje grafickih kartica ? koliko bi se dalo izvuci iz sapphire 7850 2gb dualx bez dizanja voltaza? znam da "nitko ti to ne moze reci" ali onako generalno(stock je 860mhz/1200mhz) jel se daju te graficke kartice overclockati, jel se isplati zezati s time ili ne...

ovaj post me zaintrigirao, poprilican skok u perfomansama
Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
Evo kolega, meni je danas stigla upravo ta grafička, HD7950 Vapor-X.
Nisam imao puno vremena testirati, ali ovako malo OC-a na blef puno govori o kartici. Tiha je i hladna, a max clock koji sam pokušao ovako na brzinu je bio 1250mhz za gpu(1,3V) i 1500 za memoriju što mi se čine kao odlični rezultati (47% OC!)

Izvrio sam i par kratkih bencheva:
Tomb Raider 1080p, Ultimate Settings:

Stock 850/1250 - 44,3 fps
OC 1250/1500 - 61,3 fps

Metro Last Light 1080p, Very High, Tesselation High, 16xAF, SSAA off:

Stock 850/1250 - 42,73 fps
OC 1250/1500 - 56,93 fps

Kao odokativan 24/7 clock sam stavio 1100/1450 mhz jer zaista je nema potrebe silovati. A vidio sam da ekipa na bug forumu piše da su Vapor-X generalno lošiji overclockeri od običnih 7950, po ovom primjerku se čini da nije tako
I mislim da na 1250mhz za gpu, proc lagano postaje usko grlo u igrama -.-

Zadnje izmijenjeno od: trpi. 13.09.2013. u 01:58.
  Reply With Quote
Staro 13.09.2013., 11:40   #503
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
mislim da bi trebao doći do 1ghz bez puno muke i podizanja napona
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2013., 10:44   #504
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
Lijep pozdrav, trebao bih vašu pomoć u vezi klokanja Q8200, dakle nisam nikada klokao procesor i htio bih ovdje pomoć nekoga u vezi toga, na što da pazim, što da radim step by step... Čitao sam razne teme o klokanju ali bi htio da mi neko baš pomogne oko klokanja ovog procesora, stavio sam ovdje sliku temperature procesora u mirovanju... Unaprijed hvala!



OSTATAK KONFE:

ASUS P5KPL-AM
-----------------------------------------------------
Intel Core 2 Quad Q8200 + LC CC 95 Cooler
-----------------------------------------------------
AMD Radeon Sapphire HD6850 Vapor-X
-----------------------------------------------------
4GB (2x2) DDR2 800MHz
-----------------------------------------------------
Corsair CX430
-----------------------------------------------------
Hard Disk 250GB
-----------------------------------------------------
Kućište MS, 2x80mm Sharkoon Ventilatori
-----------------------------------------------------
Windows 7 64bit
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2013., 14:12   #505
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor ibme74 Pregled postova
Lijep pozdrav, trebao bih vašu pomoć u vezi klokanja Q8200, dakle nisam nikada klokao procesor i htio bih ovdje pomoć nekoga u vezi toga, na što da pazim, što da radim step by step... Čitao sam razne teme o klokanju ali bi htio da mi neko baš pomogne oko klokanja ovog procesora, stavio sam ovdje sliku temperature procesora u mirovanju... Unaprijed hvala!



OSTATAK KONFE:

ASUS P5KPL-AM
-----------------------------------------------------
Intel Core 2 Quad Q8200 + LC CC 95 Cooler
-----------------------------------------------------
AMD Radeon Sapphire HD6850 Vapor-X
-----------------------------------------------------
4GB (2x2) DDR2 800MHz
-----------------------------------------------------
Corsair CX430
-----------------------------------------------------
Hard Disk 250GB
-----------------------------------------------------
Kućište MS, 2x80mm Sharkoon Ventilatori
-----------------------------------------------------
Windows 7 64bit
Na toj matičnoj ploči ćemo odma zaboraviti bilo kakak OC quad procesora . Nažalost, to je ploča za pisaću mašinu, a ne za gaming OC stroj. Da je P5K čista, onda ajde de. Ovako... smola.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2013., 16:16   #506
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,417
ni ne planiram neki bjesni OC, koliko bi moglo ići?
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2013., 16:27   #507
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor ibme74 Pregled postova
ni ne planiram neki bjesni OC, koliko bi moglo ići?
Jel u BIOS-u uopće imaš postavke za OC?
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2013., 18:17   #508
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Kao što je kolega Brko rekao, overclocking na toj ploči je zajebana stvar, pogotovo jer je u igri quadcore CPU. Razlog leži u relativno slaboj regulaciji napona. Međutim, vidim da ploča ima sasvim solidne opcije za overclocking.

ibme74, prvo si pročitaj ovaj sticky da ti neke stvari budu jasnije, tj. tu ti je dosta detaljno objašnjena sama problematika overclockinga, na što treba paziti i slično.

Nekoliko smjernica... opcije za overclocking na tvojoj ploči se nalaze u BIOS sekciji "Advanced" -> "JumperFree Configuration". Ai Overclocking je potrebno postaviti na "Manual" kako bi ti se otvorile postavke za podešavanje. Problematičan faktor kod overclockinga Q8200 je nizak množitelj (tek x7), što znači da najveći teret ide na ploču, odnosno northbridge i frekvencija glavne sabirnice (FSB). U manualu iz nekog razloga ne vidim mogućnost dizanja FSB-a, dok su sve ostale opcije za korigiranje napona prisutne kao što su vdram, vtt, vmch, vich i vcore (možda zato jer su prikazane dok je AI Overclocking postavljen na Auto...). U suštini trebaš dizati frekvenciju glavne sabirnice kako bi dobio veću finalnu frekvenciju procesora.

Tvornička frekvencija procesora je 2330MHz, pa mislim da bi bilo ok za očekivati overclocking od nekih 300tinjak MHz. Stoga probaj sa 350-360MHz FSB-a, pa ako sve bude u redu, nastavi na 370, 380MHz... Ako dođe do rušenja potrebno je korigirati napone kao što su vtt, vmch i vcore (i prije nego pitaš "koliko da stavim", odmah da ti kažem kako sve ovisi od komponente do komponente-znači moraš se igrati s time sam, u stickyu koji sam ti linkao su navedene sigurne granice pojedinih komponenti do kojih smiješ ići). Memoriju spusti na 667MHz, kako te ona ne bi kočila, jer se njezina frekvencija diže sa dizanjem FSB-a. Za svaki slučaj joj odmah daj 1.9V.

Treba napomenuti da čitav procesor overclockinga nije mačji kašalj kako je to s današnjim procesorima, te se odmah trebaš pripremiti na nekoliko sati podešavanja, isprobavanja, testiranja. Ako nisi na to spreman, nemoj niti počinjati. Naravno tu je i rizik od crkavanja komponenti na koji rizik također moraš biti spreman ako ideš u to; jer kako smo napomenuli, ploča ima dosta slabu regulaciju napona, pa bi u najgorem slučaju došlo do njezinog izgaranja. Sretno.
Razer je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2013., 18:29   #509
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Držimo fige da se naponska regulacija ne razleti
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2013., 20:35   #510
damir1908
Registered User
Moj komp
 
damir1908's Avatar
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: rovinj
Postovi: 2
Evo i mene nisam dugo bio aktivan, jer sam na bugu pa se ovdje polako snalazim... ugl uspio sam prije sa 4+1 790fx plocom( MSI k9a2 platinum) clocknut svoj x4 965 sa 3,4 na 4,8 ( s jednom jezgrom) http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=2732111
eh sad htio bih neki cpu pot nac jer mogu nabavit suhi led i igrat se malo na -70/80 i vidit dal cu uspit malo vise... za sad mi je ovakva kofna

Maticna: ASRock 990fx extreme 3
Procesor: AMD Phenom II x4 965 3,4 ghz
Ram: Patriot 2x2 4 gb DDR3 1600 mhz dual channel
Graficka: Gigabyte gtx 460 GDDR5 768 mb
Napajanje: XFX 550W PRO

Vasa misljenja i ostalo.. ili jednostavno da uzmem nh-d14 sad za bozic idem u bosnu molim boga da napada snijeg i rokaj sine ! ?
damir1908 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na